Słuchanie audiobooków to często najlepszy sposób na oddawanie się lekturze w sytuacjach, gdy na książki nie mamy czasu. Doceniają je nie tylko niepoprawni książkoholicy, ale też kierowcy, rodzice małych dzieci, turyści, biegacze czy wielu pracowników fizycznych. Niemniej nie dla wszystkich jest jasne, jak rozpocząć przygodę z audiobookami. Nie wiesz, jak słuchać audiobooków? Tym wpisem postaramy się pomóc.

Jak słuchać audiobooków?

Nie dla wszystkich jest jasne, jak płynnie przejść od zakupów audiobooków, do momentu, gdy ze słuchawkami na uszach można śledzić fabułę upragnionej książki. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne. Ale po kolei.

Żeby kupić audiobooka w Woblinku, musisz wybrać tytuł odpowiednio oznaczony (a warto to zrobić, bo właśnie trwa na nie promocja!). Jak go rozpoznać?

W katalogu naszych produktów audiobook oznaczamy tak:

Oznaczenie audiobooka w katalogu Woblinka – ilustracja do artykułu "Jak słuchać audiobooków"

A na samej stronie produktu oznaczamy go tak:

Oznaczenie audiobooka na stronie produktowej Woblinka – ilustracja do artykułu "Jak słuchać audiobooków"
Staramy się nie pozostawiać Wam przestrzeni na wątpliwości, z jakim formatem książki macie do czynienia 🙂

Jeśli zakupiłeś audiobooka, jest on dostępny w formacie plików mp3. Możesz je pobrać i słuchać, na czym tylko chcesz: na komputerze, tablecie, odtwarzaczu mp3 czy komórce. Po ściągnięciu plików, musisz umieścić je w pamięci urządzenia, na którym chcesz go słuchać i po prostu włączyć plik odpowiedniego rozdziału.

Możesz jednak skrócić tę drogę i zrobić to szybciej, sprawniej i wygodniej za pomocą aplikacji, która wykona całą trudną pracę za Ciebie, a która nawet umożliwi słuchanie audiobooków bez ściągania jej na pamięć urządzenia. Jeśli masz smartphone’a (lub tablet) z systemem Android lub iOS, zainstaluj aplikację Woblink. Po zalogowaniu się w niej, na swojej półce wybierz audiobooka i możesz sam zdecydować, czy chcesz go pobrać, czy wolisz  słuchać go online (bez zaśmiecania pamięci w telefonie, ale z użyciem sieci wi-fi lub transferu). Poza tym nic więcej nie musisz robić: zrelaksuj się i oddaj lekturze. Tak, to takie proste 🙂

Jak słuchać audiobooków bardziej komfortowo?

W aplikacji Woblink audiobooków możesz słuchać albo w naturalnym tempie narzuconym przez lektora… albo i nie. Największy problem jaki mają zaawansowani czytelnicy przy audiobookach, to fakt, że lektorzy czytają książki znacznie wolniej niż oni sami. Sprawia to, że mimo najlepszych chęci zaczynają przysypiać przy czytanej lekturze. Sposób na poprawę tego stanu jest bardzo prosty. Wystarczy w aplikacji Woblink wybrać tryb przyspieszonego czytania i w ten sposób zbliżyć tempo czytania lektora do naszego własnego.

Zdjęcie przedstawiające odtwarzacz audiobooków w aplikacji Woblink. Zaznaczony przycisk umożliwiający szybsze czytanie książki
Najpierw naciskamy w miejsce oznaczone na obrazku czerwoną ramką

Zdjęcie przedstawiające odtwarzacz audiobooków w aplikacji Woblink. Widoczne menu pozwalające wybrać tempo lektury
A następnie wybieramy odpowiadające nam tempo lektury

Kiedy najlepiej słuchać audiobooków?

Słuchać można zawsze, natomiast najbardziej audiobooki przydają się, kiedy spragnieni jesteśmy dobrej książki, a nie bardzo możemy spokojnie usiąść w fotelu, otworzyć ją i zatopić w lekturze. Audiobooki mają tę przewagę nad książkami tradycyjnymi, że możemy je słuchać:

  • prowadząc samochód,
  • sprzątając mieszkanie,
  • gotując,
  • w czasie spacerów,
  • pilnując swojego dziecka np. bawiącego się w piaskownicy,
  • uprawiając jogging,
  • w czasie treningu na siłowni,
  • do snu (ale z jednym małym zastrzeżeniem).

Jak słuchać audiobooków do snu?

Wiele moich znajomych słucha audiobooków, żeby łatwiej zasnąć. Co jednak zrobić, by wyłączyły się krótko po tym, gdy wpadniemy w ramiona Morfeusza, a nie nadawały całą noc? Wystarczy ustawić ich czasowe odtwarzanie. To opcja przygotowana specjalnie dla książkowych śpiochów. Kładziesz się do łóżka, włączasz czytanie np. na 15 minut i jeśli jakiegoś fragmentu książki nie będziesz pamiętać kolejnego dnia, będziesz wiedzieć, gdzie cofnąć nagranie.

Zdjęcie przedstawiające odtwarzacz audiobooków w aplikacji Woblink. Zaznacza opcja umożlwiająca ustawienie czasu lektury
Najpierw naciskamy w miejsce oznaczone na obrazku czerwoną ramką
Zdjęcie przedstawiające odtwarzacz audiobooków w aplikacji Woblink. Widoczne menu umożliwiające wybranie czasu lektury
A następnie wybieramy czas odtwarzania

Niezależnie od naszych zwyczajów czytelniczych audiobooki pozwalają nam zapoznać się ze znacznie większą ilością książek w ciągu roku, poznać więcej fascynujących historii i nauczyć się więcej ciekawych rzeczy. A do tego chyba nie musimy Was zachęcać 🙂

Przy okazji gorąco zapraszamy Was do skorzystania z promocji na audiobooki, gdzie wybrane tytuły możecie kupić nawet o 50% taniej!

Mikołaj Kołyszko