Bestsellery Woblinka 2021 – top 10 audiobooków
W poprzednim artykule przedstawiliśmy wam listę bestsellerowych ebooków. Teraz przyszła pora na audiobooki. Oto bestsellery Woblinka 2021, czyli top 10 audiobooków mijającego roku. A na liście m.in. Mróz, Bator, Severski, Tokarczuk i Chmielarz!
1. Mitologia – Jan Parandowski
Czyta Wiktor Zborowski
Tegoroczne zestawienie otwiera „Mitologia”, która już od przeszło roku nie opuszcza listy audiobookowych bestsellerów. Jak widać, współcześnie nadal chętnie czytamy i słuchamy historii, których korzenie sięgają kilku tysięcy lat wstecz.
To najpopularniejsza książka Jana Parandowskiego, która zyskała aż kilkanaście wydań. Dodatkowo od dawna znajduje się w kanonie szkolnych lektur. Autor ukazuje w niej najbardziej znane mity w żywy i niezwykle interesujący sposób, dzięki czemu czytelnicy (a w tym przypadku słuchacze) mogą poznać nieustannie pasjonujący zbiór opowieści o herosach i bogach.
2. Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
Czytaj Janusz Zadura
Drugie miejsce w zestawieniu audiobookowych bestsellerów 2021 roku zajmuje książka „Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia. Tytuł ten otwiera poczytną serię dla dzieci, która w 2017 roku została wpisana na listę lektury szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III). Ta pełna humoru historia urzekła nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych czytelników. Tytułowy Cukierek to mały, pręgowany dachowiec przygarnięty przez rodzinę Marcelego. Słodki kociak szybko okazuje się wielkim rozrabiaką wywracającym życie rodziny do góry nogami.
3. Gorzko, gorzko – Joanna Bator
Czyta Anna Maria Buczek
Podium zamyka najnowsza powieść Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej Nike (za książkę „Ciemno, prawie noc”). „Gorzko, gorzko” to saga rodzinna, w której autorka przedstawia losy czterech pokoleń kobiet. Historie Beaty, Violetty i Barbary opowiada Karolina, która stara się zrekonstruować pamięć naznaczonej traumą rodziny. Bohaterka odnajduje brakujące elementy rodzinnej przeszłości i stara się połączyć je w całość.
Za ten tytuł Joanna Bator została wyróżniona Nagrodą O!Lśnienia – Nagrodą Kulturalną Onetu i Miasta Kraków.
4. Nabór – Vincent V. Severski
Czyta Krzysztof Gosztyła
Zaraz za podium uplasował się „Nabór”, czyli trzeci i zarazem ostatni tom bestsellerowej trylogii Vincenta V. Severskiego. Wcześniej w ramach cyklu ukazały się „Zamęt” oraz „Odwet”. Warto podkreślić, że w „Naborze” powracają bohaterowie znani z „Nielegalnych”, tetralogii Severskiego.
W swojej najnowszej książce autor pisze o narastających napięciach pomiędzy Iranem i USA. W czasie, kiedy światowy konflikt wisi na włosku, w Polsce do władzy dochodzi autorytarny premier Bolecki. Pojawiająca się we wcześniejszych tomach Sekcja zostaje rozwiązana, a prokuratura pracuje nad zebraniem materiałów kompromitujących Romana Leskiego. W tej sytuacji zlikwidowana Sekcja i dawny Wydział Q łączą siły.
5. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
Czyta Jerzy Zelnik
„Kamienie na szaniec” to wierna faktom i oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Aleksandra Kamieńskiego, w której autor opowiada o działalność grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie w czasie II wojny światowej. Aleks, Rudy, Zośka i ich przyjaciele to młodzi, pełni aspiracji ludzie wkraczający w dorosłość. Wraz z wybuchem wojny ich rzeczywistość zmienia się o 180 stopni. Po zajęciu stolicy przez Niemców wstępują do Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej i rozpoczynają walkę z okupantem.
6. Sapiens. Od zwierząt do bogów – Yuval Noah Harari
Czyta Roch Siemianowski
„Sapiens. Od zwierząt do bogów” Harariego to światowy mega-bestseller, dzięki któremu autor rozpoczął swoją międzynarodową karierę. Yuval Noah Harari, izraelski historyk oraz profesor na wydziale historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, przedstawił w „Sapiens” całościową historię człowieka, począwszy od życia w jaskiniach, przez podróż na Księżyc, na inżynierii genetycznej kończąc. Sto tysięcy lat temu człowiek musiał walczyć o przetrwanie zarówno z naturą, jak i ze zwierzętami. Współcześnie ludzkość opanowała świat i to właśnie rozwój człowieka staje się największym zagrożeniem dla planety.
W swojej publikacji autor połączył ujęcie biologiczne z perspektywą kulturoznawczą i historyczną, pozwalając odbiorcy spojrzeć na ludzkość i jej miejsce w świecie w zupełnie nowy sposób.
7. Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk
Czytają Mariusz Bonaszewski, Adam Ferency, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Jan Peszek, Wiktor Zborowski, Danuta Stenka
Na siódmym miejscu audiobookowych bestsellerów znalazła się superprodukcja Wydawnictwa Literackiego – „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. To monumentalna, prawie 1000-stronicowa powieść laureatki literackiej Nagrody Nobla. To efekt kilkuletniej pracy autorki, która spędziła wiele godzin w archiwach. Tokarczuk przedstawiła w niej historię Jakuba Franka, filozofa oraz pisarza, który przewodził żydowskiej sekcie frankistów. Tłem losów bohatera jest wielobarwna historia Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Za tę książkę autorka została uhonorowana podwójną Nagrodą Literacką Nike (wyborem jury i czytelników).
W nagraniu audiobooka wzięli udział między innymi Mariusz Bonaszewski, Adam Ferency, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Jan Peszek, Zborowski Wiktor, Danuta Stenka. Całość nagrania trwa ponad 40 godzin.
8. Farma lalek – Wojciech Chmielarz
Czyta Janusz Zadura
W 2021 roku ósmym najchętniej kupowanym audiobookiem w księgarni internetowej Woblink była „Farma lalek” Wojciecha Chmielarza. To drugi tom cyklu z komisarzem Jakubem Mortką. Mężczyzna dostaje staż w niewielkiej miejscowości w Karkonoszach. Na miejscu ma odpocząć i poważnie zastanowić się nad swoim życiem. Niestety Mortka nie będzie miał okazji do złapania oddechu – w okolicy dochodzi do zniknięcia nastolatki imieniem Marta. Policja zatrzymuje mężczyznę, który przyznaje się do popełnienia zbrodni, jednak komisarz ma przeczucie, że za sprawą kryję się coś więcej. Ślady poprowadzą go do uranowych sztolni skrywających wiele tajemnic.
9. Lalka – Bolesław Prus
Czyta Marek Walczak
Na dziewiąte miejsce trafiła kolejna lektura w naszym zestawieniu: „Lalka”, czyli najsłynniejsza książka Bolesława Prusa. To powieść społeczno-obyczajowa, która pierwotnie była publikowana w odcinkach w dzienniku „Kurier Codzienny”. „Lalka” jest pełną zawiłości i niedopowiedzeń historią źle ulokowanych uczuć, straconych nadziei, zaprzepaszczonych możliwości. Główny bohater to Stanisław Wokulski, bogaty kupiec, romantyk i pozytywista jednocześnie. Mężczyzna zakochuje się bez pamięci w zubożałej arystokratce Izabeli Łęckiej, kobiece znakomicie orientującej się w układach towarzyskich i konwenansach. Znajomość z tytułową „Lalką” stopniowo pogrąża Wokulskiego. Tłem powieści jest świetnie ukazany obraz polskiego społeczeństwa końcówki XIX wieku.
10. Afekt – Remigiusz Mróz
Czyta Krzysztof Gosztyła
Listę audiobookowych bestsellerów 2021 roku zamyka „Afekt” Remigiusza Mroza. To trzynasty tom lubianego przez czytelników cyklu z Joanną Chyłką w roli głównej. W tej odsłonie bohaterka musi zmierzyć się z zawodowym koszmarem: zostaje jej przydzielone zadanie obrony pedofila. Trudną sytuację jeszcze bardziej komplikuje fakt, że oskarżony to brat jednego z czołowych polskich polityków – przodującego w sondażach przedwyborczych kandydata na prezydenta. Sprawę czujnie śledzą wszystkie media, a jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale także o wyniku nadchodzących wyborów.
Wszystkie powyższe tytuły, a także 90 kolejnych najchętniej słuchanych audiobooków 2021 roku, znajdziecie u nas w promocyjnych cenach! Promocja rozpocznie się 14.01.22 i będzie trwała do 27.01.22.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)