Po raz kolejny głos na naszym blogu zabierze Sylwia Feliszek – bookstagramerka oraz twórczyni internetowa. Zapytana o zainteresowania, śmiało odpowiada, że są to przede wszystkim filmy, książki i komiksy. Od lat recenzuje różne pozycje oraz wskazuje, na które z nich warto zwrócić uwagę. Po raz kolejny wzięła na tapet serialowo-filmowe premiery czerpiące ze swoich literackich pierwowzorów. Zobaczmy więc, na jakie filmy na podstawie książek warto czekać!

Najciekawsze ekranizacje książek i komiksów z II kwartału 2025 roku

Romanse, thrillery, dramaty, horrory, a przede wszystkim finały seriali, które porwały miliony ludzi na całym świecie – to tylko niektóre z adaptacji inspirowanych i opartych na literaturze, które będziemy mogli zobaczyć w II kwartale 2025 roku. Czeka na nas mnóstwo emocji oraz spotkań ze znanymi i lubianymi (lub nie) postaciami, które dzięki kinematografii zyskały inny wymiar, a my – więcej czasu w ich towarzystwie.

Poniżej znajdziecie szczegóły większości z nich. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jakie książki w najbliższym czasie warto nadrobić, by żyć zgodnie z najważniejszą dla książkarzy i książkar zasadą – najpierw książka, później film.

„Park Jurajski: Teoria chaosu” (sezon 3) na motywach „Parku Jurajskiego” Michaela Crichtona

Gatunek: animacja, przygodowy, science fiction

Data premiery: 3 kwietnia

Dostępność: Netflix

Park Jurajski: Teoria chaosu - ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup ebooka Jurassic Park. Park Jurajski na Woblink.com

Kolejny kwartał 2025 przynosi nam kolejną adaptację luźno inspirowaną kultowym „Parkiem Jurajskim” Michaela Crichtona.

„Park Jurajski: Teoria chaosu” to kontynuacja serialu „Park Jurajski: Obóz Kredowy”, który zadebiutował w 2020 roku, i przedstawia kolejne przygody tzw. „Szóstki z Nublar”. Grupa przyjaciół natrafia na trop tajemnicy – światowego spisku, który zagraża bezpieczeństwu nie tylko dinozaurów, ale także ludzkości. W tym świecie dinozaury współistnieją z ludźmi, co bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z filmu „Jurassic World: Upadłe królestwo” z 2018 roku, co czyni serial oficjalną częścią tej znanej franczyzy. 3. sezon to kontynuacja walki o sprawiedliwość, ale także nadszarpnięte wzajemne zaufanie oraz stawianie czoła nowym niespodziewanym zwrotom akcji i zagrożeniom.

Twórcą serialu jest m.in. Scott Kreamer, który jest odpowiedzialny za scenariusze do znanych i lubianych „Pingwinów z Madagaskaru” (2008-2013) i animowanych przygód duszka „Kacpra” (1996-1998).

Zwiastun (może zawierać SPOILERY poprzednich sezonów)

„Królestwo Kensuke” na podstawie powieści Michaela Morpurgo

Gatunek: animacja, przygodowy

Data premiery: 4 kwietnia

Dostępność: kino

Link: książki Michaela Morpurgo

Michael Morpurgo to ceniony brytyjski autor książek dla dzieci. Napisał ponad sto książek, które zyskały popularność i są cenione nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także wielu innych krajach Europy. Jego „Królestwo Kensuke” zostało wydane w 1999 roku i szybko zdobyło m.in. nagrodę FCB Award oraz nominację do Whitbread Prize.

Historia jedenastoletniego Michaela rozpoczyna się, gdy chłopak wraz ze Stellą – swoim psem – wypada za burtę rodzinnego jachtu, a wody Pacyfiku wyrzucają go na brzeg bezludnej wyspy. Siłą rzeczy jest on zmuszony do rozpoczęcia samotnej walki o przetrwanie.  Jednak szybko okazuje się, że wyspa w rzeczywistości nie jest bezludna. „Królestwo Kensuke” porusza nie tylko typowe dla literatury i filmów dziecięcych motywy, tj. przyjaźń ponad podziałami czy człowiek w obliczu natury, ale opowiada także o traumie wojennej.

Animacja zdobyła już trzy nagrody British Animation Awards – za najlepszy film, scenariusz i muzykę. W oryginalnej wersji językowej głosy bohaterom użyczają m.in. Cillian Murphy („Peaky Blinders”, „Oppenhaimer”) i Sally Hawkins („Wonka”, „Kształt wody”). Za montaż odpowiada Richard Overall, który pracował przy „The Snowman and the Snowdog” (2012) – kontynuacji kultowego „Bałwanka” (1982), którego narratorem był sam David Bowie.

To już kolejna książka Michaela Morpurgo, która została zekranizowana, ale pierwsza w formie animacji.

W Polsce książka została wydana w tłumaczeniu Marty Kapery nakładem wydawnictwa Telbit w 2009 roku.

„Opowieść podręcznej” (sezon 6) na podstawie powieści Margaret Atwood

Gatunek: dystopia, dramat

Data premiery: 8 kwietnia

Dostępność: Max

Opowieść podręcznej - ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup ebooka Opowieść Podręcznej na Woblink.com
Opowieść podręcznej najciekawsze ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup audiobooka Testamenty na Woblink.com

Powieść Margaret Atwood jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych przykładów literatury dystopijnej. Podręczne to zniewolone i specjalnie przeszkolone kobiety, które po przypisaniu do domu danego małżeństwa zapładniane są przez mężów. Odbywa się to podczas specjalnego rytuału seksualnego, w trakcie którego przez cały czas pozostają one w ramionach ich żon. Przede wszystkim przez ten obrazowy opis historia Fredy – Podręcznej, która jest w samym środku patriarchalnego systemu – mrozi krew w żyłach ludzi na całym świecie. Gdy nadaje się okazja, kobieta stara się sprzeciwiać zasadom i swojemu zniewoleniu.

Serial „Opowieść podręcznej” już od 2. sezonu nie jest wierną adaptacją książki Atwood, ale czerpie z niej garściami i wiernie oddaje klimat oraz pogłębia świat stworzony przez autorkę. Jest ona  producentką projektu oraz konsultantką. Fani serialu mają co do tego sezonu duże oczekiwania – jest on finałowy i będzie stanowił podwaliny do spin-off’u („Testamenty”) stworzonego na podstawie innej powieści tej samej autorki, której akcja osadzona jest 15 lat po wydarzeniach z „Opowieści podręcznej”. Wiele emocji, w szczególności obaw, co do produkcji wywołały także trudności takie jak strajki ludzi kina w 2023 roku, ciąża Elisabeth Moss i odejście z projektu Bruce’a Millera, dotychczasowego showrunnera.

Do obsady w 6. sezonie dołączyli Josh Charles („Siła”, „Żona idealna”) i Timothy Simons („Nie martw się, kochanie”, „Candy: Śmierć w Teksasie”), którzy niosą za sobą nowe wątki.

Serial Bruce’a Millera nie jest jedyną adaptacją powieści Atwood. Pierwszą ekranizacją „Opowieść podręcznej” był niemiecki film z 1990 roku w reżyserii Volkera Schlöndorffa.

W Polsce zarówno „Opowieść podręcznej”, jak i „Testamenty” zostały wydane w tłumaczeniu kolejno Zofii Uhrynowskej-Hanasz i Pawła Lipszyckiego nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Zwiastun (może zawierać SPOILERY poprzednich sezonów)

„Amator” na podstawie powieści Roberta Littella

Gatunek: akcja, thriller

Data premiery: 11 kwietnia

Dostępność: kino

„Amator” to thriller szpiegowski z 1981 roku autorstwa Roberta Littella. Jego fabuła osadzona jest w realiach zimnej wojny, co jest jedną z wielu różnic między książką a filmem, który został uaktualniony do czasów współczesnych, a fabuła przeniesiona z Monachium do Londynu.

Rami Malek po raz kolejny wciela się w rolę komputerowego nerda, ale tym razem nie jest tak podejrzliwy i wnikliwy, jak w „Mr. Robocie” (2015-2019) – przynajmniej na początku. Charlie Heller jest cenionym pracownikiem siedziby głównej CIA. Gdy jego żona zostaje zabita w zamachu terrorystycznym, postanawia własnoręcznie ją pomścić i żąda od przełożonych specjalistycznego przeszkolenia, by móc to zrobić.

W rolę mentora Maleka wciela się Laurence Fishburne, który jako Morfeusz przeprowadzał przez świat Matrixa samego Noego. Reżyserem filmu jest James Hawes, odpowiedzialny m.in. za niektóre odcinki „Kulawych koni”, „Czarnego lustra” czy „Doktora Who”.

Widzowie mogą spodziewać się trzymającej w napięciu historii o osobistej i emocjonalnej wendecie i zagrożeniu współczesnego terroryzmu.

W Polsce książka w tłumaczeniu Feliksa Forberta-Kaniewskiego została wydana nakładem wydawnictwa Temark w 1993 roku.

„Bezcenny pakunek” na postawie „La Plus Précieuse des marchandises: Un conte” Jeana-Claude’a Grumberga

Gatunek: animacja, dramat

Data premiery: 11 kwietnia

Dostępność: kino

„La Plus Précieuse des marchandises: Un conte” Jeana-Claude’a Grumberga to opowieść, której akcja rozgrywa się w samym środku II wojny światowej. Historia drwala i jego żony zaczyna się, gdy znajdują oni wyrzucony z jadącego pociągu pakunek. Okazuje się nim być owinięta w szal mała dziewczynka, którą żydowski ojciec wyrzucił z transportu do obozu koncentracyjnego w nadziei, że uratuje jej życie. Książka została przetłumaczona na 16 języków i zdobyła duże uznanie za poruszane tematy i wrażliwe podejście do nich.

Twórcy filmu postanowili przedstawić tę historię w formie animacji, która niemal wiernie oddaje fabułę i ducha książki. Łączy elementy baśni i koszmar Holocaustu oraz poetyckość, zgłębiając człowieczeństwo i ciężar moralnych dylematów, gdzie najmniejsza zła decyzja może odebrać życie.

Muzykę do filmu napisał dwukrotny zdobywca Oscara (za „Kształt wody” i „Grand Budapest Hotel”), Alexandre Desplat.

Do tej pory książka nie doczekała się polskiej premiery, mimo iż jej fabuła jest z naszym krajem ściśle związana.

„Sanatorium pod klepsydrą według braci Quay” na podstawie „Sanatorium pod klepsydrą” Bruno Schulza

Gatunek: animacja, poetycki, psychologiczny

Data premiery: 11 kwietnia

Dostępność: kino

Sanatorium pod klepsydrą według braci Quay - najlepsze ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup ebooka Sanatorium pod Klepsydrą na Woblink.com
sklepy cynamonowe
Kup ebooka Sklepy cynamonowe na Woblink.com

Zbiór opowiadań „Sanatorium pod klepsydrą” to druga po „Sklepach cynamonowych” książka Bruno Schulza – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich pisarzy XX wieku, który dzięki swojemu unikatowemu stylowi został doceniony nie tylko przez rodaków oraz wpisany na rozszerzoną listę lektur. Tytułowe opowiadanie to historia Józefa, który przybywa do tajemniczego sanatorium, by odwiedzić umierającego ojca.

Bliźniacy Stephen i Timothy Quay są znani ze swojego unikatowego stylu – animacji poklatkowej z wykorzystaniem lalek – i od lat są zafascynowani twórczością Schulza. „Sanatorium pod klepsydrą” to już kolejne opowiadanie polskiego pisarza, które zainspirowało ich do stworzenia filmu (poprzednim była „Ulica Krokodyli”). W swoim najnowszym obrazie łączą oni charakterystyczny lalkarski styl z elementami aktorskimi. Jak wskazuje dopisek do oryginalnego tytułu, „Sanatorium pod klepsydrą według braci Quay” nie jest wierną adaptacją opowiadania Bruno Schulza, ale jego luźną i autorską interpretacją. Nie odtwarzają oni fabuły, ale przedstawiają i wyciągają to, co najbardziej charakterystyczne i najlepsze z twórczości pisarza. Podczas, gdy opowiadanie skupia się na wewnętrznych i pełnych oniryzmu przeżyciach Józefa, film z oczywistych względów mocno stawia na aspekt wizualny i surrealistyczną scenografię, która przeważa nad słowną narracją. Przy pracy nad filmem amerykańscy reżyserowie ściśle współpracowali z polskimi artystami, przygotowując w pełni polski dubbing, w którym głosów użyczyli m.in. Wioletta Kopańska („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, „Najlepszy”) i Andrzej Kłak („1670”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”).

Film miał swoją światową premierę latem zeszłego roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Wersja braci Quay nie jest pierwszą ekranizacją „Sanatorium pod klepsydrą”. Przed nią był polski film aktorski w reżyserii Wojciecha Hasa i z Janem Nowickim w roli Józefa z 1973 roku, który obecnie można zobaczyć na platformie streamingowej Canal+.

„Ransom Canyon” na podstawie powieści Jodi Thomas

Gatunek: melodramat

Data premiery: 17 kwietnia

Dostępność: Netflix

Wszystkie fanki kowbojskich romansów – zakładajcie kapelusze i trzymajcie się mocno w siodle, bo Netflix przygotował coś specjalnie dla was!

„Ransom Canyon” Jodi Thomas to pierwsza książka z serii o tym samym tytule, której akcja rozgrywa się w teksańskim fikcyjnym miasteczku. Głównym bohaterem jest Staten Kirkland, ranczer i ostatni potomek założyciela Ransom Canyon, który próbuje otrząsnąć się po śmierci żony i syna. Nawiązuje on bliską relację z Quinn O’Grady, cichą pianistką, zmagającą się z własnymi demonami i skrywającą sekrety. Całość rozgrywa się wśród sielskiego krajobrazu wokół rancz, więzi rodzinnych i tajemnicy z przeszłości. Powieść znalazła się m.in. na liście bestsellerów New York Times.

Serial Netflixa będzie składał się z 10 odcinków, ekranizujących pierwszą część serii, uwspółcześniając ją i rozszerzając o nowe wątki. Zdjęcia realizowano w Nowym Meksyku w 2024 roku, a plan odwiedziła sama autorka, która miała być nim zachwycona.

W głównych rolach będziemy mogli zobaczyć Minkę Kelly („Kamerdyner”, „500 dni miłości”) i Josha Duhamela („Twój Simon”, „Och, życie”)

„Ransom Canyon” jest promowane, jako połączenie „Yellowstone” i „Virgin River”, a w ramach dodatkowej promocji, autorka napisała prequel do serii – „Silverleaf Rapids”, który na zagranicznym rynku będzie wydany w maju tego roku. Inne książki autorki nie zostały wydane w Polsce.

„Ścieżka północy” na podstawie książki Richarda Flanagana

Gatunek: wojenny, romans

Data premiery: 18 kwietnia

Dostępność: Prime Video

W „Ścieżce północy” Richarda Flanagana akcja rozgrywa się w japońskim obozie, gdzie wojenni jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie. Fabuła skupia się na losach australijskiego chirurga, służącego w wojsku podczas II wojny światowej. Autor oparł tę historię na osobistych doświadczeniach swojego ojca. Tytuł powieści nawiązuje do jednego z najważniejszych dzieł kultury japońskiej – haibunu (formy literackiej łączącej prozę i haiku) poety Matsuo Bashō, „Oku no Hosomichi”, symbolizując wewnętrzną podróż przez ból i wspomnienia. W 2014 roku powieść otrzymała nagrodę Bookera.

Prime Video przygotował ekranizację „Ścieżki północy” w formie 5-odcinkowego miniserialu. Ma być on wierną adaptacją powieści, odmalowującą motyw młodzieńczej miłości w obliczu wojny, brutalną rzeczywistość, w jakiej znaleźli się bohaterowie i wewnętrzną walkę z poczuciem winy. Serial świetnie oddaje także introspektywność i rozterki głównego bohatera, Dorrigo Evansa.

Sam autor książki był mocno zaangażowany w produkcję jako producent wykonawczy. Zdjęcia odbyły się w Nowej Walii w Australii, dzięki czemu twórcy mogli oddać jednoczesną surowość i piękno krajobrazu.

W roli głównej będziemy mogli zobaczyć wschodzącą gwiazdę młodego pokolenia Jacoba Elordi („Saltburn”, „Euforia”), któremu towarzyszyć będzie Odessa Young („Schody”, „Shirley”).

W Polsce książka ukazała się w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego nakładem wydawnictwa Literackiego.

„Ty” (sezon 5) na podstawie powieści Caroline Kepnes

Gatunek: thriller

Data premiery: 24 kwietnia

Dostępność: Netflix

ebooka Ukryte ciała
Kup ebooka Ukryte ciała na Woblink.com
Ty - ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup ebooka Ty kochasz mnie na Woblink.com

Nasz ulubiony psychopatyczny księgarz i seryjny morderca powraca w finałowym sezonie „Ty”!

Powieść Caroline Kepnes zadebiutowała już 11 lat temu, a miłosne obsesje Joe Goldberga bez reszty wciągnęły miliony fanów na całym świecie. Każdy z 4-ech poprzednich sezonów był, chociażby w małym stopniu, oparty o książki autorki. 1. – na „Ty”, 2. – na „Ukrytych ciałach”, 3. – na „Ty kochasz mnie”, a 4. – na „For You and Only You”. Wiadomym jest, że autorka pracuje nad 5. częścią, która ma nawiązywać do najnowszego sezonu, ale data premiery nie została jeszcze ogłoszona.

W ostatniej odsłonie, Joe Goldberg wraca do Nowego Jorku, w którym akcja odbywała się w 1. sezonie. Biorąc pod uwagę ogromny sukces serialu, fani mają co do niej wielkie oczekiwania, a twórcy – niebędący związani z materiałem źródłowym – mogą w sposób satysfakcjonujący domknąć wszystkie wątki.

Książki z tej serii, oprócz 4. części, zostały w Polsce wydane nakładem wydawnictwa W.A.B.

„Niesamowite przygody skarpetek” na podstawie „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek

Gatunek: animacja

Data premiery: 25 kwietnia

Dostępność: kino

Kup audiobooka Niesamowite przygody 10 skarpetek na Woblink.com

Tytuł książki Justyny Bednarek – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” – idealnie opisuje to, o czym jest ten zbiór opowiadań dla dzieci. Fabuła śledzi zagubione w praniu części garderoby, które zostają gwiazdami filmowymi, detektywami lub pomagają różnym leśnym zwierzętom w ich codziennych obowiązkach. Książka została doceniona na tyle, że otrzymała m.in. Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka”, nominację w konkursie IBBY 2015 oraz znalazła się na liście lektur obowiązkowych dla dzieci w szkole podstawowej.

Szata graficzna filmu jest mocno oparta na oryginalnych i charakterystycznych ilustracjach artysty Daniela de Latoura. Film ma zachować wartości edukacyjne oraz absurdalny humor i ważne przesłania książki.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”  zostały przetłumaczone na wiele języków takich, jak grecki i hiszpański oraz doczekały się kolejnych tomów, m.in. „Nowy przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych)”, „Bandy Czarnej Frotté. Skarpetki powracają!” oraz wydania specjalnego „O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko-żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach” przetłumaczonego na ukraiński, które zarówno swoją treścią, jak i zyskiem ze sprzedaży wspierały uchodźców oraz wspomagały rodziców w tłumaczeniu dzieciom, dlaczego wybuchła wojna.

„The Better Sister” na podstawie powieści Alafaira Burke’a

Gatunek: thriller

Data premiery: 29 maja

Dostępność: Prime Video

Alafair Burke jest byłą prokuratorką i profesorką prawa karnego, znaną z bestsellerów takich, jak „The Wife” i „The Ex”. Jej „The Better Sister” to książka z gatunku domestic noir, łącząca w sobie thriller i dramat rodzinny. Opowiada o małżeństwie sióstr Chloe i Nicky z jednym mężczyzną – Adamem Macintoshem – w różnych momentach ich życia. Pozostają one we wrogich stosunkach do momentu połączenia ich pewną tragedią, wobec której na nowo muszą połączyć swoje siły.

Serial Prime Video będzie skupiał się na morderstwie Adama i jego następstwach, nabudowując napięcie między siostrami i śledząc ich wspólną walkę w dobrej sprawie. Doświadczenie autorki książki w środowisku prawniczym pozwoli na to, by wyciągnąć z materiału źródłowego najlepsze sądowe smaczki. Zdjęcia były kręcone w wielkomiejskim krajobrazie Nowego Jorku i na Long Island, a wczesne pokazy testowe zwiastują, że widzowie mogą spodziewać się dobrej chemii między głównymi bohaterkami.

W głównych rolach zobaczymy Jessicę Biel („Candy: Śmierć w Teksasie”, „Iluzjonista”) i Elizabeth Banks („Igrzyska śmierci”, „Movie 43”), a za kamerą zasiadli Craig Gillespie („Cruella”, „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”) i Leslie Hope („Snowpiercer”, „Van Helsing”).

Cząstka mojego serca -ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup ebooka Cząstka mojego serca na Woblink.com

Dotychczas na polski zostało przetłumaczonych kilka powieści tej autorki, które pisała we współpracy z Mary Higgins Clark, ale „The Better Sister” i inne samodzielne bestsellerowe powieści Burke nie doczekały się jeszcze przekładu w naszym kraju.

„Frendo” na podstawie „Clown in a Cornfield” Adama Cesarego

Gatunek: horror

Data premiery: 30 maja

Dostępność: kino

„Clown in a Cornfield” to debiut literacki Adama Cesarego z 2020 roku i jednocześnie pierwszy tom serii książek o fikcyjnym podupadłym miasteczku Kettle Springs, gdzie trwa spór między konserwatywnymi mieszkańcami a młodzieżą, która, chcąc zabić nudę, nagrywa pranki na YouTube. W pewnym momencie „maskotką” tego konfliktu staje się Frendo – klaun w charakterystycznym kapeluszu. Książka jest horrorem młodzieżowym i zdobyła Bram Stoker Award 2020 za najlepszą powieść YA, która łączy w sobie jednocześnie dobrą rozrywkę, brutalność i komentarz społeczny.

Adaptacja ma zawierać więcej akcji niż refleksji i żałoby, z którą zmaga się główna bohaterka, ale jednocześnie zachowa rdzeń konfliktu międzypokoleniowego. Twórcy zmienili także grupę wiekową z młodzieży na dorosłych, czyniąc z niego pełnoprawny krwawy horror, wyróżniający się wśród innych filmów o klaunach tym, że nie ma w nim elementów paranormalnych czy fantasy. „Frendo” jest ekranizacją pierwszej części z serii, więc niewykluczone, że twórcy sięgną w przyszłości jeszcze po „Clown in Cornfield 2: Frendo Lives”, „Clown in a Cornfield 3: The Church of Frendo” i czwarty tom serii, który jest w przygotowaniu.

Za reżyserię jest odpowiedzialny Eli Craig, który wypuścił spod swoich skrzydeł m.in. „Zombieland” (2013).

Książka dotychczas nie doczekała się publikacji na polskim rynku.

„Jak wytresować smoka” na podstawie książki Cressidy Cowell

Gatunek: familijny, przygodowy

Data premiery: 13 czerwca

Dostępność: kino

Jak wytresować smoka - najlepsze ekranizacje 2 kwartał 2025
Kup książkę Jak wytresować smoka. Tom 1 na Woblink.com

Chociaż wikingowie ujeżdżający smoki kojarzą się bezpośrednio ze Szczerbatkiem i animacją z 2010 roku to film został zainspirowany opowiadaniem Cressidy Cowell, które było pierwsze w serii książek dla dzieci i znalazło się wśród takich historii, jak „Jak mówić po smoczemu” czy „Jak odwrócić smoka ogonem”. Animacja odniosła wielki sukces, mimo że niektóre jej elementy odbiegają od pierwowzoru, np. smoki nie mówią, a konflikt między nimi a ludźmi wydaje się mieć rozleglejszy charakter niż w książce.

DreamWorks zdaje się nie być zrażony filmowymi porażkami swoich kolegów po fachu z Disney’a, którzy coraz częściej są krytykowani za odgrzewanie kotletów i wypuszczanie aktorskich wersji swoich kultowych animacji. Po spektakularnej porażce „Śnieżki”, „Jak wytresować smoka” będzie pierwszym tego typu filmem, który zostanie wypuszczony do kin. Jednak, mimo że od premiery filmowego pierwowzoru minęło dopiero 15 lat i wydaje się, że nie ma potrzeby serwować widzom podobnej historii w tak krótkim czasie, fani nie zdają się być aż tak krytyczni do tego filmu, jak do ostatnich premier Disney’a. Paradoksalnie, wygląda na to, że fani animacji doceniają to, że twórcy wersji aktorskiej nie zmienili w niej prawie nic w odniesieniu do animacji, którą pokochały miliony. Zatem mimo ostatnich klap finansowych aktorskich remake’ów, odbiór „Jak wytresować smoka” zapowiada się całkiem pozytywnie.

Reżyserem nowego „Jak wytresować smoka” jest Dean DeBloisa, który tworzył także animowaną wersję tego filmu oraz pierwotnego „Lilo & Stich”. Jest to jego pierwszy aktorski projekt.

W Polsce 6 z 12 książek z serii „Jak wytresować smoka” ukazało się nakładem wydawnictwa ZNAK Emotikon.

Niech moc dobrych książek i filmów będzie z Wami!

Oczywiście daty premier mogą ulec zmianie 😉

A tych, którzy przeoczyli pierwszą część cyklu zapraszamy do wpisu Najpierw książka, później film. Najciekawsze ekranizacje książek i komiksów z I kwartału 2025 roku.


O autorce artykułu

Twórczyni Instagrama @lifebyfelicja, gdzie dzieli się przemyśleniami na temat książek i swoim codziennym życiem.

Wraz ze swoim partnerem tworzy Instagram @watchersi.tv, skupiający się na kinematografii i filmowo-serialowych poleceniach.

Wielbicielka romansów, romantasy, literatury gotyckiej oraz horrorów, dramatów i dokumentów true crime. Kocha jesień, wampiry, audiobooki i kreskówki.