Dzień dziecka 2024 – najlepsze książki dla dzieci
1 czerwca obchodzimy w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka. To wyjątkowe święto jest doskonałym pretekstem do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Przy tej okazji przedstawiamy kilka książek, które doskonale nadają się do czytania dzieciom i z dziećmi. Wśród nich są tytuły bardzo pouczające, inspirujące i te dające dużo radości.
Dzień dziecka 2024 – najlepsze książki dla dzieci
Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą – Adam Mirek, Wydawnictwo Znak
Naszą pierwszą propozycję jest książka polskiego popularyzatora nauki i influencera, Adama Mirka. W „Bebechach” bierze ciało człowieka pod lupę i odpowiada szereg nietypowych pytań:
- dlaczego oddech pachnie niekiedy jak u zombiaka,
- kiedy mózg przypomina rollercoaster,
- jak to się dzieje, że nawet najpyszniejsze lody zamieniają się w… wiadomo co,
- dlaczego nauka męczy znacznie bardziej, niż oglądanie seriali.
Adam Mirek prowadzi na TikToku konto popularyzujące naukę, które liczy ponad milion obserwujących.
Kocia Szajka i fałszerze pierników – Agata Romaniuk, Wydawnictwo Agora
„Kocia Szajka i fałszerze pierników” to piąty tom poczytnej serii Agaty Romaniuk dla najmłodszych czytelników.
Bibi Lolo, emerytowany komisarz policji, ma świadomość tego, że jego kariera dobiegła końca. Nie ma już siły gonić złodziei po uliczkach Torunia ani czaić się na dachach. Jednak kiedy w mieście zaczyna panoszyć się banda fałszerzy pierników, Bibi Lolo rozpoczyna śledztwo.
Z pomocą przychodzi mu słynna Kocia Szajka, detektywi, którym niestraszna żadna zagadka kryminalna. Czy uda im się namierzyć przestępców i ocalić najlepsze na całym świecie pierniki?
Książka jest wzbogacona o rewelacyjne ilustracje Malwiny Hajduk, projektantki książek, plakatów, wystaw i wydarzeń artystycznych.
Mopsik, który chciał zostać pszczołą – Bella Swift, tłum. Ewa Rosa, Wydawnictwo Wilga
Teraz przyszedł czas na kolejne przygody uroczego mopsika! Rodzina Peggy postanawia założyć ul w przydomowym ogrodzie. Suczka jest podekscytowana, bo będzie miała mnóstwo nowych koleżanek. Jednak pszczoły są zbyt zajęte robieniem miodu, żeby się z nią bawić.
Mopsik zaczyna się martwić, że wszystkie zwierzęta robią coś pożytecznego. Wszystkie oprócz niej. Ale kiedy Chloe pokłóci się z przyjaciółkami podczas prac nad szkolnym projektem, to właśnie Peggy będzie musiał pokazać dziewczynkom, że życie jest łatwiejsze, gdy wszyscy ze sobą współpracują.
Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach – Agnieszka Graclik, Wydawnictwo Wilga
Kolejny na liście jest „Dziki poradnik przetrwania”, czyli megaporcja wiedzy o zwierzętach Agnieszki Graclik. Autorka przygotowała dla czytelników coś więcej, niż zbiór ciekawostek o zwierzętach.
„Dziki poradnik przetrwania” to opowieść o bezczelnych geniuszach, przebiegłych oszustach oraz o tych, którzy jako broni używają kleju, włosów, a nawet kupy!
Niektóre strategie, takie jak posiadanie solidnej zbroi, uzbrojenie się w groźną broń czy wynajęcie agencji ochroniarskiej, od razu brzmią sensownie. Okazuje się jednak, że wykorzystywanie własnej głowy jako drzwi do domu, udawanie czyjejś stopy, pupy czy języka bądź namalowanie sobie oczu na plecach może tak samo dobrze chronić przed drapieżnikami.
W końcu pomysłowość natury nie ma granic, a jeśli coś jest głupie, ale działa, to ani trochę nie jest głupie.
Być jak kapibara – Michela Fabbri, tłum. Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Media Rodzina
„Być jak kapibara” to wyjątkowa książka dla najmłodszych, która może stać się zachętą do zabawy w stylu mindfullness i lekcją samoakceptacji. Pełne uroku ilustracje i niebanalny tekst pomagają docenić wartość rodziny, społeczności i prostoty.
Kapibara to największy gryzoń na świecie. Ma duży nos, małe uszy, błony pomiędzy palcami i spore zęby. W książce Michaeli Fabbri pewna nieduża kapibara opowiada o sobie i o tym, co ją cieszy. A cieszy ją zwyczajne życie oraz czytanie poezji. Mimo że na zewnątrz wydaje się twardzielką, tak naprawdę jest wrażliwa i bardzo potrzebuje bliskości.
Pani Wiatru – Maja Lunde, tłum. Milena Skoczko-Nakielska, Wydawnictwo Literackie
„Pani Wiatru” to stworzona przez Maję Lunde i Lisę Aisato trzecia część tetralogii o porach roku, którą pokochali czytelnicy w różnym wieku i na całym świecie. Pierwsza część serii – „Śnieżna siostra” – została wydana w 31 krajach.
Trzeci tom jest opowieścią o lęku, nadziei, zaskakującej przyjaźni, czerpaniu radości z małych rzeczy, a także o tym, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.
Rodzice Tobiasa wysyłają ukochanego synka na wieś. Chłopiec, mimo że nie chce wyjeżdżać z miasta, liczy na wakacje z kart pełnych ciepła książek dla dzieci: urocza farma, świeże warzywa, mleko prosto od krowy…
Tymczasem Tobias ląduje w chatce na klifie, gdzie żyje Lothe, zrzędliwa rybaczka. Nic nie wskazuje na to, że te wakacje mogą się udać. Wtedy bohater znajduje tajemniczy pokój wypełniony rysunkami…
Witajcie w Chudegnatach – Katarzyna Wasilkowska, Wydawnictwo Literatura
Główna bohaterka książki „Witajcie w Chudegnatach” Katarzyny Wasilkowskiej jest asertywną i popularną prawie-nastolatką. Ma kopertę pełną pieniędzy z komunii i wielkie plany na lato w mieście. Centrum handlowe tylko czeka, żeby je zdobyć! Czy coś w te wakacje może pójść nie tak? Odpowiedź brzmi… wszystko.
Zamiast lata w wielkim mieście – wakacje w Chudegnatach, na dodatek bez brata i rodziców. Za to z nieobliczalną ciotką, która nawet z pięciogwiazdkowego hotelu jest w stanie zrobić obóz przetrwania.
Książka została nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Upiór w szkole – Krzysztof Kochański, Wydawnictwo Literatura
Dla dzieci zainteresowanych historiami z dreszczykiem proponujemy „Upiora w szkole” Krzysztofa Kochańskiego.
Z nudów można zrobić narobić głupot. A Aśka, Nikodem i Michał akurat w tamto popołudnie nudzili się niesamowicie. Niewinny psikus, jaki zrobili biednemu taksówkarzowi, ściągnęła uwagę okolicznych upiorów. Od tego momentu w ich szkole zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy. Trójka przyjaciół odpowiedzialnych za tę sytuację, próbuje odwrócić skutki swojego niemądrego żartu. Czy uda im się nim będzie za późno?
Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań – Łukasz Modelski, Wydawnictwo Dwie Siostry
„Pyszne przypadki” znawcy kuchni Łukasza Modelskiego to wyśmienite połączenie fascynujących opowieści o historii kuchni, książki kucharskiej dla dzieci i pełnych humoru komiksowych ilustracji.
Aż trudno uwierzyć, jak wiele popularnych przysmaków powstało przypadkiem – czipsy, brownie i lody na patyku to tylko kilka z nich.
W „Pysznych przypadkach” Łukasz Modelewski opowiada przedstawia 17 smakowitych opowieści o takich napojach i potrawach. I to od razu z rysunkową instrukcją przygotowania ich krok po kroku.
W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada – Monika Utnik-Strugała, Małgosia Piątkowska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
O ostatniej książce z naszej listy najlepiej opowie sama autorka, Monika Utnik-Strugała
Kiedy moja córeczka była mała, bardzo bała się burzy. Postanowiłam więc, że kiedyś jej wyjaśnię, dlaczego pada deszcz, jak powstają pioruny i czy można się przed nimi uchronić oraz skąd się bierze tęcza. Chciałam, żeby zrozumiała zachodzące w przyrodzie zjawiska i przestała się ich lękać. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że Ania z radością biega po kałużach, a co więcej – wcale nie boi się już burzy. Przed wami książka, z której dowiecie się wszystkiego nie tylko o deszczu, lecz także o przewidywaniu pogody, kaloszach czy wycieraczkach samochodowych!
A może szukacie audiobooków dla najmłodszych? Jeśli tak, koniecznie sprawdźcie TEN wpis.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)