Zośka Papużanka Religia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zośka Papużanka Religia - książki, ebooki i audiobooki

Zośka Papużanka to polska pisarka, której debiutancka powieść „Szopka” została nominowana do Paszportów Polityki w roku 2021 oraz do Nagrody Literackiej Nike w roku 2013. Urodzona w 1978 roku Papużanka z wykształcenia jest teatrolożką, pracuje w szkole podstawowej jako nauczycielka języka polskiego. Prywatnie mieszka i tworzy w Krakowie, gdzie na Uniwersytecie Pedagogicznym obroniła pracę doktorską, która dotyczyła odbioru sztuk teatralnych Federica Garcii Lorki na scenach polskich. Była stypendystką Instytutu Genshagen oraz laureatką stypendium twórczego Miasta Krakowa. Jej teksty ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”, „Radarze”, „Piśmie, „Czasie Literatury” czy „New Eastern Europe”. Papużanka jest także autorką tekstów i współpracowniczką Teatru Lalki i Aktora Parawan oraz Teatru Figur w Krakowie.

„Szopka” - debiutancka powieść Zośki Papużanki

O debiutanckiej powieści Zośki Papużanki, zatytułowanej “Szopka” (Wydawnictwo Świat Książki), szybko zrobiło się głośno. Przez niektórych określana była ona jako najbardziej obiecujący debiut literacki roku 2012. Opinie te znalazły swoje potwierdzenie w postaci nominacji książki do Paszportów Polityki 2012 oraz do Nagrody Literackiej Nike 2013. Opowiada ona historię polskiej rodziny pełnej zakłamania, codziennego odgrywania przed bliskimi i sobą samym czegoś, co powinno zamykać się w słowie „dom”. Nie dzieje się tu na pozór nic dramatycznego – nie ma patologii czy wielkiej przemocy, jest za to cała pajęczyna kłamstw, zimna, braku zaufania, poczucia uwięzienia, a to wszystko wypełnione raz wrzaskami, raz ciszą i dużą ilością kotletów schabowych. Ta mocna proza Papużanki, charakteryzująca się wyrazistym stylem i świetnym słuchem do języka, pokazująca nieprzyjemne, a jednak dla wielu w jakiś sposób bliskie doświadczenia sprawiła, że „Szopka” w krótkim czasie stała się popularna, a jej autorka rozpoznawalna. Kilka lat później ukazała się jej druga powieść, „On”, będąca historią relacji z człowiekiem, za którego łatwiej się wstydzić niż go kochać, została wydana w roku 2016. Również ta książka była nominowana do Paszportów Polityki, a także do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. „On” była także wyróżniona jako Krakowska Książka Miesiąca. Rok 2017 przyniósł z kolei zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem” wydany przez Wydawnictwo Znak.

„Przez”

Zośka Papużanka powróciła w roku 2020 z książką „Przez” (Wydawnictwo Marginesy). Poznajemy mężczyznę, który właśnie wynajął mieszkanie, umieścił w nim swój sprzęt i zaczyna nie tylko podglądać, ale także fotografować swoich sąsiadów. Poza tym niezbyt wiele robi, nie za bardzo go widać – zakupy załatwia przez internet, z nikim nie utrzymuje kontaktów, praktycznie nie wychodzi ze swoich czterech ścian. Prawda jest taka, że kiedyś mieszkał w bloku naprzeciw tego, w którym żyje teraz i z pomocą aparatu szuka żony, którą zostawił kilka lat wcześniej. Jaka jest ich historia? Kim są? Czego chce mężczyzna? Czy jest poważnie chory psychicznie, chce być doskonałym zbrodniarzem, który nie popełni zbrodni? Czy jest samotny, odizolowuje się od świata, którego się obawia? „Przez” to wielowymiarowa historia o ludziach, obsesjach i sposobach myślenia. Czy jej bohater w pełni panuje nad otaczającą go rzeczywistością? To także wielka opowieść o fotografii, także tej amatorskiej.

„Kąkol” - najnowsza książki Papużanki

Ostatnią jak dotychczas książkę Zofia Papużanka wydała w roku 2021. To powieść zatytułowana „Kąkol” (Wydawnictwo Marginesy). Obserwujemy w niej świat z perspektywy kilkunastoletniej narratorki. Świat, który rozbity jest między jej rodzicami: oddalonym od dziewczyny, całkowicie poddanym własnemu ojcu tatą oraz – jak się wydaje – idealną, lecz nieakceptowaną przez rodzinę męża mamą. Bohaterka próbuje znaleźć swoje miejsce w tej zagmatwanej plątaninie zależności i zrzucić z siebie cudze poczucie winy. „Kąkol” jest książką o pamięci i o jej znakach – liściach włożonych między kartki, kwiatach wysypujących się z książek. Jest także pozycją o przyjaźni – o poszukiwaniu kogoś, kto będzie nam bliski, kto zrozumie, choć nie jest nami. To także próba znalezienia odpowiedzi na najbardziej podstawowe z ludzkich pytań – co jest dobre, a co złe? Czy jesteśmy predysponowani do jednego lub drugiego? Czy dzieci mogą być złe? Kolejna historia rodzinna spod znaku Papużanki mierzy się z niezwykle trudnymi, a równocześnie bardzo bliskimi sprawami.

Powieści Zofii Papużanki oraz innych polskich autorek znajdziecie na Woblinku jako ebooki (epub, mobi), książki papierowe czy audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Religia

Książki z kategorii „Religia” dotyczą wierzeń i praktyk, a także sfery sacrum. Religia wyraża się w wierze, podejmowaniu określonych czynności religijnych, indywidualnej duchowości, a także we wspólnocie religijnej. Naukami poruszającymi temat religii i skupiającymi się na niej są między innymi teologia, filozofia religii, socjologia religii, a także psychologia religii. Na platformie Woblink.com znajdują się głównie pozycje poświęcone chrześcijaństwu, ale nie brakuje również publikacji z zakresu islamu, judaizmu, hinduizmu, buddyzmu, sikhizmu czy bahaizmu. W obręb kategorii „Religia” wchodzą również książki dotyczące mitologii greckiej, rzymskiej, słowiańskiej i wielu innych. Znajdziemy tutaj publikacje Jana Pawła II („Anioły”, „Jan Paweł II. Autobiografia”), papieża Franciszka („Bóg szuka nas na marginesie”, „Bóg jest młody”), księdza Józefa Tischnera („Drogi i bezdroża miłosierdzia”, „Nieszczęsny dar wolności”), księdza Jana Kaczkowskiego („Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica, miłość”, „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”) czy księdza Jana Twardowskiego („Tylko miłość się liczy”, „Życie jak różaniec”). W księgarni internetowej Woblink.com nie zabrakło też książek zmarłej mistyczki Alicji Lenczewskiej: „Świadectwo. Dziennik duchowy” i „Słowo pouczenia”, światowego bestsellera o chłopcu, który odwiedził niebo „Niebo istnieje… Naprawdę!” Todda Burpy, rozmowy siostry Angeli Musolesi z ojcem Gabrielem Amorthem „Egzorcysta Watykanu” czy „Wyznań” św. Augustyna. Znajdują się tu również takie pozycje jak „Ufność. Przeżywaj swoje życie otwarcie i spontanicznie” OSHO, „Wiara. Skarb ukryty w Bogu” Agaty Łucji Bazak, „Różaniec” abp. Grzegorza Rysia, „Modlitewnik” o. Leona Knabita, „Średniowieczne źródła do filozofii mesjanizmu” Władysława Horodyskiego, „U źródeł pobytu św. Piotra w Rzymie. Tradycja i krytyka historyczna” Kazimierza Zakrzewskiego, a także książki „Diabeł. Szkic monografii okultystycznej” Bolesława Wójcickiego.