okładka Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek. Ebook | EPUB, MOBI | Ks. Józef Tischner

Ebook

Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

"Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania. Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie. Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły podstawowej i licealista. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów. Opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat. Obrazuje ówczesną rzeczywistość: walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie się z tym wiążą. W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania. "

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

38.20 MB (MOBI), 20.30 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

E

11.10.2014, 19:03

Gdyby ktoś akurat szukał jakiejś pozytywnej i mądrej książki powinien koniecznie sięgnąć po zapiski dziennikowe młodego Józefa Tischnera, które obejmuja bardzo trudne w polskiej historii lata: 1944-1949. Wydawałoby się, że w takich czasach trudno spodziewać się jakiejś celebracji dobra, piękna czy prawdy. Ale właśnie młody Tischner pokazuje, jak cieszyć się każdą ofiarowana przez Pana Boga chwilą. Jak nie zboczyć ze ścieżki wierności najwyższej prawdzie. Zdumiewające jest to śledzenie wykuwania się charakteru przyszłego księdza, filozofa, wybitnego myśliciela i autorytetu moralnego. Jestem niezmiernie wdzięczna redaktorom, że zdecydowali się wydac ten dziennik, bo znakomicie komponuje on się z całością myśli księdza profesora – pokazuje jego zwykłe, codzienne oblicze i jeszcze bardziej podnosi wiarygodność jego filozofii miłości. Wspaniała, bardzo pozytywna i pożyteczna życiowo książka, którą polecałabym naprawdę każdemu – również tym, którym z Panem Bogiem nie po drodze.

Olga

14.09.2014, 15:02

Niniejsza książka to znakomity obraz pokolenia, które kształciło się w latach powojennych (40.), a zarazem zniewalająca opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania: czy Bóg istnieje?, co to znaczy wierzyć?.

Anik

11.09.2014, 22:05

Marian Tischner postanowił wydobyć na światło dzienne notatki swego brata, ks. prof. Józefa Tischnera, z jego lat młodości. Dzięki temu, miałam okazję poznać, jak kształtowały się umysł i osobowość późniejszego filozofa z Łopusznej oraz zobaczyć duchownego z Łopusznej „w szkolnej ławie”. Warto!