okładka Doczekać jutra. Ebook | EPUB, MOBI | Walid Kuliński

Ebook

Doczekać jutra

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

„Doczekać jutra” Walida Kulińskiego to dramat science-fiction.


Autor opisuje historie ludzi, których los doświadczał często bardzo brutalnie. Konrad, któremu poświęcona jest znaczna część opowieści to chłopak, który pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Wszechobecna bieda i patologia, z którą przyszło mu się zmierzyć od najmłodszych lat, nie załamuje chłopaka. Zawsze był przygotowany do lekcji, chwalony w środowisku szkolnym. Niestety w domu nigdy nie usłyszał dobrego słowa o sobie oraz o swoich osiągnięciach. Mijające lata ukazują jego staczające się rodzeństwo i tylko przyjaciel Konrada utrzymuje go w nadziei, że wszystko jeszcze da się naprawić i zmienić…


Książka uzmysławia czytelnikowi, ile tak naprawdę potrafi w swoim życiu znieść człowiek. Jak bardzo może być ciężko i jak wtedy oddziałuje psychika ludzka. Bohaterowie nie raz stają przed obliczem wyboru drogi a te, które obierają, nie zawsze są dla nich szczęśliwe. Patologia, narkotyki, prostytucja, przemoc, to między innymi te rzeczy, z którymi bohaterowie stykają się na co dzień i nie uważają ich wcale za zło, a jedynie za cel, który prowadzi ich do poprawienia własnego nastoju i zapomnienia o licznych problemach.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

192

Rok wydania papierowego

2017

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.89 MB (MOBI), 0.74 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Anonimowy czytelnik

20.07.2017, 11:33

Jak bardzo spaczoną psychikę musi mieć matka, która z jednej strony pragnie zapewnić dobrobyt własnym dzieciom, a z drugiej strony w własnej bezsilności i braku pomocy skądkolwiek maltretuje dzieci, by choć na chwilę poczuć wyższość i władzę?
Jak bardzo należy być zdesperowanym, aby własnym ciałem zarabiać na próżne przyjemności, takie jak ubrania, drogie torebki, na narkotykach kończąc?
Ile cierpienia i upokorzenia trzeba znieść, aby mieć siłę jeszcze walczyć o wygranie nowego życia?
To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie bohaterowie książki „Przetrwać noc”, która swoją tematyką porusza najbardziej ponure i mroczne zakamarki życia każdego człowieka. Nie zawsze jednak potknięcia czy upadki hartują. Czasami niestety działają zupełnie odwrotnie, a rozum marzy tylko o jednym – aby nareszcie zaznać spokoju a to możliwe jest jedynie poprzez śmierć.
Książka Walida Kulińskiego porusza w czytelniku bardzo skrajne emocje. Swoją treścią wchodzi w głąb psychiki bohaterów, aby spróbować przekazać, jakimi pobudkami kierują się w podejmowaniu własnych decyzji. Nie jest to książka prosta w odbiorze, jednak warta przeczytania i zastanowienia się samemu nad pewnymi kwestiami życia każdego człowieka.

Anonimowy czytelnik

12.07.2017, 14:58

Książka przedstawiająca prawdziwy, okrutny świat, w którym bohaterowie muszą zmierzyć się z cierpieniem, przeciwnościami, a także słabościami.

Tak naprawdę nie często sięgam po tego typu książki. Lubuję się w thrillerach oraz kryminałach, jednak opis powieści bardzo mnie zaciekawił. Wiedziałam, że poruszane w niej trudne życiowe tematy, wzbudzą we nie ogromne emocje i pochłonę ją w błyskawicznym tempie. Pomimo, że okładka nie do końca mnie przekonała, to jednak chęć poznania kolejnego polskiego autora wygrała i absolutnie nie żałuję.

Pewnego deszczowego dnia, Konrad Szewczyk zabiera autostopowicza. Podczas wspólnej drogi, starszy mężczyzna oznajmia mu, że jest nim samym z przyszłości i składa mu propozycję powrotu do przeszłości w celu przeanalizowania swojego życia, obiecując tym samym zniknięcie z jego życia. Zdenerwowany wyznaniem pasażera Konrad daje się namówić i przechodzi przez zagadkowe drzwi.

„Doczekać jutra” to historie ludzi brutalnie doświadczonych przez los, zmagających się z biedą, ubóstwem, śmiercią bliskich, maltretowaniem. Drastyczne opisy samobójstwa – krótkie, zwięzłe i jednocześnie przeszywające na wskroś. Na początku każda historia wydaje się bardzo odległa od drugiej, jak gdyby książka na nowo była rozpoczynana z każdymi kolejnymi losami innego człowieka. I mimo że nie zlewają się w jedno to łączy je bardzo wiele, brutalna rzeczywistość, trud życia i rodzinne problemy.

Wszystkie historie ogromnie mnie wzburzyły. Każdą przeżywałam równie mocno z bohaterami powieści. Wyrodna matka znęcająca się nad dziećmi, przed wszystkimi udająca przykładną katoliczkę, co tydzień chodząca na niedzielną mszę, dla wszystkich uczynna i miła. Dzieci przeżywające piekło w domu, bite, poniżane i głodzone. Dziewczynki sprzedające swoje ciało za pieniądze, ubrania, kosmetyki. Wszystkie opisy były równie mocne, straszne, ale jakże prawdziwe. Chyba ta realność była najbardziej paraliżująca, bo przecież takie rzeczy dzieją się na co dzień. Autor chce nam również przekazać skutki tego w późniejszym etapie życia.

Każdy jest kowalem swojego losu. Droga, którą kroczymy jest wyznaczana przez nas samych, jednak pokazana w książce niesprawiedliwość jest zatrważająca, dogłębnie porusza i budzi w czytelniku skrajne emocje. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć, jednak trzeba się liczyć z kołatającym sercem, drżeniem rąk i wzruszeniem.

Patrycja Trzcionkowska

Monika Halman

Monika Halman

17.08.2017, 19:31

„Opowieść o bezradności, która czasem paraliżuje, a innym razem budzi najgorsze instynkty.”

Walid Kuliński porusza w książce niezwykle trudne, ale ważne tematy. Bezradność, bieda, depresja, żałoba, samobójstwo, problemy rodzinne - czyli problemy dość często występujące w społeczeństwie. Autor skupia się w dużej mierze na życiu Konrada, którego los potraktował bardzo okrutnie. Czytelnik może zaobserwować zmiany zachodzące w rodzinie chłopca. Bieda, niewierność, i szereg innych trudności znacząco wpływają na jej ostateczną formę i wzajemne relacje jej poszczególnych członków. Dotknięta problemami najpierw przekształca się w rodzinę dysfunkcyjną, a po śmierci ojca - patologiczną. Odbiorca patrzy, jak pozostawiona z trójką dzieci kobieta ugina się pod ciężarem obowiązków i w wyniku bezradności z kochającej dotąd matki przeistacza się w okrutną, pozbawioną uczuć bestię. W potwora, który za najdrobniejsze przewinienie traktuje swoje "pociechy" pogrzebaczem, kablem czy serią kopniaków. Trudno pozostać niewzruszonym, czytając o najróżniejszych karach cielesnych. Problem przemocy domowej (fizycznej i psychicznej) wzbudza dużo emocji, zwłaszcza że przedstawiony jest w sposób bezpośredni, bez owijania w bawełnę. Nieciekawa sytuacja rodzinna ma znaczący wpływ na Konrada i pozostawia trwałe piętno na jego psychice, o czym czytelnik przekonuje się, poznając jego dalsze losy.

Drugą istotną postacią w książce jest Paulina, nastolatka, która po śmierci rodziców trafia do domu dziecka. Nie mogąc pogodzić się z sytuacją i warunkami panującymi w nowym miejscu, ulega wpływom koleżanek i zbacza z właściwej drogi. Alkohol i narkotyki to jedynie wierzchołek góry lodowej. Sytuacja robi poważna, kiedy dziewczyna zaczyna się prostytuować. Autor ukazuje, jak ogromny wpływ na życie młodego człowieka ma środowisko, w jakim się on znajduje. Jak ważne jest przekazanie odpowiednich wzorców. I wreszcie jak tragiczne w skutkach może okazać się wychowywanie dziecka w nadmiernym przywiązaniu do dóbr materialnych, zwłaszcza jeśli owe dobra mają jedynie zastąpić uwagę rodzica względem latorośli.

Autor posługuje się prostym, dosadnym językiem. Nie stroni od wulgaryzmów, jednak nie używa ich, moim zdaniem, bezzasadnie. A nawet jestem skłonna stwierdzić, że robi to celowo, by wzbudzić w czytelniku jeszcze większe emocje i dodać bohaterom wiarygodności. Historia przedstawiona w powieści dotyczy bowiem głównie nastolatków, a młodzieżowy język jest, jak wiadomo, pełen przekleństw i obraźliwych zwrotów. Walid Kuliński nie szczędzi czytelnikowi drastycznych scen i brutalnych opisów. Niczego nie ubarwia, nie upiększa. Bywają momenty wulgarne, mocne, wzbudzające odrazę, wywołujące szok i złość oraz takie, które mrożą krew w żyłach. Chociaż to tylko powieść, czytelnik często ma wrażenie, jakby czytał o... prawdziwym życiu.

Podsumowując, "Doczekać jutra" to poruszająca i smutna historia, która pozostawia wielką wyrwę w sercu czytelnika. Sprawia, że zaczyna on inaczej spoglądać na własne życie i dostrzegać rzeczy na pierwszy rzut oka niewidoczne. To opowieść o bezradności, która czasem paraliżuje, uniemożliwiając podjęcie racjonalnych decyzji, a innym razem budzi w człowieku najgorsze instynkty. O ludzkich wyborach, które nie zawsze są proste i słuszne. O nadziei i przyjaźni, którym warto dać szansę i dopuścić je do swojego życia. Ta książka stanowi również swoisty apel autora do adresata, by nigdy nie oceniać po pozorach. By pielęgnować w sobie empatię, zrozumienie dla drugiej osoby. A przede wszystkim by najpierw myśleć, a później działać, bo każdy czyn niesie za sobą konsekwencje, a przyszłość jest w naszych rękach. Historia ta jest również metaforą podróży w głąb samego siebie, skłania do refleksji i przeanalizowania własnego życia.