Najbardziej wyczekiwane premiery książek, czyli co czytać w 2025 roku? Zapowiedzi i nowości wydawnicze
Co będziemy czytać w 2025 roku? Chociaż nie znamy jeszcze wszystkich zapowiedzi i premier książkowych na najbliższe miesiące, to część wydawców podzieliła się już swoimi planami. I trzeba przyznać, że prezentują się one znakomicie! Miłośników literatury na pewno ucieszy fakt, że do księgarń trafią powieści Paula Lyncha, laureata Nagrody Bookera 2023 i piąta część cyklu Igrzyska Śmierci Suzanne Collins. Ponadto w tym roku ukaże się kolejne tytuły noblistów Jona Fossego i Abdulrazaka Gurnaha. Polscy czytelnicy będą mieli także okazję sięgnąć po nową powieść dwukrotnej laureatki Nagrody Bookera Hilary Mantel. Swoją premierę będzie miało także długo wyczekiwane „Żądło” Paula Murraya i „Nasze wieczory” Alana Hollinghursta. Poznaj premiery książek zapowiedziane na 2025!
Spis treści
- Nowości książkowe 2025 – co będziemy czytać w tym roku?
- Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2025
- Nowości książkowe styczeń 2025
- Nowości książkowe luty 2025
- Nowości książkowe marzec 2025
- Nowości książkowe kwiecień 2025
- Nowości książkowe maja 2025
- Nowości książkowe czerwca 2025
- Nowości książkowe sierpień 2025
- Nowości książkowe październik 2025
- Nowości książkowe listopad 2025
- Nowości i zapowiedzi wydawnicze 2025 – data nieznana
Nowości książkowe 2025 – co będziemy czytać w tym roku?
Bez wątpienia, wszyscy miłośnicy literatury zdecydowanie będą mieli na co czekać! W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych i długo wyczekiwanych powieści. Ukażą się nowe książki noblistów Jona Fossego i Abdulrazaka Gurnaha. Zapaleni czytelnicy będą mieli również okazję sięgnąć po nową powieść dwukrotnej laureatki Nagrody Bookera Hilary Mantel. Do księgarń trafią także powieści Paula Lyncha, laureata Nagrody Bookera 2023 i piąta część cyklu Igrzyska Śmierci Suzanne Collins. W 2025 roku swoją premierę będzie miało długo wyczekiwane „Żądło” Paula Murraya i „Nasze wieczory” Alana Hollinghursta.
W polskim przekładzie ukaże się również najnowsza powieść Mony Awad, autorki bestsellerowego „Króliczka”. Kolejnym wartym uwagi tytułem jest „Gdzie śpiewają góry” Nguyễn Phan Quế Mai. To międzynarodowy bestseller i prozatorski debiut nagradzanej wietnamskiej poetki. Warto zaznaczyć, że w 2025 roku kultowy zbiór opowiadań Roberta W. Chambersa „Król w żółci” po raz pierwszy ukaże się w całości po polsku w świetnym przekładzie Tomasza S. Gałązki.
Literacki rok – zapowiedzi i premiery książek 2025
Nowości książkowe styczeń 2025

Inwazja uzdrawiaczy ciał. Na manowcach amerykańskiej medycyny – Matthew Hongoltz-Hetling, tłum. Hanna Pasierska, Wydawnictwo Czarne
„Inwazja uzdrawiaczy ciał” to wciągający oraz niepozbawiony humoru reportaż o medycznych szarlatanach w Stanach Zjednoczonych. Zielonoświątkowiec tenisista, który twierdził, że dietą odkwaszającą można wyleczyć wszystkie choroby świata. Małżeństwo praktykujące uzdrawianie przez nałożenie rąk. Imigrantka z Polski lecząca Amerykanów pijawkami, która założyła akademię hirudoterapii w Las Vegas. Mężczyzna postrzegający się za wcielenie kosmicznego bóstwa, które zostało zesłane, aby przynieść ziemianom cudowny lek.
Matthew Hongoltz-Hetling łączy historie swoich bohaterów z opisem dysfunkcyjnego systemu ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

Demon z samotnej wyspy – Ranpo Edogawa, tłum. Andrzej Świrkowski, Wydawnictwo Tajfuny
Ranpo Edogawa, zainspirowany twórczością Edgara Allana Poego, napisał powieść zaskakującą, szokującą i testującą współczesną wrażliwość. Autor „Gąsienicy” w „Demonie z samotnej wyspy” zawarł wszystko to, za co pokochali go czytelnicy – atmosferę gotyckiej powieści, zagadkę morderstwa w zamkniętym pokoju, groteskową erotykę i przygodę.
Kinnosuke Minoura to zwyczajny młody człowiek ze zwyczajną pracą. Skrycie podkochuje się w koleżance z firmy. Malutkie przejęzyczenie wywraca jego dotychczasowe życie o 180 stopni. Bohater trafia w sam środek spirali szokujących zbrodni, sekretnych szyfrów, ukrytych skarbów i diabolicznych spisków. Przewodnikiem Minoury po tym świecie będzie zakochany w nim Michio Moroto, student medycyny przeprowadzający makabryczne eksperymenty na zwierzętach.
Rilla ze Złotych Iskier – Montgomery Lucy Maud, tłum. Anna Bańkowska, Wydawnictwo Marginesy

W styczniu 2025 roku ukaże się już ósma część przygód płomiennowłosej Anne w nowym, najbliższym oryginałowi, tłumaczeniu Anny Bańkowskiej.
Piętnastoletnia Rilla jest najmłodszym z dzieci Anne i Gilberta Blythe’ów. Nastolatka szykuje się na swoją pierwszą zabawę taneczną. Żeby tylko jakiś chłopiec poprosił ją do tańca! Nie wie jeszcze, że są dużo gorsze rzeczy, które mogą popsuć ten wieczór – na przykład wiadomość o wybuchu wojny w Europie.
Beztroska dotychczas Rilla będzie musiała odnaleźć w sobie siłę i dojrzałość, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zwłaszcza kiedy znajdzie noworodka, którego matka umarła przy porodzie, a ojciec wyjechał na wojnę…

Nakarmię cię strachem – Trang Thanh Tran, tłum. Dominik Górka, Wydawnictwo Young
Jade Nguyen przybywa do Wietnamu, by odwiedzić ojca, z którym nie widziała się od dawna. Jej podróż ma tylko jeden cel – przetrwać pięć tygodni w domu po francuskich kolonizatorach. Dziewczyna zdecydowała się na przyjazd tylko dlatego, że ojciec obiecał jej pieniądze na studia.
Jednak złowrogi dom ma inne plany. Ściany wydają dudniący dźwięk, a robaki zostawiają nogi i czułki w najdziwniejszych miejscach. Bohaterka odnajduje ślady swoich przodków w ogrodach, które kiedyś pielęgnowali. A nocą zauważa ducha panny młodej, który ją ostrzega: Nie jedz.
Jednak ani jej ojciec, ani siostra nie wierzą, kiedy Jade opowiada o duchach. Dziewczyna zgłasza się po pomoc do Florence. Czy uda im się ocalić rodzinę Jade przed morderczym domem, nim będzie za późno?

Duchy zostają – Hilary Mantel, tłum. Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne
Hilary Mantel, autorka bestsellerowych powieści historycznych i dwukrotna laureatka Nagrody Bookera, znowu sięga w przeszłość. Tym razem jednak w swoją własną. W najnowszej książce opowiada o tym, jak dziewczyna z robotniczych przedmieść Manchesteru została cenioną pisarką. Jednak „Duchy zostają” to też refleksja nad pracą pamięci. Co decyduje o spojrzeniu na minione lata?
Mantel pisze o własnej cielesności, o dojrzewaniu i chorobie. Opisuje świat – zasadniczo nieprzyjazny, szczególnie dla dziewczyn z niezamożnych domów.

Nadzieja – J.M. Coetzee, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Znak
„Nadzieja” to dzieło wybitnego powieściopisarza, eseisty, tłumacza i krytyka literackiego. J.M. Coetzee został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 2003 roku i dwukrotnie Nagrodą Bookera (1983 i 1999).
W „Nadziei” pisze o kobiecych tęsknotach i sekretach. Mężatka na nowo odkrywa swoją kobiecość. Seniorka przeżywa drugą młodość. Wreszcie Elizabeth Costello – ulubiona postać pisarza – staje w obliczu śmierci. Każda z bohaterek to swoista przewodniczka po świecie uczuć, gdzie splatają się tak różne emocje jak strach, pożądanie, miłość i nienawiść.
Nowości książkowe luty 2025

Żądło – Paul Murray, tłum. Łukasz Witczak, Wydawnictwo Filtry
„Żądło” to obszerna, realistyczna saga rodzinna napisana w tragikomicznym tonie. Paul Murray przedstawia pełne kłopotów życie irlandzkiej rodziny Barnesów. Niegdyś dochodowy biznes samochodowy Dickiego podupada. Jego zona sprzedaje swoją biżuterię na eBayu. Z kolei nastoletnia córka pary, Cass, niegdyś najlepsza w klasie, obecnie chce tylko dotrwać do egzaminów pijąc na umór. Jej brat, dwunastoletni PJ, wprowadza ostatnie poprawki w swoim wielkim planie ucieczki w domu.
Kiedy wszystko poszło tak bardzo nie tak? Czy jeden pechowy moment może całkowicie zmienić kierunek, w jakim podąża życie? Czy w napisanej już historii można jeszcze liczyć na szczęśliwe zakończenie?

Król w żółci – Robert W. Chambers, tłum. Tomasz S. Gałązka, Wydawnictwo ArtRage
„Król w żółci” to kultowy zbiór opowiadań Roberta W. Chambersa, który wywarł wielki wpływ na kulturę – literaturę grozy, w tym twórczość H.P. Lovecrafra, popkulturę, czego dowodzi pierwszy sezon popularnego pierwszego sezonu serialu „True Detective” czy gra wideo „Signalis”.
„Król w żółci” po raz pierwszy ukaże się w całości po polsku w świetnym przekładzie Tomasza S. Gałązki. Na całość tomu składa się dziesięć utworów. Robert W. Chambers, jeden z ojców horroru i weird fiction, przechodzi w nich stopniowo od świata nadprzyrodzonej grozy do bardziej klasycznych historii z wątkami romantycznymi.

Rouge – Mona Awad, tłum. Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie
„Rouge” to kolejna po „Króliczku” i „Wszystko dobrze” powieść Mony Awad w polskim przekładzie. Tym razem autorka przedstawia czytelnikom utrzymaną w konwencji horroru, gotycką baśń o samotnej sprzedawczyni w sklepie z odzieżą. Niespodziewana śmierć marki bohaterki spycha ją na złudną ścieżkę w pogoni za młodością i pięknem.
Czy Belle uda się uciec przed losem matki i znaleźć więź, która jest czymś więcej niż tylko powierzchownością?

Metry na sekundę – Stine Pilgaard, tłum. Zuzanna Zywert, Wydawnictwo Pauza
„Metry na sekundę” Stine Pilgaard to zabawna, pełna sarkastycznego humoru opowieść o wkraczaniu na nowe, nieznane terytorium i próbie odnalezienia się w całkowicie obcym środowisku. Jest to również analiza relacji międzyludzkich w małych społecznościach.
Para młodych ludzi przyzwyczaja się do nowego, wspólnego życia z maleńkim synem w Zachodniej Jutlandii. On rozpoczyna pracę na miejscowym uniwersytecie ludowym. Jest wykładowcą. Ona określa siebie jako „osobę na doczepkę”. Chciałabym stać się częścią prowincjonalnej wspólnoty, ale w przeciwieństwie do partnera, pozostaje poza jej kręgiem. Krytycznie obserwuje wszystko z boku, pisze uszczypliwe piosenki o nowym miejscu.

Biblia jadowitego drzewa – Barbara Kingsolver, tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Albatros
„Biblia jadowitego drzewa” to książka laureatki Pulitzera i podwójnej zdobywczyni nagrody Women’s Prize for Fiction (za powieści Odyseja i Demon Copperhead) oraz finalistki Orange Prize, Barbary Kingsolver. Na jej kartach autorka opowiada o rodzinie misjonarzy, którzy w 1959 roku przeprowadzają się z amerykańskiego stanu Georgia do wioski Kilanga w Kongo Belgijskim, niedaleko rzeki Kwilu.
Akcja „Biblii jadowitego drzewa” rozgrywa się na tle jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń historii politycznych XX wieku – walki Konga o niepodległość oraz morderstwa pierwszego wybranego premiera, zamachu stanu CIA.
Narratorkami opowieścią są żona i cztery córki pewnego fanatycznego kaznodziei, który przenosi rodzinę i misję do Konga.

Wredne dziewczyny idą do piekła – Cindy R.X. He, tłum. Iga Wiśniewska, We Need YA
Cindy R.X. He prezentuje czytelnikom mroczną i pełną tajemnic historię, w której kłamstwa i szkolną hierarchie dopełnia tajemnicze morderstwo.
Sierton to miejsce, w którym pozory, a wzajemna nienawiść czai się na każdym kroku. Mimo wszystko, życie toczyło się tam mniej więcej spokojnie – aż do czasu morderstwa Elli Moore. Ta najpopularniejsza i najbardziej znienawidzona dziewczyna w całej szkole została zamordowana na własnej imprezie.
Wszystkie podejrzenia padają na Dawn Foster, nową uczennicę w klasie i jednocześnie ostatnią osobę, która podała Elli drinka.
Dawn postanawia odkryć prawdę na własną rękę i uprzedzić policję, zanim ktoś niewinny (na przykład ona) zostaje aresztowany.

To jest Ales – Jon Fosse, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo ArtRage
Tym razem laureat Literackiej Nagrody Nobla 2023 roku prezentuje czytelnikom przejmującą nowelę o pamięci i stracie. Autor pisze o pięciopokoleniowej rodzinie i na kanwę ich historii opowiada o miłości i ludzkim losie.
Ponad dwie dekady temu młody Asle wypłynął łodzią na fiord i nigdy nie wrócił. Tymczasem Signe, siedząc w należącym od pokoleń do rodziny Aslego domu, wraca pamięcią do chwil, kiedy na niego czekała, do wspólnego życia, do rodziny.

Małe cnoty – Natalia Ginzburg, tłum. Weronika Korzeniecka, Wydawnictwo Pauza
„Małe cnoty” to zbiór esejów znakomitej włoskiej pisarki, Natalii Ginzburg. To klasyk światowej literatury, a jednocześnie książka niezwykle bliska naszemu życiu bez względu na to, gdzie i jak żyjemy.
Jonathan Safran Foer, autor bestsellerowej powieści „Wszystko jest iluminacją”, powiedział, że to najlepszy self-help, jaki kiedykolwiek przeczytał.
Na kartach „Małych cnót” autorka pisze o miłości, przyjaźni, powołaniu, pracy, pieniądzach, wychowaniu czy potrzebie ciszy. Przy okazji kreśli portret Włoch połowy XX wieku.

Nieobecni. Milczenie wokół chorób psychicznych w rodzinie – Meg Kissinger, tłum. Jan Dzierzgowski, Wydawnictwo Czarne
W lutym, nakładem wydawnictwa Czarne, ukaże się książka amerykańskiej dziennikarki śledczej Megi Kissinger pt. „Nieobecni. Milczenie wokół chorób psychicznych w rodzinie”. To rozpisana na dekady opowieść o zmianie, jaka dokonała się w diagnostyce i leczeniu osób cierpiących na choroby psychiczne.
Autorka opowiada historię chorób psychicznych wśród swoich najbliższych: matki, ojca i rodzeństwa. Depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, alkoholizm, samobójstwo. Te słowa są bezwzględnie zakazane u Kissingerów. Nie pasują do obrazu szczęśliwej katolickiej rodziny z przedmieść. Ale jak wytłumaczyć kolejne tragedie, które ich dotykają? Jak długo można milczeć?

Null – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Marginesy
Pierwszy kwartał 2025 roku przyniesie czytelnikom nową książkę Szczepana Twardocha. „Null” będzie osadzony w realiach wojny w Ukrainie. Główny bohater o pseudonimie „Koń” porzuca swoje dotychczasowe życie, aby walczyć w obronie Ukrainy
To opowieść o człowieczeństwie, życiu, śmierci, wolności i odwadze. Autor porusza na jej kartach takie tematy jak braterstwo broni, przemoc, lojalności i moralne dylematy związane z wojną.
Warto podkreślić, że „Null” ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy, a dotychczas powieści Szczepana Twardocha były wydawane pod szyldem wydawnictwa Literackiego.

Stolik dla dwojga – Amor Towles, tłum. Aleksandra Kamińska, Wydawnictwo Znak
„Stolik dla dwojga” to nowa książka autora międzynarodowego hitu „Dżentelmen w Moskwie”.
Koneser sztuki, fałszerz, kobieta chcąca odkryć sekret ojczyma i znana czytelnikom z „Dobrego wychowania” Evelyn, która wraca, żeby dokończyć swoją historię.
Autor umieszcza akcję „Stolika dla dwojga” w zatłoczonym i głośnym Nowym Jorku. Bohaterowie, którzy w zgiełku wielkiego miasta odbędą serię niemal przypadkowych spotkań pokażą, że niekiedy jedna rozmowa może odmienić całe życie.
Intermezzo – Sally Rooney, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B.
Autorka bestsellerowych „Normalnych ludzi” powraca z poruszającą opowieść o żałobie, miłości i rodzinie.
Peter i Ivan Koubekowie są braćmi, jednak poza tym faktem łączy ich niewiele. Pierwszy z nich jest trzydziestokilkuletnim przebojowym prawnikiem z Dublina. Drugi to dwudziestodwuletni mistrz szachowy. Peter po śmierci ojca nie może zasnąć bez leków i z trudem podtrzymuje relacje z dwiema bardzo różnymi kobietami. Ivan zawsze uważał siebie za towarzysko nieporadnego samotnika, przeciwieństwo wyrobionego starszego brata. Teraz, w pierwszych tygodniach żałoby, poznaje starszą od siebie kobietę po przejściach. Ich losy szybko się splatają.
Dla dwóch pogrążonych w żałobie braci i ludzi, których kochają, nadchodzi czas pożądania, rozpaczy i nowych możliwości.

Onyx Storm. Onyksowa burza – Rebecca Yarros, Wydawnictwo Filia
„Onyx Storm” to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier w świecie literatury fantasy. Rebecca Yarros kontynuuje swoją bestsellerową serię Empireum i po bijących rekordy popularności „Fourth Wing” i „Iron Flame” wraca z trzecim tomem cyklu. Autorka kontynuuje losy Violet Sorrengail, która po nauce w Basgiath War College staje w obliczu zbliżającej się wojny. Bohaterka musi poszukać sojuszników i dotrzeć do prawdy. Seria Empireum zdobyła uznanie czytelników dzięki połączeniu elementów fantasy i romansu z wartką akcją.

Nie ma przed czym uciekać – Rebecca Makkai, tłum. Rafał Lisowski, Wydawnictwo Poznańskie
W lutym 2025 roku na polskim rynku ukaże się książka Rebecci Makkai. Warto zaznaczyć że to debiutancka powieść autorki takich głośnych bestsellerów jak „Wierzyliśmy jak nikt” i „Mam do Pana kilka pytań”.
Główną bohaterką „Nie ma przed czym uciekać” jest bibliotekarka dla małych dzieci w Hannibal w stanie Missouri, Lucy Hull. Niespodziewanie zostanie porywaczką i porwaną. A wszystko to za sprawą jej ulubionego dzieciaka, dziesięcioletniego Iana Drake’a, który ucieka z domu.
Nad wyraz pojętny chłopiec jest uzależniony od czytania, ale potrzebuje pomocy Lucy, żeby przemycić książki obok swojej apodyktycznej matki. Kobieta zapisała nawet swojego synka na zajęcia antygejowskie prowadzone przez niesławnego pastora Boba. Żeby uratować Iana przez rodzicami i pastorem, Lucy pozwala porwać się chłopcu. Nietypowa para wyrusza w zwariowaną podróż Ale czy tylko Ian ucieka?

Dziewczyna z wymiany – Nelle Lamarr, tłum. Anna Dobrzańska, Wydawnictwo Albatros
„Dziewczyna z wymiany” to klimatyczny kryminał dla fanów mocnych wrażeń. Tanya, studentka z wymiany, ma długie blond włosy, smukłą sylwetkę i do złudzenia przypomina Anabel, zmarłą w wypadku córkę głównej bohaterki.
Dziewczyna wydaje się być idealnym gościem. Jest miła, uprzejma i chętna do pomocy. Jednak nie wszyscy są zachwyceni studentką. Siostra zmarłej Anabel źle znosi obecność gościa. Czy widzi w niej coś, czego inni nie dostrzegają?

Żyj i pozwól umrzeć – Ian Fleming, tłum. Tomasz Konatkowski, Wydawnictwo Skarpa Warszawska
To druga książka z cyklu o legendarnym agencie 007. Ty razem James Bond stanie do walki z niezwykłym przeciwnikiem.
Mało co jest w stanie przerazić legendarnego agenta, jednak trudno zachować krew w obecności bezwzględnego gangstera z Harlemu. Pan Duży wzbudza strach dzięki haitańskiej magii. James Bond, z pomocą tajemniczej kreolskiej wróżki i dawnego znajomego z CIA, będzie musiał odkryć kryjówkę niebezpiecznego przestępcy i pokrzyżować jego zbrodnicze plany.

Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów – Anna Bikont, Wydawnictwo Czarne
Najnowszy tytuł Anny Bikont to pierwszy reportaż, który całościowo opisuje losy polskich ocalałych Żydówek i Żydów w latach zaraz po wojnie.
Rolnicy żydowskiego pochodzenia nadający krowom imiona w jidysz. Żydzi wydający gazety, prowadzący szkoły i odbudowujący życie religijne. Usiłujący opuścić nielegalnie Polskę. Uparcie starający się dochodzić sprawiedliwości, zbierający świadectwa Zagłady.
Co dalej? Zostać w kraju czy opuścić do na zawsze i zacząć od nowa?

Pomoc domowa. Z ukrycia – Freida McFadden, tłum. Elżbieta Pawlik, Wydawnictwo Czwarta Strona
Kolejna cześć bestsellerowych, pełnych napięcia thrillerów.
Millie codziennie sprząta przepięknu dom Winchesterów. Odbiera ich córkę ze szkoły, przyrządza pożywny posiłek dla całej rodziny. Następnie udaje się na górę i je samotnie w małym pokoju na poddaszu.
Stara się ignorować to, jak Nina robi bałagan tylko po to, by patrzeć, jak ona musi go posprzątać.
Życie Niny jest perfekcyjne. Garderoba, ekskluzywny samochód, doskonały mąż. Tylko jeden jedyny raz Millie robi coś, aby przekonać się, jak to jest żyć tak, jak jej pracodawczyni. Nieoczekiwanie ona się o tym dowiaduje…
Nowości książkowe marzec 2025
Śpij mocno – J.H. Markert, tłum. Igor Stefanowicz, HARDE Wydawnictwo
Data premiery: 12 marca
„Śpij mocno” to kolejny, po „Gościu z Koszmaru” i „Panu Kołysance”, horror pióra J.H. Markerta, jaki ukazał się na polskim rynku wydawniczym.
Ojciec Cisza, przebrany za księdza morderca, w przeszłości siał postrach w miasteczku Twisted Tree. Jego ofiarami stawali się najbardziej bezbronni członkowie społeczeństwa. Kiedy policja wkracza do jego Domu Grozy, natrafia na dziewiętnaście ciał i ocalałego chłopca. Dziecko wydaje się być opętane.
Prawie dwadzieścia lat później Ojciec Cisza zostaje skazany na śmierć. Jednak następnego ranka, zaraz po egzekucji detektyw, który dokonał jego aresztowania, zostaje znaleziony martwy.
Do zbrodni przyznaje się nowy seryjny morderca. Nazywa siebie Wyrzutkiem…

Słuchajcie, jak kłamią – Amy Tintera, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros
W marcu swoją premierę będzie miała powieść „Słuchajcie, jak kłamią”. Jest to bestseller „New York Times’a” i USA Today oraz wybór klubu książki „Good Morning America”. Książka ta była także nominowana w plebiscycie Goodreads Choice Awards 2024 w kategorii Mystery & Thriller.
Lucy i Savvy były wspaniałymi dziewczynami i chlubą urokliwego teksańskiego miasteczka, z którego pochodziły. Ładne, mądre i budzące zazdrość. Lucy poślubiła wyśnionego chłopaka, a Savvy była duszą towarzystwa, kochali ją po prostu wszyscy, a zwłaszcza mężczyźni.
Pewnej nocy Savvy zginęła, a Lucy odnaleziono błąkającą się po poboczu drogi i pokrytą we krwi swojej najlepszej przyjaciółki. Lucy nie pamiętała, co się stało. Mimo, że nie została oskarżona o tę zbrodnię, wszyscy uznali ją za winną. Od tego tragicznego wydarzenia minęło parę lat. Kobieta przeprowadziła się do Los Angeles i rozpoczęła nowe życie. Niestety, jej sprawą zainteresował się Ben Owens, prowadzący nieprawdopodobnie popularny podcast kryminalny „Słuchajcie, jak kłamią”.
Lucy postanawia rozwikłać tajemnicę z przeszłości i odnaleźć mordercę przyjaciółki.

Przypadek Rachel – Caroline O’Donoghue, tłum. Iga Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie
„Przypadek Rachel” to błyskotliwa i zabawna powieść o przyjaciołach, kochankach, pogrążonej w chaosie Irlandii oraz młodej kobiecie próbującej poradzić sobie z życiem.
Rachel to pracująca w księgarni studentka. Pewnego dnia poznaje Jamesa i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Pełen energii chłopak, którego wszyscy podejrzewają o bycie gejem, proponuje bohaterce wspólne mieszkanie. Tak oto rozpoczyna się ich przyjaźń. Para wspólnie włóczy się po ulicach Cork i stara się wieść swobodne życie, pomimo tego, że zewsząd napływają niepokojące wiadomości o widmie krachu gospodarczego.
Niedługo później Rachel zaczyna podkochiwać się w Fredzie Byrnie, żonatym profesorze. Przyjaciel pomaga zorganizować jej wieczór autorski, a wszystko to po to, żeby mogła uwieść profesora. Nic jednak nie idzie zgodnie z planem, a spotkanie rozpocznie misterną sieć układów i intryg. Połącza one losy Jamesa, Rachel, Freda i jego żony.

Wyrodne. Opowieść o macierzyństwie i poczuciu winy – Begona Gomez Urzaiz, tłum. Maja Gańczarczyk
Data premiery: 7 marca
Begoña Gómez Urzaiz z humorem pisze o współczesnych trendach związanych z macierzyństwem, śledzi konta instamatek, przeszukuje popkulturę i prześwietla własne życie. A wszystko po to, żeby dowiedzieć się, co znaczy być perfekcyjną matką – o ile taka w ogóle istnieje.
Biorze pod lupę tak znane postaci, jak Doris Lessing, Gala Dalí, Maria Montessori, Joni Mitchell, Mercè Rodored , a także fikcyjne, jak Anna Karenina, przygląda się ich motywacjom i ocenom, z którymi musiały się zmagać.
Kolory zła: Błękit – Małgorzata Oliwia Sobczak, Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 12 marca
Małgorzata Oliwia Sobczak wraca z kolejnym tomem bestsellerowej serii kryminalnej „Kolory zła”.
Nela Soba, aspirująca do zostania studentką medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Jej zwłoki zostają odnalezione w Lasach Oliwskich. Konała przez godziny. Prokurator Leopold Bilski stanie przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Zamordowana nie miała żadnych wrogów, nikomu się nie naraziła. Jedynym tropem jest znaleziona na miejscy zbrodni tabliczka głosząca „Zmarła śmiercią męczeńską”. Prokurator zaprasza do współpracy psychologa sądowego Marcina Chraboła i palinolożkę Janinę Hinc. Na jaw wychodzi, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej – sprawca nigdy nie został złapany… –

Rozczarowane – Marie Vareillem, tłum. Agnieszka Dywan, Wydawnictwo Znak
Rok 1990, Normandia. Zaginięcie piętnastoletniej Sarah Leroy wstrząsnęło zarówno społecznością małego, spokojnego miasteczka Bouville-sur-Mer, jak i całą Francją. W każdym zakątku kraju ludzie snują własne teorie na temat tych wydarzeń.
Dwie dekady później dziennikarka Fanny powraca do miejsca, gdzie rozegrała się owa tragedia. Tragedia, która naznaczyła całą jej młodość. Żeby odkryć sekrety skrywane przez miasteczko, musi stawić czoła własnym koszmarom z przeszłości.

W środku nocy – Riley Sager, tłum. Ryszard Oślizło, Wydawnictwo Mova
W marcu polscy czytelnicy będą mogli sięgnąć po „W środku nocy” Rileya Sagera, autora książek łączących motywy z klasycznych horrorów z trzymającym w napięciu thrillerem. Tym razem autor zaprezentuje opowieść, w której bohater będzie musiał zmierzyć się z dawnym zaniknięciem przyjaciela z dzieciństwa i mrocznymi sekretami kryjącymi się wprost za granicami idyllicznego sąsiedztwa.
Pewnej gorącej lipcowej nocy, dziesięcioletni Ethan i jego najlepszy przyjaciel, Billy, zasnęli w namiocie rozstawionym na trawniku. Rano Ethan obudził się sam jak palec. W nocy ktoś rozciął namiot i zabrał Billy’ego. Chłopczyka nigdy nie odnaleziono…
Lata później Ethan wraca do rodzinnego domu. Na miejscu nękają go na przemian koszmary i bezżenność. Stopniowo zaczyna dostrzegać dziwne rzeczy dziejące się w środku nocy. Ktoś krąży po uliczce o dziwnych porach. Dodatkowo w ogródku Ethana wciąż pojawiają się ślady obecności Billy’ego.
Czy Ethan dowie się, co wydarzyło się tamtej nocy?
Tamte czasy – Martín Caparrós, tłum. Marta Szafrańska-Brandt, Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 13 marca
Martín Caparrós, wybitny obserwator, prezentuje „Tamte czasy” – wnikliwy raport dotyczący teraźniejszości widzianej z perspektywy jutra.
„Przekroczyli właśnie 8 miliardów i przestraszyli się: uznali, że jest ich za dużo. Postanowili więc przeliczyć się dokładnie – jakby to miało cokolwiek zmienić” – od tych słów rozpoczyna nowa książka Martína Caparrósa.
Na kolejnych stronach autor porusza kwestie eksplozji demograficznej, zmian społecznych, sytuacji kobiet, relacji, nowych form pracy i wielu innych ważnych obecnie tematów.

Most na rzece Kwai – Pierre Boulle, tłum. Jacek Giszczak, Wydawnictwo ArtRage
Birmańska dżungla, rok 1943. Angielscy jeńcy wojenni przebywający w obozie pułkownika Saito mają w krótkim terminie wybudować most. Pułkownik pogardza Anglikami. Niespodziewanie natrafia na silny opór ze strony pułkownika Nicholsona, brytyjskiego oficera, dla którego realizacja zadania staje się obsesją. Tymczasem brytyjscy agenci zrobią wszystko, żeby zburzyć obiekt o strategicznym znaczeniu.
Powieść Pierre’a Boulle’a stała się kanwą dla klasycznego filmu z 1957 roku, który został nagrodzony siedmioma Oscarami.
Wschód słońca w dniu dożynek – Suzanne Collins, tłum. Małgorata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz, Wydawnictwo Media Rodzina
Data premiery: 18 marca
To piąta część cyklu Igrzyska Śmierci, a zarazem prequel. Tym razem czytelnicy cofną się o 24 lata przed wydarzeniami z pierwszego tomu bestsellerowej serii. „Sunrise on the Reaping” ma opowiadać o 50. Igrzyskach Głodowych, czyli drugiej edycji Ćwierćwiecza Poskromienia. Są to Igrzyska, w których brał udział Haymitch Abernathy, pierwszy (poza Lucy Gray) zwycięzca dystryktu 12., a później mentor Katniss. Ćwierćwiecze Poskromienia to specjalna edycja Głodowych Igrzysk Rozgrywa się co 25 lat, a od zwykłych Igrzysk odróżnia je wprowadzenie nowych zasad. Zazwyczaj będących dodatkowym utrudnieniem dla trybutów.
Najnowsza powieść Suzanne Collins ma swoją światową premierę w marcu 2025 roku. Polscy czytelnicy będą mogli po nią sięgnąć na jesień.
Orbita – Samantha Harvey, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Wielka Litera

Data premiery: 12 marca
Długo wyczekiwana powieść – laureatka nagrody Bookera 2024. Samantha Harvey opowiada o tym, jak patrzenie na Ziemię z dystansu może zmienić perspektywę i skłonić do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę liczy się w życiu.
Mimo, że „Orbita” jest osadzona w futurystycznym otoczeniu, to dotyka bardzo uniwersalnych tematów, takich jak między innymi miłość, śmierć, relacje międzyludzkie oraz odpowiedzialność za wspólnotę.

Zamek po drugiej stronie lustra – Mizuki Tsujimura, tłum. Klaudia Ciurka, Wydawnictwo We need YA
Data premiery: 12 marca
W „Zamku po drugiej stronie lustra” siedmioro nastolatków przestaje chodzić do szkoły. Ukrywają się w swoich pokojach, zasłaniają okna, nie korzystają z upalnego lata, nie rozmawiają z nikim. Pewnego dnia ich lustra przemieniają się w portale prowadzące do opuszczonego zamku.
Po przejściu przez nie spotykają się po raz pierwszy. Olbrzymi zamek po drugiej stronie lustra stanie się ich bezpiecznym schronieniem. Wilczyca, będąca jego strażniczką, ma dla nich zadanie. Muszą odnaleźć ukryty gdzieś w zakamarkach klucz. Kto go odnajdzie, będzie mógł spełnić swoje życzenie. Ci, którzy nie wrócą do swoich pokoi przed końcem dnia zostają pożarci przez Wilczycę.
Rook – Graham Masterton, tłum, Zbigniew A. Królicki, Wydawnictwo Albatros

Data premiery: 13 marca
„Rook” to pierwsza część ośmiotomowego cyklu horrorów o przygodach Jima Rooka, nauczyciela języka angielskiego w West Grove Community College w Los Angeles.
Lata temu Jim Rook omal nie umarł na skutek powikłań po poważnym zapaleniu płuc. Od tego czasu posiada umiejętność komunikowania się z duchami.
W powieści Rook zmierzy się z potężnym czarownikiem voodoo – Umberem Jonesem, wujkiem jednego ze swych uczniów. Powstrzymanie go nie będzie łatwe. Z pomocą swoich uczniów podejmuje walkę z okrutnym szaleńcem.
To druga najpopularniejsza po „Manitou” seria w dorobku Grahama Mastertona.
Lekcje greki – Han Kang, tłum. Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 26 marca
Nowa książka Han Kang, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2024, to opowieść o zwykłych ludziach, którzy spotykają się w chwili osobistej udręki. Stopniowo odkrywają poczucie jedności.
„Lekcje greki” ukazują znaczenie bliskości i przypominają, dlaczego warto żyć.

Baumgartner – Paul Auster, Maria Makuch, Wydawnictwo Znak
Data premiery: 26 marca
Ebook tego tytułu dostępny w przedpremierze– wyłącznie na Woblinku!
„Baumgartner” to ostatnia powieść Paula Austera i jednocześnie najbardziej pogodne dzieło nowojorskiego pisarza.
Życie Sy’a Baumgartnera, uznanego pisarza i emerytowanego profesora filozofii w Princeton, na zawsze naznaczyła ogromna miłość do zmarłej żony. Echo jej głosu nadal towarzyszy mu każdego dnia i przywołuje najpiękniejsze wspomnienia. Ich pierwsze spotkanie w Nowym Jorku, namiętny związek i w końcu tragiczną śmierć ukochanej. Żałobę mężczyzny nadal zakłóca proza życia i z czasem Sy odkrywa, że każda napotkana osoba może mieć ogromne znaczenie.

To był nasz dom – Marcus Kliewer, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 26 marca
Ebook tego tytułu dostępny w przedpremierze– wyłącznie na Woblinku!
„To był nasz dom” to dreszczowiec, który nie pozwoli zasnąć przed poznaniem finału tej zagadkowej opowieści.
Eve i jej dziewczyna Charlie przeprowadzają się do starego domu położonego na wzgórzu otoczonym lasem. Pewnego dnia ich spokój zakłóca pukanie do drzwi. Na progu stoi mężczyzna z rodziną. Thomas Faust twierdzi, że kiedyś tu mieszkał i chciałby pokazać bliskim miejsce, w którym się wychował. Eve niechętnie wpuszcza nieznajomych do środka.
Na skutek splotu dziwnych wydarzeń Eve i Charlie są zmuszone przenocować obcych. A to dopiero początek zagadkowych wydarzeń jakich wkrótce doświadczy Eve…
Przepaść – Robert Harris, tłum. Andrzej Szulc, Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 26 marca
„Przepaść” Roberta Harrisa to porywająca opowieść o polityce, władzy, świecie na krawędzi wojny i romansie na granicy skandalu.
1914 rok, świat zmierza ku zagładzie. W Londynie dwudziestokilkuletnia Venetia Stanley wdaje się w romans z sporo od niej starszym premierem. Zakochany mężczyzna dzieli się z nią ściśle tajnymi sprawami państwowymi.
Młody niemiecki oficer wywiadu bada sprawę wycieku tajnych dokumentów. To, co zaczyna się jako skandal obyczajowy, szybko stanie się zagrożeniem bezpieczeństwa państwowego mogącego zmienić bieg historii.
Long Island – Colm Tóibín, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Rebis
“Long Island” to kontynuacja bestsellerowego „Brooklynu”. Lata 70. XX wieku. Od czasu wyjazdu Eilis z Irlandii minęło dwadzieścia lat. Teraz ma męża Włocha, dwójkę prawie dorosłych dzieci i mieszka na Long Island. Jej poukładane życie wywraca informacja o zdradzie męża, jakie dopuścił się z klientką Eilis. Jakby tego było mało, kochanka mężczyzny spodziewa się dziecka… Bohaterka postanawia wrócić do ojczystej Irlandii.
Te brutalne rozkosze – Micah Nemerever, tłum. Jolanta Kozak, Wydawnictwo Mova
Data premiery: 26 marca

„Te brutalne rozkosze” to debiutancka powieść Micaha Nemerevera. Jej akcja rozgrywa się w Pittsburghu. Głównymi bohaterami jest dwójka studentów – Paul i Julian – którzy stopniowo nawiązują niezwykle intensywną, obsesyjną wręcz relację. Każdy z nich ma za sobą skomplikowaną przeszłość, a ich wzajemna fascynacja prowadzi o niewyobrażalnego finału.
Gdzie śpiewają góry – Nguyễn Phan Quế Mai, tłum. Izabela Matuszewska, Wydawnictwo Albatros

„Gdzie śpiewają góry” to międzynarodowy bestseller i prozatorski debiut nagradzanej wietnamskiej poetki. Powieść ta w 2020 roku znalazła się w podsumowaniu najlepszych książek roku wg redakcji „New York Timesa”. Rekomendowali ją m.in. przez redaktorzy „The Washington Post”, „O, The Oprah Magazine”, „USA Today”.
Urodzona na początku XX wieku Dieu Lan zostaje razem z dziećmi zmuszona do opuszczenia rodzinnego gospodarstwa po wprowadzonej przez nowy komunistyczny rząd reformie rolnej. Lata później opowiada o tych wydarzeniach wnuczce Hương, dorastającej w czasie brutalnej wojny amerykańsko-wietnamskiego.
To poetycka, napisana żywnym językiem i poruszająca saga rodzinna. Nguyễn Phan Quế na jej kartach pisze o tym, jak ludzkie uczucia potrafią pomóc przetrwać w nawet najmroczniejszych czasach.
Lato tajemnic – Tess Gerritsen, tłum. Jan Kraśko, Wydawnictwo Albatros

Data premiery: 26 marca
Kolejna odsłona serii thrillerów szpiegowskich z byłą agentką CIA Maggie Bird w roli główne.
Klub Maggie Bird nie jest klasycznym klubem książki. Należą do niego emerytowani szpiedzy CIA prowadzący anonimowe życie w nadmorskim miasteczku. Nadchodzące lato chcieli spędzić na czytaniu książek z kieliszkami martini w dłoniach, ale wygląda na to, że ich plany spalą na panewce.
Sąsiad Maggie staje się głównym podejrzanym w sprawie zniknięcia dziewczyny. Członkowie Klubu Martini postanawiają odłożyć lornetki i zabrać się do pracy. Czy uda im się rozwiązać tę sprawę?

Zaleca się panu kota – Sho Ishida, tłum. Latoś Dariusz, Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 26 marca
Pełna ciepła opowieść o tajemniczej klinice Kokoro, w której specjaliście stosują niekonwencjonalne metody leczenia – przepisują towarzystwo kota. Podejrzliwi pacjenci nie spodziewają się, jak dużą zmianę w ich życiu spowodują czworonożni towarzysze.
Kochana Bii wywróci do góry nogami codzienność przemęczonego pracą Shūty i pomoże mu na nowo odnaleźć sens życia. Marugo oczaruje gniewnego Kogę i pozwoli mu naprawić relacje z innymi.
Pogłos – Helga Flatland, tłum. Karolina Drozdowska, Wydawnictwo Poznańskie

Data premiery: 26 marca
Subtelna i jednocześnie zaskakująca historia o obsesji i pożądaniu wydana w ramach Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich.
W 2020 roku świat zmaga się z pandemią. Nauczycielka norweskiego Mathilde zakochuje się. Nie byłoby w tym fakcie nic dziwnego, gdyby nie to, że jej wybrankiem jest jej osiemnastoletni uczeń Jakob. Kiedy sprawa wychodzi na jaw, kobieta wyjeżdża z Oslo.
Johs od zawsze mieszka w Telemarku, gdzie prowadzi farmę mleczarską. Jego sielankowe życie zmienia się wraz z pojawieniem się Mathilde.
Sploty – Anna Ciarkowska, Wydawnictwo W.A.B
Data premiery: 26 marca
Nominowana do Literackiej Nagrody Nike autorka wraca z najnowszą powieścią, w której przedstawia wzruszającą opowieść o życiu i pamięci po nim. „Sploty” zostały napisane subtelnym poetyckim językiem. Anna Ciarkowska pisze o emocjach związanych z odchodzeniem najbliższych oraz nas samych.
Nowości książkowe kwiecień 2025
Zostawcie nas w spokoju – Jimmy Juliano, tłum. Anna Nowosielska, Wydawnictwo Muza
Data premiery: 2 kwietnia
W 2025 roku wydawnictwo Muza bierze na warsztat horror i po interesującej „Diavoli” Jennifer Marie Thorne, wypuszcza „Zostawcie nas w spokoju”. To przerażający, klaustrofobiczny horror idealny dla czytelników powieści Grady’ego Hendrixa i Thomasa Oldego Heuvelta.
Willow Stone znajduje zagadkowe słowa – .„Wyspa Clifford” – napisane na podłodze w pokoju swojego zmarłego syna. Nigdy wcześniej nie słyszała o tej wyspie. Jest jednak zdeterminowana, żeby znaleźć odpowiedzi. Willow udaje się na wyspie i właściwie od razu zadaje sobie sprawę, że to miejsce nie jest normalne. Wszyscy, którzy tam przebywają mają obsesję na punkcie 1994 roku. Zachowują się, jakby byli uwięzieni w tym konkretnym dniu. Mają na sobie przestarzałe ubrania, unikają najnowszych technologii i co wieczór oglądają pościg OJ Simpsona.
I zupełnie nikt nie może jej powiedzieć, co się dzieje. Mówią tylko, żeby nie patrzyła w nocy przez okna i skrupulatnie zasłaniała zasłony.
Parę tygodni po pojawieniu się na wyspie, Willow znika bez wieści. Brat, chcąc ją odnaleźć, kobiety podąża za jej śladami. Kiedy odkryje prawdę o tym miejscu, przekona się, że jest ono dużo bardziej złowrogie, niż mogłoby się wydawać.
Tak daleko od domu – Sebastian Barry, tłum. Tomasz S. Gałązka
Data premiery: 7 kwietnia
„Tak daleko od domu” to porywająca powieść o I wojnie światowej oraz o powstaniu wielkanocnym. W 1914 roku osiemnastoletni Willie Dunne opuszcza Dublin, a razem z nim swoją rodzinę i ukochaną Grettę. Zaciąga się do wojska, aby stawiać czoła Niemcom w szeregach Królewskiego Pułku Fizylierów Dublińskich. We Flandrii czeka go niewyobrażalny ogrom przemocy. Przy życiu trzymają go tylko i wyłącznie listy od bliskich, towarzysze niedoli oraz Dostojewski.
Willie, którego ojciec jest policjantem, jest właściwie nieświadomy napięć politycznych narastających w Irlandii podczas jego nieobecności. Nie wie jeszcze, że zaraz po jego powrocie z frontu na urlop jego ojczyzna pogrąży się w bratobójczej walce.
Zabójcze pożądanie – J.D. Barker, tłum. Tomasz Wyżyński, Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 9 kwietnia
Abby i Brendan Hollanderowie to mieszkające w Bostonie młode małżeństwo. On jest pracownikiem Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy prowadzącym śledztwa w sprawie nadużyć finansowych. Ona to początkującą pisarką, której debiutancka powieść odniosła sukces. Problemy finansowe i zawodowe wpływają negatywnie na małżeństwo Hollanderów.
Psychoterapeutka, do której się udali poleca im aplikację Sugar & Spice. Jej zdaniem ma to pomó parze na nowo rozpalić ogień namiętności. Początkowo wszystko układa się pomyślnie, jednak z czasem sprawy się komplikują. Owe komplikacje mogą mieć śmiertelny skutek…
Życie zewnętrzne – Annie Ernaux, tłum. Anastazja Dwulit, Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 9 kwietnia
Najnowsza książka Annie Ernaux, laureatki nagród Renaudot w 1984 roku oraz Nobla w dziedzinie literatury w 2022 roku.
„Życie zewnętrzne” jest próbą uchwycenia realiów pewnej epoki, a wszystko to za pomocą zbioru migawek ze zbiorowej codzienności. Autorka dostrzega znaki przemian społecznych, podziałów klasowych czy drobnomieszczańskich aspiracji. Udowadnia, że dzięki wnikliwej obserwacji właściwie każdy może ożywić nasza pamięć i pozwoli odkryć prawdę o samym sobie.
James – Percival Everett, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 9 kwietnia
„James” Percivala Everetta to nagrodzona National Book Award brawurowa reinterpretacja „Przygód Hucka Finna” Marka Twain, w której zniewolony Jim odzyskuje głos i przeciwstawia się konwenansą.
Missisipi na moment przez wybuchem wojny secesyjnej. Niewolnik Jim ma zostać sprzedany człowiekowi z Nowego Orleanu. Oznacza to dla niego rozłąkę z żoną i córką. Mężczyzna postanawia uciec i ukrywać się na Wyspie Jacksona, dopóki nie opracuje planu. Tymczasem Huck Finn pozoruje swoją śmierć, żeby uwolnić się od brutalnego ojca.
James i Huck decydują się na wspólną podróż, która zmieni ich obu.

The Fiancé Dilemma – Elena Armas, tłum. Marta Piotrowicz-Kendzia, Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 9 kwietnia
Ebook tego tytułu dostępny w przedpremierze– wyłącznie na Woblinku!
Nowy bestsellerowy romans autorki „The Spanish Love Deception” i „The American Roommate Experiment”.
Josie Moore już cztery razy była o krok od „żyli długo i szczęśliwie”, jednak za każdym jednym razem zrywała zaręczyny. Jej ojciec postanowił grać przed światem idealną rododzinę i teraz Josie czuje się jak Kardashianka. Z tą różnicą, że jej życie bardziej przypomina dramat niż reality show.
Matthew Flanagan uważa, że ciąży na nim klątwa. Wraca do rodzinnego miasta i wpada siostrę swojej najlepszej przyjaciółki – Josie. Postanawiają wejść w układ i udawać doskonałą parę, jednak im dłużej grają, tym stają się sobie bliżsi.
Nie jesteśmy tu dla przyjemności – Nina Lykke, tłum. Karolina Drozdowska, Wydawnictwo Pauza
Data premiery: 16 kwietnia
To druga po „Ostatnim stadium” wydana przez Pauzę powieść norweskiej pisarki Niny Lykke. Powieść nominowana do Nagrody Księgarzy w 2022, w tym samym roku zdobyła również Nagrodę Literacką Riksmålsforbundet. Prawa do tłumaczenia sprzedano już do kilkunastu krajów.
Nina Lykke, z charakterystycznym dla siebie sarkazmem, kreśli portret uprzywilejowanej wyższej klasy średniej i elity literackiego świata, w którym wszystko jest dozwolone. Oczywiście, o ile trzymamy się z góry ustalonych zasad. Bo w końcu nie jesteśmy to dla przyjemności.
Knut jest pisarzem w średnim wieku. Ostatnią powieść, która odniosła sukces wydał dwie dekady temu. Od tego czasu czuje, że się wypalił, a kolejne powieści przechodziły od echa. Teraz jednak Knut znów dostrzega szansę na wielki powrót. Mężczyzna otrzymał zaproszenie za prestiżowy festiwal literacki. Jako moralne wsparcie, zabiera ze sobą przyjaciela imieniem Frank. Okazuje się, że jednym z pozostałych uczestników dyskusji jest nowy mąż byłej żony Knuta.
Fałszywy zając – Fernanda Melchor, tłum. Katarzyna Sosnowska, Wydawnictwo Mova
Data premiery: 23 kwietnia
Najnowsza powieść meksykańskiej pisarki nominowanej Nagrody Bookera za „Czas huraganów” i „Paradajs”. Tym razem autorka roztacza przed czytelnikami fascynujący i brutalny portret miasta wzorowanego na Veracruz, pogrążonego w przemocy, biedzie oraz korupcji.
Andrik ucieka od przemocowej opiekunki i trafia w ręce jeszcze bardziej sadystycznego oprawy. Jego przyszywany brat Zahir wyrusza na pomoc. Dla Pachiego i Vinicio, dwójki przyjaciół, alkohol, narkotyki i nocne eskapady są sposobem na zapomnienie o przebytych trauach.
Powieść Fernandy Melchor to pełna mroku historia o złudnych marzeniach, losie i cienkiem granicy między miłością, a zniszczeniem. „Fałszywy zając” ukazał się po raz pierwszy w 2013 roku i zajął ważne miejsce w literaturze hispanoamerykańskiej.
Szusza – Jørn Lier Horst, tłum. Milena Skoczko-Nakielska, Wydawnictwo Smak Słowa
Data premiery: 23 kwietnia
Kolejny tom bestsellerowej serii o Williamie Wistingu.
Na dnie wysychającego zbiornika wodnego odnaleziono zwłoki młodego mężczyzny, który zaginął ośmiu lat temu. Po drugiej stronie jeziora emeryt Evert Harting bada wyschnięte dno za pomocą wykrywacza metalu. Odkrywa przedmioty należące do dziewczyny, która cztery lata temu zaginęła z kempingu w Szwecji.
Wisting zajmuje się jednocześnie obydwoma sprawami. W trakcie śledztwa na światło dzienne wychodzą kolejne sekrety.
Jazda – Muriel Spark, tłum. Jacek Dehnel, Wydawnictwo Znak
Data premiery: 23 kwietnia
Szokujące arcydzieło i niewydany nigdy wcześniej w Polsce literacki thrillery w fenomenalnym przekładzie Jacka Dehnela.
Lise udaje się na południe Europy. Ma starannie przygotowane strój i plan. Zamierza spotkać się z pewnym mężczyzną. Nie wie, kim on jest, ale wie, że na nią czeka.
Dzień później policja znajduje ciało kobiety, która padła ofiarą brutalnego morderstwa. Teraz czytelnik będzie miał możliwość śledzenia kilkunastu ostatnich godzin bohaterki. Co doprowadziło do jej śmierci?
W swojej zaskakującej i przewrotnej powieści autorka gra z konwencją thrillera. Poddaje w wątpliwość podział na ofiarę i sprawcę, co rusz podważając oczekiwania odbiorcy.
W 1974 roku powieść doczekała się ekranizacja z Elizabeth Taylor w roli głównej. W 2010 roku książka otrzymała nominację do Lost Man Booker Prize.
North Woods – Daniel Philippe, tłum. Maciej Studencki, Wydawnictwo Poznańskie
Daniel Philippe przygotował dla czytelników przejmującą powieść o osamotnionym domu położonym w lasach Nowej Anglii, opowiedziana przez pryzmat losów jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Finalista National Book Critics Circle Award, książka roku według „New York Timesa” i lektura obowiązkowa dla wielbicieli dobrej historii.
Zaledwie moment – Liane Moriarty, tłum. Dominika Kardaś, Wydawnictwo Znak
Data premiery: 23 kwietnia
Liane Moriarty, autorka bijących rekordy popularności „Małych kłamstewek”, powraca z trzymającą w napięciu powieścią psychologiczną.
To miał być lot jak każdy inny. Niespodziewanie na pokładzie opóźnionego samolotu pewna staruszka zaczyna przepowiadać pasażerom, kiedy i jak umrą. Paula dowiaduje się, że jej synek umrze przed ósmymi urodzinami. Ethan, ma zginąć za parę miesięcy w bójce. Piękna stewardesa podobno popełni samobójstwo. A Eve ma zamordować jej ukochany mężczyzna.
Jak pasażerowie zareagują na te makabryczne przepowiednie? Pogodzą się z losem, czy może będą próbowali oszukać przeznaczenie?
Nowości książkowe maja 2025
Zanim zapomnimy o życzliwości – Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja
Data premiery: 21 maja
Piąty tom bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchiego. Tym razem autor przypomina czytelnikom o mocy życzliwości i znów przenosi ich do kameralnej kawiarni. Tworzy dające ukojenie historie, jak powrót do znajomego, bezpiecznego miejsca.
Czworo nowych gości decyduje się na podróż w przeszłość, każdy z innych powodów:
– chłopiec, któremu zależy na szczęściu rozwodzących się rodziców
– mama, która nie zdążyła nadać imienia swojemu dziecku
– ojciec, który nie pogodził się w wyborem córki
– kobieta, która żałuje, że nie wybrała walentynkowego prezentu.
Każdy z nich szuka ukojenia i szansy na ruszenie dalej.
Nie wymiękaj – Stephen King, tłum. Tomasz Wilusz, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data premiery: 27 maja
W swojej najnowszej powieści pt. „Nie wymiękaj” Stephen King wraca do swojej ulubionej bohaterki – Holly Gibney.
Policja miasta Buckeye otrzymuje tajemniczy list, które zawiera niezwykle przerażającą groźbę. Już wkrótce życie straci czternaście osób. Morderstwa mają być aktem pokuty za śmierć niewinnej osoby. Detektyw Izzy James wie, że zagrożenie jej śmiertelnie poważne. Kobieta prosi o pomoc swoją przyjaciółkę Holly Gibney.
Tymczasem bardzo kontrowersyjna działaczka na rzecz praw kobiet, Kate McKay, rusza w drogę z serią wykładów. Kate przyciąga zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jeden z tym drugich zamierza ją zabić. Holly dostaje posadę ochroniarza Kate.
Oba wątki zbiegają się w zaskakującym finale.
Tam na niebie są rzeki – Elif Shafak, tłum. Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie
Tegoroczny maj przyniesie nam nową powieść Elif Shafak. „Tam na niebie są rzeki” była nominowana Goodreads Choice Awards w kategorii Historical Fiction. W swojej najnowszej książce finalistka Nagrody Bookera opowiada historię trzech bohaterów żyjących wzdłuż dwóch rzek. Ich losy splatają się w cieniu jednego z największych eposów wszech czasów.
Nowości książkowe czerwca 2025
The Wedding People – Alisen Espach, tłum. Katarzyna Makaruk, Wydawnictwo Poznańskie
„The Wedding People” to zaskakująca i poruszająca opowieść o niespodziewanym gościu weselnym, a także o całkowicie przypadkowych spotkaniach, które mogą wywrócić nasze życie do góry nogami.
Powieść Alisen Espach zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Goodreads w kategorii Fiction i znalazła się w zestawieniu „100 Must-Read Books of 2024” magazynu „Time”.
Nowości książkowe sierpień 2025
Theft – Abdulrazak Gurnah, tłum. Agnieszka Walulik, Wydawnictwo Poznańskie
W sierpniu nakładem wydawnictwa Poznańskiego ukaże się najnowsza powieść Abdulrazaka Gurnaha będąca jednocześnie jego pierwszą książką napisaną po zdobyciu Literackiej Nagrody Nobla. Na jej kartach opowiada historię trzech młodych osób w Tanzanii.
Nowości książkowe wrzesień 2025
The Secret of Secrets (Tajemnica tajemnic) – Dan Brown
Data premiery: 9 września
Początek 2025 roku obiegła ekscytująca wiadomość o powrocie najpoczytniejszej serii (z Robertem Langdonem w roli głownej) jednego z najpopularniejszych autorów na świecie, Dana Browna.
W „The Secret of Secrets” Robert Langdon wyrusza do Pragi na wykład swojej partnerki, Katherine Solomon, specjalistki w dziedzinie noetyki. Kobieta ma zamiar planuje przedstawić kontrowersyjne odkrycia dotyczące ludzkiej świadomości, które mogą podważyć wielowiekowe przekonania. Nieoczekiwanie dochodzi do brutalnego morderstwa i zaginięcia zaginięcie Katherine. Bohater staje się celem potężnej organizacji i jest ścigany przez tajemniczego napastnika. Gdzie zaprowadzą go poszukiwania ukochanej?
Warto podkreślić, że „Tajemnica tajemnic” ukaże się w Polsce tego samego dnia, co na całym świecie.
Nowości książkowe październik 2025
Nowości książkowe listopad 2025
Dzikie domy – Colin Barrett, tłum. Miłosz Biedrzycki, Wydawnictwo Filtry
Colin Barrett to irlandzki pisarz kanadyjskiego pochodzenia. Zadebiutował w 2009 roku na łamach czasopisma literackiego „The Stinging Fly”. „Dzikie domy”, jego pierwsza powieść, była nominowana do Nagrody Bookera. Tytuł ten ma ukazać się w polskim przekładzie w listopadzie 2025 roku, nakładem wydawnictwa Filtry.
Akcja książki rozgrywa się w szarym irlandzkim miasteczku Ballina. Autor kreśli portret irlandzkiej prowincji oraz jej mieszkańców jako grzęznących w bierności, która zabija życie. Barrett pokazuje, że to od każdej jednostki czy wyrwie się z marazmu.
Powieść znalazła się na liście najlepszych książek 2024 roku według „New York Timesa”.
Nowości i zapowiedzi wydawnicze 2025 – data nieznana
Nasze wieczory – Alan Hollinghurst, tłum. Katarzyna Makaruk, Wydawnictwo Filtry
Wielki powrót Alana Hollinghursta, nazywanego współczesnym Henrym Jamesem. Laureat Nagrody Bookera stworzył fantastyczny portret Anglii ostatniego czasu. Pisze także o uniwersalnych sprawach, takich jak nieubłagany upływ lat, poszukiwanie sensu, klasowe i życiowe ograniczenia czy wreszcie miłość.
„Nasze wieczory znalazły się na liście najlepszych książek 2024 roku według „New York Timesa”.
Raising Hare – Chloe Dalton, Wydawnictwa Literackie
W 2025 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się tłumaczenie książki „Raising Hare”. To zapis relacji autorki Chloe Dalton z uratowanym i przygarniętym dzikim zającem.
Książka ta znalazła się na szczytach list bestsellerów w Wielkiej Brytanii i uzyskała status Bestellera „Sunday Times”. Otrzymała liczne nominacje, m.in. do Women’s Prize for Non-Fiction 2025 (krótka lista) oraz Waterstones Book Of The Year 2024.
Autorka jest ekspertką, doradczynią i autorką politycznych przemówień. Przez lata pracowała w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, „Raising Hare” to jej literacki debiut.
Więcej szczegółów wkrótce. Lista będzie aktualizowana na bieżąco!
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (522)
- Audiobooki (50)
- Bez kategorii (31)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (30)
- Filmy na podstawie książek (30)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (145)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (193)
- Premiery książek (99)
- Rankingi książek (104)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (206)
- Zapowiedzi książek (57)