5 lipca w Krakowie rozpoczął się 12. Festiwal Miłosza. Tegoroczna edycja działa pod hasłem „Piosenki o końcu świata”. Na gości czekają liczne spotkania, debaty, spacery poetyckie, koncerty i wystawy. W czasie pięciodniowego święta poezji w Krakowie zawita mocna reprezentacja europejskich poetów i poetek m.in.: Kataryna Babkina, Kristin Berget, Antoine Cassar, Daniela Danz, Anja Kampmann i Jan Wagner. Na Festiwalu nie mogło zabraknąć znakomitych polskich twórców i twórczyń na czele z m.in. : Julią Fiedorczuk, Jerzym Jarniewiczem, Agnieszką Wolny-Hamkało, Stanisławem Kaliną Jaglarzem, Ewą Lipską czy Ryszardem Krynickim. Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków i KBF.

W programie jest przewidzianych ponad 40 spotkań, debat, wydarzeń dla dzieci a także spektakle i wystawy poświęcone Wisławie Szymborskiej. Większość spotkań odbędzie się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Festiwal trwa do 9 lipca.

Początek lipca od lat kojarzy się w Krakowie ze świętem poezji, tak będzie i w tym roku – mówi dyrektorka KBF, Carolina Pietyra. Po raz kolejny do świętowania zaprosiliśmy nie tylko poetki i poetów, ale także organizacje i instytucje, dla których poezja jest czymś istotnym. To z nimi wspólnie tworzymy to wydarzenie, które od lat stanowi trzon działań programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego 10-lecie właśnie świętujemy.

W tym roku spotykamy się po raz kolejny w warunkach trudnych do zaakceptowania. Czy tego chcemy, czy nie, stają się naszą codziennością. Kształtowanie dni powszednich przez koszmar wojny, kryzys klimatyczny czy kryzys wspólnoty bardzo intensywnie odbija się we współczesnej poezji, która jest chyba najuważniejszą obserwatorką świata – mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza. Tytułowe piosenki o końcu świata wybrzmią wielością, perspektyw: od tej nieludzkiej, poprzez codzienną, indywidualną, lokalną i ponadnarodową, ale również rozmaitością fraz, poetyk, brzmień.

Nowością w programie będą także wydarzenia organizowane w Spółdzielni Ogniwo, gdzie odbędzie się m.in. spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorek i autorów związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, koncerty Brzoska Kolektywu i Psiego Lica, a także spotkanie z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia.

Rok 2023 jest Rokiem Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki oraz wystawy, w tym fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.

Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielne świętowanie urodzin Ryszarda Krynickiego.

Tegoroczny festiwal po raz pierwszy odbędzie się pod egidą międzynarodowej platformy poetyckiej Versopolis. Działająca od 2014 roku sieć powstała, w celu wsparcia młodych twórców i promowania ich poezję poza granicami ojczystych krajów.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.  Siedzibą centrum festiwalowego będzie Pałac Potockich (Rynek Główny 20), to tam właśnie odbędzie się większość spotkań.

W tym roku na Festiwalu Miłosza nie zabraknie lipcowej odsłony Czytaj PL – z okazji 10-lecia przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO.

W akcji dostępne są utwory aż trzech poetów:

Ryszarda Krynickiego – „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5
Wisławy Szymborskiej – „Wiersze wszystkie” (po raz pierwszy w e-booku!), Wydawnictwo Znak
Adama Zagajewskiego – „Wiersze wybrane”, Wydawnictwo a5

A to wszystko za darmo przez cały lipiec! Serdecznie zapraszamy do dołączenia do akcji. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.