Tłusty czwartek to tradycja obchodzona głównie w Polsce i katolickiej części Niemiec. Zwyczajowo, w ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu ludzie jedzą tłuste słodycze – głównie pączki i chrust, zwany też faworkami. Tłusty czwartek otwiera ostatni karnawałowy tydzień, który kończy Środa Popielcowa. Dla wszystkich, którym nie po drodze jest z jedzeniem wysokokalorycznych rzeczy mamy rozwiązanie – możecie sięgnąć po grube, ale za to bardzo zdrowe książki i ebooki!

tłusty czwartek banner
Znajdź promocję na Woblink.com

„Księgi Jakubowe” – Olga Tokarczuk
914 stron

„Księgi Jakubowe” to najgrubsza książka Olgi Tokarczuk, świeżo upieczonej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przeszło 900-stronicowa powieść to efekt kilkuletniej, tytanicznej pracy autorki. Tokarczuk przedstawia w niej losy Jakuba Franka, filozofa i pisarza, który przewodził żydowskiej sekcie frankistów. Tłem opowieści jest wielobarwna Rzeczpospolita Obojga Narodów. W 2015 roku, za „Księgi Jakubowe” Tokarczuk otrzymała podwójną Nagrodę Literacką Nike – wyborem jury oraz czytelników.

Bestsellery październik
Kup książkę lub ebooka na Woblink.com

 „Plutopia” – Kate Brown
600 stron

Kate Brown to znana badaczka miejsc związanych z nieodpowiedzialnym użyciem energii atomowej. Za swoje publikacje – książki i artykuły – otrzymała wiele prestiżowych nagród. W liczącej przeszło 600 stron „Plutopii” opisała historię dwóch miasteczek – rosyjskiego Oziorska i amerykańskiego Richland. Mimo że dzieli je kilkanaście tysięcy kilometrów i znajdują się na różnych kontynentach, to łączy je skrywany w nich sekret. Do obu miejscowości władze ściągały pracowników, oferując im znakomite warunki życia. Jedynym warunkiem otrzymania pracy i lokum było utrzymywanie tego co się dzieje na miejscu w ścisłej tajemnicy. Na miejscu bowiem pozyskiwany był pluton – czynnik niezbędny do tworzenia broni atomowej.

Opisane przez Brown miasta widma, przez dziesięciolecia były praktycznie niewidoczne na mapach. Reporterka zbierając materiał do książki ryzykowała wiele, bowiem tajemnice związane z nieodpowiednim magazynowaniem, wyciekiem i utylizowaniem radioaktywnych substancji są pilnie strzeżone przez rządy i służby specjalne.

Plutopia grube ebooki
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Donna Tartt – „Szczygieł”
848 stron

Główny bohater powieści, Theo Decker, cudem uchodzi cało z zamachu terrorystycznego przeprowadzonego w muzeum. W ruinach budynku chłopak dostrzega obraz Carela Fabritiusa, tytułowego „Szczygła”. Obraz był ulubionym dziełem matki Theo, która niestety nie przeżyła zamachu. Chłopak postanawia wyruszyć w podróż, zabiera w nią znalezione dzieło. Niestety okazuje się, że przywłaszczenie obrazu nie było legalne – Theo wpada w kłopoty, przetrzymując dzieło ryzykuje wiele, łącznie z tym, że zagrożone będzie jego życie.

Donna Tartt za „Szczygła” otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz szereg nominacji do innych ważnych wyróżnień –  m.in. National Book Critics Circle Award i Baileys Women’s Prize.

Szczygieł Donna Tartt
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„My, naród” – Jill Lepore
848 stron

Jill Lepore przedstawia historię Stanów Zjednoczonych w zaskakującej interpretacji. Wychodząc od głównych amerykańskich idei, tych „oczywistych prawd”, o których mówił Jefferson – politycznej równości, praw naturalnych i suwerenności narodu – autorka zadaje podstawowe pytanie: Czy burzliwa historia Ameryki dowodzi tych prawd, czy też im zaprzecza? Lepore śledzi ich obecność od czasów pierwszych pionierów po izolacjonistów, od właścicieli niewolników po obrońców praw człowieka, od początków prasy drukarskiej po Facebooka. Stwierdza też, że sprzeczności w nich zawarte budują naród, który chce walczyć o sens swojej historii.

my naród tłusty czwartek książki nowa historia stanów
Kup ebooka na Woblink.com

„Bracia Karamazow” – Fiodor Dostojewski
916 strony

W bibliografii Fiodora Dostojewskiego, jednego z najważniejszych rosyjskich pisarzy, ciężko znaleźć „cienkie” książki. Wśród najdłuższych dzieł autora „Zbrodni i kary” warto wymienić „Braci Karamazow” – przeszło 900-stronicową powieść o zabójstwie ojca, w które zamieszani są jego trzej synowie. To historia o miłości, namiętności i zbrodni. Książka należy do najważniejszych dzieł światowej literatury, doczekała się setek adaptacji teatralnych i filmowych.

bracia karamazow ebooki grube książki
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Lód” – Jacek Dukaj
1054 strony

„Lód” to książka dla miłośników historii alternatywnej, steampunku i wielkich powieści napisanych z fantazją i rozmachem. Fabuła dzieła Dukaja rozgrywa się w alternatywnym świecie, w którym nie doszło do wybuchu I wojny światowej. Benedykt Gierosławski, główny bohater „Lodu”, rusza w podróż Koleją Transsyberyjską. Ma za zadanie odszukanie swojego taty. Według carskiej bezpieki i tajnych informatorów ojciec Benedykta potrafi rozmawiać z aniołami mrozu, lutymi. Na przeszło 1000 stronach Dukaj opisał podróż przez skuty lodem świat, w którym rządzą nieznane siły.

Dukaj Lód grube książki ebooki
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Gorzko, gorzko” – Joanna Bator
656 stron

Gorzko, gorzko to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.

Realizm i magiczność Gorzko, gorzko nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

tłusty czwartek ebooki tłuste gorzko gorzko
Kup ebooka na Woblink.com

„Głód” – Martín Caparrós
716 stron

To jedna z najważniejszych książek non-fiction ostatnich lat, określana mianem reportażu totalnego. Prawie 800 milionów ludzi na świecie cierpi głód. Co dziewiąty człowiek na świecie nie ma co jeść, a niemal połowa dzieci, które nie dożywają piątego roku życia umiera z powodu skrajnego niedożywienia. W swojej książce Caparrós opisuje problem głodu pod względem kulturowym, historycznym, politycznym i klimatycznym. Pokazuje, że głód ma różne oblicza w różnych miejscach na świecie – człowieka żyjącego na wysypisku śmieci w Ameryce Południowej, Amerykanina żywiącego się w darmowej jadłodajni czy ubogiego mieszkańca Indii. Ta książka zostaje z czytelnikiem na długo po zakończonej lekturze i pozostawia go z licznymi pytaniami i rozważaniami.

Głód ebook grube książki
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Pielgrzym” – Terry Hayes
784 strony

„Pielgrzym” Terry’ego Hayesa to elektryzujący thriller łączący w sobie cechy najlepszych powieści tego gatunku na czele z „Dniem Szakala”, „Homelandem” i cyklem „Jason Bourne”. Tytułowy „Pielgrzym” to kryptonim oficjalnie nie istniejącego człowieka. Dawniej miał dowodzić tajnym wydziałem wewnętrznym wywiadu USA. Swoje doświadczenie zawodowe opisał w książce. Nie przewidział, że może stać się ona podręcznikiem mordercy… 

Kobieta zamordowana w jednym z hoteli na Manhattanie. Publicznie ścięty mężczyzna w Arabii Saudyjskiej. Oczy ukradzione żywemu człowiekowi w Syrii. Ludzkie szczątki na zboczu góry w Hindukuszu. Spisek, którego celem jest mrożąca krew w żyłach zbrodnia przeciwko całej ludzkości i jedna nić łącząca wszystkie te wydarzenia. A także jeden człowiek, który może podjąć wyzwanie – Pielgrzym. 

Pielgrzym grube ebooki książki
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„4321” – Paul Auster
848 stron

To najnowsza i najdłuższa powieść Paula Austera, autora „Trylogii nowojorskiej”. „4321” jest misternie skonstruowaną opowieściach o czterech losach jednego człowieka, Archibalda Isaaca Fergusona, połączonych pojawiającą się w każdej “wersji” historii niegasnącą miłością jaką bohater pała do Amy Schneiderman. Paul Auster opisał losy i życie głównego bohatera z uwzględnieniem wpływających na nie wyborów. Pokazuje jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa przypadek i jak wiele może zmienić pozornie błaha decyzja. Powieść „4321” otrzymało w 2017 roku nominację do Man Booker Prize. 

paul auster grube książki ebooki
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Bastion” – Stephen King
1166 stron

Stephen King, amerykański mistrz grozy, znany jest z pisania opasłych powieści. Jego najnowsza książka „Instytut” liczyła prawie 700 stron, a zekranizowane niedawno „To” z Billem Skarsgårdem w roli demonicznego klauna ma ich ponad tysiąc. Najdłuższą powieścią napisaną przez Kinga jest obecnie „Bastion” (1166 stron). Książka została wydana po raz pierwszy w 1978 roku. Jest zaliczana do postapokaliptycznej fantastyki z elementami horroru i często uważa się ją za magnum opus autora. Nowoczesna broń biologiczna przynosi światu zagładę – ludzkość umiera bez żadnych wybuchów czy ataków terrorystycznych. Nieliczni, którym udało się przetrwać zaczynają śnić. Ich wizje wskazują im drogę, a także zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła. Każdy będzie musiał samodzielnie dokonać wyboru i podążyć obraną ścieżką.

Grube ebooki Bastion
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

„Złodziejka” – Sarah Waters
728 stron 

W tym zestawieniu mogła znaleźć się prawie każda książki autorstwa Sary Waters. To brytyjska pisarka, znawczyni powieści wiktoriańskiej z doktoratem z brytyjskiej literatury w zakresie gay and lesbian historical fiction. Waters znana jest ze złożonych, rozbudowanych i intrygujących opowieści osadzonych w XIX wiecznej Anglii. W „Złodziejce” opisała niezwykłą i bardzo zaskakującą historię. Całość utrzymała w duchu dzieł Dickensa i Wilkiego Collinsa. Rok 1862, wiktoriańska Anglia. Susan i Maud mają po osiemnaście lat, obie straciły matki i obie są sierotami. Sue to córka złodziejki i morderczyni. Mieszka w Londynie w domu pewnego oszusta, gdzie każdego dnia załatwia się brudne interesy. Maud jest wykształconą damą i wychowuje się w posiadłości wuja w Briar. Pewnego dnia losy dziewcząt łączą się. 

„Złodziejka” została uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Autorów Powieści kryminalnych w dziedzinie kryminalnej powieści historycznej. 

Kup ebooka na Woblink.com

Grubych tomów na Woblinku nie brakuje! Jeśli czytaliście wszystkie wymienione tytuły to koniecznie zobaczcie promocję, w której zebraliśmy dla was najciekawsze grube książki w formie papierowej i ebookowej!