Serial „Stranger Things” wraca na srebrny ekran po raz przedostatni. Czwarty sezon ukaże się w dwóch częściach. Pierwsza z nich jest już dostępna na Netflixie. Na drugą będzie trzeba poczekać aż do 1 lipca. Poprzednie odsłony produkcji zostały bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i widzów na całym świecie. W związku z powrotem i nieuchronnym pożegnaniem „Stranger Things” przygotowaliśmy listę książek rozgrywających się w serialowym uniwersum, albo takich, które swoim klimatem przeniosą Was z powrotem do małego miasteczka w stanie Indiana.Po trzyletniej przerwie popularna produkcja wraca na Netflixa po raz przedostatni. Wiemy, że większość z Was doskonale zna, albo chociaż kojarzy „Stranger Things”, jednak dla porządku napiszemy o niej kilka słów, a potem odpowiemy na pytanie czy są jakieś książki podobne do stranger things

„Stranger Things” – jedna z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat

„Stranger Things” jest amerykańskim serialem stworzonym przez braci Matta i Rossa Duffer dla platformy Netflix. Twórcy serialu są również jego reżyserami i scenarzystami. Produkcja określana jest często jako sciencie-fiction z elementami horroru, których z sezonu na sezon jest coraz więcej. Podobnie jak w przypadku Harry’ego Pottera, atmosfera zagęszcza się z każdą kolejną częścią, wszystko staje się mroczniejsze, a twórcy stopniowo przekraczają wytyczoną w pierwszym sezonie granicę.

Serial rozgrywa się w latach 80. w Hawkins, typowym amerykańskim miasteczku. Czas akcji nie jest przypadkowy – cała produkcja, zarówno formą, jak i treścią, nawiązuje do kultury popularnej tamtego okresu, czerpiąc garściami z twórczości Stevena Spielberga, Johna Carpentera, George’a Lucasa, Stephena Kinga, Ridleya Scotta i innych twórców tamtej epoki.

„Stranger Things” ukazało się w 2019 roku i z miejsca podbiło serca zarówno krytyków, jak i publiczności. Widzowie docenili zwłaszcza bardzo dopracowaną oprawę serialu, klimat, reżyserię czy aktorstwo. Cieszyły też liczne nawiązania do klasyków z lat 80., których wyłapywanie to czysta przyjemność.

 

Ale o czym tak właściwie jest „Stranger Things”?

Wszystko zaczyna się od zaginięcia dwunastoletniego Willa Byersa. Chłopiec w tajemniczych okolicznościach „wyparowuje” z Hawkins. Nikt nie wie co mogło się z nim stać. Miejscowy komendant policji rozpoczyna śledztwo w sprawie zaginięcia młodego Byersa. Niedługo później w miasteczku pojawia się dziwna dziewczynka o nadprzyrodzonych umiejętnościach. Przybyszka wydaje się wiedzieć, gdzie jest Will.

„Stranger Things” książki po kolei – tytuły z uniwersum

Serial szybko okazał się wielkim hitem. Uniwersum powiększało się, a w jego obrębie powstawały książki, gry i komiksy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wydarzeniach mających miejsce przed zaginięciem Willa sięgnijcie poStranger Things. Mroczne umysły” Gwendy Bond. Terry Ives (!), młoda i wyjątkowo ambitna dziewczyna, prowadzi spokojne życie w małym miasteczku w stanie Indiana. Kiedy dowiaduje się o rządowym eksperymencie MKUltra decyduje się wziąć w nim udział. Nie wie jeszcze, że ta decyzja zaważy na całym jej życie.

Stranger Things. Mroczne umysły - Gwenda Bond
Znajdź ebooka lub audiobooka Stranger Things. Mroczne umysły na Woblinku

Jeśli chcesz czytać „Stranger Things” po kolei, kolejną książką, dzięki której fani serialu mogą poznać przeszłość bohaterów jestStranger Things. Ciemność nad miastem” Adama Christophera. Hopper i Jedenastka spędzają pierwsze wspólne święta. Dziewczyna postanawia wykorzystać tę okazję do wypytania szeryfa o jego przeszłość.

Stranger Things. Ciemność nad miastem - Adam Christopher
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

Kolejną powieścią rozgrywającą się w serialowym uniwersum jest „Stranger Things. Wszyscy mówią na mnie Max” Brenny Yovanoff poświęcona tytułowej Max, która dołączyła do paczki przyjaciół w drugim sezonie.

Stranger Things. Wszyscy mówią na mnie Max Brenna Yovanoff
Kup ebooka na Woblink.com

Poza książkami powstała także seria komiksów „Stranger Things”. Najnowszy tom, o podtytule „Obóz naukowy” ukazał się w 2021 roku. Jego akcja rozgrywa się pomiędzy drugim, a trzecim sezonem. Dustin wybiera się na obóz naukowy. Chce nawiązać nowe znajomości i odpocząć, jednak szybko okazuje się, że nie będzie to proste. Na terenie obozu pojawia się tajemnicza postać o wrogich zamiarach, a opiekunowie zaczynają znikać…

Stranget Things. Obóz naukowy - autor zbiorowy
Kup komiks na Woblink.com

Co czytać po obejrzeniu „Stranger Things”, czyli lista książek w klimacie serialu

Jeśli wszystkie sezony „Stranger Things” już za Wami, ale jeszcze nie jesteście gotowi na pożegnanie z Jedenastką i innymi bohaterami, sprawdźcie poniższą listę. Znajdziecie na niej kilkanaście tytułów książek podobnych do „Stranger Things”, które być może pozwolą Wam zostać w klimacie Hawkins na dłużej.

Instytut, Stephen King

Instytut” ukazał się w 2019 roku i jest połączeniem fantastyki z literaturą młodzieżową. Na terenie całych Stanów Zjednoczonych dochodzi do porwać dzieci obdarzonych telekinezą i telepatią. Uprowadzeni są przetrzymywani w tajnym obiekcie państwowym zwanym Instytutem. Jednym z nich jest Luke Ellis, wybitnie inteligentny dwunastolatek, który zamierza dokonać czegoś, co nie udało się nikomu wcześniej – uciec z Instytutu i ocalić resztę dzieciaków. Fabuła powieści jest zbliżona do losów jednej z głównych bohaterek „Stranger Things”: tajemniczej Jedenastki o wyjątkowych mocach.

Książki w klimacie Stranger Things - Instytut, Stephen King
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

Moja przyjaciółka opętana, Grady Hendrix

Nasza kolejną propozycją jest „Moja przyjaciółka opętana” Grady’ego Hendrixa, autora m.in. „Horrorstöru” i  „Poradnika zabójców wampirów klubu książki z południa”. Tym razem Hendrix postawił na dynamiczny thriller o zjawiskach nadprzyrodzonych z popowymi hitami lat 80. XX wieku w tle. Abby i Gretchen są najlepszymi przyjaciółkami. Pewnego wieczora jedna z nich ginie w lesie. Kiedy się odnajduje, nie jest już tą samą osobą co wcześniej. Abby coraz wyraźniej widzi zmiany, jakie zachodzą w Gretchen. Czy przyjaźń dziewcząt jest wystarczająco silna, aby pokonać samego diabła?

Książki w klimacie Stranger Things - Moja przyjaciółka opętana, Grady Hendrix
Kup książkę papierową na Woblink.com

To, Stephen King

To jeden z najpopularniejszych bestsellerów Stephena Kinga. Powieść jest nie tylko horrorem o morderczej istocie czyhającej na najmłodszych mieszkańców Derry, ale także opowieścią o dorastaniu, miłości i przyjaźni. W kanałach amerykańskiego miasteczka zalęga się tajemnicze zło, które poluje na dzieci. Grupka nastoletnich przyjaciół staje do walki z przybierającym różne postacie potworem. „Toswoim klimatem niezwykle przypomina „Stranger Things”, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Sami twórcy netflixowej produkcji pojadą tę powieść jako jedną ze swoich inspiracji.

To, Stephen King
Znajdź audiobooka lub książkę papierową na Woblinku

Letnia noc, Dan Simmons

„Letnia noc” Dana Simmonsa jest kolejnym tytułem będącym inspiracją dla braci Duffer. Powieść rozgrywa się latem 1960 roku w małym miasteczku w Illinois. Ostatni dzień roku szkolnego jest równocześnie ostatnim dniem życia potężnego gmaszyska Old Central School – górujący nad Elm Haven budynek ma zostać zniszczony. W miasteczku zaczyna dochodzić do zaginięć dzieci. Kto za nie odpowiada?

Letnia noc, Dan Simmons
Znajdź ebooka lub audiobooka na Woblinku

Ulica strachu, R. L. Stine

R. L. Stine jest amerykańskim pisarzem nazywanym niekiedy Stephenem Kingiem literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jego najpopularniejszą serią jest, przeniesiona na srebrny ekran „Gęsia skórka”. Jednak do tematu „Stranger Things” dużo lepiej pasuje zapoczątkowana przez wydaną w 1989 roku „The New Girl” seria „Ulica strachu”. Jedną z powieści z cyklu jest „Dziewczyna znikąd”. Lizzy Palmer to nowa, piękna i bardzo tajemnicza uczennica Shadyside High. Nikt nie wie skąd pochodzi, ani gdzie mieszka. Nastoletni Michael jest oczarowany dziewczyną, jednak kiedy w podejrzanych okolicznościach zaczynają ginąć jego bliscy znajomi, dziewczyna Michaela zaczyna podejrzewać Lizzy. Co łączy tajemniczą piękność z morderstwem sprzed ponad sześćdziesięciu lat?

Ulica strachu, R. L. Stine
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblinku

Ciało, Stephen King (opowiadanie z tomu „Cztery pory roku”)

„Ciało” to jedna z czterech nowel z tomuCztery pory roku” Stephena Kinga. Autor snuje w nim pełną nostalgii opowieść o – a jakże – dorastaniu, relacjach i czekających bohaterów zmianach. Czwórka nastolatków wyrusza w wędrówkę aby, po raz pierwszy w życiu, zobaczyć na własne oczy zwłoki. „Ciało” jest jednym z najlepszych opowiadań amerykańskiego pisarza.

Ciało, Stephen King
Kup ebooka na Woblink.com

Miasto duchów, Victoria Schwab

Główną bohaterką „Miasta duchów” Victorii Schwab jest dwunastoletnia Cassidy Blake. Kiedy jej rodzice przyjmują propozycję nakręcenia serialu o nawiedzonych miastach, dziewczyna razem z nimi przenosi się do Edynburga, pełnego tajemnych przejść i opuszczonych zamków. To tam ma rozgrywać się akcja pierwszego odcinka produkcji. Niespodziewanie Cassidy przekracza granicę światów i odkrywa Zasłonę oddzielającą świat żywych od krainy duchów.

Miasto duchów, Victoria Schwab
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

Trylogia mgły, Carlos Ruiz Zafón

Carlos Ruiz Zafón jest kojarzony przede wszystkim z bestsellerowym cyklem „Cmentarz Zapomnianych Książek”. Jednak w odniesieniu do „Stranger Things” proponujemy „Trylogię mgły”. To przeznaczony dla młodzieży zbiór trzech oddzielnych opowieści, które łączy klimat, tajemnica i świat spowity mgłą. W pierwszym tomie pt. „Książę mgły” rodzina Carverów przeprowadza się w 1943 roku do niewielkiej rybackiej osady. Rodzice, wraz z trójką dzieci, zamieszkują w domu należącym wcześniej do Fleishmanów, których dziewięcioletni syn utonąć w morzu. Od samego początku rodzeństwo Carverów doświadcza w domu dziwnych rzeczy. Niedługo przyjdzie im się przekonać, że miejscowa legenda może okazać się przerażająco prawdziwa.

Trylogia mgły, Carlos Ruiz Zafón
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblinku

Podpalaczka, Stephen King

„Podpalaczka” to kolejna książka mistrza grozy, jaka trafiła na naszą listę. Tym razem ze względu na podobieństwo między główną bohaterką powieści Stephena Kinga, a serialową Jedenastką. Charlie McGee wraz z tatą muszą uciekać przed agentami rządu chcących wykorzystać paranormalne zdolności dziewczynki do swoich własnych celów. Charlie żyje w ciągłym strachu. Boi się ludzi, którzy starają się ją wytropić. Boi się również swoich mocy, jednak kiedy jej bliscy znajdą się w tarapatach, nie zawaha się ich użyć.

Podpalaczka, Stephen King
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

Siła, Naomi Alderman

Powieść Naomi Alderman łączy z serialem nie klimat, a moce, jakimi władają zarówno Jedenastka, jak i bohaterkiSiły”. Kobiety na całym świecie odkrywają, że jednym dotknięciem potrafią zadawać niewyobrażalny ból, a nawet pozbawiać życia. Mężczyźni tracą władzę i nadchodzi Dzień Dziewczyn. Zmiana, jaka zaszła w świecie połączy losy twardej londynki z bandyckiej rodziny młodego bogatego chłopaka, amerykańskiej polityczki i adoptowanej przez bardzo religijnych opiekunów dziewczyny.

Siła, Naomi Alderman
Znajdź audiobooka lub książkę papierową na Woblinku

Siedem minut po północy, Patrick Ness

„Siedem minut po północy” to niezwykła opowieść stracie i miłości, a także o potworach, które kiedy zagoszczą w ludzkim życiu, mogą zmienić je na zawsze. Conor budzi się i dostrzega za swoim oknem potwora. Jest to jednak inny potwór, niż chłopiec przypuszczał. Potwór zza okna jest stary, dziki i zdecydowanie chce czegoś od chłopca. Tylko czego? Patrick Ness zdecydował się na opowiedzenie trudnej, ważnej historii, w której znalazło się miejsce zarówno na potwory z wyobraźni, ale także te realne.

Siedem minut po północy, Patrick Ness
Kup książkę na Woblink.com

W górach szaleństwa i inne opowieści, H.P. Lovecraft

Niezwykłe potwory rodem z najbardziej przerażających koszmarów, obce światy, niesłabnące poczucie dziwności i zagrożenia – wszystko to można znaleźć w prozie H.P. Lovecrafta, ojca horroru. Jego utworami inspirowali się Clive Barker, Graham Masterton i oczywiście Stephen King. Echa twórczości Lovecrafta widać także w serialu „Stranger Things”. Jeśli chcecie rozpocząć czytelniczą podróż do  świata Lovecrafta, balansującego między szaleństwem, a poczytalnością, ale nie macie pomysłu czego zacząć, sprawdźcie wpis na portalu Czytaj PL.

książki podobne do stranger things: W górach szaleństwa
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblinku

Przygody Pana Samochodzika, Zbigniew Nienacki

Na liście nie mogło zabraknąć polskiego tytułu! Jeśli chcecie zanurzyć się w świat pełen zagadek i historii podszytych szczyptą fantastyki, polecamy nostalgiczną podróż w przeszłość i sięgnięcie po którąś z powieści o przygodach Pana Samochodzika. Zamiast USA lat 80. Zbigniew Nienacki przenosi współczesnych czytelników do Polski za czasów PRL-u. Główny bohater, który pali tak dużo jak Hopper, interesuje się historią oraz archeologią. Zainteresowania pomagają mu w rozwiązywaniu detektywistycznych zagadek. Panu Samochodzikowi towarzyszą młodzi przyjaciele – często są nimi trzej harcerze.

książki podobne do stranger things: Przygody Pana Samochodzika
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową na Woblink.com

HEX, Thomas Olde-Heuvelt

HEXto klasyczny horror: małe, odcięte od świata miasteczko, mroczna tajemnica i grupka nastolatków, która przyczynia się do serii tragicznych zdarzeń. Bohaterowie mają dosyć przestrzegania szeregu wydumanych zasad oraz życia w zamkniętej społeczności. Postanawiają przeciwstawić się panującym w Black Spring regułom. Nie wiedzą jeszcze, że swoim postępowaniem sprowadzą śmiertelne niebezpieczeństwo na siebie i swoich bliskich.

książki w klimacie stranger things: hex
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblinku

Tam, gdzie las spotyka się z niebem, Glendy Vanderah

Naszą listę zamykamy książką „Tam, gdzie las spotyka się z niebem” Glendy Vanderah. Joanna po stracie matki i walce z rakiem piersi wraca do przerwanych studiów. Chce pokazać światu, że nie załamała się. Niespodziewanie jej rutynę i samotność zakłóca pojawienie się tajemniczej dziewczynki. Mała przybyszka zjawia się przed domem Joanny bosa i posiniaczona. Ma na imię Ursa i przybyła z gwiazd. Kobieta pozwala jej u siebie zostać, ale tylko do momentu, aż odkryje, kim tak naprawdę jest dziewczynka.

Powieść została bestsellerem Amazon Charts, „Wall Street Journal” i „Washington Post” oraz finalistką Goodreads choice award.

co czytać po stranger things:Tam, gdzie las spotyka się z niebem
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblinku

Książek w klimacie „Stranger Things” znajdziecie oczywiście więcej. Mamy nadzieję, że któraś z powyższych pozycji przypadnie wam do gustu i pomoże przetrwać czas oczekiwania na drugą połowę ostatniego sezonu.

Kiedy już wiesz, co czytać po obejrzeniu „Stranger Things”, możesz brać się za lektury! 

Zdjęcie wyróżniające: autor: Lowtrucks, licencja: licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, źródło: Wikipedia.org.