28 maja w trakcie uroczystej gali poznaliśmy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2022. Statuetkę oraz 25 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka otrzymał Grzegorz Dziedzic za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów” wydaną przez Papierowy Księżyc.

Grzegorz Dziedzic laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru

W trakcie uroczystej gali, która odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, poznaliśmy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2022. Wyjątkową statuetkę oraz czek na 25 tys. zł, ufundowany przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, otrzymał Grzegorz Dziedzic za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów” (Papierowy Księżyc).

„Żadnych bogów, żadnych panów” – o książce

Chicago, rok 1918. Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości.nagroda wielkiego kalibru 2022 żadnyh bogów żadnych panów grzegorz dziedzic

Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru dla Joanny Opiat-Bojarskiej za „Oni”

Tradycyjnie, Nagrodzie Wielkiego Kalibru towarzyszy Nagroda Czytelników. Czytelnicy mogą oddawać swoje głosy na książki nominowane przez jury. W tym roku głosujący mieli inne zdanie niż kapituła Nagrody i według nich najlepszym kryminałem ubiegłego roku była książka „Oni” autorstwa Joanny Opiat-Bojarskiej.

„Oni” – o książce

Misterna intryga, rosnące napięcie i charakterni bohaterowie tworzą piorunującą mieszankę tego, co w thrillerach najlepsze! Kosma nie potrafi żyć bez ustalonego porządku, zwyczajów i rytuałów. Wszystko, co niespodziewane, wpędza go w panikę. Dlatego kiedy pewnego dnia jego ojciec – jedyna bliska mu osoba – zostaje oskarżony o brutalne morderstwo i aresztowany, świat Kosmy wywraca się do góry nogami. Czy to możliwe, że ukochany tata jest mordercą? Mężczyzna nie ma wyboru: jeśli nie rozwikła zagadki, jego ojciec spędzi resztę życia za kratami. Tyle że nie będzie to łatwe. I to nie tylko dlatego, że morderstwo popełniono przed laty, nie wiadomo, kto jest ofiarą, a potencjalni świadkowie nabrali wody w usta. Kosma ma zespół Aspergera i nawet w zwykłych sprawach jego odbiór świata różni się od tego, jak postrzega go większość. A co dopiero wtedy, gdy nie wszyscy chcą, by prawda wyszła na jaw… Dziewiętnaście lat to sporo czasu, by zatrzeć ślady i znaleźć typowych winnych. Ale Kosma nie jest typowy. I nie zamierza się poddać.
nagroda wielkiego kalibru 2022 oni nominacje
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej dla Anny Rozenberg za „Maski pośmiertne”

W czasie gali została przyznana również Nagroda Specjalna im. Janiny Parandowskiej. W tym roku wyróżniona została Anna Rozenberg za książkę „Maski pośmiertne”.

„Maski pośmiertne” – o książce

Lipiec 2013 roku. Inspektor David Redfern otrzymuje wezwanie do akcji udaremnienia zamachu w katedrze w Guildford. W czasie interwencji odkrywa, że terrorystą jest jego dawny przyjaciel i partner, Adrian Bones. Broniąc się przed niezrównoważonym napastnikiem, policjant oddaje śmiertelny strzał. Wkrótce targany poczuciem winy opuszcza Guildford i rozpoczyna służbę w Woking.
Niedługo w miasteczku znalezione zostają zmasakrowane zwłoki. Ofiarą brutalnego mordu jest polska turystka. Kobieta przyjechała do Anglii z mężem, który teraz zaginął bez śladu. Pierwsze śledztwo Redferna szybko się komplikuje – współpracownicy są nieufni, a materiał dowodowy niczego tak naprawdę nie wyjaśnia.
maski pośmiertne rozenberg kryminał festiwal kryminału nagroda wielkiego kalibru 2022
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Nagroda Wielkiego Kalibru – historia

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. Laureatów wyłoniła kapituła w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.