Wielki hit Netflixa powrócił z kolejnym sezonem! Bridgertonowie ponownie podbijają serca widzów. Popularny serial powstał na podstawie cyklu Bridgertonowie Julii Quinn, lecz twórcy od samego początku podchodzą do literackiego oryginału z dużą dozą liberalności. Trzeci sezon opiera się na czwartym tomie serii o tytule „Miłosne tajemnice” i opowiada historię miłości Penelopy Featherington i Colina Bridgertona. W artykule wskazaliśmy największe różnice między książką a serialem. Zapraszamy do lektury!

Bridgertonowie serial a książka – najważniejsze różnice

Fabuła Bridgertonów jest osadzona w realiach brytyjskiej arystokracji z początku XIX wieku, ale zarówno książki, jak i serialową adaptację możemy traktować raczej jako pewną zabawę historyczną rzeczywistością niż faktyczne jej odzwierciedlenie. Cykl Julii Quinn zyskał dużą popularność ze względu na wyraziste postacie i znakomicie poprowadzone wątki romantyczne. Czytelnicy pokochali rodzeństwo Bridgertonów i ich miłosne perypetie. Twórcy serialu dostrzegli w wielotomowej serii nieoszlifowany diament i postanowili przenieść historię na ekran. Od pierwszego sezonu nie wahają się jednak dokonywać znaczących modyfikacji, więc w wielu miejscach serialowa adaptacja dalece odbiega od oryginału. Czy wiedzieliście, że sama postać królowej Charlotty nigdy nie pojawiła się w serii Quinn? A to dopiero początek różnic. Przyjrzyjmy się dokładnie, co jeszcze twórcy serialu dodali lub pominęli przy produkcji trzeciego sezonu. Uwaga na spojlery!

1. Lord Debling nie konkuruje o rękę Penelopy

Postać Lorda Deblinga została wymyślona specjalnie na potrzeby serialu. Głównym wątkiem w trzecim sezonie jest przemiana Penelopy, umotywowana chęcią uwolnienia się z domu Featheringtonów. Jedyną drogą do tego jest znalezienie męża. Lord Debling to niemal idealny kandydat, lecz Penelopie brak doświadczenia w rozmowach z mężczyznami. Na pomoc przychodzi jej Colin. Lekcje przyjaciela sprawiają, że kobieta zyskuje pewność siebie i jej relacja z Deblingiem zaczyna pomyślnie się rozwijać.

bridgertonowie książka a serial - różnice
Kup ebooka Miłosne tajemnice na Woblink.com

W „Miłosnych tajemnicach” z kolei, Penelopa nie koncentruje się na znalezieniu męża, dlatego cały wątek z trójkątem miłosnym pomiędzy Penelopą, Colinem a Deblingiem nie ma oczywiście miejsca. W książkach bohaterowie są też dużo starsi. Oboje są w okolicach trzydziestki. Presja na znalezienie męża nie dręczy już Penelopy, a społeczeństwo od dłuższego czasu traktuje ją w kategoriach przyzwoitki, nie kandydatki na żonę.

2. Eloise i Penelopa nie są skłócone

Drugi sezon kończy się odkryciem tożsamości Lady Whistledown przez Eloise, co skutkuje kłótnią między przyjaciółkami. Dziewczyna nie jest w stanie wybaczyć pannie Featherington poczynań jej alter ego. W trzecim sezonie Eloise i Penelopa nadal się do siebie nie odzywają. Eloise znajduje nową powiernicę w Cressidzie Cowper. To zaskakujący zwrot akcji, biorąc pod uwagę, że Cressida do tej pory przedstawiana była w serialu wyłącznie jako zły charakter. W książce Eloise i Penelopa nie są skłócone. Eloise jest jedną z ostatnich osób, które poznają tajemnicę Penelopy, a to wszystko ze względu na to, że panna Bridgerton jest uwikłana w swoje własne miłosne perypetie w tym czasie. Jednak gdy prawda wychodzi na jaw, Eloise nie jest oburzona lub zdenerwowana, że przyjaciółka ukrywała przed nią swoje alter ego.

3. Colin jako pierwszy odkrywa tożsamość Lady Whistledown

W książce Bridgertonowie czytelnicy nie są świadomi prawdziwej tożsamości Lady Whistledown aż do momentu, gdy Colin odkrywa jej tajemnicę. Dzieje się to przed zaręczynami i sceną w powozie… Bridgerton w książce jest bardzo niezadowolony z sekretnego życia, jakie prowadziła Penelopa. Jego rozgoryczenie wynika częściowo z zazdrości. Colin w książkowym oryginale jest niespełniony i wciąż szuka dla siebie drogi. To, że Penelopa osiągnęła coś tak imponującego, jest dla niego trudne. W serialu Colin przyłapuje Penelopę na gorącym uczynku, gdy bohaterka przekazuje drukarzowi kolejny numer Whistledown. Nie decyduje się na zerwanie zaręczyn, ale relacja bohaterów wisi na włosku. Dopiero w ostatnim odcinku Colin oswaja się z szokującym odkryciem.

4. Penelopa nie ogłasza publicznie, że jest Lady Whistledown

W „Miłosnych tajemnicach” to Lady Danbury wyznacza nagrodę za ujawnienie tożsamości Whistledown. Cressida Cowper, podobnie jak w serialu Netflixa, zawłaszcza sobie ten tytuł, choć nie ze względu na chęć niedopuszczenia do małżeństwa ze starszym mężczyzną, lecz z powodu kłopotów materialnych. Penelopa nie może znieść tego, że jej przeciwniczka przejmuje dzieło jej życia, więc w następnym numerze Whistledown zaprzecza deklaracjom Cressidy. Cressida wkrótce odkrywa sekret Penelopy i – tak jak w serialu – szantażuje, że go wyjawi, jeśli pan Bridgerton jej nie zapłaci. Colin i Penelopa nie chcą żyć na łasce Cressidy, więc Colin postanawia powiedzieć wszystkim prawdę. W serialu Penelopa sama ujawnia swoją tajemnicę podczas balu u swoich sióstr.

julia quinn książka "brigertonowie: ktoś mnie pokochał"

Kup ebooka Ktoś mnie pokochał na Woblink.com

5. Penelopa ma młodszą siostrę

Wspominaliśmy już, że królowa Charlotta nie pojawia się w Bridgertonach Julii Quinn. Ona i Lord Debling to nie jedyne wyjątki. Rodzina Mondrich także została wprowadzona przez twórców serialu. Niektóre postaci występują z kolei tylko w książkach, a zostały pominięte przy produkcji Netflixa. Jedną z nich jest najmłodsza panna Featherington – Felicja. To jedyna osoba w rodzinie, którą Penelopa darzy prawdziwą sympatią. Felicja przyjaźni się z Hiacyntą Bridgerton, ponieważ są w podobnym wieku. W „Miłosnych tajemnicach” Lady Featherington ma nadzieję na zeswatanie swojej najmłodszej córki z Colinem Bridgertonem, mimo że różni ich ogromna różnica wieku.

6. Francesca jest już wdową

W trzecim sezonie swój debiut ma Francesca Bridgerton. Jej miłosne poszukiwania stanowią drugoplanową historię dla głównego wątku. W książce jednak Francesca zostaje zaledwie wspomniana. Wiemy, że została wdową po dwóch latach małżeństwa i nie mieszka z rodzeństwem Bridgertonów. Twórcy serialu postanowili w przypadku trzeciego sezonu odejść od kolejności, jaką narzuca Quinn w swoim cyklu. Serial wyznacza zupełnie inną oś czasową niż literacki oryginał. Historię Franceski czytelnicy mogą poznać, sięgając po tom szósty.

7. Lady Featherington i Penelopa nie znajdują wspólnego języka

Jedną z najciekawszych oraz chyba najcenniejszych zmian, jakie wprowadzili twórcy serialu, jest pojednanie Lady Featherington i Penelopy. W książce panie pozostają w chłodnych stosunkach. Portia Featherington w produkcji Netflixa zaczyna dostrzegać błędy, jakie popełniła, wychowując swoje córki. Wyraźnie stara się naprawić swoją relację z Penelopą, a nawet staje w jej obronie, dzięki czemu Philipa i Prudencja zaczynają traktować swoją siostrę z szacunkiem. Na końcu Penelopa oddaje część pieniędzy, które zarobiła jako Lady Whistledown, by przygotować wymarzony bal swoich sióstr.

Cykl Bridgertonowie książka a serial - różnice
Kup ebooka Mój książę na Woblink.com

8. Penelopa kończy swoją działalność jako Whistledown

W książce Bridgertonowie „Miłosnych tajemnicach” Penelopa postanawia zakończyć działalność plotkarską. Ma zamiar pomóc swojemu mężowi w edytowaniu jego dzienników z podróży, a w przyszłości zająć się pisaniem powieści. W serialu natomiast bohaterka nie rezygnuje z Whistledown i ma na to przyzwolenie samej królowej Charlotty. W końcu „Czymże jest życie bez ploteczek?”. Cały ten sezon to droga Penelopy do zbudowania na nowo swojej pewności siebie. Pomaga jej w tym Colin, ale i ona sama musi poświęcić chwilę na to, by zdać sobie sprawę, jak dużą część w jej życiu odgrywa Lady Whistledown. I że jest to osiągnięcie, z którego powinna być dumna. Nie jesteśmy zdziwieni, że twórcy serialu nie chcą porzucić narratorki historii. Ciekawe jednak, czy w kolejnych sezonach Lady Whistledown powróci w znanej nam formie.

9. Które sceny z książki znalazły się w serialu?

Twórcy serialu traktują książkowy oryginał bardziej jako inspirację. Kilka scen z książki dostało jednak dość wierną adaptację, np. scena pierwszego pocałunku bohaterów. W książce Penelopa także prosi przyjaciela o to, by ją pocałował i to ten pocałunek sprawia, że Colin zdaje sobie sprawę ze swoich uczuć. Tak w książce, jak i w serialu Bridgertonowie podróże są ważnym aspektem w rozwoju charakteru Bridgertona. I podobnie jak w literackim pierwowzorze, Colin prowadzi swój dziennik, a Penelopa kierowana ciekawością czyta jego fragment i zostaje przyłapana. Słynna scena z powozu również ma miejsce w książce, choć została nieco zmodyfikowana. Niektóre zmiany, które wprowadzili producenci serialu, zdecydowanie wypadły na korzyść całej historii. Inne… niekoniecznie.

Polecamy sięgnąć po serię Julii Quinn i ocenić, która wersja – książkowa czy serialowa – podoba Wam się bardziej.