Ziemowit Szczerek Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wymyślone miasto Lwów, Audiobook | Ziemowit Szczerek

    Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa. Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się ...

    Promocja
    okładka Siódemka, Książka | Ziemowit Szczerek

    Znów w drodze. Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się „krajobraz kulturowy”, jednak tym razem zdobywca Paszportu „Polityki” nie pisze o Ukrainie, a o Polsce – choć tak naprawdę pisze o niej zawsze. W Siódemce poddaje wiwisekcji „Polskę najpolstszą”, samo jej serce, gdzie biją źródła wszystkich jej bolączek i frustracji, matecznik polskiego marazmu, bylejakości i magmy, rdzeń pełen szyldozy i płotów odlanych z betonu, gdzie winy za chaos i syf nie można zrzucić na nik...

    Promocja
    okładka Wymyślone miasto Lwów, Ebook | Ziemowit Szczerek

    Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa. Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się ...

    Promocja
    okładka Wymyślone miasto Lwów, Książka | Ziemowit Szczerek

    Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa. Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u ...

    Promocja
    okładka Via Carpatia, Ebook | Ziemowit Szczerek

    Może lepiej, gdyby to wszystko było powieścią. Albo jeszcze lepiej – bajką o despocie rządzącym małym krajem, który kiedyś był wielki. Ale to wszystko dzieje się naprawdę. Ten kraj istnieje. Ziemowit Szczerek wędruje po Europie Środkowo-Wschodniej w przededniu setnej rocznicy traktatu w Trianon i przygląda się Węgrom owładniętym obsesją minionej wielkości. Zagląda przez płot pewnego domu w Felcsút, plącze się po zapyziałych budapeszteńskich zaułkach, pije z chłopakami gd...

    PromocjaNowość
    okładka Międzymorze, Ebook | Ziemowit Szczerek

    Reporterska książka autora nagrodzonego w 2013 roku Paszportem „Polityki”. Ziemowit Szczerek tym razem rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię. Przed nami podróż po pograniczach dawnych imperiów i kultur. Fascynująca!

    Promocja
    okładka Międzymorze, Książka | Ziemowit Szczerek

    Ziemowit Szczerek rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię. Autor zabiera nas w intrygującą podróż po pograniczach dawnych imperiów i religijnych wpływów, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni nierozerwalną siecią podobieństw i zażyłości. Dygresje o architekturze. Rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Setki przejechanych kilome...

    Promocja
    okładka Tatuaż z tryzubem, Książka | Ziemowit Szczerek

    To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróż...

Ziemowit Szczerek Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Ziemowit Szczerek jest jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich pisarzy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia na kierunku nauki polityczne. Pisze głównie relacje i reportaże ze swoich podróży. Ponadto interesuje się literaturą gonzo oraz historią alternatywną.

Debiut autora

Ziemowit Szczerek debiutował w 2013 roku książką „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za którą otrzymał Paszport „Polityki” oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Rok później ukazała się „Siódemka” – opowieść o Polsce leżącej wzdłuż drogi krajowej numer 7.

Kierunek – Europa Środkowa

W obrębie zainteresowań Ziemowita Szczerka jest przede wszystkim Europa Wschodnia i Środkowa, szczególnie jej historia, sytuacja geopolityczna i kondycja społeczna. Częstym tematem jego książek są opisy podróży, które odbywa w tej części świata.

W „Tatuażu z tryzubem”, podobnie jak w „Przyjdzie Mordor i nas zje”, ponownie patrzy w kierunku Ukrainy. Tym razem pretekstem do odwiedzenia naszych wschodnich sąsiadów jest chęć opowiedzenia o specyfice tego kraju – jego mrocznych, przerażających, zabawnych i fascynujących stronach. Książka przyniosła mu drugą nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W „Międzymorzu” szukał podobieństw i różnic między mieszkańcami Europy żyjącymi między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. „Międzymorze” to podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, od Helsinek aż po Stambuł.

Via Carpatia” to kolejna książka drogi Szczerka. Tym razem to efekt wyprawy na Węgry. Szczerek pisze w niej nie tylko o współczesnej kondycji politycznej Węgier, autorytarnych rządach Victora Orbana, ale również o korzeniach węgierskiej państwowości, Austro-Węgrzech, dziedzictwie kulturowym i spuściźnie po traktacie w Trianon.

Zbiory

Krótsze teksty Szczerka znalazły się też w kilku zbiorach reportaży i opowiadań, m.in. w „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”, „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”, „Ojciec”, „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach” i „Obrażenia. Pobici z Polską”.

Historia alternatywna w książkach Ziemowita Szczerka

W kwietniu 2020 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Cham z kulą w głowie”. Jest to alternatywna wizja historii, w której przedstawił własną wersję przebiegu II wojny światowej. A właściwie jej brak – wojna nigdy nie wybuchła, Warszawa nie uległa zniszczeniu, po stolicy Polski ramię w ramię spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Jednak warszawska rzeczywistość nie jest kolorowa. Ulice spływają krwią, przybywa trupów, krążą plotki o działaniach tajnych stowarzyszeń. Szczerek, bawiąc się konwencją, przeplata elementy kryminału, powieści noir i historii alternatywnej w kreowaniu świata, który mimo że nie jest prawdziwy, to niestety wydaje się bardzo rzeczywisty. Książkę „Cham z kulą w głowie” w formie ebooka znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink.com.

Wcześniej, w 2018 roku, nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. To alternatywna wizja przyszłości. Jest połowa XXI wieku. Polska istnieje w zupełnie innym kształcie niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy. Unia Europejska to przeżytek historii – jej miejsce zajęła radykalna organizacja. Bohater powieści – dziennikarz wojenny oraz agent, Marcin Szreniawa, jeździ od Bałkanów po Rosję, by dowiedzieć się, co dzieje się w regionie „dryfującym ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.”

W 2020 roku swoją reedycję będzie miała „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski” – powieść Szczerka wydana w 2013 roku. Była to pierwsza powieść autora utrzymana w konwencji historii alternatywnej. W tej wersji historii we wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy uderzają na Niemcy zza Linii Maginota. Po sprawnej i krótkiej kampanii polskie oddziały zdobywają Berlin. Polacy tworzą państwa satelickie – to pod kontrolą Polski powstaje przymierze krajów Międzymorza, którego celem będzie przeciwstawienie się Związkowi Radzieckiemu. Jednak zdobycie przez Polskę takiej pozycji wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również z wieloma problemami – wewnętrzne bunty, terroryzm, emigracja Żydów, nierówności gospodarcze oraz lecąca na łeb na szyję reputacja kraju na arenie międzynarodowej.

Książki Ziemowita Szczerka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w atrakcyjnych cenach w księgarni internetowej Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!