Zośka Papużanka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zośka Papużanka Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Zośka Papużanka to polska pisarka, której debiutancka powieść „Szopka” została nominowana do Paszportów Polityki w roku 2021 oraz do Nagrody Literackiej Nike w roku 2013. Urodzona w 1978 roku Papużanka z wykształcenia jest teatrolożką, pracuje w szkole podstawowej jako nauczycielka języka polskiego. Prywatnie mieszka i tworzy w Krakowie, gdzie na Uniwersytecie Pedagogicznym obroniła pracę doktorską, która dotyczyła odbioru sztuk teatralnych Federica Garcii Lorki na scenach polskich. Była stypendystką Instytutu Genshagen oraz laureatką stypendium twórczego Miasta Krakowa. Jej teksty ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”, „Radarze”, „Piśmie, „Czasie Literatury” czy „New Eastern Europe”. Papużanka jest także autorką tekstów i współpracowniczką Teatru Lalki i Aktora Parawan oraz Teatru Figur w Krakowie.

„Szopka” - debiutancka powieść Zośki Papużanki

O debiutanckiej powieści Zośki Papużanki, zatytułowanej “Szopka” (Wydawnictwo Świat Książki), szybko zrobiło się głośno. Przez niektórych określana była ona jako najbardziej obiecujący debiut literacki roku 2012. Opinie te znalazły swoje potwierdzenie w postaci nominacji książki do Paszportów Polityki 2012 oraz do Nagrody Literackiej Nike 2013. Opowiada ona historię polskiej rodziny pełnej zakłamania, codziennego odgrywania przed bliskimi i sobą samym czegoś, co powinno zamykać się w słowie „dom”. Nie dzieje się tu na pozór nic dramatycznego – nie ma patologii czy wielkiej przemocy, jest za to cała pajęczyna kłamstw, zimna, braku zaufania, poczucia uwięzienia, a to wszystko wypełnione raz wrzaskami, raz ciszą i dużą ilością kotletów schabowych. Ta mocna proza Papużanki, charakteryzująca się wyrazistym stylem i świetnym słuchem do języka, pokazująca nieprzyjemne, a jednak dla wielu w jakiś sposób bliskie doświadczenia sprawiła, że „Szopka” w krótkim czasie stała się popularna, a jej autorka rozpoznawalna. Kilka lat później ukazała się jej druga powieść, „On”, będąca historią relacji z człowiekiem, za którego łatwiej się wstydzić niż go kochać, została wydana w roku 2016. Również ta książka była nominowana do Paszportów Polityki, a także do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. „On” była także wyróżniona jako Krakowska Książka Miesiąca. Rok 2017 przyniósł z kolei zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem” wydany przez Wydawnictwo Znak.

„Przez”

Zośka Papużanka powróciła w roku 2020 z książką „Przez” (Wydawnictwo Marginesy). Poznajemy mężczyznę, który właśnie wynajął mieszkanie, umieścił w nim swój sprzęt i zaczyna nie tylko podglądać, ale także fotografować swoich sąsiadów. Poza tym niezbyt wiele robi, nie za bardzo go widać – zakupy załatwia przez internet, z nikim nie utrzymuje kontaktów, praktycznie nie wychodzi ze swoich czterech ścian. Prawda jest taka, że kiedyś mieszkał w bloku naprzeciw tego, w którym żyje teraz i z pomocą aparatu szuka żony, którą zostawił kilka lat wcześniej. Jaka jest ich historia? Kim są? Czego chce mężczyzna? Czy jest poważnie chory psychicznie, chce być doskonałym zbrodniarzem, który nie popełni zbrodni? Czy jest samotny, odizolowuje się od świata, którego się obawia? „Przez” to wielowymiarowa historia o ludziach, obsesjach i sposobach myślenia. Czy jej bohater w pełni panuje nad otaczającą go rzeczywistością? To także wielka opowieść o fotografii, także tej amatorskiej.

„Kąkol” - najnowsza książki Papużanki

Ostatnią jak dotychczas książkę Zofia Papużanka wydała w roku 2021. To powieść zatytułowana „Kąkol” (Wydawnictwo Marginesy). Obserwujemy w niej świat z perspektywy kilkunastoletniej narratorki. Świat, który rozbity jest między jej rodzicami: oddalonym od dziewczyny, całkowicie poddanym własnemu ojcu tatą oraz – jak się wydaje – idealną, lecz nieakceptowaną przez rodzinę męża mamą. Bohaterka próbuje znaleźć swoje miejsce w tej zagmatwanej plątaninie zależności i zrzucić z siebie cudze poczucie winy. „Kąkol” jest książką o pamięci i o jej znakach – liściach włożonych między kartki, kwiatach wysypujących się z książek. Jest także pozycją o przyjaźni – o poszukiwaniu kogoś, kto będzie nam bliski, kto zrozumie, choć nie jest nami. To także próba znalezienia odpowiedzi na najbardziej podstawowe z ludzkich pytań – co jest dobre, a co złe? Czy jesteśmy predysponowani do jednego lub drugiego? Czy dzieci mogą być złe? Kolejna historia rodzinna spod znaku Papużanki mierzy się z niezwykle trudnymi, a równocześnie bardzo bliskimi sprawami.

Powieści Zofii Papużanki oraz innych polskich autorek znajdziecie na Woblinku jako ebooki (epub, mobi), książki papierowe czy audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.