Banu Mushtaq laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2025
Laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2025 została indyjska pisarka Banu Mushtaq za angielskie tłumaczenie zbioru opowiadań „Heart Lamp”. Uhonorowany został również tłumaczka Deepa Bhasthi. Pisarka konkurował na tzw. shortliście z pięcioma innymi twórcami, którymi byli Anne Serre, Vincenzo Latronico, Hiromi Kawakami, Vincent Delecroix oraz Solvej Balle.
Nagroda Bookera 2025 dla Banu Mushtaq
21 maja 2025 roku podczas wieczornej ceremonii w londyńskim muzeum Tate Modern panel jurorów Nagrody Bookera ogłosił zwycięzcę. Jury przewodził angielski pisarz Max Porter .
Tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera została Banu Mushtaq za angielskie tłumaczenie zbioru opowiadań „Heart Lamp”. Po raz pierwszy w całej historii nagrody wyróżniono tom opowiadań.
Dodatkowo pierwszy raz laureatką wyróżnienia została osoba pisząca w języku kannada. Jest to język używany przez mieszkańców stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indiach. Uhonorowana została również Deepa Bhasthi, która była odpowiedzialna za przekład „Heart Lamp” na język angielski. To pierwsza nagrodzona tłumaczka z Indii.
„Heart Lamp” to zbiór dwunastu opowiadań napisanych przez Banu Mushtaq w latach 1990-2023. Historie powstawały i ukazywały się w języku Kannada. Każde z opowiadań to krótka historia ukazująca problematykę codzienności i dorastania. W każdym z nich czytelnik ma okazję poznać życie kobiet i młodych dziewczyny we wspólnotach muzułmańskich znajdujących się w południowych Indiach.
Laureatka Nagrody Bookera 2025 jest aktywistką, pisarką i prawniczką z południowego stanu w Indiach, Karnataka. Pisze w języku kannada, a jej prace zostały przełożone na takie języki jak urdu, hindi, tamilski, malajski i angielski.
Banu Mushtaq przyszła na świat w 1948 roku w muzułmańskiej rodzinie. Jako ośmiolatka została zapisana do szkoły misyjnej. Mówi w językach kannada, hindi, dakhni urdu i angielsku.
Pisanie od zawsze znajdowało się w kręgu jej zainteresowań, jednak przygodę z tworzeniem literatury rozpoczęła w wieku 29 lat. Jako młoda matka cierpiąca na depresję poporodową, zaczęła pisać, żeby przyjrzeć się swoim emocjom. Jej literackie początki rezonują w całej jej twórczości – większość tworzonych przez nią historii dotyczy problemów kobiet. Na ten moment Banu Mushtaq opublikowała sześć tomów opowiadań, jedną powieść, zbiór poezji oraz zbiór esejów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tegorocznych nominacjach do Nagrody Bookera? Sprawdź nasze wcześniejsze wpisy.
Międzynarodowa Nagroda Bookera – historia
Przyznawanie Międzynarodowej Nagrody Bookera trwa od 2004 roku. W 2016 roku doszło do radykalnej reformy wyróżnienia. Obecnie na laureatów czeka nagroda w wysokości 50 tys. funtów. Gratyfikację finansową otrzymują zarówno autor książki, jak i jej tłumacz na język angielski. W 2018 roku Międzynarodowego Bookera otrzymała Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni”, razem z tłumaczką Jennifer Croft. Rok później polską pisarkę nominowano ponownie. Tym razem za „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones.
W 2020 roku wyróżnienie trafiło w ręce Marieke Lucasa Rinjevelda za powieść „Niepokój przychodzi po zmierzchu”, w tłumaczeniu Michele Hutchison. W 2021 roku nagroda powędrowała do Davida Diopa za „Bratnią duszę”. Książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Cyranka. W roku 2022 uhonorowaną indyjską pisarkę Geetanjali Shree za książkę „Tomb of Sand”. Tytuł ten nie ukazał się w polskim przekładzie.
Laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023 został Georgi Gospodinow za „Schron przeciwczasowy”. Przewodnicząca jury , Leïla Slimani, opisała książkę jako „błyskotliwy tekst pełen ironii i melancholii”. „Schron przeciwczasowy” miał swoją premierę na polskim rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Literackiego. W 2024 roku laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera została Jenny Erpenbeck za powieść „Kairos”. W swojej książce autorka opowiada o skomplikowanym romansie między młodą studentką a starszym pisarzem. Akcja „Kairos” ma miejsce u schyłku istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Nagroda Bookera 2024 – Jenny Erpenbeck nagrodzona za „Kairos”
Kategorie
- Aktualności (524)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (32)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (147)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (195)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (107)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)