Zbigniew Rokita Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zbigniew Rokita Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku. To polski dziennikarz, pisarz, reportażysta i specjalista w dziedzinie wiedzy o Europie Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Jest autorem głośnych reportaży wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne – „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Rokita publikował swoje teksty m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przez sześć lat (2012-2018) współpracował z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia”. Rokita jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reportażysta otrzymał wiele stypendiów i nagród – jest m.in. laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera.

Pierwszą książką Rokity (współtworzoną z Kornelią Mazurczyk) był wywiad rzeka z orientalistą Andrzejem Pisowczykiem. To opowieść o fascynujących i często zaskakujących zależnościach między polityką a kulturą. Pisowczyk opowiada o etymologii słów używanych codziennie, o mechanizmach językach, o słowotwórstwie i rozwoju języków narodowych. Profesor Pisowczyk jest ekspertem w dziedzinie językoznawstwa – specjalizuje się w językach irańskim, ormiańskim i gruzińskim. Jego historie pełne są anegdot i niebywałej erudycji.

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się druga książka (pierwsza samodzielna) Zbigniewa Rokity pt. „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. To propozycja na spojrzenie na Europę Wschodnią przez pryzmat wzajemnie przenikających się sportu i polityki. To opowieść o mistrzostwach świata drużyn narodowych niezrzeszonych w FIFA. Występują w nich reprezentacje Abchazji, Kurdystanu oraz Donieckiej Republiki Ludowej. Ponadto Rokita szuka odpowiedzi na to, dlaczego Ernest Wilimowski grał w reprezentacji III Rzeszy oraz dlaczego UEFA wydała zgodę na utworzenie ligi piłkarskiej na Krymie. Rokita odkrywa też niebezpieczne zależności między światem polityki, biznesu i sportu.

Najnowszą publikacją Rokity jest wydany w 2020 roku reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka jest karkołomną próbą opisania w reporterskim formacie Górnego Śląska. Rokita znakomicie poradził sobie z próbą ukazania niemożności opisania regionu, który na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdował się w granicach administracyjnych kilku różnych krajów i tworów narodowych. Rokita przeplata opowieści o regionie, panujących na Śląsku zwyczajach, jego historii, opowieściami o swojej rodzinie i poszukiwaniach śląskich korzeni. Reportażysta pisze o prawdziwych i urojonych historiach Ślązaków, ich mitologii, panujących o nich stereotypach oraz obrazie Ślązków utrwalonym w różnych dziełach kultury, m.in. w książkach Twardocha i filmach Kutza. Rokita porusza także temat odrębności Śląska, ruchach autonomicznych, dyskusjach na temat przynależności narodowej Ślązaków oraz o losach mieszkańców Górnego Śląska.

W głosowaniu przeprowadzonym w grupie Czytamy Reportaże na Facebooku, reportaż „Kajś” został uznany za drugi najważniejszy reportaż 2020 roku, zaraz za „Oświęcimiem” Marcina Kąckiego.

Książki Zbigniewa Rokity na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zbigniewa Rokity we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.