Tomasz Różycki laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
8 lipca 2023 roku poznaliśmy nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2022 roku. Został nim Tomasz Różycki za tom „Ręka pszczelarza” wydany przez Wydawnictwo Znak. Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas uroczystej gali będącej częścią programu głównego 12. edycji Festiwalu Miłosza.
Tomasz Różycki laureatem Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
8 lipca 2023 roku, w czasie uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w 2022 roku. Został nim Tomasz Różycki za tom „Ręka pszczelarza” wydany przez Wydawnictwo Znak. Laureat otrzymał czek na 100 tys. złotych i statuetkę inspirowaną jedną z wyklejanek Wisławy Szymborskiej.
Tomasz Różycki jest poetą i tłumaczem. Ma w swoim dorobku literackim dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Jego najbardziej zannym dziełem jest poemat Dwanaście stacji (Nagroda im. Kościelskich). Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize.
„Ręka pszczelarza” – opis wydawcy:
W nocnym labiryncie zgiełku i neonowych świateł poeta szuka zbawienia. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji. Gubi się między jawą a snem.
Ręka pszczelarza Tomasza Różyckiego to zbiór wierszy powstałych podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie. Pełen plastycznych, rytmicznych obrazów utwór buzuje wielością sensów i znaczeń. Znajdziemy tu nawiązania do obrzędu starosłowiańskich dziadów, żydowskiego Jizkor, Sanatorium pod Klepsydrą Brunona Schulza czy Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Wejście do stanowiącego motyw przewodni tomu ogrodu zoologicznego, Tiergarten, to tajemnicza i mroczna wyprawa w głąb siebie.
Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 255 książek. Oprócz laureata w tym gronie znaleźli się także:
Maciej Bobula, „Pustko”, Warstwy
Stanisław Kalina Jaglarz, „gościć sójki”, Biblioteka Śląska
Kamila Janiak, „miłość”, Wydawnictwo WBPiCAK
Jadwiga Malina, „Teoria powtórzeń”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie: nagrodaszymborskiej.pl
Michał Rusinek, prezes Zarządu Fundacji, o idei Nagrody:
Wisława Szymborska ubolewała nad tym, że nie ma czasu i sił, by wspierać młodszych poetów i poetki. Nie lubiła też roli „lokomotywy”, która mogłaby pociągnąć za sobą innych. Wymyśliła, że po Jej śmierci taką „lokomotywą” będzie Fundacja Jej imienia i zobowiązała nas do wspierania na różne sposoby ludzi pióra. Przyznajemy więc stypendia dla młodych twórców oraz zapomogi dla potrzebujących, organizujemy rezydencje literackie w mieszkaniu Szymborskiej. Ale najważniejszym naszym przedsięwzięciem jest przyznawana od 11 lat Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej wydanej w Polsce w poprzednim roku. Przez te lata stała się ona jedną z najistotniejszych i najwyższych nagród poetyckich w Polsce. I zarazem najbardziej efektywną „lokomotywą”: laureaci i laureatki tej Nagrody są chętniej wydawani w Polsce i zapraszani na literackie festiwale oraz – co szczególnie ważne – tłumaczeni na inne języki. A gala Nagrody – odbywająca się w czasie Festiwalu Miłosza – wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń literackich Krakowa.
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)