10 ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego
Jędrzej Pasierski, autor powieści kryminalnej „Źródło” wydanej nakładem Wydawnictwa Czarne, przygotował dla Was listę dziesięciu ulubionych powieści.
Spis treści
- 10 ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego
- „Intryga małżeńska” – Jeffrey Eugenides, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
- „Ostatni seans filmowy” – Larry McMurtry, tłum. Paweł Lipszyc, Wydawnictwo Vesper
- „Prawy człowiek” – Richard Russo, tłum. Ewa Gorządek, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
- „Chłopi” – Władysław Reymont
- „Duma i uprzedzenie” – Jane Austen, tłum. Paulina Maksymowicz, Wydawnictwo Świat Książki
- „Siedemnastolatek” – Booth Tarkington, tłum. Wacława Komarnicka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
- „Szczygieł” – Donna Tartt, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
- „Buszujący w zbożu” – J.D. Salinger
- „Zły” – Leopold Tyrmand
By przybliżyć Wam samego autora oraz jego najnowszą powieść, postanowiliśmy opisać w kilku zdaniach, czego możecie się spodziewać po tym tytule.
Jędrzej Pasierski jest pisarzem i prawnikiem. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska oraz międzynarodową pomocą rozwojową i współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Czarny Kapelusz 2019 – za kreację komisarz Niny Warwiłow. W 2020 roku Jędrzej Pasierski został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Roztopy”. To najważniejsze polskie wyróżnienie za najlepszą kryminalną powieść roku.
A co znajdziecie w książce „Źródło”? W wąwozie położonym w Beskidzie Sądeckim pasterz znajduje ciała słynnego podróżnika i jego żony. Do doliny Popradu przyjeżdża komisarz Nina Warwiłow. Na miejscu zbrodni brakuje plecaka i aparatu Łazęgi, jak w okolicy nazywają podróżnika. Co jednak oznaczają szarfy na drzewach w wąwozie położonym między schroniskiem a wsią Rytów? Śledztwo rozciąga się od zaułków Nowego Sącza aż po dawne hale pasterskie. W końcu zaprowadzi Ninę wprost do położonej wysoko w górach osady, gdzie osiedliła się nietypowa społeczność. To właśnie tam wiedzie najszybsza droga, jaką mógł podążyć sprawca po morderstwie. Wiejska zasłona milczenia kryje starą prawdę głoszącą, że zabójca zawsze wraca na miejsce zbrodni. Zwłaszcza kiedy u źródła zostawił po sobie szczególny ślad…
„Źródło” to siódma część serii z charyzmatyczną komisarz Niną Warwiłow.
10 ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego
„Intryga małżeńska” – Jeffrey Eugenides, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
Listę ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego otwiera „Intryga małżeńska” Jeffreya Eugenidesa, laureata Whiting Writers Award i Henry D. Vursell Memorial Award ustanowionej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Literatury.
„Intryga małżeńska” to skłaniająca do refleksji, doskonała klasyczna opowieść o tym, jak daleko można się posunąć, aby stworzyć siebie.
Amerykańska rewolucja seksualna dobiegła końca. Podobnie jak czas nauki w college’u dla Leonarda, Madeleine i Mitchella. Madeleine to piękna buntowniczka, która odcina się od rodziny i szuka spełnienia w miłości. Leonard jest uosobieniem szaleństwa i geniuszu. Mitchella pociągają religie Indii i kultura Europy. Oboje pragną spełnić się dla Madeleine. Zaplątani w sieć wzajemnych relacji, starają się tworzyć siebie i określać swoje miejsce w życiu. Nie wiedzą jeszcze, dokąd dotrą, ale podejmują decyzje, które zaważą na całej ich przyszłości.
„Ostatni seans filmowy” – Larry McMurtry, tłum. Paweł Lipszyc, Wydawnictwo Vesper
„Ostatni seans filmowy” to wspaniała, klimatyczna opowieść rozgrywająca się w latach 50. XX wieku. W niewielkim miasteczku Thalia w Teksasie dwaj młodzieńcy, Jack Duane i Sonny, wkraczają w świat dorosłych. Stopniowo odkrywają mroczne tajemnice seksu oraz skomplikowane arkana miłości.
Larry McMurtry stworzył metaforyczną, momentami szalona i przejmująca powieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu szczęścia czy utracie złudzeń. „Ostatni seans filmowy” okrzyknięto uniwersalną historią doskonale oddającą ducha całej małomiasteczkowej Ameryki.
Na podstawie powieści nakręcony został głośny film Petera Bogdanovicha pod tym samym tytułem.
„Prawy człowiek” – Richard Russo, tłum. Ewa Gorządek, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Kolejną ulubioną powieścią autora „Źródła” jest „Prawy człowiek” Richarda Russo. To historia uroczego wykładowcy z uniwersytetu w Pensylwanii. Mężczyzna w ciągu jednego dramatycznego tygodnia zostaje posądzony o popełnienie morderstwa na gęsi, dostaje w twarz od feministycznej poetki, trafia do izby wytrzeźwień, a koniec końców do szpitala.
Russo wykreował bohatera o niezwykłym poczuciu humoru oraz świadomości wszechobecnego absurdu. Owe cechy stara się poskromić jedynie z uwagi na miłość do żony i córek, lojalność wobec przyjaciół, a także znajomość własnego charakteru.
„Chłopi” – Władysław Reymont
„Chłopi” to składająca się z czterech tomów „epopeja chłopska” Władysława Reymonta, za którą w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
W malowniczej polskiej wsi życie toczy się według rytmu pór roku oraz miejscowych tradycji. Ten dawno już ustalony porządek burzy romans między Jagną, młodą i namiętną żoną chłopa Boryny, a jego synem. Ich zakazana miłość rozkwita w cieniu społecznych konwencji i rodzinnych oczekiwań. Bohaterowie stają przed trudnymi wyborami. Jak potoczą się ich losy?
Władysław Reymont pokazuje nie tylko relacje między bohaterami, ale również problemy społeczne, z którymi mierzą się chłopi, przedstawia ich codzienność, święta, tradycje, życie uzależnione od pór roku czy pogody.
„Duma i uprzedzenie” – Jane Austen, tłum. Paulina Maksymowicz, Wydawnictwo Świat Książki
W zestawieniu ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego nie zabrakło kultowej powieści Jane Austen, na podstawie której nakręcono równie popularny film. Książka cieszy się niesłabnącą popularnością od pierwszego wydania w 1813 roku. Autorka przedstawia życie angielskich wyższych sfer. „Duma i uprzedzenie” została napisana w konwencji romansu i jest jednocześnie jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych.
Akcja rozgrywa się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Problem w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Niespodziewanie na horyzoncie pojawia się iskierka nadziei – sąsiedzką posiadłość postanawia dzierżawić pewien młody człowiek. Przystojny i bogaty młody człowiek.
„Siedemnastolatek” – Booth Tarkington, tłum. Wacława Komarnicka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Wydany pierwszy raz w 1962 roku „Siedemnastolatek” Bootha Tarkingtona to opowiedziana z dużą dawką humoru historia pierwszej miłości siedemnastoletniego Williama. Zakochał się on bez pamieci w uroczej Loli, która przyjechała na wakacje do jego koleżanki i z miejsca zawładnęła sercami wszystkich miejscowych młodzieńców. Do perypetii związanych z walką z rywalami o względy ukochanej dochodzi udręka spowodowana zachowaniem dziesięcioletniej, podążającej za bohaterem jak cień, siostry Jane.
„Dziwne losy Jane Eyre” – Charlotte Brontë, tłum. opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Świat Książki
„Dziwne losy Jane Eyre” to najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë. Po raz pierwszy ukazała się w 1847 roku i została wielkim sukcesem wydawniczym. Tytuł ten jest zaliczany do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, łączy melodramatyczną fabułę z wnikliwą obserwacją psychologiczną, a także nastrojem grozy i tajemnicy.
Autorka opowiada historię młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swojej matki. Ciotka, przy pierwszej okazji, pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do rygorystycznej szkoły dla sierot. Jane daje sobie jednak radę, zdobywa wykształcenie. Jame podejmuje pracę nauczycielki w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera. Zostaje jego narzeczoną, ale Rochester ukrywa przed światem pewien mroczny sekret.
„Szczygieł” – Donna Tartt, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Znak
W zestawieniu 10 ulubionych powieści kryminalnych autora serii z Niną Warwiłow pojawiła się „Tajemna historia”. Również tym razem nie mogło zabraknąć książki Donny Tartt, jednej z ulubionych pisarek Jędrzeja Pasierskiego. Tym razem na listę trafił „Szczygieł”, połączenie literatury pięknej z nurtem przygody i kryminału. Tytuł ten zdobył Nagrodę Pulitzera, Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction i Malaparte Prize, był nominowana do National Book Critics Circle Award, Women’s Prize for Fiction i ALA Notable Books.
Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Ze zgliszczy muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Był to ulubiony obraz jego matki, którą stracił w zamachu. Będzie on towarzyszył Theo w podróży – od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt antykwariatu w Nowym Jorku po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla bohatera bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelne niebezpiecznego kręgu.
„Szczygieł” to klasyczna opowieść o utracie,obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie do nowa, a także bezlitosnych kolejach losu.
„Buszujący w zbożu” – J.D. Salinger
Powieść amerykańskiego pisarza J.D. Salingera ukazała się po raz pierwszy w 1951 roku i niedługo po wydaniu stała się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w USA. „Buszujący w zbożu” budził kontrowersje ze względu na poruszanie wątków związanych z seksualnością nieletnich i przekleństw używanych przez głównego bohatera. Tytuł ten znalazł się na liście stu najlepszych książek wydanych w latach 1923-2005 tygodnika Time oraz znajduje się na liście lektur wielu szkół wyższych.
Główny bohater książki – szesnastoletni Holden Caulfield – nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością i zakłamaniem. Ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego.
„Zły” – Leopold Tyrmand
Ostatnim tytułem z listy 10 ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego jest „Zły”. To wielowątkowa powieść kryminalna Leopolda Tyrmanda, której akcja rozgrywa się w Warszawie lat 50. ubiegłego wieku. Książka bywa nazywana legendą i najpoczytniejszym kryminałem napisanym w czasach PRL-u.
Wszystko zaczyna się od serii tajemniczych napadów na członków warszawskiego półświatka. Ludowa milicja staje na głowie, aby złapań nieuchwytnego szeryfa bez twarzy, dzięki któremu ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Tytułowy Zły ma tylko jeden znak rozpoznawczy – niezwykłe, świetliste spojrzenie.
A w tle rozgrywa się historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, przypadkowo wciągnięta w przestępcze życie stolicy.
To już koniec listy ulubionych powieści Jędrzeja Pasierskiego, autora książki „Źródło”. Serdecznie dziękujemy autorowi za podzielenie się swoim zestawieniem ulubionych powieści i zapraszamy Was do przeczytania jego najnowszej książki!
A jeśli chcecie poznać ulubione powieści kryminalnego pisarza, koniecznie sprawdźcie poniższy artykuł.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)