Wystartował nabór do 8. edycji Nagrody Conrada
Czas na debiuty! Conrad Festival ogłosił nabór do 8. edycji Nagrody Conrada. Wyróżnienie to ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających pisarską karierę.
Nabór do 8. edycji Nagrody Conrada
Wystartował nabór do 8. edycji Nagrody Conrada. Celem Nagrody Conrada jest wsparcie pisarzy w okresie między wydaniem pierwszej, a drugiej książki, kreowanie nowych głosów w polskiej literaturze, a także zainteresowanie szerokiej publiczności twórczością debiutantów. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach Tygodnika Powszechnego.
Tradycyjnie w ostatni dzień Festiwalu Conrada poznamy laureatkę bądź laureata konkursu. O nagrodę mogą ubiegać się debiutanckie książki autora tworzącego w języku polskim. Zgłoszenia można wysyłać do 30 kwietnia 2022 roku.
Spośród nadesłanych książek jury w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wybierze tytuły, które otrzymają nominacje. Następnie laureatka i laureatkę wybiorą wspólnie czytelnicy, za pomocą specjalnego plebiscytu oraz jury.
Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
Nagroda Conrada – historia
Do tej pory Nagroda Conrada zawsze wędrowała w ręce pisarek. Po raz pierwszy przyznano ją w 2015 roku Lilianie Hermetz za powieść „Alicyjka”. Następnie kolejno wyróżniane były Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2017), Weronika Gogola za „Po trochu” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty 2018), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art 2019) i Dorota Kotas za „Pustostany” (Niebieska Studnia 2020). W 2021 roku Nagrodę Conrada otrzymała Elżbieta Łapczyńska za książkę „Bestiariusz nowohucki” (Biuro Literackie, 2020).
Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków. Partnerami są Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)