8 marca w wielu krajach świata obchodzi się Dzień Kobiet. Wybór tej daty najprawdopodobniej łączy się z wydarzeniem, do jakiego doszło 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku. Wówczas na ulice miasta wyszło 15 tysięcy pracownic zakładów odzieżowych, które domagały się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Dziś Święto Kobiet ma przypominać, jak wiele pracy przyniosła walka o równouprawnienie, upamiętniać jej ofiary oraz zwracać uwagi na nadal istniejące nierówności.

Biografie kobiet z okazji Dnia Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet wybraliśmy dla was dziesięć zróżnicowanych biografii kobiet – wyróżniliśmy książki o bohaterkach walki o równość, sprawiedliwość oraz kobiety kultury Szerszą listę, blisko sto tytułów, znajdziecie tutaj. Wybrane przez nas książki znajdziecie w formie ebooków w promocji nawet do -50%!

dzień kobiet biografie kobiet promocja do -50%
Znajdź promocję na Woblink.com

Kamala Harris. Pierwsza biografia – Dan Morain

„Kamala Harris” Dana Moriana to pierwsza biografia amerykańskiej prawniczki i polityczki hindusko-jamajskiego pochodzenia, która w styczniu 2021 roku została wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych. Kamala Harris, jako prokuratorka, zawsze stawała po stronie ofiar. Potępiła działania podjęte przez policję po śmierci George’a Floyda. Niejednokrotnie pokazywała, że jest zdecydowaną i twarda negocjatorką. Książka Dana Moriana to nie tylko niezwykła historia dziewczyny z Kaliforni, która obecnie jest jedną z najważniejszych kobiet w Ameryce, ale także interesująca opowieść o samych Stanach Zjednoczonych: wielokulturowym, fascynującym i pełnym sprzeczności kraju. 

Pierwsza biografia Kamali Harris ukaże się 10 marca, nakładem Wydawnictwa Znak. Już teraz możecie kupić ebooka tego tytułu w przedsprzedażyw księgarni internetowej Woblink.

Kamala Harris
Znajdź ebooka w przedsprzedaży na Woblink.com

Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet – Zofia Turowska

Książka Zofii Turowskiej to nietypowy, ale najlepszy z dotychczasowych portret Agnieszki Osieckiej, poetki, dziennikarki, autorki przeszło dwustu tekstów piosenek, kilku powieści, telewizyjnych spektakli i znanego hasła „Coca-Cola to jest to!”, matki, żony, kochanki. Turowska pokazuje Osiecką jak kobietę pełną życia, wolną, nie poddającą się konwenansom. Historie miłosne artystki, jej związki małżeńskie czy partnerskie opisuje z wielkim wyczuciem i dyskrecją. W „Osieckiej” czytelnik znajdzie wiele fragmentów jej twórczości, zapiski z pamiętników, a także listy pisane do rodziny i przyjaciół.

osiecka biografie kobiet kobiety dzień kobiet
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com  

Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat – Monika Śliwińska 

Monika Śliwińska, autorka biografii Wyspiańskiego, powraca z opowieścią o kobietach z „Wesela” – Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach. Anna wyszła za polityka i malarza Włodzimierza Tetmajera. Jadwiga, Panna Młoda z dramatu Wyspiańskiego, została żoną Lucjana Rydla, a Maria była wielką miłością Ludwika de Laveaux, zmarłego przedwcześnie malarza ukazanego w „Weselu” jako Widmo. Monika Śliwińska kreśli losy córek chłopa z Bronowic, które były portretowane przez najważniejszych pisarzy i malarzy przełomu XIX oraz XX wieku. Pokazuje, że mimo iż dziewczęta od dzieciństwa były przygotowywane do zrezygnowania z niezależności, to jako dorosłe kobiety zachowały niepodległość i aktywnie wpływały na życiorysy mężów.

panny z wesela biografia biografie kobiet dzień kobiet
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Sendlerowa. W ukryciu – Anna Bikont

„Sendlerowa” Anny Bikont to niezwykła opowieść o bohaterskich Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci. Autorka na kartach książki opowiada historie osób, przede wszystkim kobiet, które od 1942 roku do końca okupacji za wszelką cenę starały się ocalić dzieci z warszawskiego getta. Wśród nich wyróżniała się Irena Sendlerowa – symbol odważnych ludzi, nie bojących się ryzykować własnym życiem, aby ratować słabszych i przeciwstawiać się złu.

woblink sendlerowa dzień kobiet biografie kobiet
Znajdź książkę lub audiobooka na Woblink.com

Walentynowicz. Anna szuka raju – Dorota Karaś, Marek Sterlingow

To opowieść o kobiecie-historii – legendzie „Solidarności”, „Bohaterce Sierpnia ’80”, „przodującej spawaczce”. Dorota Karaś i Marek Sterlingow podjęli się trudnego zadania, opisania burzliwego życiorysu kobiety, której losy wiązały się z wieloma dramatycznymi zwrotami i kontrowersyjnymi decyzjami. To także książka o tym, że czyjegoś życia nie da się oceniać w jednoznaczny sposób – nie ma ludzi idealnych.

polskie reportaże 2020 walentynowicz
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Jaremianka – Agnieszka Dauksza

„Jaremianka” to druga książka Agnieszki Daukszy, laureatki nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za znakomitą książkę „Klub Auschwitz”. Dauksza podjęła się opisania życie Marii Jaremy, znanej jako Jaremianka. Książka to portret jednej z najzdolniejszych polskich artystek XX wieku, choć przez wiele lat zapomnianej i pozostającej w cieniu swoich nauczycieli, mentorów i partnerów.

Maria Jarema była malarką, rzeźbiarką, graficzką, choreografką, projektantką. W życiu obcowała z wielkimi ludźmi – studiowała u Xawerego Dunikowskiego, współpracowała z Tadeuszem Kantorem –współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, była żoną Kornela Filipowicza. Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Za tę książkę Agnieszka Dauksza otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike!

jaremianka nike nominacja nagroda dauksza
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Posełki – Olga Wiechnik

Rok temu obchodziliśmy obchodziliśmy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w której polskie wojsko odparło armię radziecką. Trzy lata temu świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Warto jednak przyjrzeć się temu, co działo się pomiędzy tymi datami. Choć oficjalnie Polska stała się wolna 11 listopada 1918 roku, to na kolejne miesiące i lata przypadły najważniejsze wydarzenia związane z odbudową kraju po 123 latach trzech różnych zaborów. Jednym z nich były pierwsze wolne wybory do jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego. Z perspektywy praw kobiet był to przełomowy dzień – pierwszy raz w polskiej historii głosować i kandydować (!) do niego mogły kobiety. Wsród 442 posłów znalazło się 8 kobiet – posełek. To im poświęcony jest reportaż Olgi Wiechnik.

dzień kobiet biografie kobiet posełki
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Panna doktór Sadowska – Wojtek Szot

„Panna doktór Sadowska” to debiutancka książka Wojtka Szota, znanego recenzenta, który podjął się niemożliwego – napisania biografii kobiety, która praktycznie nie pozostawiła po sobie zapisków. Na podstawie artykułów, stenogramów z rozpraw sądowych i relacji świadków maluje obraz bohaterki jednego z największych skandali obyczajowych Warszawy międzywojnia. Tytułowa bohaterka była pierwszą w Imperium Rosyjskim polską lekarką z doktoratem, działaczką społeczną, feministką oraz cenioną internistką. Co ważne, była też lesbijką. Przez orientację seksualną brukowce oskarżały ją o branie udziału w orgiach oraz podrywanie pacjentek.

reportaże roku 2020 panna doktór sadowska
Znajdź książkę, audiobooka lub ebooka na Woblink.com

 

Damy, dziewuchy, dziewczyny – Anna Dziewit-Meller

W ten szczególny nie dzień nie można pominąć młodszych czytelniczek! Najlepszym sposobem na poznanie opowieści o kobietach, które miały ogromny wpływ na rozwój kultury i nauki, może okazać się lektura dwóch książek autorstwa Anny Dziewit-Meller pt. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” i „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. To zbiór opowieści o niesamowitych kobietach, które przeszły do historii, choć wiele z nich, w swoich dziedzinach, pozostaje w cieniu mężczyzn. Dziewit-Meller pisze o kobietach odnoszących sukces w zawodach i branżach jeszcze do niedawna całkowicie zarezerwowanych dla mężczyzn. Dzięki tej książce nie tylko młode dziewczyny, ale również chłopaki, mogą zobaczyć, jak duży wpływ na świat mają kobiety. To także znakomita lekcja determinacji w dążeniu do celu i walki o swoje prawa.

Kup książkę, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety – Paulina Tyczkowska, Jakub Kuza

Jakub Kuza jest założycielem „Krótkiej historii jednego zdjęcia”, fanpage’a na Facebooku, który zebrał przeszło 100 tysięcy fanów. Oprócz tego jest zdeklarowanym feministą, czego dowodem jest książka, którą stworzył, łącząc swoją pasję do opowiadania krótkich historyjek z wyznawanymi poglądami. „Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety”, książka napisana wspólnie z Pauliną Tyczkowską, to zbiór blisko 130 fotografii kobiet, okraszonych opisami. Wśród nich są zarówno powszechnie znane postaci, jak Margaret Thatcher, Anna Walentynowicz, Wisława Szymborska czy Courtney Love i bezimienne, anonimowe kobiety. Wszystkie łączy fakt, że w jakiś sposób odcisnęły piętno w historii świata lub tej historii w bolesny sposób doświadczyły.

biografie kobiety kobiet dzień
Kup książkę na Woblink.com