Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych – maj 2022
Księgarze i księgarki z kameralnych księgarni postanowili połączyć siły, żeby przedstawić książki, które najlepiej się u nich sprzedają. W wyniku współpracy powstała właśnie czwarta „Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych”. Dziś przedstawiamy notowanie, biorące pod uwagę sprzedaż w maju 2022 roku.
Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych – maj 2022
Lista bestsellerów powstała w wyniku zestawienia sprzedaży detalicznej w księgarniach z całej Polski. W drugim zestawieniu wzięto pod uwagę takie księgarnie, jak Karakter, Badet Kluboksięgarnia Dziecięca, Księgarnia Korekty, Księgarnia Kafka i spółka, Księgarnia Stanisława Skrzyńska, Księgarnia Do Dzieła, Księgarnia Skład Główny, Nowa Księgarnia, Księgarnia Smak Słowa, Firmin Księgarnia na Lawendowej, Księgarnia Makama, Księgarnia Muzyczna Pasja, Najlepsza Księgarnia, Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich, Księgarnia Celownik, Księgarnia Dopełniacz Bookowski, Księgarnia Libra, Księgarnia Makama, Księgarnia Baczyńskiego, Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich, Księgarnia miejscownik Bajbuk.
- Zielona dywersja i inne komiksy. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – Martin Widmark, Helena Willis, tłum. Barbara Gawryluk, ZakamarkiOpis wydawcy: Lasse i Maja prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Tropią oszustów i złodziei, w czym są dużo lepsi od miejscowego komisarza policji. Oto nowa odsłona ich przygód – w formie komiksowej! Pięć komiksowych historii to pięć zupełnie nowych śledztw Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.
W skład tego tomu wchodzą następujące tytuły: ‚Zielona dywersja”, „Zagadka pustej puszki”, „Ratownik obiadu”, „Złodziej na lodach”, „Spełnione marzenie”.
-
Pucio na wsi – Marta Galewska-Kustra, narysowała Joanna Kłos, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Opis wydawcy: Wybierzcie się na wieś z Puciem i Misią. Odwiedźcie gospodarstwo pana Henryka, stadninę pani Ewy oraz pracownię ceramiczną pani Moniki. Zobaczcie, jak się robi konfitury, i upieczcie wspaniały sękacz na festyn. Na pewno nie będziecie się nudzić!
Siódma część przygód Pucia może służyć zarówno dzieciom młodszym, jak i starszym przedszkolakom. Jej celem jest sprawdzanie i rozwijanie umiejętności rozumienia mowy, wzbogacenie słownika dziecka o nazwy nowych obiektów i czynności oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania.
-
Wspomnienia z domu nieistnienia – Rebecca Solnit, tłum. Agnieszka Pokojska, Wydawnictwo Karakter
-
Smutek i rozkosz – Meg Mason, tłum. Mateusz Borowski, Wydawnictwo Znak
„Smutek i rozkosz” Meg Mason to pełna emocji książka o miłości i chorobie psychicznej. Martha od zawsze czuła, że coś jest z nią nie tak. Wszyscy doradzali jej, żeby się w końcu ogarnęła. Próbowała, jednak przez większość czasu miała ochotę ukryć się pod stołem i płakać. Nieoczekiwanie po latach słyszy od lekarza prawidłową diagnozę. Martha sądzi, że na wszystko jej już dla niej za późno. A może nie? Powieść znalazła się na krótkiej liście nominowanych do tegorocznej edycji Women’s Prize for Fiction.
-
Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku – Anita Głowińska, Media Rodzina
Opis wydawcy: Kicia Kocia jest bardzo przejęta. Razem z koleżankami i kolegami z przedszkola zakłada prawdziwy ogródek. Dzieci same proponują, jakie warzywa zasiać na poszczególnych grządkach. Zaczynają rozumieć, jakie to ważne, móc samodzielnie wybierać, a tym samym mieć na coś wpływ.
Kup książkę papierową na Woblink.com -
Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki – Anton Gill, tłum. Mariusz Ferek, Wydawnictwo Znak
Opis wydawcy: Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć o zostaniu żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku. Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: „Swoich czy cudzych?”. A tym ulubionym (i pierwszym) był niestroniący od alkoholu angielski pisarz Laurence Vail. Choć wśród wielu kochanków znaleźli się między innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać. Może dlatego całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie.
W Nowym Jorku, w Paryżu i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych. To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać. Życie Peggy było niekonwencjonalne, a ona sama uwielbiała szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona. Anton Gill przedstawia biografię niesamowitej kobiety – patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów.
-
Empuzjon – Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby. A może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica. W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?
-
Proste równoległe – Agata Romaniuk, Wydawnictwo Agora
Polska, połowa lat 80. XX w. Młodziutka Marta Rychter podczas wakacji spędzanych z rodzicami poznaje nad morzem enigmatyczną Wandę Krajewską, najwybitniejszą polską skrzypaczkę. Wanda od lat odmawia występów, nikt nie wie dlaczego, choć plotkami żyje cała muzyczna Warszawa. Czy to prawda, że była kochanką wiceministra kultury i pupilką władzy? A może pije i w pewexie odkładają dla niej najlepsze koniaki, po które wieczorami wysyła męża? Marta zostaje jedyną uczennicą, a zarazem powierniczką starszej o pokolenie Wandy. Próbuje odtworzyć powikłaną historię jej życia, miłości oraz stale towarzyszącego Krajewskiej poczucia straty. Chłonie muzyczną wrażliwość swojej nauczycielki, ale zaczyna rozumieć, że nie może iść po jej śladach. Żeby ocalić swoją niezależność, będzie musiała zrezygnować z lojalności. Tylko w ten sposób zdoła dotrzymać Wandzie kroku.
-
Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień – Alberto Manguel, tłum. Michał Tabaczyński, Wydawnictwo Drzazgi
Opis wydawcy: Alberto Manguel, jeden z najsłynniejszych bibliofilów świata, przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu. Musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Alberto Manguel kiedyś był lektorem niewidomego Borgesa. Dziś jest jednym z najsłynniejszych bibliofilów świata. Przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu – i musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Pakując książki, których być może nigdy już nie zobaczy, a na pewno nie w takiej samej jak dotychczas konfiguracji, autor „Mojej historii czytania” medytuje nad materialnym wymiarem literatury, przemijaniem i utratą. „Pożegnanie z biblioteką” to erudycyjny popis wytrawnego stylisty, któremu kroku w polszczyźnie dotrzymuje Michał Tabaczyński.
-
Agla. Alef – Radek Rak, Powergraph
Długo wyczekiwana książka Radka Raka – laureata Nagrody Literackiej Nike. „Agla” to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w pełni znaczenia tego słowa. Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Świat bohaterów podbija rozbuchana wizja przyrody, a koncepcja owadziego przeobrażenia, którą niesie Agla, ma w powieści niebagatelne znaczenie. Radek Rak pisze sugestywnymi obrazami, działającymi na wyobraźnię. Tajemnicami i mrokiem, intertekstualnością i zmysłowością swojej literatury, wdziękiem Sofji i jej bezkompromisową cielesnością, dowcipem języka i okrucieństwem świata Agli autor uwodzi czytelnika w zupełnie nowej literackiej zabawie. Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, w której ostry niczym fotografia realizm sąsiaduje z okrutną baśnią. To powieść, od której nie sposób się oderwać – odważna, smakowita, seksowna i niepodobna do żadnej innej książki.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)