Święta to wyjątkowy czas, w którym mamy szansę odpocząć, złapać oddech od codziennych zajęć i nacieszyć się towarzystwem najbliższych. W te kilka dni możemy zwolnić tempo oraz spędzić czas na robieniu tego, co sprawia nam przyjemność. My stawiamy na czytanie książek, zwłaszcza tych świątecznych! Oto książki ze świętami w tle!

Najlepsze książki o Świętach Bożego Narodzenia

Opowieść wigilijna, Charles Dickens

Zaczynamy od tytuły, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jednak pomimo tego, że prawie wszyscy znają tę pełną magii historię, warto odświeżyć ją sobie właśnie w okresie świąt, aby nigdy nie zapomnieć o tym, co jest w nich najważniejsze. „Opowieść wigilijna” to klasyk literatury. Pewnej wigilijnej nocy życie głównego bohatera, Ebenezera Scrooge’a, odmieni się na zawsze. Ową zmianę zapoczątkuje pojawienie się w jego domu trzech duchów świąt, które pokażą zgorzkniałemu mężczyźnie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Książka Dickensa to, mimo upływu lat, jedna z najlepszych opowieści o magii świąt oraz potędze miłości i przebaczenia.

książki ze świętami w tle Opowieść wigilijna
Znajdź książkę papierową, ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Boże Narodzenie w Lost River, Fannie Flagg

Wszystkim, którzy w święta szukają podnoszących na duchu opowieści, polecamyBoże Narodzenie w Lost RiverFannie Flagg, autorki bestsellerowych „Smażonych zielonych pomidorów”. To pełna ciepła, życzliwości i humoru powieść o uzdrawiającej mocy przyjaźni, wiary oraz nadziei. Zgodnie z sugestią swojego lekarza Oswald T. Campbell opuszcza gwarne Chicago, aby nadchodzącą zimę spędzić w sennym miasteczku Lost River. Nie wie jeszcze, że ta podróż zmieni całego jego życie – pomimo choroby nawiąże nowe przyjaźnie, a nawet stanie się obiektem matrymonialnych intryg. Bohater odkryje w sobie duszę artysty, a przede wszystkim siłę, by stanąć do walki z chorobą. To idealna pozycja na Święta i okres świąteczny!

książki ze świętami w tle Boże Narodzenie w Lost River
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści, Louisa May Alcott

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści” to wypełnione miłością historie o przyjemności z czynienia dobra pióra amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott, pionierki powieści dla dziewcząt i literatury kobiecej. Każda z nich to zabawna, poruszająca, prosta i ponadczasowa opowieść. Losy samotnej babci, ubogiej rodziny czy dziewczyny ze sierocińca pokazują, jak wygląda prawdziwy duch świąt Bożego Narodzenia.

książki ze świętami w tle Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści
Znajdź ebooka na Woblink.com

A ja na Ciebie zaczekam!, Magdalena Kordel

Tym, którzy w święta szukają rozgrzewającej serca opowieści polecamyA ja na Ciebie zaczekam!Magdaleny Kordel. Emilia budzi się w szpitalu – mówi w niezrozumiałym języku, a jedyną osoba, która ją rozumie, jest młoda pielęgniarka z Polski. Ernestyna wciąż myśli o rodzinnej Warszawie. Chce po raz ostatni stanąć w bramie na Nowym Świecie i wypatrywać zbłąkanego wędrowca. Anastazja kolejny raz nie dostaje się na wymarzone studia. Pocieszenia szuka w rozmowach z tajemniczym staruszkiem przy stoliku u Wedla. Bohaterki dzieli wiek i odległość, ale łączy to, że każda z nich w tę Wigilię potrzebuje prawdziwego cudu.

książki ze świętami w tle A ja na Ciebie zaczekam
Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com

Dom (nie)spokojnej starości, Alek Rogoziński Anna Kasiuk

Alek Rogoziński i Anna Kasiuk przygotowali dla czytelników dodającą otuchy komedię romantyczną, która udowadnia, że nigdy nie jest za późno, żeby odkryć swoje powołanie, przeżyć płomienny romans i przede wszystkim znaleźć prawdziwych przyjaciół. Emilia i Maria trafiają do domu opieki dla seniorów prowadzonego przez Justynę. Z pomocą nastoletniej wolontariuszki Leny odkrywają, że starość nie musi być nudna i monotonna. Dodatkowo zbliża się wyjątkowy czas w roku, kiedy cuda stają się możliwe. To idealna propozycja dla kogoś, kto czyta wyjątkowej książki świątecznej!

książki ze świętami w tle Dom (nie)spokojnej starości
Znajdź ebooka na Woblink.com

Dom sióstr, Charlotte Link

Dom sióstrto ponad 600-stronicowa opowieść o miłości, nienawiści, tęsknocie, pogardzie i ostatniej próbie uratowania rozpadającego się małżeństwa – a wszystko to na tle świąt spędzonych w odciętej od świata posiadłości w północnej Anglii. Wyjazd na Boże Narodzenie do Yorkshire miał być idealnym prezentem świątecznym i urodzinowym. Miał też być ostatnią szansą porozumienia się planujących rozstanie małżonków. Jednak już pierwszej nocy wszystko zaczyna się psuć. Dodatkowo nagła awaria prądu odcina posiadłość od świata. Barbara z nudów zaczyna myszkować po wynajętym domu i natrafia na sekretne zapiski byłej właścicielki Westhill House. Podczas lektury bohaterka zaczyna dojrzewać do podjęcia najważniejszej decyzji w swoim życiu.

książki ze świętami w tle Dom sióstr
Znajdź książkę papierowąna Woblink.com

Upiorne święta – Graham Masterton, Robert Cichowlas, Jakub Ćwiek, Adam Przechrzta, Hanna Greń, Przemysław Wilczyński, Artur Urbanowicz, Marek Zychla, Tomasz Hildebrandt, Bielawski Jakub

Święta inspirują nie tylko autorów pełnych emocji powieści obyczajowych, ale także twórców literatury grozy i kryminałów! Pierwszy z wywołujących gęsią skórkę świątecznych tytułów to mrożący krew w żyłach zbiór opowiadań „Upiorne święta”. Czołowi polscy autorzy szeroko pojętego horroru piszę o Bożym Narodzeniu, jakiego nikt z nas nie chciałby przeżyć. Dodatkowo w zbiorze znalazło się opowiadanie Grahama Mastertona, autora takich klasyków jak „Manitou” czy tegoroczny bestseller „Dom stu szeptów”.

książki ze świętami w tle Upiorne święta
Znajdź książkę papierową, ebooka na Woblink.com

Nos4A2, Joe Hill

Kolejną książką dla fanów grozy w świątecznym wydaniu jestNos4A2Joego Hilla. To połączenia starych i nowych strachów z mrocznymi fantazjami. Całość została doprawiona solidną dawką świątecznego klimatu w nietypowym ujęciu. Młoda dziewczyna Victoria McQueen przypadkowo odkrywa sposób na przenoszenie się w przestrzeni. Podczas jednej ze swoich wypraw staje oko w oko z porywającym dzieci demonem. Victoria musi stawić mu czoła. Doprowadza do jego ujęcia, jednak po kilkunastu latach koszmar powraca – tym razem stawką w tej niebezpiecznej grze jest życie synka bohaterki.

książki ze świętami w tle Nos4a2
Znajdź książkę papierową, ebooka na Woblink.com

Tajemnica gwiazdkowego puddingu, Agatha Christie

Jeśli preferujecie odpoczynek z kryminałem w ręku podrzucamy klasykę gatunku – świąteczne książki mistrzyni gatunku, Agathy Christie. Na początek proponujemy zbiór opowiadań „Tajemnica gwiazdowego puddingu”, a zwłaszcza tytułową historię, w której nie brak świątecznego klimatu. Oprócz niej w zbiorze znalazły się „Zagadka hiszpańskiej skrzyni”, „Popychadło”, „Dwadzieścia cztery kosy” i „Sen”. A na deser niezawodna panna Marple i Szaleństwo Greenshawa.

książki ze świętami w tle Tajemnica gwiazdkowego puddingu
Znajdź książkę papierową na Woblink.com

Zabójcze święta, Joanna Jodełka, Adrian Bednarek, K.N. Haner, Artur Urbanowicz, Alek Rogoziński, Magda Stachula, Małgorzata Rogala, Paulina Świst, Grzegorz Kapla, Jacek Ostrowski

Książki Agathy Christie znacie już na pamięć? Nic straconego! Możecie zawsze sięgnąć po „Zabójcze święta”, czyli zbiór opowiadań napisanych przez dziesięciu polskich pisarzy, którzy przygotowali świąteczne historie, po których już nic nie będzie takie samo. Groza, horror, seks, kryminał sensacja, humor, mordercza żądza – wszystko to (i jeszcze więcej!) znajdziecie w krótkich tekstach Pauliny Świst, Jacka Ostrowskiego, Magdy Stachuli, Artura Urbanowicza i innych.

zabójcze święta
Znajdź książkę papierową, ebooka na Woblink.com

Wiedźmikołaj, Terry Pratchett

Fanon fantastyki proponujemy „Wiedźmikołaja” Terry’ego Pratchetta. Noc zaraz przed Nocą Strzeżenia Wiedźm. Wokół panuje podejrzany spokój. Jest śnieg, są latające wszędzie rudziki i gile, wokół stoją nawet pięknie przystrojone drzewka. Kogoś jednak brakuje – pewnego osobnika zajmującego się przynoszeniem prezentów! Susan musi go odnaleźć zanim nadejdzie świt. Jeśli tego nie zrobi, słońce nigdy ne wzejdzie. Niespodziewanie ktoś wsuwa się powoli przez komin i chociaż zamiast kosy ma w ręce worek, to jest w nim coś znajomego…

wiedźmikołaj
Znajdź książkę papierową, ebooka na Woblink.com

Jeśli szukacie więcej książki o świętach bożego narodzenia pełnych magicznego klimatu, zachęcamy do sprawdzenia naszych tagów: Święta tuż tuż oraz Dobre obyczaje na Święta!