Radni Krakowa przyjęli projekt uchwały, który nadaje Oldze Tokarczuk tytuł honorowej obywatelki miasta. Wniosek poparło wcześniej Wydawnictwo Literackie, które od wielu lat sprawuje pieczę nad wydawaniem oraz promocją dzieł noblistki, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

Za przyjęciem uchwały o nadaniu Oldze Tokarczuk tytułu honorowej obywatelki miasta głosowało 23 członków Rady Miasta Krakowa, przeciwko było 9. Jak mówił przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec – „z Krakowem noblistkę łączy nie tylko siedziba wydawcy, ale i to, że wielokrotnie gościła na Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Conrada. Jest feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Panią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię. Tokarczuk w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów”.

ebooki | książki

Olga Tokarczuk – polska noblistka

Olga Tokarczuk jest jedną z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Wcześniej otrzymała Międzynarodową Nagrodą Bookera za tłumaczenie powieści „Bieguni” (ang. „Flights”). Rok później miała szansę na kolejnego Bookera, tym razem za tłumaczenie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (ang. „Drive your Plow over the Bones of the Dead”).

Pisarka jest autorką przeszło 20 książek, zbiorów opowiadań, zbiorów esejów i scenariuszy, w tym takich książek, jak „Podróż ludzi księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe”, „Szafa”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Opowiadania bizarne”, „Czuły narrator”. Oprócz Nagrody Nobla i Bookera, Tokarczuk otrzymała dwa razy Nagrodę Literacką Nike, Paszport Polityki w kategorii literaturam, Nagrodę im. Fundacji Kościelskich i wiele innych.

źródło zdjęcia: profil na Facebooku Conrad Festivalu

O książkach Olgi Tokarczuk przeczytacie w artykule na portalu Czytaj PL.

Książki Olgi Tokarczuk – jak zacząć czytać?