Jak co roku w maju, redakcja „Gazety Wyborczej” ogłasza nazwisko osoby, której przyznaje tytuł Człowieka Roku. Tym razem wyróżniony został Serhij Żadan, pochodzący z Charkowa pisarz, poeta, aktywista, wolontariusz pomagający w swoim rodzinnym mieście w walce z Rosjanami oraz wspierający cywilów humanitarnie.

Serhij Żadan – pisarz z misją

Serhij Żadan to obecnie jeden z najbardziej znanych i docenianych na świecie pisarzy ukraińskich. Po inwazji Rosji na Ukrainę Żadan postanowił zostać w Charkowie, mimo iż miasto stało się jednym z kluczowych celów wojsk rosyjskich. Charków był wielokrotnie bombardowany i ostrzeliwany. Serhij Żadan „zajął się tym, do czego pisarze podczas wojny są powołani: podtrzymywaniem ludzi na duchu, pokrzepianiem ich serc, organizacją koncertów w zaadoptowanym na schron charkowskim metrze”. Jak można przeczytać na łamach „Wyborczej” – Żadan „odwiedza rannych w szpitalu, wozi zaopatrzenie żołnierzom na froncie. A jednocześnie broni przed Rosją ukraińskiej kultury”.

Serhij Żadan – pisarz wielokrotnie nagradzany

Serhij Żadan należy do grona najważniejszych współczesnych artystów ukraińskich – jest pisarzem, poetą, publicystą, eseistą, aktywistą i muzykiem rockowym. Za swoją twórczość, w której wielokrotnie pisał o zagrożeniach ze strony Rosji, otrzymał kilka prestiżowych nagród literackich. Najważniejszą z nich  niewątpliwie jest Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” (za powieść „Mezopotamia”). W dobie sygnałów wsparcia, dodania otuchy i solidarności z Ukrainą, w mediach społecznościowych bardzo często cytowany jest jeden z wierszy Żadana, który w symboliczny sposób obrazuje to, co teraz dzieje się za nasza wschodnią granicą.

Serhij Żadan Ukraina Antena Bohdan Zadura wiersz
Wiersz pochodzi z tomu „Antena” w tłumaczeniu Bohdana Zadury

W polskim tłumaczeniu ukazały się jego tomiki wierszy „Historia kultury początku stulecia”, „Drohobycz”, „Etiopia” i „Antena” oraz siedem powieści: „Big Mac„, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”.

Wydawnictwo Czarne zapowiedziało wznowienie kilku najważniejszych powieści ukraińskiego pisarza w nowej szacie graficznej, która kolorystycznie będzie nawiązywać do okładki „Internatu”. Pierwsza z nich – „Depeche Mode” – ukaże się 22 czerwca, a miesiąc później wznowiony zostanie „Hymn demokratycznej młodzieży”.

O Żadanie pisaliśmy po inwazji Rosji na Ukrainę, a szczególnie o powieści pt. „Internat”. Żadan przedstawił w niej przerażającą rzeczywistość, w której dochodzi do końca świata jaki znamy. Bohaterem książki jest Pasza – trzydziestopięcioletni nauczyciel, który musi odebrać z internatu swojego siostrzeńca. Następnie, w miarę możliwości, wrócić z nim do domu. Zadanie nie należy jednak do najłatwiejszych. W okolicy pojawili się dziwni ludzie, którzy nie są sympatyczni, nie pachną najlepiej i choć można się z nimi komunikować, to mówią w nieco innym języku. Krok po kroku rzeczywistość Paszy została wywrócona do góry nogami i zaczęła przedstawiać opustoszałą, zimną ruinę, w której grasują okupanci.

Internat” ukazał się w 2017 roku – dziś można powiedzieć, że ponura wizja ukraińskiego pisarza zaczyna się spełniać. Podobnie, jak w powieści kraj Paszy, tak teraz Ukraina może w ciągu jednego dnia zostać „anulowana”.

internat serhij żadan ebook
Znajdź ebooka lub książkę papierową na Woblink.com 

Serhij Żadan (ur. 1974) – poeta, pisarz, aktywista, tłumacz z języka niemieckiego, członek punkowego zespołu Żadan i Psy. Wielokrotnie nominowany i nagradzany za swoją twórczość literacką. Otrzymał m.in. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, Nagrodę „Mosty Berlina” oraz Nagrodę im. Josepha Conrada. Jego powieści i poezja tłumaczone były na kilkanaście języków. W polskim tłumaczeniu ukazały się jego tomiki wierszy „Historia kultury początku stulecia”, „Drohobycz”, „Etiopia” i „Antena”; oraz siedem powieści: „Big Mac„, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”.