Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2025
Sezon na ogłaszanie nominacji do nagród literackich trwa w najlepsze! Znamy już nominacje do takich wyróżnień jak między innymi Nagroda Literacka Nike czy Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Teraz nadszedł czas na nominacje do jednej z najważniejszych nagród w naszym regionie Europy, czyli do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2025
Poznaliśmy listę książek, które zostały nominowane przez jury. Spośród 125 zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2025 jury wyłoniło czternaście książek, których autorzy i autorki będą mieli szansę za zostanie laureatami tego prestiżowego wyróżnienia. Spośród tej czternastki do finału nagrody przejdzie siedem tytułów. Jury wskaże ową siódemkę we wrześniu, natomiast tego, co zostanie laureatem bądź laureatką dowiemy się 14 października.
W tym roku na długiej liście nominowanych znajduje się pięć książek pióra polskich autorów.
Od 2020 roku autorzy i autorki książek finalistek otrzymują nagrodę pieniężną w kwocie 5 tysięcy złotych, jako wyróżnienie za nominację. Laureat otrzyma 150 tysięcy złotych. Rokrocznie wyróżnienie trafia także do osoby odpowiedzialnej za przekład zwycięskiej publikacji na język polski. W przypadku, kiedy laureatem jest Polak lub Polka, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji.
Poza główną nagrodą w trakcie gali przyznawana jest także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej dla tłumaczy i tłumaczek.
Wyboru książek, które znalazły się na długiej liście nominowanych dokonało jury w składzie: Andrej Chadanowicz (przewodniczący), Bernadetta Darska, Dobrawa Lisak-Gębala, Jerzy Madejski, Paulina Małochleb, Tomasz Mizerkiewicz i Maciej Robert. To samo grono osób wyłoni książkę-laureatkę.
W zeszłym roku laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus została Monika Helfer za powieść „Hałastra”. Wyróżnienie otrzymał także Arkadiusz Żychliński, tłumacz książki na język polski.
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2025 – długa lista nominowanych
Rumena Bužarovska, Mój pan mąż, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić, Biuro Literackie (Macedonia)
Darko Cvijetić, Winda Schindlera, tłum. Dorota Jovanka Cirlić, Oficyna Literacka Noir sur Blanc (Bośnia i Hercegowina)

Inga Gaile, Skarbeniek, tłum. Daniel Łubiński, Wydawnictwo Marpress (Łotwa)
Eliza Kącka, Wczoraj byłaś zła na zielono, Wydawnictwo Karakter (Polska)

Lisa Kränzler, Poniewczasie, tłum. Dorota Stroińska, Biuro Literackie (Niemcy)
Eugenia Kuzniecowa, Drabina, tłum. Iwona Boruszkowska, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (Ukraina)

Fatos Lubonja, Drugi wyrok, tłum. Dorota Horodyska, Fundacja „Pogranicze” i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Albania)
Aneta Prymaka-Oniszk, Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Clemens J. Setz, Pociecha rzeczy okrągłych, tłum. Agnieszka Kowaluk, Wydawnictwo Filtry (Austria)

Krzysztof Siwczyk, Na przecięciu arterii, Biuro Literackie (Polska)
Slobodan Šnajder, Czas miedzi, tłum. Siniša Kasumović, Wydawnictwo Warsztaty Kultury w Lublinie (Chorwacja)
Katarzyna Sobczuk, Mała empiria, Wydawnictwo Dowody (Polska)

Leelo Tungal, Mała towarzyszka i listy, tłum. Marta Perlikiewicz, Wydawnictwo KEW (Estonia)
Joanna Wilengowska, Król Warmii i Saturna, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Nagroda Angelus
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to nagroda literacka, która została ufundowana przez miasto Wrocław. Jest przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej napisanej w języku polskim albo na język polski przetłumaczonej. Wyróżnienie jest przeznaczone dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej poruszających w swoich książkach tematy istotne dla współczesnych czasów, a także takie, które pogłębiają wiedzę o innych kulturach.
Do nagrody mogą być zgłaszane tytuły autorów żyjących z takich krajów jak Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.
Nagroda Angelus pełni bardzo ważną rolę polegającą na promowaniu najlepszych książek prozatorskich pisarzy i pisarek pochodzących lub tworzących w krajach Europy Środkowej. W gronie laureatów znaleźli się tacy autorzy jak między innymi Oksana Zabużko, Georgi Gospodinow (laureat Międzynarodowej Nagrody Bookera), Maciej Płaza, Martin Pollack, Pavol Rankov, Edward Pasewicz, Serhij Żadan i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Swietłana Aleksijewicz.
Dodatkowo od 2014 roku czytelnicy mają możliwość wyboru laureata Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Patronką wyróżnienia została pierwsza przewodnicząca jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Na początku nagroda ta miała wymiar symboliczny, jednak obecnie jej zwycięzca jest zapraszany na stypendium pisarskie do Wrocławia.
Kategorie
- Aktualności (528)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (32)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (12)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (12)
- Nagrody literackie (150)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (197)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (110)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)