okładka Zrozumieć kota. Ebook | EPUB, MOBI | John Bradshaw, Paweł Luboński

Ebook

Zrozumieć kota

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników i sympatyków kotów. Rozwiewa fałszywe wyobrażenia i jest szansą na polepszenie relacji między kotem a człowiekiem.

W książce znany antrozoolog John Bradshaw wnika w umysł udomowionego kota i nakreśla jego drogę ewolucyjną. Wykorzystując dorobek najnowszych badań naukowych, obala mity pokutujące na temat tego zwierzęcia. Dowodzi, że pomimo długich dziejów u boku człowieka kot trzema łapami wciąż tkwi w stanie dzikim – że pozostał zwierzęciem drapieżnym i lubiącym samotność, co często stoi w sprzeczności z cywilizacją XXI, w której przyszło mu żyć. Zarazem jest zwierzęciem o zadziwiających zdolnościach adaptacyjnych, mógłby więc bez trudu – w ciągu zaledwie kilku pokoleń – wrócić do pierwotnego stanu, charakterystycznego dla swych przodków sprzed dziesięciu tysięcy lat.

Bradshaw pokazuje, że aby koty harmonijnie współżyły z człowiekiem we współczesnym świecie, należy lepiej poznać ich naturę – rozumieć mowę ich ciała, potrzeby i nawyki. W ten sposób możemy świadomie wpływać na ich instynkt łowczy i wrodzoną nieufność.

„Ta fascynująca książka to jedna z najlepszych książek o kotach. Na każdej stronie znajdowałem nowe dla mnie informacje, a praktyczne porady autora z pewnością okażą się użyteczne dla wszystkich hodowców kotów”.

Jeffrey Moussaieff Masson, współautor Kiedy słonie płaczą

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

16.74 MB (MOBI), 7.14 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

alison 2

alison 2

05.06.2014, 20:11

„Szalenie ciekawa książka dla kociarzy.”

Nie ulega wątpliwości, że koty należą do najbardziej fascynujących zwierząt, jakie zamieszkały pod naszymi dachami. Każda osoba, która kiedykolwiek dzieliła z nimi swoje cztery ściany doskonale wie, jak wielu niesamowitych doznań mogą one dostarczyć. W odróżnieniu od psów, koty są bardzo niezależne. Być może właśnie dlatego każdy przejaw sympatii z ich strony jest dla nas tak cenny.

Na rynku pojawiło się już wiele publikacji odnośnie hodowli kotów, charakterystyk poszczególnych ras, czy też poradników, które mają nauczyć nas harmonijnego współżycia z naszymi futrzastymi podopiecznymi. Co więc sprawia, że warto sięgnąć po książkę autorstwa Johna Bradshawa zatytułowaną "Zrozumieć kota"? Bradshaw jest brytyjskim naukowcem, który od ponad 30 lat zajmuje się badaniami nad zwierzętami domowymi. Jego książka to wnikliwa pozycja, opisująca naturę kotów, a także proces ich udomowienia, który nadal nie zakończył się całkowitym sukcesem. Książka nie da nam odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by kot nie niszczył kwiatków, czy też nie drapał mebli, za to tłumaczy co sprawia, że nasz pupil z prawdziwą pasją oddaje się właśnie takim zajęciom. Pierwsza, obszerna część poświęcona jest drodze, jaką przeszedł kot do dnia w którym zamieszkał z człowiekiem. W odróżnieniu od psów, kot nigdy nie należał do zwierząt szczególnie praktycznych i bardzo trudno było go czegokolwiek nauczyć. Co więc sprawiło, że człowiek zechciał przyjąć go pod swój dach? Co sprawiło, że kot postanowił skorzystać z tego zaproszenia? Bradshaw nie ogranicza się jedynie do zmian, jakie następowały w psychice kota. Pokazuje również, jak ewoluował nasz stosunek do tego zwierzęcia. Niestety w dziejach ludzkości nie brakowało okresów, które przysporzyły kotom niesamowitych cierpień. Co więcej, nawet w dzisiejszych czasach nie brakuje osób, które pragną drastycznie ograniczyć populację kotów, twierdząc, że właśnie te zwierzęta wyrządzają dzikiej naturze niesamowite szkody. Jak to możliwe?

Książka oprócz ciekawego zarysu historycznego, zawiera szereg niesamowitych ciekawostek. Czy wiedzieliście przykładowo, że słońce nie stymuluje skóry kota do produkcji witaminy D? Czy wiecie, że większość rudych kotów to samce? Bradshaw próbuje również odpowiedzieć na pytania, które wcześniej czy później zada sobie każdy miłośnik kota. Czy to prawda, że jesteśmy dla niego wyłącznie personelem? Czy kot jest w stanie pokochać człowieka? Czy zabawny "traktorek w brzuchu" to zawsze oznaka zadowolenia?

Jak zawsze w takich przypadkach, książka jest "jedynie" zbiorem obserwacji, bo tylko sam kot mógłby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, co czuje. Niemniej trudno by było nie docenić ogromnej pracy, jaką naukowiec włożył w proces dogłębnego poznania zachowań kotów i jestem przekonana, że większość jego spostrzeżeń jest jak najbardziej trafna. Doceniam również przystępny język książki, dzięki któremu każdy miłośnik kotów, będzie miał okazję spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Studiowanie psychiki kota może być równie pasjonujące jak obcowanie z tymi niezwykłymi zwierzętami. Gorąco polecam zarówno wszystkim kociarzom, jak i osobom, które poszukują prezentu dla osoby, która dzieli swoje życie z kotem. Wnikliwa, poruszająca wiele aspektów, wciągająca. Właśnie tak powinno pisać się o kotach. Zachęcam.