Zofia Turowska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Janusz Majewski film kobieta jego życia, Książka | Zofia Turowska

    Pierwsza biografia Janusza Majewskiego – reżysera, scenarzysty i pisarza. W ruchomym obrazie zadurzył się, potem zakochał, wreszcie rozmiłował i trwa w tej miłości, z którą jest mu dobrze. To kobieta jego życia... Od dzieciństwa towarzyszy mu przeczucie, że kino to będzie jedna z najlepszych rzeczy, jakie go spotkają. W zasadzie jego drugie życie. Jako siedmiolatek dostał na gwiazdkę dziecięcy projektor filmowy, później chciał zdawać do filmówki, ale skończył architekturę w K...

Zofia Turowska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Zofia Turowska urodziła się w 1945 roku. To polska dziennikarka, pisarka, autorka biografii i reportaży, publicystka i dokumentalistka. Na swój warsztat Turowska bierze sylwetki znanych Polaków, znana jest przede wszystkim z pisania biografii artystów. Swoje książki poświęciła m.in. Agnieszce Osieckiej, Zofii Nasierowskiej, Gustawowi Holoubkowi, Januszowi Majewskiemu.

Turowska jest absolwentką dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pisała m.in. dla „Magazynu Filmowego”, łódzkiego oddziału „Trybuny Ludu”, pracowała dla Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i Krajowej Agencji Wydawniczej. Była członkinią Pracowni Reportażu, nieformalnej grupy reportażystów związanej wokół Marka Millera. Efektem działań Pracowni była publikacja dokumentu „Kto tu wpuścił dziennikarzy”, w którym podjęty został temat wydarzeń w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku.

Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką

Choć Zofia Turowska publikuje od blisko 40 lat, to dopiero wydana w 2000 roku książka „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką” przyniosła jej popularność. Publikacja poświęcona słynnej poetce szybko stała się bestsellerem i doczekała się wznowień. Nie jest to zwykła biografia – to opowieść o miejscach związanych z Agnieszką Osiecką, w której najważniejsze jest nie to, co odkryła Turowska, tylko spuścizna samej Osieckiej.

Książka powstała we współpracy z Agatą Passent, córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, która umożliwiła Zofii Turowskiej wgląd w archiwum, notatki, pamiętniki, zapiski i szkice utworów poetki. Dzięki książce „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką” wielu czytelników miało szansę po raz pierwszy zapoznać się z niepublikowanymi do tej pory zapiskami Osieckiej. Książka stanowi bogato ilustrowany kolaż złożony z pamiątkowych zdjęć i tekstów artystki. Jak twierdzi Turowska, Osiecka w swojej twórczości zapisała całe życie.

Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów

W 2005 roku swoją premierę miała książka „Gniazdo. Rodzina Onyszkiewiczów”. To portret rodziny Joanny i Janusza Onyszkiewiczów. Autorka przedstawia w niej dzieciństwo, lata studenckie i okoliczności poznania pary, która zawarła małżeństwo w więzieniu. To także opowieść o ich pięciorgu dzieci. Turowska pisze o karierze politycznej Janusza Onyszkiewicza, jego działalności opozycyjnej, latach walki z reżimem i wejście do elity III RP. Z drugiej strony to historia Joanny, wnuczki marszałka Józefa Piłsudskiego, urodzonej i wychowanej w Londynie. Kobieta, zaskakując wszystkich, w tym władze PRL, postanowiła w okresie stanu wojennego wybrać polskie obywatelstwo. To także opowieść o powrocie jej rodziców do kraju, po niemal 51 latach życia na wychodźstwie.

Biografia Zofii Nasierowskiej autorstwa Zofii Turowskiej

Kolejną książką Zofii Turowskiej była biografia Zofii Nasierowskiej, która została wydana w 2009 roku przez Wydawnictwo Marginesy. To historia wybitnej polskiej artystki, legendy polskiej fotografii artystycznej.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka poświęcona polskiemu artyście. „Film. Kobieta jego życia” to biografia Janusza Majewskiego, wybitnego polskiego reżysera odpowiedzialnego za takie filmy jak „Diabelska edukacja”, „C.K. Dezerterzy”, „Zaklęte rewiry”, „Sprawa Gorgonowej” czy „Złoto dezerterów”. Majewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 1976 roku otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za „Zaklęte rewiry”. W 2015 roku otrzymał Srebrnego Lwa za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Ponadto otrzymał trzy wyróżnienia na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego najnowszym filmem jest „Czarny Mercedes” z 2019 roku. „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia” to opowieść o 60 latach pracy twórczej reżysera – życia, które przez cały ten czas kręciło się wokół filmu.

W 2020 roku ukazała się kolejna książka Turowskiej poświęcona Agnieszce Osieckiej. We wrześniu Wydawnictwo Marginesy opublikowało „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”. Dwa miesiące po premierze książki wyemitowany został pierwszy odcinek serialu „Osiecka” produkcji Telewizji Polskiej. W rolę głównej bohaterki wcieliły się Eliza Rycembel (młoda Osiecka) i Magdalena Popławska (dorosła Osiecka).

Biografia Gustawa Holubka

W marcu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Turowskiej. Tym razem bohaterem biografii jest Gustaw Holoubek, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów drugiej połowy XX wieku. Choć wcześniej ukazywały się już biografie Holoubka, to Turowska postanowiła jeszcze raz czytelnikom przybliżyć jego portret. W swojej książce odkrywa nieznane fakty z życia aktora, analizuje jego życiowe wybory, losy środowiska, w którym się obracał. Dzięki zaufaniu, jakim bliscy Holoubka obdarzyli Turowską, autorka książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku” miała dostęp do archiwów, pamiątek, listów, zapisków bohatera. Turowska rysuje obraz aktora na podstawie relacji jego bliskich i współpracowników. W konsekwencji otrzymujemy portret wybitnego aktora, dowcipnego, inteligentnego, mądrego i wrażliwego człowieka, którego myśli i słowa warto dziś przytaczać.

Ponadto Turowska jest autorką książek o Łódzkiej Szkole Filmowej („Filmówka. Powieść o Łódzkiej Szkole Filmowej”) oraz Zespole filmowym TOR („Zespół TOR” wspólnie z Barbarą Hollender).

Książki Zofii Turowskiej w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zofii Turowskiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).