okładka Żar. Ebook | EPUB, MOBI | Sándor Márai

Ebook

Żar

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Żar był pierwszym wydanym w Polsce dziełem Sándora Máraiego. Ta niewielka powieść w swej zewnętrznej warstwie mówi o męskiej przyjaźni, zburzonej przez miłosny trójkąt, przede wszystkim jednak jest refleksją nad potrzebą poznania prawdy, ale także nad niemożnością dotarcia do sedna minionych zdarzeń. Choć bohaterowie są już starzy, na przeszłość ciągle kładzie się cień niepewności – i to napięcie udziela się również czytelnikowi, który do końca nie otrzymuje prostych odpowiedzi.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

168

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.25 MB (MOBI), 1.16 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Kuba Sobieralski

15.08.2017, 11:21

Dużo ciekawsze od warstwy fabularnej są rozważania autora na temat emocji. Żar, takie krótkie słowo, bez większego znaczenia. Gdy jednak przyjrzymy mu się bliżej, patrząc przez te same szkła, którymi żar oglądał Sándor Márai, ujrzymy nieskończoną ilość barw, odcieni i znaczeń. Żar jako temperatura uczuć, stłumionych albo spalającej namiętności. Nadmiar miłości, która nie znajduje ujścia, i jej brak. Cierpienie i radość. Tęsknota za znikającym w mrokach historii światem ziemiańskim.
Zachwycające są fragmenty, w których autor opisuje rodzące się uczucie miedzy dwojgiem ludzi, bez względu na to czy jest nim przyjaźń czy miłość. Sporo uwagi Sándor Márai poświęca właśnie przyjaźni, porównując ją często do namiętności spalającej człowieka i jej obiekt. Tutaj jednak wkradają się pewne wypaczenia w jej, przyjaźni, postrzeganiu, może nawet trochę szowinistyczne. Według Sándora prawdziwa przyjaźń jest cenniejsza od miłości, i może istnieć tylko między mężczyznami, a kobieta jest jej zawadą, chociaż to już może tylko nadinterpretacja.