TOP 10 ebooków 2024 roku
2024 rok już za nami. Nastał styczeń, a razem z nim całe mnóstwo znakomitych literackich zapowiedzi na najbliższe miesiące. Jednak początek roku, to też czas podsumowań, szansa na powrót myślami do przeczytanych książek, przesłuchanych płyt i obejrzanych filmów. Dlatego też my również postanowiliśmy przyjrzeć się minionym dwunastu miesiącom i przygotować zestawienie najchętniej wybieranych przez Was tytułów. Oto bestsellery Woblinka, czyli top 10 ebooków 2024 roku. Zapraszamy do lektury!
Woblink bestsellery – TOP 10 ebooków 2024 roku
Rok 2024 obfitował w książki, które podbiły serce niejednego czytelnika. Wśród ebooków w Woblinku królowało jednak kilka konkretnych nazwisk, które z przyjemnością Wam przedstawimy. Na liście najlepiej sprzedających się ebooków minionego roku znalazły się zarówno bestsellerowe kryminały, jak i literatura non ficiotn – i to niekoniecznie wydana w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy!
Sprawdźcie bestsellery Woblinka, czyli TOP 10 ebooków 2024 roku.
-
Chłopki. Opowieść o naszych babkach – Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy
Już drugi rok z rzędu pierwsze miejsce najchętniej wybieranych przez Was ebooków zajęły „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. W tym niekwestionowanym bestsellerze, autorka oddaje głos wiejskim kobietom, żeby opowiedziały o swoim życiu: codziennych trudach, lękach i marzeniach. Wychodzi poza stereotyp chłopki jako rozśpiewanej, rumianej i krzepkiej dziewczyny pokazując czytelnikom to, co skrywa się za zamkniętymi drzwiami chłopskiej chaty.
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” to mocna, głęboko dotykająca i zmuszająca do refleksji lektura. Na jej kartkach Joanny Kuciel-Frydryszak pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale także ogromne pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w pełnym nierówności społeczeństwie.
W czasie, kiedy część kobiet udaje się do miast, żeby służyć w pańskich domach, na rodzinnych wsiach zostają ich matki, siostry i córki. Znaczna część z nich haruje bez wytchnienia jako gospodynie, mamki czy pracownice bogatszych gospodarstw. Marzą o szkole, łóżku, butach i zostaniu panią. Modlą się o posag i pragną jak najlepiej wyjść za maż. Odejmują sobie od ust, byle tylko wykarmić rodzinę. To nie bohaterki z kart powieści, a nasze babki i prababki.
-
Glukozowa rewolucja – Jessie Inchauspé, tłum. Anna Brzostowska, Wydawnictwo Marginesy
Drugie miejsce przypadło przetłumaczonemu na ponad czterdzieści języków międzynarodowemu bestsellerowi pt. „Glukozowa rewolucja”. Jessie Inchauspé w swojej książce omawia przełomowe odkrycia naukowe oraz pokazuje, jak ustabilizować poziom glukozy we krwi.
Nawet dziewięćdziesiąt procent ludzi doświadcza gwałtownych skoków glukozy. A co więcej – nie ma o tym pojęcia! Jakie są tego symptomy? Ciągłe zachcianki spożywcze, nieustanne zmęczenie, problemy ze snem, mgła mózgowa, obniżona odporność czy trądzik. Czasem są to choroby przewlekłe jak cukrzyca typu 2, demencja, nowotwory.
Autorka „Glukozowej rewolucji” w przystępny sposób pokazuje przełomowe odkrycia naukowe i pisze jak zadbać o zdrowe jedzenie w łatwy sposób. Wszystko to z pomocą przeprowadzonych na sobie eksperymentów i dziesięciu prostych poradach.
-
Kolory zła. Czerń
Podium zamyka Małgorzata Oliwia Sobczak i drugi tom jej bestsellerowej serii kryminalnej Kolory zła. Na cały cykl składają się cztery powieści – „Czerwień, „Czerń”, „Biel” i „Żółć”. Warto podkreślić, że pierwszy tom serii został uznany za jeden z najważniejszych kryminalnych debiutów ostatnich lat.
W „Czerni” prokurator Leopold Bilski po sprawie Skalpela zostaje wysłany z Sopotu do prokuratury w Kartuzach. Mężczyzna źle znosi tę degradację. Tymczasem Ania Górska rewelacyjnie zdaje egzaminy i rozpoczyna pracę jako samodzielny prokurator. Pierwszą sprawą, z którą musi się zmierzyć jest zaginięcie trzynastolatki. Jeden z tropów prowadzi prosto do Kartuz. Szybko okazuje się, że sielskie miasteczko skrywa makabryczną tajemnicę.
W 2024 roku na platformie streamingowej Netflix, ukazała się ekranizacja pierwszej części serii z Jakubem Gierszałem, Mają Ostaszewską i Zofią Jastrzębską.
-
Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych, Wydawnictwo Dolnośląskie
Zaraz za podium znalazło się „Schronisko, które przestało istnieć”, czyli powieść otwierająca Karkonoską serię kryminalną Sławka Gortycha.
Maksymilian Rajczakowski, młody stomatolog, wybiera się w Karkonosze, żeby złapać oddech od rodzinnych problemów. Nie wie jeszcze, że w sercu gór czekają na niego mroczne tajemnice.
Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w tragicznym wypadku. Niedługo później na miejsce przyjeżdża jego bratanek Maksymilian. Młody mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wujek interesował się losami innego górskiego schroniska. Nikt nie wie dlaczego to miejsce, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach, tak bardzo go interesowało. Na jaw wychodzą kolejne fakty, bohater zaczyna sądzić, że śmierć jego krewnego nie była przypadkowa. Maksymilian podejmuje własne śledztwo, jednak jeśli w porę nie znajdzie rozwiązania tej sprawy, znajdzie się w niebezpieczeństwie.
Kryminalna seria Sławka Gortycha to idealna propozycja zarówno dla fanów kryminałów, jak i górskich wędrówek.
-
Zbędni – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Piąte miejsce zajął Wojciech Chmielarz i jego „Zbędni”. Pewnej nocy Jan kolejny raz wsiada za kółko pod wpływem alkoholu. Pijany mężczyzna doprowadza do tragedii i śmiertelnie potrąca dziewczynę. Strach przed przyznaniem się do morderstwa jest dużo większy niż jego uczciwość. Zakopuje ciało dziewczyny w lesie. Jednak wyrzuty sumienia nie pozwalają mu zapomnieć o tym, co się stało. Dręczony wyrzutami sumienia Jan próbuje dowiedzieć się kim była ta osoba. I dlaczego absolutnie nikt jej nie szuka?
Na co dzień Jan opiekuje się polem namiotowym. Obecnie przebywa na nim tylko jedna osoba – pochodzący z Belgii Jules. Dlaczego tu jest?
W Kowarach aspirantka Maria Szulej szuka zaginionej dziewczynki, która padła ofiarą porwania. Nie zgłoszono jednak żądania okupu. W tym samym czasie rodzina wynajmuje detektywa, aby poszukał dowodów przeciwko matce zaginionej Karoliny.
Coś dziwnego dzieje się również w nowym pensjonacie Aliny i Mirka. Jedną z pensjonariuszek otacza aura tajemnicy. Czemu mieszka tu już tyle czasu?
Świat powieści Wojciecha Chmielarza pełny jest sekretów, mroku i występku. Czy prawda będzie w stanie ich wyzwolić?
-
Obrona – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Żadne podsumowanie najchętniej kupowanych książek nie byłoby kompletne bez Remigiusza Mroza. Na szóstym miejscu nalazła się jego „Obrona”. To już osiemnasta część bestsellerowej serii o charyzmatycznej Joannie Chyłce. Tym razem główna bohaterka jest w ciąży, a dokładniej w połowie ósmego miesiąca. Nieoczekiwanie zgłasza się do niej znana milionerka i przedstawia intratną propozycję obrony pewnego człowieka. Kobieta nie jest z nim w żaden sposób związana, chce jednak pokryć wszystkie koszty prowadzenia tej sprawy.
Skazany trafił do więzienia dwadzieścia lat temu za zabójstwo. System sprawiedliwości nie miał żadnej wątpliwości co do jego winy. Dowody były jednoznaczne, a kasację bezapelacyjnie oddalono. Milionerka nie przedstawia żadnych nowych dowodów w sprawie, ani nie tłumaczy czemu wierzy w niewinność skazanego.
Joanna nie widzi żadnych podstaw do wznowienia postępowania, jednak zaczyna przeglądać akta sprawy. Natrafia w nich na coś, co sprawia, że mimo protestów Kordiana i lekarza prowadzącego jej ciążę podejmuje się obrony człowieka wskazanego przez niespodziewanego gościa.
-
Miraż – Henrik Fexeus, Camilla Läckberg, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
Na siódmym miejscu mamy „Miraż”, czyli trzecią i ostatnią część serii powieści duetu Läckberg & Fexeus o charyzmatycznym mentaliście i intrygującej inspektor.
Zima w Sztokholmie. Jakaś osoba grodzi szwedzkiemu ministrowi sprawiedliwości. W tym samym czasie twórca murali znajduje w metrze ludzkie kości. Szczątki należą do poszukiwanego od kilku miesięcy znanego finansisty. Sprawę ma prowadzić zespół Miny Dabiry. Do pomocy w śledztwie zostaje zaangażowany mentalista Vincent Walder.
Mężczyzna nadal zmaga się z szeregiem problemów, a na dodatek nie może zapomnieć o Minie, co nie ułatwia mu wykonania zadania.
Niespodziewanie w metrze dochodzi do odnalezienia kolejnych ludzkich kości…
-
Przyjaciółka – B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo Albatros
„Przyjaciółka” to thriller psychologiczny autorki głośnej powieści „Za zamkniętymi drzwiami”, która przez długi czas podbijała listy bestsellerów New York Timesa. W swojej najnowszej książce B.A. Paris przygotowała dla czytelników opowieść o sekretach, które nigdy nie znikają.
Iris i Gabriel to małżeństwo w średnim wieku. Para właśnie wróciła do domu z wakacji. Po powrocie czeka na nich niespodzianka – ich wspólna przyjaciółka Laure, która wprowadziła się do nich podczas nieobecności małżonków. Laure odeszła od męża, również będącego przyjacielem pary, z powodu romansu i wiadomości o dziecku. Zarówno Iris, jak i Gabriel starają się być wsparciem dla kobiety, jednak jej zachowanie staje się coraz bardziej nieprzewidywalne. Jedynym wytchnieniem od bieżących wydarzeń jest pojawienie się w miasteczku nowej pary.
Nikt jeszcze nie wie, że wkrótce na światło dzienne zaczną wychodzić najmroczniejsze sekrety z przeszłości.
-
Zapomniane niedziele – Valérie Perrin, tłum. Joanna Prądzyńska, Wydawnictwo Albatros
„Zapomniane niedziele” to literacki debiut autorki takich poruszających bestsellerów jak „Życie Violette” i „Cudowne lata”. To opowieść o rodzinnych sekretach, bliznach, którymi potrafi znaczyć miłość oraz o tym, jak przeszłość kształtuje teraźniejszość.
Główna bohaterka, dwudziestojednoletnia Justine, od śmierci rodziców mieszka z dziadkami i pracuje w domu opieki. Nawiązuje tam bliską relację z jedną z pensjonariuszek, która zaczyna opowiadać jej historię swojego życia. To wprost gotowy materiał na powieść! Justine uważnie słucha Hélène i zapisuje każde jej słowo w notesie. Stopniowo poznaje sekrety starszej pani. Dzięki znajomości z pensjonariuszką, zaczyna być gotowa na zmierzenie się z tajemnicami własnej przeszłości.
Ta słodko-melancholijna powieść zwróciła uwagę zarówno czytelników, jak i krytyków, dzięki czemu Valérie Perrin błyskawicznie trafiła na szczyt francuskich list bestsellerów. „Zapomniane niedziele” przyniosły jej w ojczystym kraju aż trzynaście wyróżnień literackich, w tym nagrodę księgarzy.
-
Jeden dzień z życia Abeda Salamy – Nathan Thrall, tłum. Monika Bukowska, Wydawnictwo Znak
Zestawienie TOP 10 ebooków roku zamyka uhonorowany Nagrodą Pulitzera reportaż „Jeden dzień z życia Adeba Salamy” Nathana Thralla. Książka została ogłoszona najlepszą książką 2023 roku według „The New Yorkera”, „The Economist”, „Time’a”, „The New Republic” i „Financial Timesa”. Na polskim rynku wydawniczym ukazała się w 2024 roku, nakładem wydawnictwa Znak.
Syn Abeda Salamy, pięcioletni Milad, jest bardzo podekscytowany szkolną wycieczką. Co prawda część rodziców boi się deszczowej pogody, ale ostatecznie autobusy ruszają w drogę. Kilka godzin później tata Milada dowiaduje się, że doszło do tragicznego wypadku.
Kiedy mężczyźnie udaje się dotrzeć na miejsce, widzi spalony autobus. Część dzieci przetransportowano do szpitali w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Niektóre zaginęły. Abed zrobi wszystko, żeby odnaleźć ukochane dziecko, ale czy mu się to uda? Jest po niewłaściwej stronie muru i ma niewłaściwe dokumenty. Jak przekroczy punkty kontrolne?
To już koniec zestawienia TOP 10 ebooków 2024 roku. Już teraz jesteśmy ciekawi, jakie tytuły znajdą się na liście przyszłorocznych bestsellerów Woblinka! A jeśli jesteście ciekawi, jakie audiobooki wybieraliście w minionym roku najchętniej, zapraszamy do lektury tekstu TOP 10 audiobooków 2024.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)