Fernanda Melchor laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2024, a my poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2024. Nadchodzą ekranizacje „Krwawego południka” Cormaca McCarthy’ego i „Langera” Remigiusza Mroza. A to tylko kilka newsów jakie mamy dla Was w przeglądzie książkoholicznego internetu!

Nominowani do Nagrody Literackiej Gdynia 2024

Jak czytamy na portalu Lubimyczytać.pl, na liście nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2024 znaleźli się zarówno uznani autorzy, jak i debiutanci. Laureatów i Laureatki 19. edycji wyróżnienia poznamy 30 sierpnia w czasie uroczystej gali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Otrzymają oni nagrody w postaci Literackich Kostek oraz 50 tysięcy złotych.

Esej: 

Marta Baron-Milian „Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy”, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Marcin Dymiter „Maszyny do ciszy”, Wydawnictwo Części Proste
Zuzanna Fruba „Czmych, czyli na tropach figuranta”, Wydawnictwo Nisza
Weronika Murek „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, Wydawnictwo Czarne
Magda Szcześniak „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Poezja:

Emilia Konwerska „Ostatni i pierwszy kajman”, Wydawnictwo j
Wojciech Kopeć „jest taki konik”, Wydawnictwo papierwdole
Joanna Łępicka „Zeszyt ćwiczeń”, Biuro Literackie
Julia Tkacz „Algorytmy nastawione na lokalne wypadki”, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
Mateusz Żaboklicki „Letnisko”, Fundacja KONTENT

Proza:

Grzegorz Bogdał „Idzie tu wielki chłopak”, Wydawnictwo Czarne
Mateusz Górniak „Dwie powieści ruchu”, Wydawnictwo Filtry
Katarzyna Groniec „Kundle”, Wydawnictwo Nisza
Inga Iwasiów „Późne życie”, Wydawnictwo Drzazgi
Maciej Sieńczyk „Spotkanie po latach”, Wydawnictwo Literackie

Przekład:

Mateusz Kwaterko – Théophile Gautier „Kaprysy i zygzaki”, Państwowy Instytut Wydawniczy
Maciej Piotrowski – Mike Johannsen „Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej”, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Piotr Tarczyński – William Faulkner „Światłość w sierpniu”, Wydawnictwo Znak Literanova
Iwona Zimnicka – Jon Fosse „Drugie imię”, Wydawnictwo ArtRage
Arkadiusz Żychliński – Monika Helfer „Hałastra”, Wydawnicywo Filtry

Fernanda Melchor laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2024

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została Fernanda Melchor za książkę „To nie jest Miami”. Reportaż ukazał się nakładem Wydawnictwa ArtRage. Tytuł ten przełożył Tomasz Pindel. W zeszłym roku wyróżnieniem uhonorowano Annę Goc za reportaż „Głusza” (Wydawnictwo Dowody).

„To nie jest Miami” jest cyklem wstrząsających reportaży literackich, w których autorka zabiera czytelników w podróż po rodzinnym Veracruz i okolicach.

Fernanda Melchor laureatką 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „To nie jest Miami”

Nowa adaptacja prozy McCarthy’ego. Reżyser „Drogi” zekranizuje „Krwawy południk”

Kup ebooka Krwawy południk na Woblink.com

Niestatystyczny.pl podzielił się informacją o zapowiedzi ekranizacji „Krwawego południka” Cormaca McCarthy’ego, jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich.

Krwawy południk” to oparta na autentycznych wydarzeniach z połowy XIX wieku historia nastoletniego chłopca, który pewnego dnia ucieka z domu od owdowiałego ojca pijaka. Czternastolatek wyrusza na Południe i wkracza na drogę, która przypomina podróż Dantego w głąb Piekła. To czasy bezlitosnej masakry Indian – ciemne karty w historii Ameryki, splamione przemocą i bezprawiem.

„Krwawy południk” wyreżyseruje John Hillcoat, który reżyserował rewelacyjną „Drogę” z 2009 roku.

„Langer” Remigiusza Mroza wkrótce na ekranie

Remigiusz Mróz podzielił się na swoim Facebookowym profilu informacją o nadchodzącej ekranizacji „Langera”. Będzie to sześcioodcinkowy serial SkyShowtime. Więcej szczegółów pojawi się już wkrótce.

Nagroda Mądrej Książki Roku dla „Bebechów” Adama Mirka

Kup ebooka Bebechy na Woblink.com

„Bebechy” Adama Mirka zostały docenione w konkursie „Mądra Książka Roku”, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński, gdzie otrzymały główną nagrodę w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.

Adam Mirek jest polskim popularyzatorem nauki i influencerem. W „Bebechach” bierze ciało człowieka pod lupę i odpowiada szereg nietypowych pytań.

Serhij Żadan w ukraińskiej armii

Jak informuje Rynek Książki, Serhij Żadan poinformował o wstąpieniu do armii. W poście na Facebooku napisał, że wstąpił w szeregi 13 Brygady Gwardii Narodowej i służy narodowi Ukrainy.

Serhij Żadan jest pisarzem i muzykiem. Pisze powieści, opowiadania, poezję, eseje i dramaty. W swojej twórczości porusza przede wszystkim tematykę postsowieckiej rzeczywistości na Ukrainie.   Był wielokrotnie nominowany i nagradzany za swoją twórczość literacką. Otrzymał m.in. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, Nagrodę „Mosty Berlina” oraz Nagrodę im. Josepha Conrada. Jego powieści i poezja tłumaczone były na kilkanaście języków. W polskim tłumaczeniu ukazały się jego tomiki wierszy „Historia kultury początku stulecia”, „Drohobycz”, „Etiopia” i „Antena”; oraz siedem powieści: „Big Mac„, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”.

Więcej o pisarzu możecie przeczytać TUTAJ.

Aga Zano laureatką Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2024

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury poinformowało o przyznaniu Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka za znaczący dorobek twórczyń i twórców. w tym roku laureatką została Aga Zano. To jedna z najbardziej utalentowanych polskich tłumaczek. Pracowała nad przekładem takich tytułów jak m.in. „Dziewczyna, kobieta, inna” i „Mr Loverman” Bernardine Evaristo, „Ucieczka z Chinatown” Charlesa Yu czy „Rodzina Netanjahu” Joshuy Cohena.

Członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej pisał o laureatce:

Aga Zano to pewnie najważniejsza polska pisarka współczesna, o której nigdy nie pomyśleliście, że w ogóle jest pisarką. A przecież jeśli literatura polega (między innymi) na intensywnej pracy w materii języka, a miarą jakości tej pracy jest to, na ile poszerza ona jego możliwości, to Zano należy do zdecydowanej czołówki. Trudno wyobrazić sobie dziś literaturę polską, gdyby miało zabraknąć w niej przekładowego pisarstwa Agi Zano.

Powieść grozy od George’a A. Romero

Porta Booklips informuje, że w archiwach kultowego reżysera filmów grozy – na czele z „Nocą żywych trupów” – zgromadzonych w Bibliotece Uniwersytetu w Pittsburghu znalazł się manuskrypt na wpół ukończonej powieści zatytułowanej „Pay the Piper”. Trafił na nią Daniel Kraus, który na prośbę rodziny reżysera dokańczał jego książkę o zombie.

Wiadomość o znalezieniu drugiej powieści przez długi czas trzymana była w sekrecie. Zakończona sukcesem współpraca przy „Żywych trupach” zaowocowała tym, że spadkobiercy Romero postanowili skorzystać z pomocy Krausa.

Na Booklipsie możemy przeczytać, że powieść „Pay the Piper” opowiada o małym miasteczku Alligator Point w Luizjanie. Jego mieszkańcy muszą zmierzyć się z bagiennym stworzeniem mordującym dzieci i historią swoich przodków.

Yang Lian odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2024

23 maja w Teatrze Polskim w Warszawie miała miejsce ę uroczysta gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024. W tym roku odebrał ją Yang Lian. To wybitny poeta chiński i działacz na rzecz wolności słowa.

Tegoroczna gala Nagrody była częścią obchodów 100-lecia urodzin poety odbywających się w Polsce i na świecie pod auspicjami UNESCO. W uroczystości udział wzięli poeci Tomasz Różycki oraz Ryszard Krynicki, którzy przeczytali wybrane wiersze Herberta.

Yang Lian laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024