Zofia Turowska Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zofia Turowska Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Zofia Turowska urodziła się w 1945 roku. To polska dziennikarka, pisarka, autorka biografii i reportaży, publicystka i dokumentalistka. Na swój warsztat Turowska bierze sylwetki znanych Polaków, znana jest przede wszystkim z pisania biografii artystów. Swoje książki poświęciła m.in. Agnieszce Osieckiej, Zofii Nasierowskiej, Gustawowi Holoubkowi, Januszowi Majewskiemu.

Turowska jest absolwentką dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pisała m.in. dla „Magazynu Filmowego”, łódzkiego oddziału „Trybuny Ludu”, pracowała dla Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Była członkinią Pracowni Reportażu, nieformalnej grupy reportażystów związanej wokół Marka Millera. Efektem działań Pracowni była publikacja dokumentu „Kto tu wpuścił dziennikarzy”, w którym podjęty został temat wydarzeń w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku.

Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką

Choć Zofia Turowska publikuje od blisko 40 lat, to dopiero wydana w 2000 roku książka „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką” przyniosła jej popularność. Publikacja poświęcona słynnej poetce szybko stała się bestsellerem i doczekała się wznowień. Nie jest to zwykła biografia – to opowieść o miejscach związanych z Agnieszką Osiecką, w której najważniejsze jest nie to, co odkryła Turowska, tylko spuścizna samej Osieckiej.

Książka powstała we współpracy z Agatą Passent, córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, która umożliwiła Zofii Turowskiej wgląd w archiwum, notatki, pamiętniki, zapiski i szkice utworów poetki. Dzięki książce „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką” wielu czytelników miało szansę po raz pierwszy zapoznać się z niepublikowanymi do tej pory zapiskami Osieckiej. Książka stanowi bogato ilustrowany kolaż złożony z pamiątkowych zdjęć i tekstów artystki. Jak twierdzi Turowska, Osiecka w swojej twórczości zapisała całe życie.

Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów

W 2005 roku swoją premierę miała książka „Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów”. To portret rodziny Joanny i Janusza Onyszkiewiczów. Autorka przedstawia w niej dzieciństwo, lata studenckie i okoliczności poznania pary, która zawarła małżeństwo w więzieniu. To także opowieść o ich pięciorgu dzieci. Turowska pisze o karierze politycznej Janusza Onyszkiewicza, jego działalności opozycyjnej, latach walki z reżimem i wejście do elity III RP. Z drugiej strony to historia Joanny, wnuczki marszałka Józefa Piłsudskiego, urodzonej i wychowanej w Londynie. Kobieta, zaskakując wszystkich, w tym władze PRL, postanowiła w okresie stanu wojennego wybrać polskie obywatelstwo. To także opowieść o powrocie jej rodziców do kraju, po niemal 51 latach życia na wychodźstwie.

Biografia Zofii Nasierowskiej autorstwa Zofii Turowskiej

Kolejną książką Zofii Turowskiej była biografia Zofii Nasierowskiej, która została wydana w 2009 roku przez Wydawnictwo Marginesy. To historia wybitnej polskiej artystki, legendy polskiej fotografii artystycznej.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka poświęcona polskiemu artyście. „Film. Kobieta jego życia” to biografia Janusza Majewskiego, wybitnego polskiego reżysera odpowiedzialnego za takie filmy jak „Diabelska edukacja”, „C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry”, „Sprawa Gorgonowej” czy „Złoto dezerterów”. Majewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 1976 roku otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za „Zaklęte rewiry”. W 2015 roku otrzymał Srebrnego Lwa za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Ponadto otrzymał trzy wyróżnienia na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego najnowszym filmem jest „Czarny Mercedes” z 2019 roku. „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia” to opowieść o 60 latach pracy twórczej reżysera – życia, które przez cały ten czas kręciło się wokół filmu.

W 2020 roku ukazała się kolejna książka Turowskiej poświęcona Agnieszce Osieckiej. We wrześniu Wydawnictwo Marginesy opublikowało „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”. Dwa miesiące po premierze książki wyemitowany został pierwszy odcinek serialu „Osiecka” produkcji Telewizji Polskiej. W rolę głównej bohaterki wcieliły się Eliza Rycembel (młoda Osiecka) i Magdalena Popławska (dorosła Osiecka).

Biografia Gustawa Holubka

W marcu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Turowskiej. Tym razem bohaterem biografii jest Gustaw Holoubek, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów drugiej połowy XX wieku. Choć wcześniej ukazywały się już biografie Holoubka, to Turowska postanowiła jeszcze raz czytelnikom przybliżyć jego portret. W swojej książce odkrywa nieznane fakty z życia aktora, analizuje jego życiowe wybory, losy środowiska, w którym się obracał. Dzięki zaufaniu, jakim bliscy Holoubka obdarzyli Turowską, autorka książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku” miała dostęp do archiwów, pamiątek, listów, zapisków bohatera. Turowska rysuje obraz aktora na podstawie relacji jego bliskich i współpracowników. W konsekwencji otrzymujemy portret wybitnego aktora, dowcipnego, inteligentnego, mądrego i wrażliwego człowieka, którego myśli i słowa warto dziś przytaczać.

Ponadto Turowska jest autorką książek o Łódzkiej Szkole Filmowej („Filmówka. Powieść o Łódzkiej Szkole Filmowej”) oraz Zespole filmowym TOR („Zespół TOR” wspólnie z Barbarą Hollender).

Książki Zofii Turowskiej w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zofii Turowskiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!