Ziemowit Szczerek Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wymyślone miasto Lwów, Audiobook | Ziemowit Szczerek

    Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa. Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się ...

    Promocja
    okładka Tatuaż z tryzubem, Audiobook | Ziemowit Szczerek

    To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są p...

    Promocja
    okładka Cham z kulą w głowie, Audiobook | Ziemowit Szczerek

    Epicka powieść Ziemowita Szczerka, utrzymana w klimacie kryminału noir Posłuchaj, drugiej wojny światowej nie było. Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa – Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi. Ale teraz, teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulic...

Ziemowit Szczerek Audiobooki

Ziemowit Szczerek jest jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich pisarzy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia na kierunku nauki polityczne. Pisze głównie relacje i reportaże ze swoich podróży. Ponadto interesuje się literaturą gonzo oraz historią alternatywną.

Debiut autora

Ziemowit Szczerek debiutował w 2013 roku książką „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za którą otrzymał Paszport „Polityki” oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Rok później ukazała się „Siódemka” – opowieść o Polsce leżącej wzdłuż drogi krajowej numer 7.

Kierunek – Europa Środkowa

W obrębie zainteresowań Ziemowita Szczerka jest przede wszystkim Europa Wschodnia i Środkowa, szczególnie jej historia, sytuacja geopolityczna i kondycja społeczna. Częstym tematem jego książek są opisy podróży, które odbywa w tej części świata.

W „Tatuażu z tryzubem”, podobnie jak w „Przyjdzie Mordor i nas zje”, ponownie patrzy w kierunku Ukrainy. Tym razem pretekstem do odwiedzenia naszych wschodnich sąsiadów jest chęć opowiedzenia o specyfice tego kraju – jego mrocznych, przerażających, zabawnych i fascynujących stronach. Książka przyniosła mu drugą nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W „Międzymorzu” szukał podobieństw i różnic między mieszkańcami Europy żyjącymi między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. „Międzymorze” to podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, od Helsinek aż po Stambuł.

Via Carpatia” to kolejna książka drogi Szczerka. Tym razem to efekt wyprawy na Węgry. Szczerek pisze w niej nie tylko o współczesnej kondycji politycznej Węgier, autorytarnych rządach Victora Orbana, ale również o korzeniach węgierskiej państwowości, Austro-Węgrzech, dziedzictwie kulturowym i spuściźnie po traktacie w Trianon.

Zbiory

Krótsze teksty Szczerka znalazły się też w kilku zbiorach reportaży i opowiadań, m.in. w „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”, „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”, „Ojciec”, „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach” i „Obrażenia. Pobici z Polską”.

Historia alternatywna w książkach Ziemowita Szczerka

W kwietniu 2020 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Cham z kulą w głowie”. Jest to alternatywna wizja historii, w której przedstawił własną wersję przebiegu II wojny światowej. A właściwie jej brak – wojna nigdy nie wybuchła, Warszawa nie uległa zniszczeniu, po stolicy Polski ramię w ramię spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Jednak warszawska rzeczywistość nie jest kolorowa. Ulice spływają krwią, przybywa trupów, krążą plotki o działaniach tajnych stowarzyszeń. Szczerek, bawiąc się konwencją, przeplata elementy kryminału, powieści noir i historii alternatywnej w kreowaniu świata, który mimo że nie jest prawdziwy, to niestety wydaje się bardzo rzeczywisty. Książkę „Cham z kulą w głowie” w formie ebooka znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink.com.

Wcześniej, w 2018 roku, nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. To alternatywna wizja przyszłości. Jest połowa XXI wieku. Polska istnieje w zupełnie innym kształcie niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy. Unia Europejska to przeżytek historii – jej miejsce zajęła radykalna organizacja. Bohater powieści – dziennikarz wojenny oraz agent, Marcin Szreniawa, jeździ od Bałkanów po Rosję, by dowiedzieć się, co dzieje się w regionie „dryfującym ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.”

W 2020 roku swoją reedycję będzie miała „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski” – powieść Szczerka wydana w 2013 roku. Była to pierwsza powieść autora utrzymana w konwencji historii alternatywnej. W tej wersji historii we wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy uderzają na Niemcy zza Linii Maginota. Po sprawnej i krótkiej kampanii polskie oddziały zdobywają Berlin. Polacy tworzą państwa satelickie – to pod kontrolą Polski powstaje przymierze krajów Międzymorza, którego celem będzie przeciwstawienie się Związkowi Radzieckiemu. Jednak zdobycie przez Polskę takiej pozycji wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również z wieloma problemami – wewnętrzne bunty, terroryzm, emigracja Żydów, nierówności gospodarcze oraz lecąca na łeb na szyję reputacja kraju na arenie międzynarodowej.

Książki Ziemowita Szczerka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w atrakcyjnych cenach w księgarni internetowej Woblink!

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.