Nagroda Conrada 2022: Paulina Siegień laureatką za książkę „Miasto bajka”!
Poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Conrada! Najlepszym debiutem literackim 2021 roku okazała się książka „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” Pauliny Siegień! Autorka otrzymała statuetkę, czek w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.
Paulina Siegień laureatką Nagrody Conrada za książkę „Miasto bajka”!
Po raz ósmy poznaliśmy laureatkę Nagrody Conrada. Nie przez przypadek użyliśmy tu żeńskiej formy, bowiem w tym roku, podobnie, jak w siedmiu poprzednich edycjach, czytelnicy i jury zdecydowali przyznać nagrodę kobiecie. Najlepszym debiutem 2021 roku okrzyknięty został „Miasto bajka” autorstwa Pauliny Siegień, wydany przez Wydawnictwo Czarne . Wcześniej Nagrodę Conrada otrzymały Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za „Po trochu” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art 2019), Dorota Kotas za Pustostany (Niebieska Studnia 2020) oraz Elżbieta Łapczyńska za „Bestiariusz nowohucki” (Wydawnictwo Biuro Literackie 2020).
Laureatkę poznaliśmy października podczas uroczystej gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Wyróżniona książka zostanie wsparta kampanią promocyjną na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Nagroda Conrada to wyróżnienie mające na celu promocję i wspieranie młodych pisarzy i pisarki oraz zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców stawiających swoje pierwsze kroki w świecie literatury.
„Miasto bajka” Pauliny Siegień to reportaż, w którym dawna i bliższa historia Kaliningradu łączy się ściśle ze współczesnością. Dzięki temu autorka uchwyciła wyjątkową atmosferę miasta i mentalność jego mieszkańców.
Opis wydawcy
Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od północnej granicy Polski leży półmilionowe miasto. Dziś nazywa się Kaliningrad. Dawniej, gdy granice przebiegały inaczej, było pruskim Königsbergiem i było też Królewcem.
To miasto na wskroś europejskie. A jednak transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście – zarówno dla mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Na pierwszy rzut oka to zwykła rosyjska prowincja, może bardziej zakompleksiona, porównująca się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga. Ale równocześnie pod powierzchnią kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera.
Nominowani do Nagrody Conrada 2022
W finale Nagrody Conrada 2022, obok, Pauliny Siegień, znaleźli się Bartosz Sadulski, Jaga Słowińska, Monika Drzazgowska i Krzysztof Pietrala.
Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Grzegorz Jankowicz, Joanna Szulborska, Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska i Błażej Warkocki.
Ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonali jurorzy, którzy już oddali swoje głosy, oraz czytelnicy, którzy od mogli głosować za pośrednictwem strony internetowej.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)