To się zdarza raz na cztery lata! 1000 audiobooków z rabatami od 50% do 80%. Podpowiadamy, co wybrać
W poprzednim artykule przedstawiliśmy wam listę ebooków, objętych wyjątkową promocją, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Oczywiście w roku przestępnym nie zapomnieliśmy o fanach audiobooków. Do 3 marca znajdziecie aż 1000 tytułów w tym formacie w cenach obniżonych od 50% do 80%. Co wybrać spośród tylu adiobooków? Już podpowiadamy!
Chłopki. Opowieść o naszych babkach – Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy
Czyta Maria Peszek
Autorka w bijących rekordy popularności „Chłopkach” oddaje głos wiejskim kobietom, aby opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, ale też lękach i marzeniach. Wychodzi poza stereotyp chłopki jako rozśpiewanej dziewczyny silnej jak rzepa i pokazuje to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami chłopskiej chaty.
Kiedy niektóre kobiety wyruszają do miast, żeby usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki – harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o łóżku, butach, szkole, a także o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, aby tylko móc wyżywić rodzinę.
„Chłopki” to mocny, głęboko poruszający tytuł, który pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.
Cudowne lata – Valerie Perrin, tłum. Joanna Prądzyńska, Wydawnictwo Albatros
Czytają Paulina Holtz, Marcin Popczyński
„Cudowne lata” to powieść finalistka Grand Prix blogerów literackich we Francji i numer 1 na liście bestsellerów we Włoszech w dniu premiery. Autorka fenomenalnego „Życia Violette” stworzyła wspaniałą odę do przyjaźni i szczęsliwych lat dzieciństwa.
Rok 1986. Adrien Bobin, Étienne Beaulieu i Nina Beau chodzą do tej samej klasy szkoły podstawowej. Szybko stają się nierozłączni także poza szkołą.
Uczą się i bawią ‒ zawsze razem, nawet gdy z podstawówki przechodzą do gimnazjum, a potem do liceum, aż w końcu porzucają szkolne ławki i zaczynają bywać w klubach nocnych. Związani przysięgą krwi, obiecali sobie za wszelką cenę wspierać się w osiągnięciu upragnionego celu. Jest nim opuszczenie małego miasteczka. Chcą zamieszkać w Paryżu i oddać się muzycznej pasji. A przede wszystkim za nic nie pozwolić, by życie ich rozdzieliło. Ale czas mija nieubłaganie, a los ma wobec nich własne plany…
Rok 2017. Na dnie jeziora w małym miasteczku, w którym dorastała trójka przyjaciół, znaleziony zostaje wrak samochodu. Jaki jest związek między tragicznym wypadkiem a historią ich nierozłącznej przyjaźni?
Atlas. Historia Pa Salta – Lucinda Riley, Harry Whittaker, tłum. Anna Esden-Tempska, Wydawnictwo Albatros
Czytają Marcin Popczyński, Katarzyna Traczyńska, Joanna Domańska (Merry), Joanna Derengowska
W 2021, po kilkuletniej walce z nowotworem, zmarła irlandzka pisarka, znana przede wszystkim z bestsellerowego cyklu „Siedem Sióstr” – Lucinda Riley. Jakiś czas wcześniej zapowiedziała ósmą i finalną część serii, w której czytelnicy poznają historię adopcyjnego ojca sióstr. Niestety autorka nie zdążyła jej ukończyć. Napisała jednak kilka najważniejszych rozdziałów nowej powieści i zarysowała koncepcje całości książki „Siedem Sióstr” tom 8. Zgodnie z jej wolą, pracę nad tym tytułem przejął jej najstarszy syn Harry Whittaker. W efekcie długo wyczekiwany finał uwielbianej na całym świecie serii „Siedem sióstr” mógł ujrzeć światło dzienne.
Rok 1928, Paryż. Pewna rodzina przyjmuje pod swój dach wycieńczonego chłopca. Utalentowany młodzieniec rozkwita w nowym domu. Otaczający go ludzie zapewniają my życie, o jakim wcześniej nawet nie mógł marzyć. Chłopiec wyrasta na młodego mężczyznę, poznaje swoją pierwszą miłość, a talent szlifuje w paryskim konserwatorium muzycznym. Już prawie zapomniał o swojej mrocznej przeszłości. Tymczasem Europę zaczyna trawić zło.
Rok 2008, Morze Egejskie. Siedem sióstr spotyka się na podkładzie statku, aby pożegnać ukochanego, pełnego tajemnic ojca. Okazuje się, że Pa Salt powierzył wskazówkę dotyczącą historii ich rodziny ostatniej z sióstr, o której istnieniu do niedawna nie miały pojęcia. Długo skrywane sekrety zaczynają wychodzić na światło dzienne. Jakie konsekwencje będę miały dla sióstr?
Imię róży – Umberto Eco, tłum. Adam Szymanowski, Stanisław Kasprzysiak,Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Czyta Krzysztof Gosztyła
„Imię róży” miało swoją premierę w 1980 roku. Sukces czytelniczy tej powieści był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś „Imię róży” zalicza się powszechnie do arcydzieł XX wieku.
Listopad 1327 roku. Do opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville. Towarzyszy mu uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. W klasztorze panuje ponury nastrój. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadkowej śmierci jednego z mnichów. Sprawa jest pilna – już za kilka dni w opactwie ma się odbyć ważna debata teologiczna, w której wezmą udział dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele.
Niespodziewanie dochodzi do kolejnych zbrodni. Bohater orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece.
Uwięziona – B.A. Paris, tłum. Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros
Czyta Anna Grochowska
„Uwięziona” to thriller B. A. Paris, autorka międzynarodowego fenomenu wydawniczego, „Za zamkniętymi drzwiami“ (przekłady na 40 języków, ponad trzy i pół miliona sprzedanych egzemplarzy – w tym przeszło 400 tysięcy w Polsce).
Kiedyś: Amelie zawsze musiała potrafić o siebie zadbać. Ojciec osierocił ją, kiedy była nastolatką. Zanim wpadła w tryby opieki społecznej, uciekła i rozpoczęła nowe życie w Londynie. Poznała wpływowych znajomych i podjęła pracę w redakcji luksusowego magazynu. Niedługo później zgodziła się wyjść za mąż za jego właściciela, miliardera Neda Hawthorpe’a. Ich związek od początku opierał się na wzajemnym układzie, ale dla Amelie okazał się pułapką. Śmiertelnie niebezpieczną pułapką…
Teraz: Amelie budzi się w ciemnym pokoju bez okien. Nie wie, dokąd ją zabrano i dlaczego. Kim są jej porywacze?
Ojciec Chrzestny – Mario Puzo, tłum. Bronisław Zieliński, Wydawnictwo Albatros
Czyta Mariusz Bonaszewski
Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, której ekranizacja to według częstej opinii krytyków i kinomanów najlepszy film wszech czasów.
Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Sprawuje rządy żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru, który wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, niezwykle opłacalnym interesie, jaki jest handel narkotykami, wchodzi w ostry konflikt z cosa nostrą. Przyszłość rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny. Jednak mężczyzna nie chciał mieć nic wspólnego z brudnymi interesami. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?
Mario Puzo stworzył porywającą opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci.
Wiatrołomy – Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie
Czyta Przemysław Bluszcz
„Wiatrołomy” to pierwszy tom otwierający nową serię kryminalną Roberta Małeckiego, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Kryminalnej Piły.
Początek lat dziewięćdziesiątych, Grudziądz. W rodzinie Witbergów dochodzi do dramatycznego porwania dwumiesięcznego Filipa. Zdruzgotani rodzice zrobią wszystko, by odzyskać dziecko. Policja kręci się w miejscu, a tropy prowadzą donikąd. W sprawie pojawiają się kolejni podejrzani, ale śledczym nie udaje się odnaleźć chłopca.
Trzydzieści lat później komisarz Maria Herman przechodzi osobiste piekło, starając się raz na zawsze zerwać z nałogiem nałogu. Jej zawodowym partnerem zostaje Olgierd Borewicz, który również walczy z demonami przeszłości. Wspólnie wyruszają do Grudziądza, by rozwikłać tajemnicę porwania dziecka Witbergów. Gdzie zaprowadzi ich droga do prawdy?
Sydonia. Słowo się rzekło – Elżbieta Cherezińska, Wydawnictwo Aleksandria
Czytają Elżbieta Cherezińska, Filip Kosior
Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek. Tymczasem przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Owa fala dotarła do Szczecina, gdzie w 1620 roku stracono Sydonię von Bork.
Jej procesem żyło całe Księstwo. Broniła się przez prawie rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim.
Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Elżbieta Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica?
Osada – Michał Śmielak, Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Czyta Janusz Zadura
Zim 1978 rok. W małej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa gwałtowny atak zimy, który odcina osadę od świata. W tym samym czasie na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. W obliczu zbrodni budzą się głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar uchwycenia mordercy?
Czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach policjanci z Archiwum X wzywają emerytowanego Jana Rysia na przesłuchanie dotyczące zbrodni z 1978 roku, tym samym budząc uśpione demony
Nadchodzi III wojna światowa – Piotr Zychowicz, Jacek Bartosiak, Wydawnictwo REBIS
Czytają Marcin Stec, Bartosz Głogowski
Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną.
Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? I czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady?
To tylko niektóre z pytań, na które próbują odpowiedzieć Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz. Znany geopolityk oraz publicysta historyczny rozmawiają o Polsce i świecie. O tym, czy armia Rzeczypospolitej jest gotowa odeprzeć atak i obronić państwo. Wrzesień ’39 nie może się powtórzyć.
Bajki robotów – Stanisław Lem, Wydawnictwo Literackie
Czyta Borys Szyc
„Bajki robotów” ukazały się po razy pierwszy w 1964 roku i od samej premiery zadziwiają swoją oryginalnością. To jeden z najciekawszych eksperymentów autora „Solaris”. Stanisław Lem połączył na kartach tej książki światy pozornie obce: baśniową akcję przeniósł w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i czujące maszyny. Nie bez przyczyny książka znalazła się w kanonie szkolnych lektur. Mimo że uczniowie szkół podstawowych czytają ją na lekcjach nie oznacza, że książka nie nadaje się dla dorosłych.
„Bajki robotów” to doskonała propozycja zarówno młodszych czytelników, jak i wymagających miłośników fantastyki naukowej, skrzące się błyskotliwym humorem i arcyzabawną groteską.
Shogun – Jamesa Clavella, tłum. Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski, Wydawnictwo Aleksandria
Czyta Andrzej Hausner
„Shogun” Jamesa Clavella to monumentalna, wielowątkowa powieść o zderzeniu się dwóch cywilizacji, honorze, poświęceniu i nienawiści przeplatającej się z miłością. Akcja rozgrywa się na przełomie XVI i XVII wieku. Angielski żeglarz John Blackthorne trafia do kraju kwitnącej wiśni. Musi odnaleźć się na japońskim dworze pełnym spisków i knowań. Chce za wszelką cenę odnaleźć drogę umożliwiającą mu powrót do Europy. Nie jest to jednak proste w kraju samurajów, gdzie walka o władzę ani trochę nie przypomina zachodniej rzeczywistości. W 1980 roku „Shogun” został zekranizowany i na stałe wpisał się do kanonu najważniejszych dzieł ubiegłego wieku. W postać Johna Blackthorne’a wcielił się kultowy Richard Chamberlain.
Dodatkowo 27 lutego 2024 roku na platformie Disney + ukazał się serial będący oryginalną adaptację powieści Jamesa Clavella.
Król – Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie
Czyta Maciej Stuhr
Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.
Wszystko zaczyna się od walki bokserskiej. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumf Szapiry pilnie śledzą siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.
Lata później, już w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar wraca do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu niezmiernie pewnego siebie boksera.
Glukozowa rewolucja – Jessie Inchauspé, tłum. Anna Brzostowska, Wydawnictwo Marginesy
Czyta Ewa Konstanciak
„Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé to przetłumaczony na ponad czterdzieści języków międzynarodowy bestseller. Nawet dziewięćdziesiąt procent ludzi doświadcza gwałtownych skoków glukozy i nie ma o tym pojęcia.
Jakie są tego symptomy? Zachcianki jedzeniowe, ciągłe zmęczenie, mgła mózgowa, zaburzenia snu, obniżona odporność, trądzik… A z czasem także choroby przewlekłe takie jak cukrzyca typu 2, nowotwory czy demencja.
Autorka książki w niezwykle przystępny sposób omawia przełomowe odkrycia naukowe oraz pokazuje, jak zadbać o zdrowie bez konieczności wprowadzania radykalnych zmian.
Lucia – Bernard Minier, tłum. Monika Szewc-Osiecka, Wydawnictwo REBIS
Czyta Laura Bereszka
„Lucia” to pierwszy tom nowej serii z porucznik Lucią Guerrero i najlepiej sprzedająca się powieść policyjna we Francji.
Niespodziewanie grupa studentów kryminologii Uniwersytetu w Salamance odkrywa istnienie mordercy, który przez lata wymykał się organom ścigania. Zabójca aranżuje miejsca zbrodni na wzór scen z renesansowych obrazów.
Tymczasem w Madrycie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Jeden z funkcjonariuszy Guardia Civil zostaje powieszony na krzyżu. Porucznik Lucia Guerrera wyrusza w pościg za sprawcą zwanym „klejowym mordercą”. Żeby wytropić zabójcę, bohaterowie będą musieli połączyć siły, a także skonfrontować się z własną przeszłością. Prawda, która czeka na nich na końcu drogi okaże się straszniejsza niż wszystkie legendy i mity.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)