okładka Sztuka uprawiania róż. Ebook | EPUB, MOBI | Margaret Dilloway

Ebook

Sztuka uprawiania róż

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

"Sztuka uprawiania róż z kolcami to pogodna i mądra opowieść o więzach rodzinnych, przyjaźni i prawdziwej pasji, która pozwala rywalizować z najlepszymi. Gal to przewlekle chora na nerki nauczycielka biologii, która ma nietypowe hobby: krzyżuje z powodzeniem rzadkie i piękne odmiany róż. Wszystko się zmienia, gdy w jej poukładanym i nieco nudnym świecie ląduje niespodzianie jej nastoletnia siostrzenica, spragniona rodzinnego ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Nagle okazuje się, że nie wszyscy ludzie wokół Gal są jej wrogami – być może ona sama pokazywała im tylko kolce. Powoli, krok po kroku świat pokazuje swoje jaśniejsze oblicze: jest szansa na zwycięstwo w zawodach hodowców, pogodzenie się z siostrą, a nawet na miłość."

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.91 MB (MOBI), 1.70 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

alison 2

alison 2

19.04.2013, 08:15

„”

„Sztuka uprawiania róż z kolcami” Margaret Dilloway to książka, która kusi już samym tytułem. Nie bez powodu róże od lat są jednymi z najchętniej kupowanych kwiatów. Niezwykła uroda, różnorodność barw i kształtów jej płatków, wspaniały, uwodzicielski zapach, ale i kolce, które zazdrośnie bronią kwiat przed zerwaniem – takiej kombinacji naprawdę łatwo ulec. I choć sama uprawa tego kwiatu nie jest najbardziej intrygującym mnie tematem, po lekturze opisu książki postanowiłam zaryzykować jej lekturę.

Główną bohaterką książki jest nie róża a Gal, przewlekle chora na nerki nauczycielka biologii. Choroba jest na tyle uciążliwa, że kobieta nigdy nie nawiązała z nikim wystarczająco bliskiej więzi, by porzucić stan wolny. I choć zarówno praca w szkole i to nie byle jakiej, bo w szkole dla szczególnie utalentowanych osób, jak i liczne zabiegi dializoterapii, pochłaniają ogrom czasu, Gal posiada również bardzo wymagające hobby. Od lat zajmuje się uprawą róż, dla których gotowa jest do wielkich poświęceń. Tym bardziej, że Gal ma duże aspiracje – jej róże mają nie tylko cieszyć oko, ale również wygrywać prestiżowe nagrody. Kobieta z ogromnym zapałem poświęca się krzyżowaniu coraz to nowych gatunków, tak, by pewnego dnia otrzymać kwiat o wyjątkowej urodzie i wspaniałym zapachu. Jej życie, choć z jednej strony bardzo intensywne, z drugiej jest jednak nieco monotonne. Każdego dnia wytrwałe pielęgnowanie kwiatów, zajęcia w szkole, które mają jak najlepiej przygotować uczniów do egzaminów końcowych,co drugi dzień zabiegi w szpitalu. I jak na złość kolejne krzyżówki róż nie są wystarczająco dobre, by uzyskać choćby wyróżnienie, uczniowie coraz częściej otrzymują słabe oceny, co w oczywisty sposób zwiększa niechęć rodziców a i szanse na nową nerkę zdają się być tak nikłe, że właściwie nie wiadomo, czy w ogóle wypada o tym marzyć. Do tego jakże dalekiego od idealnego życia trafia Riley, nastoletnia siostrzenica Gal. Matka dziewczynki nigdy nie radziła sobie ze swoim zadaniem i po raz kolejny opuszcza własne dziecko, jakby było przedmiotem bez uczuć.

W idealnym świecie nastolatka, niczym za dotknięciem czarodziejską różdżką, zmieniłaby świat Gal. Jednak świat chorej kobiety nigdy idealny nie był. Samotniczka, czy to z wyboru, czy bardziej z przymusu, z trudem dostosowuje się do roli opiekunki. Czy to w domu, w szpitalu czy w szkole, życie coraz bardziej ją przytłacza, co też wyraźnie daje odczuć otoczeniu. Gal w pewnym sensie jest bardzo podobna do kwiatów, które uprawia. Przez kolejne lata, zaopatrzyła się w wystarczającą ilość kolców, jednak nadal nie trafiła na żyzny grunt, który pozwoliłby jej w pełni rozkwitnąć. Czy Riley, dziewczyna, która tak bardzo pragnie bliskości i ciepła, wydobędzie z Gal to, co w niej najpiękniejsze?

Powieść Margaret Dilloway okazała się naprawdę nietuzinkowa. Piękne kwiaty stały się tu pretekstem do opowiedzenia historii kobiety, która również jest bardzo piękna, choć póki co sama tego nie dostrzega, a jej szorstkie zachowanie zgorzkniałej starej panny sprawia, że niewiele osób, jest gotowych zaryzykować zbliżenie się do niej i odkrycie jej zalet. Praktycznie od samego początku miałam jakieś wyobrażenie o tym, jak historia może się zakończyć, jednak nie zabrakło tutaj paru elementów zaskoczenia. Autorka ujęła mnie bardzo ciekawym sposobem podejścia do problemu choroby. Z jednej strony udało jej się bardzo wnikliwie opisać jej skutki. Dowiemy się tutaj nie tylko o zabiegach, jakim musi poddawać się Gal, ale również o problemach, jakie towarzyszą jej wyjazdom poza okolice szpitala, czy też o szczegółach jej diety. Autorka nie zapomniała, że choroba ma nie tylko aspekt fizyczny ale i psychiczny - wprowadziła nas w świat marzeń kobiety, która z powodu choroby na wiele rzeczy nie może sobie pozwolić. I choć życie Gal jest bardzo skomplikowane, autorka nie pozwoliła jej bezczynnie cierpieć w domu. Dała jej pasję, która wypełnia jej samotne dni, dała jej determinację do parzenia w przyszłość z nadzieją na poprawę.

Myślę że "Sztukę uprawiania róż z kolcami" docenią przede wszystkim kobiety, które znajdą w niej ciepłą i przejmującą opowieść, którą czytać będą z dużym zainteresowaniem. I kto wie, być może któraś z nich, pod wpływem lektury, odkryje w sobie nową pasję... Zachęcam.