okładka Hartland. Pieszo przez Amerykę. Ebook | EPUB, MOBI | Wolfgang Büscher, Katarzyna Weintraub, Agnieszka Pasierska

Ebook

Hartland. Pieszo przez Amerykę

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Czy można przewędrować kraj, w którym nikt nigdzie nie rusza się bez samochodu? Okazuje się, że tak — i że właśnie z tej perspektywy odsłania się jego najciekawsze, nieznane oblicze. Przekonał się o tym Wolfgang Büscher, przemierzając Amerykę na piechotę i autostopem, jak najdalej na południe, jak najbliżej interioru. Ameryka widziana jego oczami to bezludne przestrzenie, płonące feerią barw prerie, rewiry wilków i kuguarów, ale także kasyna działające w rezerwatach dla Indian, domy oplecione patriotycznymi wstęgami, zapach przydrożnych moteli i niespodziewane wyznania wiary. Z zapisków niestrudzonego wędrowca wyłania się fascynujący obraz Kraju Wolnych Ludzi, egzotyczny i swojski zarazem.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.02 MB (MOBI), 0.59 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Marek Moskal

06.06.2014, 22:40

„Nieco filozoficzne spojrzenie na historię i teraźniejszość Amerykanów.”

Po przeczytaniu pierwszego fragmentu książki byłem przekonany że będzie to opowieść akcji, komiczna, opisująca przeciwności losu z jakimi boryka się bohater. Coś w stylu "Misja Mongolia" i podobnych książek podróżniczych.

Po kupieniu książki okazało się że drugi, i kolejne rozdziały mają kompletnie inny charakter. Są spojrzeniem na historię podboju Ameryki nie z tradycyjnej perspektywy wędrówek ze wschodu na zachód, czy też z południa na zachód, trasami pielgrzymów i misjonarzy. Autor przemieszcza się wzdłuż pionowej osi, przez środek kraju, w tym Wielkie Równiny na których żyły miliony bizonów i Indianie. Historyczne miejsca, wspomnienia napotkanych osób, czy atmosfera mijanego miejsca są okazją do rozważań nad Amerykanami, nad ich różnoraką kulturą, własnym postrzeganiem, historią i teraźniejszością.

Takie rozważania i czasami proste obserwacje mogą być irytujące jeśli ktoś oczekuje akcji i anegdot, jednak po pierwszym zaskoczeniu przypadły mi niezmiernie do gustu, i pochłaniałem kolejne rozdziały dosyć szybko. Są one krótkie, mniej więcej pięciominutowe, każdy jednak stanowi okazję do zastanowienia się i pogłębienia swojej wiedzy z innych źródeł.

Książkę mogę polecić wszystkim amatorom szukającym czegoś więcej niż obrazków widzianych oczyma. Jest w pewnym sensie pośrednikiem pomiędzy ksiązkami podróżniczymi z przewagą akcji, a tymi z tłem silnie historycznym, jak "W Europie" Geerta Maka.

Wady? Kończy się zdecydowanie zbyt szybko, żałuję że autor nie spędził jeszcze co najmniej kilku lat wędrując po USA i przeżywając kolejne refleksje. Szkoda też że książka nie posiada przypisów bądź dodatkowych źródeł przybliżających nam miejsca i postaci. Na szczęście w czasach Wikipedii jest to do nadrobienia stosunkowo prosto.