31 marca – przegląd książkoholicznego internetu
Lista finalistów walczących o nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Rozdanie nagród z wysoką nagrodą pieniężną. Nowa produkcja Netflixa oparta o bestseller Stephena Kinga. Kto wcieli się w postać Wokulskiego w najnowszej ekranizacji? Książki mogące zainteresować fanów „Białego Lotosu”. A to tylko kilka newsów z przeglądu książkoholicznego internetu. Zapraszamy do lektury!
16. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – 5 książek finalistek
Znamy już pięć tytułów, które trafiły do finału, szesnastej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Książkami które zawalczą o tę nagrodę są:
„Las duchów” – Andrzej Dybczak, Wydawnictwo Nisza
„Biuro przeczuć” – Sam Knight, tłum. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Czarne
„Wybrani” – Patricia Nieto, tłum. Aleksandra Wiktorowska, Wydawnictwo ArtRage
„Staniemy się tacy jak on” – Maciej Pisuk, Wydawnictwo Cyranka
„Diabły z Bassa Modenese” – Pablo Trincia, tłum. Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo Otwarte
Odpowiedź na to kto zdobędzie to prestiżowe wyróżnienie, poznamy 18 maja na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Więcej o nominowanych tytułach przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych wpisów na blogu.
Anne Enright laureatką Windham-Campbell Prize
Anne Enright, autorka powieści „Strzyżyk woleoczko”, została jedną z laureatek „ Windham-Campbell Prize”. Poza prestiżem wiążącym się z tym wyróżnieniem, zwycięzcy otrzymają również gratyfikacje finansową w wysokości 175 000 dolarów każdy. Łącznie nagrodzonych zostało ośmiu autorów i autorek w 4 kategoriach.
Poetry
Tongo Eisen-Martin, Stany Zjednoczone
Anthony V. Capildeo, Trynidad i Tobago/Szkocja
Fiction
Sigrid Nunez, Stany Zjednoczone
Anne Enright, Irlandia
Drama
Roy Williams, Wielka Brytania
Matilda Feyiṣayọ Ibini, Wielka Brytania
Nonfiction
Patricia J. Williams, Stany Zjednoczone
Rana Dasgupta, Wielka Brytania

Finaliści Dublin Literary Award
Poznaliśmy finalistów, prestiżowej Irlandzkiej nagrody „Dublin Literary Award”. W gronie sześciu walczących o zwycięstwo autorów znalazł się między innymi zwycięzca Bookera z 2023 roku, Paul Lynch z książką „Pieśń prorocza”. Na liście znaleźli się również
„To nie rzeka” – Selva Almeda
„We are Light” – Gerta Blees,
„The Adversary” – Michael Crummey
„James” – Percival Everet
„W północnym lesie” – Daniel Mason
Nie żyje autorka „Pamiętników Wampirów”
Redakcja oficjalnej strony pisarki, Lisy Jane Smith, poinformowała o śmierci autorki. Zmarła 8 marca 2025 roku, po długie walce z chorobą. Była autorką kultowych „Pamiętników Wampirów”, które doczekały się serialowej adaptacji, ciepło przyjętej przez widzów na całym świecie. Lisa odeszła w spokoju, pozostawiając po sobie pogrążonych w smutku przyjaciół i rodzinę. Jest to bardzo smutna wiadomość dla wszystkich fanów jej twórczości.

Ekranizacja „Cujo” Stephena Kinga
Jak ogłosił serwis „Deadline”, będziemy mieli okazje obejrzeć kolejną ekranizacje książki Stephena Kinga. Platforma „Netflix” będzie odpowiedzialna za ekranizację bestsellerowego horroru „Cujo”. Akcja powieści dzieje się w znanym i lubianym przez czytelników Castle Rock. Opowiada historię matki i dziecka, którzy będą musieli stoczyć nierówną walkę z olbrzymim bernardynem o imieniu Cujo.
Meta i oskarżenia o wykorzystanie pirackich książek w celu szkolenia sztucznej inteligencji
Meta, firma zarządzana przez Marka Zuckerberga, została oskarżona o wykorzystanie 7,5 miliona pirackich książek w celu szkolenia sztucznej inteligencji. Jak twierdzą osoby odpowiedzialne za pozew, Zuckerberg osobiście zatwierdził decyzje o użyciu bazy danych pochodzących z witryny LibGen. LibGen jest stroną internetową, która akumuluje i umożliwia dostęp do materiałów, które są płatne i dostępne w legalny sposób w innych miejscach internetu.
Marcin Dorociński jako Stanisław Wokulski

Telewizja Polska we współpracy z Gigant Films, prowadzą prace nad ekranizacji, kultowej i ponadczasowej książki Bolesława Prusa – „Lalka”. Teraz dowiedzieliśmy się oficjalnie kto wcieli się w role Stanisława Wokulskiego. Będzie to znany i lubiany Marcin Dorociński, aktor znany z takich produkcji jak „Ogród Luizy”, „Pod Mocnym Aniołem” czy międzynarodowego hitu „Gambit królowej”. Początek zdjęć zaplanowany jest na 25 sierpnia.
Filia Literacka
Grupa Wydawnicza Filia opublikowała dobrą informacje dla wszystkich miłośników literatury pięknej i faktu. Powołali do życia nowy imprint, Filia Literacka, który skupi się na dostarczaniu pozycji w tych kategoriach. Na liście zapowiedzianych przez wydawcę tytułów znalazły się między innymi „Lato marnotrawnych” Barbary Kingslover, „Queer” Williama S. Burroughsa, „Męczennik!” Kaveha Akbara, „Prawdziwi Amerykanie” Rachel Kong oraz „Rejection” Tony’ego Tulathimutte’a.
Co czytać po obejrzeniu „Biały Lotos”, czyli lista książek w klimacie serialu
Na platformie Max mamy okazje oglądać trzeci sezon popularnego serialu „Biały lotos”. Dla wszystkich fanów przygotowaliśmy listę książek, w których czytelnicy mogą odnaleźć podobny klimat i motywy, jak w tej wciągającej produkcji.
Kategorie
- Aktualności (521)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (31)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (29)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (145)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (192)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (104)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (205)
- Zapowiedzi książek (57)