Najlepsze książki na majówkę
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a jako, że jest to wprost idealny czas na odpoczynek i chwilę relaksu z książką, warto uzbroić się w porządną dawkę literatury. Jeśli zastanawiacie się, jakie są najlepsze książki na majówkę 2025, to spieszymy z listą wartych uwagi tytułów i wyjątkowymi promocjami!
Najlepsze książki na majówkę 2025
Żądło – Paul Murray, tłum. Łukasz Witczak, Wydawnictwo Filtry
Listę najlepszych książek na majówkę 2025 zaczynamy od powieści Paula Murraya pt. „Żądło”. To obszerna, wielowątkowa, realistyczna, niesamowicie angażująca saga rodzinna utrzymana w tonie tragikomedii. Autor opisuje pełne większych i mniejszych kłopotów życie irlandzkiej rodziny Barnesów. Wszystko zaczyna się, kiedy niegdyś dochodowy samochodowy biznes głowy rodziny – Dickiego – zaczyna podupadać. Jego żona sprzedaje biżuterię na eBayu, a nastoletnia córka pije na umór. Niegdyś najlepsza w klasie dziewczyna obecnie stara się tylko dotrwać do egzaminów. Drugie dziecko pary, dwunastoletni PJ, intensywnie planuje ucieczkę z domu.
Kiedy wszystko poszło tak bardzo nie tak? Czy ktokolwiek w tej historii może jeszcze liczyć na szczęśliwe zakończenie? I czy można zmienić kierunek, w jakim podąża życie?
„Żądło” będzie doskonałą propozycją dla osób, które w majówkę chcą czytać, czytać i jeszcze raz czytać, bo ta historia pochłania bez opamiętania. Nie odłożycie książki Paula Murraya dopóki nie przewrócicie ostatniej kartki.

Null – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Marginesy
Kolejny na liście jest „Null”, czyli najnowsza powieść Szczepana Twardocha. To opowieść o wojnie w Ukrainie, przemocy, lojalności, moralnych dylematach, braterstwie broni. Autor pisze o człowieczeństwie, życiu, śmierci, odwadze i wolności. Główny bohater porzuca całe swoje dotychczasowe życie, podjąć walkę w obronie Ukrainy.
Zdecydowanie nie jest to łatwa lektura, ale jeśli cenicie sobie wymagające, wywołujące szereg skrajnych emocji lektury, nie zawiedziecie się.

Intermezzo – Sally Rooney, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B.
W ostatnim czasie literatura irlandzka święci triumfy,co widać po ilości premier powieści z tego kraju. Na naszym rynku, oprócz wspomnianego wyżej „Żądła” w ostatnim czasie ukazało się również „Intermezzo” doskonale znanej polskim czytelnikom Sally Rooney.
Tym razem autorka bestsellerowych „Normalnych ludzi” powróciła z poruszającą opowieścią o miłości, rodzinie i żałobie. Peter i Ivan Koubekowie są braćmi, jednak poza tym, nie łączy ich właściwie nic. Pierwszy z nich to trzydziestokilkuletni przebojowy prawnik z Dublina. Drugi jest dwudziestodwuletnim mistrzem szachowym. Peter po niedawnej śmierci ojca nie może usnąć bez leków. Dodatkowo z trudem podtrzymuje relacje z dwiema różnymi kobietami. Ivan zawsze postrzegał samego siebie jako nietowarzyskiego samotnika i całkowite przeciwieństwo wyrobionego społecznie starszego brata. Jednak w pierwszych tygodniach żałoby poznaje starszą od siebie kobietę, z którą nawiązuje relację.
Dla dwóch pogrążonych w żałobie braci i ludzi, których kochają, nadchodzi czas rozpaczy, pożądania i nowych możliwości.
Jeśli podobali się Wam „Normalni ludzie”, w tę majówkę koniecznie sięgnijcie po „Intermezzo”.

Kolory zła: Błękit – Małgorzata Oliwia Sobczak, Wydawnictwo W.A.B.
A może majówka z dreszczykiem emocji? Na odpoczynek z kryminałem polecamy serię Kolory zła Małgorzaty Oliwii Sobczak. Składa się na nią pięć powieści: „Czerwień”, „Czerń”, „Biel”, „Żółć” i najnowszy „Błękit”.
Serię otwiera „Czerwień”. W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni. Ofiarą morderstwa pada dziewczyna, a jej ciało zostaje nietypowo okaleczone. Prawie dwadzieścia lat później miastem wstrząsa informacja o bardzo podobnej sprawie.
W „Błękicie” Nela Soba, aspirująca do zostania studentką medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Zwłoki młodej kobiety zostają odnalezione w Lasach Oliwskich. Ofiara nie miała żadnych wrogów, nikomu się nie naraziła. Jedynym tropem jest znaleziona na miejscy zbrodni tabliczka z napisem: „Zmarła śmiercią męczeńską”. Prokurator Leopold Bilski zaprasza do współpracy psychologa sądowego Marcina Chraboła i palinolożkę Janinę Hinc. Na jaw wychodzi, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej , w latach dziewięćdziesiątych. Winnego nigdy nie ujęto.

Ozyrys – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Pozostajemy w temacie kryminalnej majówki i podrzucamy kolejną pełną napięcia rodzimą serię kryminalną – Langera Remigiusza Mroza. Dotychczas w cyklu ukazały się trzy powieści: „Langer”, „Paderborn” i „Ozyrys”. Każda z części charakteryzuje się niezwykle enigmatycznym opisem. Tak wydawca przedstawia „Ozyrysa”: Kiedy jeden potwór staje przed sądem, drugi zaczyna polowanie. My również nie będziemy psuć zabawy, zdradzimy tylko, że czytelnicy poznają tożsamość tytułowego Ozyrysa, a także po raz kolejny spotkają Langera.

Lato tajemnic – Tess Gerritsen, tłum. Jan Kraśko, Wydawnictwo Albatros
„Lato tajemnic” jest lekturą, która zapewni doskonałą dawkę relaksu i intrygi kryminalnej. To kolejna odsłona bestsellerowej serii thrillerów szpiegowskich byłą agentką CIA Maggie Bird w roli główne.
Klub Maggie Bird to nie jest zwyczajny klub książki. Należą do niego emerytowani szpiedzy CIA prowadzący anonimowe życie w nadmorskim miasteczku Purity. Ich planem na nadchodzące lato był relaks z książką w jednej ręce i kieliszkiem martini w drugiej. Jedynym odstępstwem od tego plany miała być obserwacja ptaków. Jednak, jak się szybko okazało, ich plany spaliły na panewce.
W wypoczynkowej miejscowości dochodzi do zaginięcia nastolatki. Głównym oskarżonym w sprawie staje się sąsiad Maggie. Członkowie Klubu Martini zabierają się do pracy. Czy uda im się rozwiązać tę zagadkę kryminalną?

Rumor – Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie
„Rumor” to najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, Roberta Małeckiego. Autor stworzył zupełnie kryminał, niż jego dotychczasowe powieści – postawił na świat podcasterów, gangsterów oraz śledczych.
Andrzej Rumor Rumowski przed laty przeszedł przez prawdziwe piekło. Teraz po raz kolejny traci grunt pod nogami. Niedaleko jego domu dochodzi do odnalezienia ludzkich szczątków. W dochodzenie angażuje się były przyjaciel mężczyzny, Marcin Zgonowicz. To autor popularnego podcastu kryminalnego „Zgon na służbie”. Mężczyzna co odcinek komentuje trwające śledztwo, opowiadając o nieznanych wcześniej dowodach. Dziwnym trafem wszystkie obciążają Rumora. Byli przyjaciele podejmują coraz radykalniejsze kroki. Jakby tego było mało, do gry dołącza lokalny eksgangster. To ojciec zaginionego przed laty chłopaka, którego ciała nigdy nie odnaleziono. Co przed laty wydarzyło się między przyjaciółmi? Czego podcaster nie mówi swoim słuchaczom? I czy to prawda, że najgłośniej krzyczy ten, kto ma najwięcej na sumieniu?

W środku nocy – Riley Sager, tłum. Ryszard Oślizło, Wydawnictwo Kobiece
Kochacie mroczne opowieści z duchami w tle? Sprawdźcie prozę Sagera! To autor znany z twórczego wykorzystania tropów z klasycznej grozy, zarówno tej literackiej, jak i filmowej. Na swoim koncie ma opowieść o nawiedzonym domu w klimacie Amityville pt. „Wróć przed zmrokiem”, książkę rozgrywającą się w hotelu rodem z „Dziecka Rosemary” pt. „Zamknij wszystkie drzwi” czy „Jedyne ocalałe” będące hołdem dla slasherów i ukłonem w stronę tytułowych final girls.
Jeśli wszystkie wcześniejsze powieści Sagera już za wami, sprawdźcie jego najnowszy tytuł „W środku nocy”. Bohater książki będzie musiał zmierzyć się z dawnym zaniknięciem przyjaciela z dzieciństwa i mrocznymi sekretami kryjącymi się wprost za granicami idyllicznego sąsiedztwa.
Pewnej lipcowej nocy, dziesięcioletni Ethan i jego najlepszy przyjaciel, Billy, jak co tydzień spali w namiocie rozstawionym na podwórku domu jednego z nich. Rano Ethan obudził się. W nocy ktoś rozciął namiot i zabrał Billy’ego. Chłopczyka nigdy nie odnaleziono…
Lata później Ethan wraca do rodzinnego domu. Na miejscu nękają go na przemian koszmary i bezsenność. Mężczyzna zaczyna dostrzegać tajemnicze rzeczy dziejące się w środku nocy. Ktoś krąży po uliczce o dziwnych porach. Dodatkowo w ogródku Ethana wciąż pojawiają się ślady obecności Billy’ego. Czy Ethan dotrze do prawdy o koszmarnej nocy sprzed lat?

Diavola – Jennifer Marie Thorne, tłum. Ewa Ziembińska, Wydawnictwo Muza
W majówkową podróż polecamy zabrać „Diavolę”, czyli klimatyczny horror o krótkim urlopie we włoskim miasteczku, które zmieniają się w prawdziwy koszmar. Nawet, jeśli pogoda na naszym wyjeździe nie będzie udana, powieść Jennifer Marie Thorne zagwarantuje duszny klimat gorących włoskich wakacji.
Główna bohaterka, Anna Pace, ma dwie zasady odnoście rodzinnych wakacji – zachowywać się ostrożnie i przetrwać. Nie jest to jednak łatwe, kiedy jest się uznawanym za czarną owcę rodu. Brat bliźniak Anny idealnie dopasował się do reszty, starsza siostra Nicole pilnuje, żeby jej mąż i córeczki niczym się nie wyróżniali. Mama podważa każdy wybór najmłodszej córki. Z kolei tata chce tylko świętego spokoju.
Wspaniała willa położona w klimatycznym włoskim miasteczku ma być perfekcyjnym miejscem na tegoroczny rodzinny wyjazd. Sytuacja diametralnie zmienia się, kiedy okazuje się, że nie są jedynymi lokatorami zabytkowej posiadłości…

Mocno Śpij – J.H. Markert, tłum. Igor Stefanowicz, Harde Wydawnictwo
J.H. Markert to autor, którego powinien znać każdy, kto lubi opowieści z dreszczykiem. Po „Gościu z koszmaru” i „Panu Kołysance” wraca z kolejną pełną zwrotów akcji powieścią o trudnych do wyjaśnienia zjawiskach i mrocznych postaciach. A wszystko to w klimacie niesamowitej grozy.
Lata temu miasteczku Twisted Tree w domu Ojca Ciszy policja znalazła kilkanaście ciał dzieci. Mordercę nazwano Ojcem Ciszą, ponieważ od chwili aresztowania nie odezwał się ani jednym słowem. Dopiero zaraz przed egzekucją wypowiedział zdanie, które uruchomiło lawinę tajemniczych śmierci. Rozpoczyna się śledztwo i wyścig z czasem. Czy bohaterowie odnajdą klucz do rozwiązania tej makabrycznej zagadki zanim będzie za późno?

Onyx Storm. Onyksowa burza – Rebecca Yarros, Wydawnictwo Filia
„Onyx Storm” to kontynuacja światowych bestsellerów bijących rekordy popularności – „Fourth Wing” i „Iron Flame”. Czas na naukę Violet Sorrengail już się skończył. Bitwa zaczęła się już na dobre, nadchodzą wrogowie i nie wiadomo już komu można ufać. Po kilkunastu miesiącach spędzonych w Uczelni Wojskowej Basgiath wie, że nie ma już czasu na niepewność. Bohaterka musi udać się za upadające aretiańskie osłony i znaleźć tam sprzymierzeńców. Bohaterka chce zrobić wszystko, by uratować tych, których kocha. Nawet, jeśli oznacza to ukrywanie tajemnicy o niszczycielskiej mocy.
„Fourth Wing”, „Iron Flame” i „Onyx Storm” składają się na serię Empireum Rebecci Yarros.

Baumgartner – Paul Auster, Maria Makuch, Wydawnictwo Znak
Szczególną uwagę chcemy zwrócić na książkę „Baumgartner”, czyli ostatnią powieść Paula Austera. Warto podkreślić, że jest to najbardziej pogodne dzieła nowojorskiego pisarza, utrzymane w zupełnie innym klimacie niż jego genialna „Trylogia nowojorska”. To również subtelna, poruszająca, intensywna, pełna zachwytu oraz tęsknoty opowieść o nieprzewidywalności życia.
Egzystencja Sy’a Baumgartnera, uznanego pisarza i emerytowanego profesora filozofii w Princeton, naznaczyła ogromna miłość do zmarłej żony. Echo jej głosu nadal towarzyszy mu każdego dnia, przywołując najpiękniejsze wspomnienia. Ich pierwsze spotkanie w Nowym Jorku, namiętny związek i w końcu tragiczną śmierć ukochanej. Każdy jeden dzwonek telefonu, przypalony garnek, niespodziewana wiztya – wszystko to sprawia, że Su musi wrócić do codzienności. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się studentka z drugiego końca kraju. To spotkanie pokaże mężczyźnie, że każda osoba może doprowadzić do całkowitej odmiany naszego losu.

Rozczarowane – Marie Vareillem, tłum. Agnieszka Dywan, Wydawnictwo Znak
„Rozczarowanie” Marie Vareillem to jedna z tych idealnych książek na majówkę. Małe miasteczka, wielkie sekrety i przeszłość, która coraz głośniej upomina się o swoje.
Mamy rok 1990 w Normandii. W małym spokojnym miasteczku Bouville-sur-Mer dochodzi do zaginięcia piętnastoletniej Sarah Leroy. Owa sprawa wstrząsa nie tylko lokalną społecznością, ale i całą Francą. W każdym zakątku kraju ludzie snują przeróżne teorie na temat tego, co wydarzyło się z nastolatką.
Dwadzieścia lat później dziennikarka Fanny wraca na miejsce tragedii. Zaginięcie Sarah Leroy wpłynęło na całą jej młodość. Żeby w końcu odkryć sekrety rządzące miasteczkiem, musi wreszcie stawić czoła swoim własnym koszmarom pogrzebanym w przeszłości.

Rodzeństwo – Moa Herngren, tłum. Wojciech Łygaś, Wydawnictwo Albatros
Moa Herngren to autorka bestsellerów z pogranicza literatury pięknej i powieści obyczajowej. W swoich poprzednich powieściach brała na tapet takie skomplikowane sytuacje rodzinne jak niespodziewany rozwód wieloletniego małżeństwa i skomplikowana relacja z teściami. Teraz koncentruje się na rodzeństwie. Po śmierci ojca Ullis, Andrea i Rasmus wracają do domu rodzinnego. Andrea chce zbliżyć się do mamy i siostry Ullis, jednak stale czuje się wykluczona. Ullis dostrzega w młodszej siostrze ulubione dziecko ojca. Rasmus ma wrażenie, że pozostaje w cieniu sióstr. Trzy całkowicie różne obrazy dzieciństwa zderzają się ze sobą. Obecnie dorośli Ullis, Andrea i Rasmus muszą zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami, zarówno tymi wypartymi, jak i przekształconymi przez filtr nostalgii. Będą też musieli odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy są cokolwiek winni swoim bliskim.

Zaledwie moment – Liane Moriarty, tłum. Dominika Kardaś, Wydawnictwo Znak
Nasze zestawienie książek na majówkę zamyka Liane Moriarty, autorka bijących rekordy popularności „Małych kłamstewek”. W nowej powieści pt. „Zaledwie moment” postawi przed czytelnikami pytanie o to, czy z losem można wygrać.
Ten lot miał być taki, jak każdy inny. Niespodziewanie na pokładzie opóźnionego samolotu niezwracająca niczyjej uwagi staruszka zaczyna przepowiadać czytelnikom, kiedy i w jaki sposób umrą. Paula dowiaduje się, że jej dziecko umrze przed ósmymi urodzinami. Ethan ma zginąć za kilka miesięcy w bójce. Urodziwa stewardesa ponoć popełni samobójstwo. A Eve ma zamordować najbliższa jej osoba – ukochany mąż.
Jak pasażerowie zareagują na te przepowiednie? Pogodzą się z losem czy może spróbują oszukać przeznaczenie?

Majówkowy Maratom Czytelniczy – ponad 5500 ebooków do -68%!
Wszystkie zaproponowane przez nas tytuły znajdziecie w wyjątkowej promocji, która potrwa aż do 13 maja! Na liście znajdziecie setki bestsellerowych powieści. Ponadto zapraszamy na nasz Majówkowy Maraton Cztelniczy – specjalnie przygotowanego landing-page’a, na znajdziecie wyselekcjonowane tytuły w różnych kategoriach – Kryminał i sensacja, Literatura faktu i historia, Literatura piękna, Obyczaj i romans, Poradniki i literatura popularnonaukowa, Fantastyka i horror.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (524)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (31)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (145)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (194)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (107)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)