Zygmunt Krasiński Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zygmunt Krasiński Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Zygmunt Krasiński był jednym z największych poetów polskiego romantyzmu, uznawanym za jednego z „trzech wieszczów”, obok Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Krasiński był nie tylko poetą, ale także prozaikiem, dramatopisarzem oraz filozofem. Jego „Nie-Boska Komedia” pozostaje jednym z najbardziej znanych tekstów polskiego romantyzmu. Niemniej ważną pozycją w twórczości Zygmunta Krasińskiego są dramat „Irydion” czy „Agaj-Han”.

Młodość Zygmunta Krasińskiego

Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu, w domu przy Boulevard Montmartre 10. Był hrabią, potomkiem magnackiej rodziny Krasińskich herbu Ślepowron. Jego rodzicami byli Maria Radziwiłłówna oraz generał Wincenty Krasiński. Zygmunt był II Ordynatem na Opinogórze, zaraz po swoim ojcu. Młody poeta kształcił się w rzeczonej Opinogórze pod kierunkiem pisarza Józefa Korzeniowskiego oraz Piotra Chlebowskiego. Później rozpoczął naukę w Liceum Warszawskim, by następnie uczęszczać na wydział prawa Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak Zygmunt Krasiński nie przebywał tam bardzo długo, ponieważ ojciec wysłał go do Szwajcarii po serii przewinień.

Ojciec miał zresztą największy wpływ na poglądy oraz życie Zygmunta Krasińskiego. Wincenty, generał napoleoński, był później lojalnym poddanym cara Rosji. Matka Zygmunta zmarła już w 1833 roku. Młody poeta buntował się przeciwko dyscyplinującemu podejściu ojca, jednak nie udało mu się wyrwać spod jego wpływu. Wincenty mieszał się zarówno w jego życie osobiste (między innymi wymusił na synu małżeństwo z Elizą z Branickich, pomimo uczucia Zygmunta do Delfiny Potockiej), jak i ingerował w jego poglądy polityczne. Zygmunt nie wziął udziału w powstaniu listopadowym i demonstracjach patriotycznych właśnie pod wpływem ojca. Jego nieobecność i brak aktywności wywołały odrzucenie ze strony kolegów, przez co pisarz musiał przerwać studia. Po tych wydarzeniach przebywał głównie w Niemczech, Francji oraz we Włoszech.

Dorosłe życie

Zygmunt Krasiński przeżył ciężki okres po roku 1831. Napięta relacja z ojcem, dla którego pozostawał jednak uległym synem potęgowała jego rozstrój nerwowy. Zygmunt cierpiał także na chorobę oczu, która groziła ślepotą i wymuszała jego długie, samotne chwile, spędzane w ciemnym pokoju. Pisarz przebywał wraz z ojcem w Petersburgu od jesieni 1832 do wiosny 1833. Wincenty starał się nakłonić go do służby dla dworu rosyjskiego, ale tym razem Zygmunt zdecydowanie przeciwstawił się temu żądaniu. Następnie wyruszył do Krakowa i Wiednia, by przenieść się do Włoch. To tam nawiązał romans z Joanną Bobrową-Piotrowicką, a także spotkał i zaprzyjaźnił się z Juliuszem Słowackim (Rzym, 1836). To właśnie lata 30. XIX wieku były czasem powstania najważniejszych dramatów Zygmunta Krasińskiego, „Nie-Boskiej komedii” oraz „Irydiona”.

W Neapolu w grudniu 1838 roku Zygmunt nawiązał niezwykle ważny dla niego romans z Delfiną Potocką. Było to najsilniejsze z zauroczeń poety, uczucia zresztą były odwzajemnione. Romans ten trwał do roku 1846, by przekształcić się w przyjaźń. Relacja z Delfiną Potocką wywarła duży wpływ na twórczość Krasińskiego. Niemniej ważna była także przyjaźń z Augustem Cieszkowskim, którego poznał w Mediolanie w roku 1839. Ojciec wymusił na Zygmuncie ślub z Elizą z Branickich, malarką, w roku 1843. Małżeństwo doczekało się czwórki dzieci: Władysława Wincentego, Zygmunta Jerzego, Marii Beatryczy oraz Elizy, która niestety wkrótce zmarła.

Zygmunt Krasiński zachorował na gruźlicę i zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu. Jego ciało zostało przetransportowane do Opinogóry.

Twórczość Zygmunta Krasińskiego – „Nie-Boska komedia”

Zygmunt Krasiński prowadził ogromną ilość korespondencji, dzięki której wyrażał i wymieniał myśli z wieloma bliskimi mu osobami, w tym ojcem Wincentym, Konstantym Gaszyńskim, Henrym Reeve, Adamem Sołtanem, Augustem Cieszkowskim czy Delfiną Potocką. Wybory tych listów znajdziecie na Woblink, między innymi w tomach „Listy do Jerzego Lubomirskiego”, „Listy do Konstantego Gaszyńskiego” czy „Wybór listów politycznych”.

Zygmunt Krasiński podjął pierwsze próby literackie jeszcze w Warszawie, a najwybitniejsze dzieła napisał jednak na emigracji. „Nie-Boska komedia” powstała w roku 1835 i stanowi mistrzowski przykład romantycznego dramatu metafizycznego. Historia łączy się tu moralitetem, a rzeczywistość ziemska z sakralną. Pierwsze dwa akty opowiadają historię życia rodzinnego hrabiego Henryka, poety, a także męża i ojca, który zapomina o swoich obowiązkach rodzinnych i zaniedbuje żonę oraz małego synka, za co przychodzi mu srogo zapłacić. Dwa kolejne akty skupiają się na służbie publicznej, a także na kwestii rewolucji, która ma moc doprowadzić do upadku starego porządku społecznego i wywołać zmiany. Henryk swoim postępowaniem doprowadza do obłędu i śmierci swoją żonę. Jest pełen pychy, egoizmu, fałszywie natchnionej poetyckości, która w realnych cierpieniach widzi głównie źródło dla twórczości. Jego działania zostają ukarane rodzinną tragedią, a sam Henryk skierowany na drogę służby bliźnim i miłości ewangelicznej. Jednak Henryk nadal popełnia błędy. Wizja rewolucji Krasińskiego w „Nie-Boskiej komedii” to starcie obozu arystokratycznego i tradycyjnego oraz demokratycznego i ateistycznego, przy czym obydwie strony wydają się być niezdolne do dalszego kształtowania rzeczywistości. W kulminacyjnej scenie dramatu obecna jest wielka polemika dwóch postaci przedstawiających dwie różne wizje – Hrabiego, obrońcy starego porządku, oraz Pankracego, przywódcy rewolucjonistów. Na koniec jednak wszyscy ponoszą klęskę. „Nie-Boską komedię” Zygmunta Krasińskiego znajdziecie na Woblink jako ebook, audiobook lub książkę papierową.

Inne książki Zygmunta Krasińskiego w księgarni internetowej Woblink

„Nie-Boska komedia” nie jest jedynym dziełem Zygmunta Krasińskiego, które na stałe weszło do klasyki polskiej literatury. Są wśród nich także z pewnością takie tytuły jak: „Irydion”, „Agaj-Han”, „Grób rodziny Reichstalów” czy „Władysław Herman i dwór jego”. Czekają one na Was na Woblink w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!