Yann Martel Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Yann Martel Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Yann Martel to kanadyjski pisarz i podróżnik. Przyszedł na świat w 1963 roku w Salamance w Hiszpanii. Jest synem kanadyjskich dyplomatów. Z racji zawodu rodziców dzieciństwo spędził w Kolumbii Brytyjskiej, Paryżu, Meksyku, Ontario, Kanadzie i na Alasce. Już we wczesnej młodości odbywał samodzielne podróże – zwiedził między innymi Turcję, Iran i Indie. Jest absolwentem filozofii na Trent University. Zanim został pisarzem, na pełen etat pracował jako parkingowy, zmywacz naczyń i ochroniarz w ambasadzie. Już wtedy próbował swoich sił w tworzeniu literatury, jednak dopiero po wydaniu swojego debiutanckiego zbioru literackiego całkowicie oddał się pisaniu. Miał wtedy 27 lat. Martel zdobył międzynarodową popularność w 2001 roku, kiedy to wydał bestsellerowe „Życie Pi”, za które został uhonorowany nagrodą Man Booker Prize. Powieść ukazała się w ponad 50 różnych krajach i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 12 milionów egzemplarzy. Oprócz „Życia Pi” napisał jeszcze siedem innych książek, z czego cztery z nich ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Yann Martel, jak sam mówi, pisze, żeby zrozumieć ważne dla niego kwestie, wyrazić twórczą energię i dobrze spędzić czas.

Wpływ na twórczość Martela mieli następujący pisarze: Dante Alighieri, Franz Kafka, Joseph Conrad, Nikolai Gogol, Sinclair Lewis, Moacyr Scliar, Thomas Hardy, Lew Tołstoj, Alphonse Daudet, J.M. Coetzee i Knut Hamsun. Jest wielkim fanem jogi, którą ćwiczy codziennie. Pomaga w hospicjach jako wolontariusz. Obecnie mieszka w Saskatoon z pisarką Alice Kuipers i czwórką ich dzieci. Pierwszy język Martela to francuski, jednak co ciekawe, swoje książki pisze po angielsku.

Książki Yanna Martela

Yann Martel jest autorem ośmiu książek: „Seven Stories” (1993), „The Facts Behind the Helsinki Roccamatios” (1993), „Self” (1996), „Life of Pi” (2001), „We Ate the Children Last” (2004), „Beatrice and Virgil” (2012), „101 Letters to a Prime Minister” oraz „The High Mountains of Portugal”. Pięć z nich ukazało się na polskim rynku wydawniczym: „Historia rodziny Roccamatio”, „Ja”, „Życie Pi”, „Beatrycze i Wergili” i „Wysokie góry Portugalii”.

Pierwsza książka Martela, „Historia rodziny Roccamation” została opublikowana w 1993 roku. To zbiór opowiadań, w których autor porusza takie tematy jak choroba, historia XX wieku, muzyka, wojna, trudy młodości, smutek, śmierć, a także powody dla których przywiązujemy się do przedmiotów materialnych. Następnym tytułem jego pióra jest powieść „Ja” z 1996 roku. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości będąca eksperymentalną hybrydą, w której autor nawiązuje do „Orlanda” Virginii Woolf. Kolejną książką autora jest świetnie przyjęte i wyróżnione wieloma nagrodami „Życie Pi” będące fascynującą historią rozbitka Pi i tygrysa, którzy ocaleli z katastrofy statku. Pozostałe tytuły Martela to zbiór opowiadań „We Ate the Children”, bestseller „New York Timesa”, “Beatrycze i Wergili” oraz jego najnowsza książka „Wysokie góry Portugalii”. Dodatkowo Martell opublikował zbiór listów do premiera Kanady „101 Letters to a Prime Minister”.

Jego twórczość przyniosła mu następujące wyróżnienia: National Magazine Award for Best Short Story (1992), Governor General's Literary Award for Fiction finalist (2001), Hugh MacLennan Prize (2001) oraz Man Booker Prize (2002).

Życie Pi - najważniejsza i najpopularniejsza książka Martela

>Najważniejszą i najpopularniejszą książką Martela jest niewątpliwie „Życie Pi” wydane w 2002 roku. Książka szybko osiągnęła status międzynarodowego bestsellera. Główny bohater, Pi Patel, jest synem indyjskiej rodziny dozorców. Podczas próby emigracji do Kanady dochodzi do tragedii, w której efekcie Pi znajduje się w szalupie ratunkowej w towarzystwie zebry, hieny, orangutana i tygrysa bengalskiego. Przez 227 dni Pi i tygrys imieniem Richard Parker będą musieli dryfować po wodach Pacyfiku i stawiać czoła przeciwnościom losu.

„Życie Pi” zostało uhonorowane takimi nagrodami jak między innymi Booker, Asian/Pacific American Award for Literature, Hugh MacLennan Prize for Fiction, The Booker Prize, czy La Presse Prix du Grand Public. Przez 61 tygodni nie opuszczała listy bestsellerów New York Timesa. Powieść ukazała się w ponad czterdziestu krajach i przełożono ją na przeszło pięćdziesiąt języków. Dodatkowo na jej podstawie zrealizowano film „Życie Pi”, który podbił zarówno serca widzów, jak i krytyków.

Yann Martel na ekranie

Najgłośniejszą ekranizacją prozy Martela jest film „Życie Pi” oparty na powieści o tym samym tytule. To dramat przygodowy z elementami fantastyki, produkcji tajwańsko-amerykańsko-brytyjskiej. Film, w reżyserii Anga Lee, ukazał się w 2012 roku. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem – otrzymała 49 nominacji do przeróżnych nagród filmowych, z czego wygrała aż 21 z nich. „Życie Pi” zostało wyróżnione między innymi czterema Oscarami (najlepszy reżyser, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze efekty specjalne, najlepsze zdjęcia), Złotym Globem (najlepsza muzyka), dwoma Saturnami (najlepszy film fantasy, najlepsza kreacja młodego aktora). Dodatkowo otrzymała dwie nagrody BAFTA (najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz).

Oprócz „Życia Pi” na ekranie ukazały się trzy inne filmy oparte o twórczość Yanna Martela – „We Ate the Children Last”, „Manners of Dying” i „The Facts behind the Helsinki Roccamatios”.

Książki Yanna Martela w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Yanna Martela – „Życie Pi” w formie ebooka, audiobooka oraz „Wysokie góry Portugalii” w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.