Nagroda Wielkiego Kalibru 2025
Ogłoszono krótką listę nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru! Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” od 2004 roku. Na liście znalazło się siedem tytułów, które będą miały szansę na tą nagrodę. Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone 31 maja, podczas gali w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2025.
7 maja poznaliśmy krótką listę nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. Za wybór finalistów odpowiada jury w składzie prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, Piotr Kofta, dr Anna Marchewka.
Tego, kto wygra owo wyróżnienie dowiemy się w sobotę 31 maja w czasie gali mającej miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2025. Podczas tej samej uroczystości wręczona zostanie również Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, a także Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej.
Wiadomo już, że I Nagroda Honorowa Wielkiego Kalibru trafi do hiszpańskiego pisarza Juana Gómeza-Jurado. To autor głośnego cyklu Uniwersum Reina Roja. W Polsce powieści tego autora ukazują się pod szyldem wydawnictwa Sine Qua Non. Autor sugeruje, żeby książki w tym cyklu czytać w następującej kolejności: Pacjent, Sekretna historia pana White’a, Blizna, Reina Roja. Czerwona Królowa, Loba Negra. Czarna Wilczyca, Rey Blanco. Biały Król, Todo Arde. Wszystko płonie. W ramach serii ukazała się jeszcze jedna powieść – Todo Vuelve – ale na razie nie ukazała się w polskim przekładzie.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2025 – krótka lista nominowanych
„Sues Dei” – Jakub Ćwiek, Wydawnictwo Pulp Books
W tej inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami książce, poznamy historię dziejącą się wokół napadu na autokar, którym podróżowali pielgrzymi. Poznamy tu losy kochającego kino Proboszcza i młodego wikarego na nowej parafii, jak również wdowy po znanym policjancie, który skrywał mroczne sekrety.

„Człowiek bez przyszłości”– Tomasz Duszyński, Wydawnictwo SQN
Trzecia część cyklu o Komisarzu Wróblu. Sprawa zagadkowych morderstw, dziejących się w targanej trudami wojny, Warszawie. Akcja zaczyna się w 1939 roku, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach w stolicy zaczynają pojawiać się ciała brutalnie okaleczonych mężczyzn.

„Szept” – Weronika Mathia, Czwarta Strona Kryminału
Na brzegu iławskiego jeziora zostają znalezione zwłoki nastolatki. W sprawę angażuje się młodsza inspektor Dominika Sajna. Stara się o powrót do pracy w wydziale kryminalnym by podjąć się rozwiązania zabójstwa Kai Dolnej.

„Kły” – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne
Kolejna, 8, część cyklu o Ninie Wariłow. Tym razem zmierzy się z zagadką tajemniczej śmierci Kaliny – aktywistki działającej na terenach beskidzkich lasów. Jednak na drodze do prawdy staną jej myśliwi z Beskidu Niskiego.

„Źródło” – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne
Książka to 7 tom przygód komisarz Niny Wariłow. Trafi ona do doliny Popradu, gdzie będzie starała się rozwiązać sprawę śmierci znanego podróżnika i jego żony.

„Zła krew” – Maciej Rożen Autor, Wydawnictwo Znak
Historia ma miejsce w miejscowości Topice. Julia, córka lokalnego biznesmena, została brutalnie zamordowana. Morderca udusił młodą dziewczynę, a następnie wydłubał oczy. Sprawą zajmie się podkomisarz Ada Heldisz, która została przeniesiona z Komendy Stołecznej. Zmaga się z atakami paniki i problemami, które bezwzględny morderca będzie się starał wykorzystać.

„Psy gończe” – Joanna Ufnalska, Wydawnictwo Pulp Books
Akcja dzieje się w 1922 roku, w Łodzi. Gdzie funkcjonariusz Urzędu Śledczego, Jakub, będzie prowadził dochodzenie w sprawie morderstwa księdza. W tym samym czasie odnalezione zostają tajemnicze urny z prochami, pewien młody chłopak znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana od 2004 roku. Pierwszym laureatem wyróżnienia został Marek Krajewski. W zeszłym roku nagroda powędrowała do Agnieszki Gracy za powieść „Czarny poniedziałek”. To debiutancka powieść autorki, w której dochodzi do odnalezienia zwłok młodej kobiety. Zdaniem prokuratury popełniła samobójstwo. Jednak siostra zmarłej jest przekonana, że to nieprawda. W sprawę angażuje się Iga Bagińska, ekspolicjantka, która właśnie została prywatną detektywką. Żeby tego dokonać, będzie musiała zagłębić się w świat kobiecej dominacji, zdrad, zazdrości i wybujałych ambicji.
W tym roku Nagroda Wielkiego Kalibru zostanie przyznana po raz dwudziesty drugi. Na długiej liście nominowanych znalazło się 17 tytułów wybranych spośród kilkuset powieści kryminalnych i sensacyjnych, które zostały napisane w języku polskim i wydane w 2024 roku. Wśród nich znalazły się książki pisarek i pisarzy posiadający nominację bądź Nagrodę Wielkiego Kalibru w swoim dorobku, ale także debiutantów.
Książki finalistki poznamy 5 maja, a tego, kto zostanie uhonorowany Nagroda Wielkiego Kalibru dowiemy się 31 maja.
Nagroda Wielkiego Kalibru 2025 – długa lista nominowanych
„Rodzinny interes” – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Kolejna część cyklu o Bezimiennym. W tej części poznamy historię tajemniczego zaginięcia w okolicach Wyspy Wolin.

„Krótkie pożegnanie” – Mariusz Czubaj, Wydawnictwo Znak
Główny bohater, Błażej Janczar, przekonuje się jak szybko, całe życie może stanąć na głowie.

„Sues Dei” – Jakub Ćwiek, Wydawnictwo Pulp Books
Książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. To sensacyjno-kryminalna historia dziejąca się na Podlasiu, gdzie dochodzi do napadu na autokar pełen pielgrzymów.

„Pocałunek Judasza” – Ryszard Ćwirlej, Wydawnictwo Muza
Druga część cyklu „Prokuratorka Brygida Bocian”. Historia osadzona w przechodzącej zmiany systemowe, Polsce lat 90.

„Zły Samarytanin” – Jarek Dobrowolski, Sinister Project
Policja Państwowa łapie mordercę prawie natychmiast, po tym jak zamordował trzy zakonnice. Jednak to odkrycie kim jest ten człowiek, i jakie skrywa sekrety, będzie prawdziwą zagadką do rozwiązania.
„Człowiek bez przyszłości”– Tomasz Duszyński, Wydawnictwo SQN
W trzecim tomie z cyklu „Komisarz Wróbel”, bohater będzie zmuszony prowadzić śledztwo w ruinach umierającego miasta.

„Ruiny” – Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Wydawnictwo Dolnośląskie
Kryminalna historia, w której bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie tylko z gwałtowną śmiercią. Na przeciw nich stanie również ich własna przeszłość.

„Obsesja powziętej zemsty” – Stefan Górawski, Wydawnictwo CM
Sierżant Hieronim Wrosta, poszukuje mordercy swojej matki. Poprzysiągł mu zemstę, a na drodze do jej realizacji, może popaść w obsesję.
„Turnia” – Anna Klejzerowicz, Wydawnictwo Purple Book
W latach dziewięćdziesiątych, w Zakopanym, znika Karolina Olszańska. Trzydzieści lat później, jej siostrzenica Lena, postanawia rozwiązać sprawę zaginięcia.

„Nie zaznasz spokoju” – Małgorzata Łatka, Wydawnictwo HarperCollins Polska
Spokojne miasteczko na południu Polski, mierzy się z niespodziewaną tragedią.

„Szept” – Weronika Mathia, Czwarta Strona Kryminału
Na brzegu Iławskiego jeziora, zostają znalezione zwłoki martwej nastolatki.

„Kły” – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne
Książka to 8 tom cyklu „Nina Wariłow”. W dolinie Brzennej dochodzi do tajemniczej śmierci Kaliny. Nina Wariłow podąży tropy prowadzącym przez beskidzkie lasy.

„Źródło” – Jędrzej Pasierski, Wydawnictwo Czarne
Jest to 7 tom cyklu „Nina Wariłow”. Komisarz Nina Wariłow trafi do doliny Popradu. Podejmie się rozwiązania zagadki stojącej za ciałami znanego podróżnika i jego żony.

„Zła krew” – Maciej Rożen Autor, Wydawnictwo Znak
Podkomisarz Ada Heldisz poprowadzi sprawę morderstwa młodej dziewczyny. Julia, córka miejscowego prominenta, została brutalnie uduszona.

„Żółć” – Małgorzata Oliwia Sobczak, Wydawnictwo W.A.B.
Znalezione zwłoki, pomimo podciętych żył, okazują się nie być samobójstwem. Prokurator Bilski wraz z policją muszą odkryć co naprawdę się wydarzyło.

„Psy gończe” – Joanna Ufnalska, Wydawnictwo Pulp Books
W Łodzi roku 1922 dochodzi do morderstwa księdza. Sprawą zajmie się Jakub, funkcjonariusz Łódzkiego Urzędu Śledczego.

„Trzcinowisko” – Kinga Wójcik, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Jest to pierwsza część cyklu o detektywie Aleksandrze Zamojskim. Sprawa Ewy Ostaszewskiej, której zwłoki zostały odnalezione w trzcinowisku przez policję.

Wyboru dokonało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, Piotr Kofta, dr Anna Marchewka. To samo jury do 5 maja 2025 roku wyłoni 7 książek finalistek.
Nagroda Wielkiego Kalibru zostanie wręczona 31 maja, podczas gali w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2025.
Oprócz nagrody głównej, tradycyjnie zostanie wręczona również Nagroda Czytelników.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (524)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (31)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (145)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (194)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (107)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)