31 lipca – przegląd książkoholicznego internetu
Znamy długą listę nominowanych do tegorocznego Bookera. Poznaliśmy także 100 najlepszych książek XXI wieku wg „New York Timesa”. Zapowiedziano powstanie nowej ekranizacji „Lalki” Bolesława Prusa. A to tylko kilka wiadomości jakie mamy dla Was w przeglądzie książkoholicznego internetu!
Nagroda Bookera 2024 – znamy długą listę nominowanych
30 lipca ogłoszono długą listę nominowanych do Nagrody Bookera 2024. Znalazło się na niej trzynaście tytułów. Na ten moment żaden z nich nie ukazał się w polskim tłumaczeniu. Krótką listę nominowanych poznamy 16 września, a nazwisko laureatki lub laureata zostanie przedstawione 12 listopada.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poniższym artykule:
Nowa ekranizacja „Lalki” Prusa już wkrótce
Portal lubimyczytać informuje, że kultowa powieść Bolesława Prusa doczeka się nowej ekranizacji. Reżyserem „Lalki” będzie Maciej Kawalski, znany między innymi z filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”. Do roli autora zdjęć wybrano Piotra Sobocińskiego („Wołyń”, „Boże Ciało”). Zdjęcia do filmu rozpoczną się w 2025 roku.
Producent, Radosław Drabik, w rozmowie z Filmwebem mówił: Moim marzeniem jest realizacja filmu, który dla fanów książki będzie wspaniałą adaptacją, a dla tych, którzy jeszcze jej nie czytali, mocną zachętą do lektury.
„Lalka” doczekała się już dwóch ekranizacji. W 1968 roku ukazał się film w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. W rolach głównych wystąpili Mariusz Dmochowski, Beata Tyszkiewicz oraz Tadeusz Fijewski. Dziesięć lat później powstał serial w reżyserii Ryszarda Bera z Jerzym Kamasem, Małgorzatą Braunek i Bronisławem Pawlikiem w obsadzie.
100 najlepszych książek XXI wieku według „New York Timesa”
„New York Times” opublikował listę 100 najlepszych książek XXI wieku. Listę stworzyło ponad pół tysiąca pisarzy, poetów, tłumaczy, krytyków literackich, naukowców, wydawców, dziennikarzy oraz wielbicieli literatury. Wśród nich znaleźli się między innymi Stephen King, Min Jin Lee, Karl Ove Knausgaard, Sarah Jessica Parker, Anthony Doerr, James Patterson czy Riley Sager.
Na liście nalazło się kilka powieści Eleny Ferrante, „Droga” Cormaca McCarthy’ego, „Kolej podziemna” Colsona Whitehead czy „Pokuta” Iana McEwana.
W zestawieniu „New York Timesa” przeważa fikcja, jednak znalazło się tam również wiele tytułów non-fiction, jak chociażby „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” Lawrence’a Wrighta.
Jakub Żulczyk z milionem sprzedanych egzemplarzy
Jakub Żulczyk, autor takich powieści jak „Ślepnąć od świateł” czy „Wzgórze psów”, podzielił się z czytelnikami wyjątkową informacją. Z ostatnich raportów wynika, że sprzedałem milion egzemplarzy swoich książek możemy przeczytać w jednym z najnowszych wpisów autora na social mediach.
Jakub Żulczyk zadebiutował w 2006 roku powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. Najpopularniejszą książką w jego dorobku jest „Ślepnąć od świateł”. Tytuł ten doczekał się bardzo dobrze przyjętej przez krytyków ekranizacji. Produkcja ukazała się pod szyldem HBO.
Jego najnowsza powieść to „Informacja zwrotna”. Również została przełożona na srebrny ekran, tym razem za sprawą platformy Netflix.
Nowa książka Stephena Kinga w przygotowaniu
Amerykański król horroru pracuje nad następną powieścią i zdradził już jej tytuł – „Always Holly”. Czytelnicy ponownie spotkają w niej jedną z ulubionych bohaterek pisarza, Holly Gibney. Postać ta pojawiła się wcześniej m.in. w Trylogii Pan Mercedes, „Outsiderze” i „Holly”.
Stephen King zdradził informację o najnowszej książce w wywiadzie Neilem McRobertem, twórcą podcastu „Talking Scared”.
Rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego
Jak podaje portal Booklips, na jednym z posiedzeń Sejmu posłowie wybrali przyszłorocznych patronatów. Zostaną nimi Stefan Żeromski i Antoni Słonimski. Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego z powodu przypadającej na ten rok 100. rocznicy śmierci pisarza. Żeromskiego określono w uchwale duchowym autorytetem polskiej inteligencji, autorem opowiadań, powieści, dramatów i reportaży, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków.
Dodatkowo w 2025 roku przypada 130. rocznica urodzin polskiego poety, tłumacza, pisarza, publicysty i krytyka literackiego, Antoniego Słonimskiego. W uchwale podano: W 1918 roku był jednym ze współtwórców pierwszej w wolnej Polsce kawiarni literackiej Pod Pikadorem, a niedługo później – grupy poetyckiej Skamander. W latach międzywojennych współpracował z 'Kurierem Polskim’ i 'Wiadomościami Literackimi’ oraz licznymi kabaretami. Był także współzałożycielem pierwszej w Polsce organizacji ochrony praw autorskich, znanej dziś jako Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych.
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)