Podczas 18. edycji festiwalu Millennium DOSC Against Gravity odbyła się światowa premiera filmu „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. To pierwsza produkcja realizowana we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta i jego spadkobiercami.

„Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”

Podczas 18. edycji festiwalu Millennium DOSC Against Gravity miała miejsce światowa premiera filmu o wybitnym polskim poecie, dramaturgu i eseiście – Zbigniewie Herbercie. Jego twórcom udało się dotrzeć do osób, które znały poetę i nigdy wcześniej nie wypowiadały się publicznie na jego temat. Wgląd we wspomnienia najbliższych poecie osób, a zwłaszcza jego żony oraz podróż śladami Herberta od Polski, przez Europę, aż do Stan Zjednoczonych umożliwiają filmowcom zadanie pytania o cenę, jaką twórca „Pana Cogito” zapłacił za niezależność.

Scenariusz produkcji stworzyli wspólnie reżyser Rafael Lewandowski i Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. W swojej książce Franaszek pieczołowicie kreśli portret polskiego poety, nie pomija trudnych czy kontrowersyjnych tematów, a także wczytuje się w korespondencje i nieznane dotąd notatki. Kreśli nie tylko wyjątkowy portret postaci Herberta, ale także snuje wyjątkową opowieść o epoce, która ukształtowała jednego z najważniejszych poetów XX wieku.

Herbert
Kup ebooka na Woblink.com

Film można obejrzeć w ramach Millennium DOSC Against Gravity w dniach 3-12 września. Więcej szczegółów na stronie festiwalu.

Zdjęcie wyróżniające: fragment plakatu filmu „Barbarzyńca w ogrodzie” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego