okładka Lew kontra święty. Ebook | EPUB, MOBI | Pawieł Basiński, Hanna Jankowska, Magdalena Jankowska, Piotr  Zdanowicz

E-book

Lew kontra święty

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Ojciec Jan Kronsztadzki prosił Boga, żeby zabił Lwa Tołstoja. Samo to, że kapłan modli się do Boga o śmierć innego człowieka, jest bezprecedensowy. Świadczy o tym, jak bardzo Jan Kronsztadzki nienawidził Tołstoja. W swoich licznych kazaniach, artykułach, broszurach nazywał go szatanem, fałszywym lisem, lwem ryczącym, który chce pożreć rosyjską młodzież. O ojcu Janie Tołstoj mówił „poczciwy staruszek”. Oto historia nienawiści między uwielbianym pisarzem i kapłanem ukochanym przez lud.

 

Na przełomie XIX i XX wieku było w Rosji dwóch nauczycieli. Dziś ich nie ma. Nie ma kogo zapytać: „Ojcze, wyjaśnij, jak żyć? Jak żyć w Rosji?”. Wtedy było ich dwóch. Tołstoj cieszył się większą popularnością wśród inteligencji, ojciec Jan – wśród prostego ludu. Ale i w kręgach inteligencji było wielu zwolenników duszpasterza z Kronsztadu. Były też wtedy w Rosji dwa miejsca, do których ciągnęły pielgrzymki: Jasna Polana i Kronsztad.

 

Dlaczego szły tam tłumy? Na czym polega religia Tołstoja? Dlaczego Cerkiew nałożyła na niego ekskomunikę? Jak wyglądały słynne wspólne spowiedzi ojca Jana? Czy istotnie był cudotwórcą, czy to tylko legenda?

 

Znany pisarz i publicysta Pawieł Basiński przedstawia fascynujące relacje najznakomitszego wówczas pisarza i najsłynniejszego w owym czasie kapłana, którzy stali się zagorzałymi wrogami.

 

 

Pawieł Basiński (ur. 1961) – niezwykle ceniony pisarz, dziennikarz, krytyk i literaturoznawca. Członek Związku Pisarzy Rosyjskich, wykładowca rosyjskiej literatury współczesnej. Zasiada w jury Nagrody Sołżenicyna. Autor kilkunastu książek: antologii wierszy, zbiorów esejów i powieści. Jest specjalistą nie tylko od Lwa Tołstoja, ale i Maksyma Gorkiego czy Osipa Mandelsztama.Za swoją poprzednią książkę, Lew Tołstoj.Ucieczka z raju, otrzymał nagrodę literacką „Bolszaja kniga”, która otrzymała także tytuł „Książki Roku 2010”.

 

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

560

ISBN wydania papierowego

978-83-65586-58-2

Rok wydania papierowego

2016

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

13.14 MB (MOBI), 5.88 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie