okładka Dziewczyny z Solidarności. Ebook | EPUB, MOBI | Anna HerbichPromocja

Ebook

Dziewczyny z Solidarności

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Mówili im: "Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę!"

Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko.

Nowa książka Anny Herbich, autorki bestsellerów:

Dziewczyny z Powstania i Dziewczyny z Syberii.


Janina miała 50 lat, gdy została pobita przez ZOMO na demonstracji. Do szpitala trafiła z siedemnastoma szwami na głowie. Za domową drukarnię aresztowali ją dwa razy.

Izabella zostawiła w domu dwójkę maleńkich dzieci. Mimo więzienia nie ugięła się. Zbuntowała całe miasto.

Joanna w oknie celi wywiesiła biały ręcznik, na którym napisała czerwoną szminką Solidarność. Straszyli: jeśli się nie zamkniesz, zamkniemy ci syna. Siedemnastolatek został najmłodszym więźniem stanu wojennego.

Należały do legendarnej Solidarności i chciały lepszej Polski dla swoich dzieci. Czasem walczyły ramię w ramię z mężczyznami, a czasem wbrew nim. Produkowały i kolportowały „bibułę”, strajkowały, chodziły na demonstracje. Wyrzucano je z pracy, podsłuchiwano, bito i aresztowano. Grożono im odebraniem dzieci. Często zostawały bez środków do życia, musiały liczyć na pomoc innych.


To prawdziwe historie naszych mam i babć. Czy zdobylibyśmy się na podobną odwagę?


Anna Herbich przywraca pamięć o kobietach, bez których rewolucja Solidarności nie mogła się udać. Oddaje głos bohaterkom, które zbyt długo pozostawały w cieniu wielkiej historii. 

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

9.37 MB (MOBI), 4.56 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Paulina Wojnarowska

24.10.2016, 15:35

„My, kobiety (…) Można nas przechylić, ale nie da się nas przewrócić. Zawsze wracamy do pionu.”
Kobiety działające w Solidarności musiały mieć w sobie wiele siły, żeby pogodzić niejednokrotnie pracę zawodową, dom, opiekę nad dzieci z konspiracją. Dzielne, mądre kobiety, kierujące się w życiu pewnymi wartościami, których coraz mniej się spotyka. Wszystkie „Dziewczyny”, których historie znalazłam w książce Anny Herbich, są właśnie takie.
Bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia opowieści bohaterek – relacja wręcz pamiętnikarska, w pierwszej osobie – oraz brak ideologizowania i wplątywania ich w mocno feministyczną ideologię, którą bardzo silnie widać w książce p. Dzido.

Anonimowy czytelnik

22.10.2016, 08:54

Książka zbiera w jeden tom opowieści pań, które w latach 80. aktywnie angażowały się w działalność konspiracyjną. Wspomnienia są różne, łączy je jedno: zaangażowanie i poświęcenie. Książka trzyma poziom poprzedniczek - łatwo o wzruszenie. Bardzo lubię czytać takie opowieści "zwykłych ludzi" - chociaż akurat w tej książce wiele postaci nie jest anonimowych, jak np. prof. Jadwiga Staniszkis czy Olga Krzyżanowska.
Porównywałam tę pozycję z niedawno wydanymi "Kobietami Solidarności" - według mnie "Dziewczyny" lepiej przedstawiają rzeczywistość, bo pokazując również wydarzenia codzienne, nie tylko strajki i więzienia. Poleciłabym więc "Dziewczyny z Solidarności".