Słuchanie audiobooków to często najlepszy sposób na zatopienie się lekturze w sytuacjach, gdy nie mamy czasu na sięgnięcie po książkę papierową czy ebooka. Doceniają je nie tylko niepoprawni książkoholicy, ale też kierowcy, rodzice małych dzieci, turyści, biegacze czy wielu pracowników fizycznych. Niemniej nie dla wszystkich jest jasne, jak rozpocząć przygodę z audiobookami. Nie wiesz, jak słuchać audiobooków? Wsiadaj, zapnij pasy i ruszaj z nami – tym wpisem postaramy się pomóc.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym są audiobooki
 2. Jak słuchać audiobooków
 3. Na jakim urządzeniu słuchać audiobooków
 4. Jak korzystać z audiobooka bardziej komfortowo
 5. Kiedy słuchać audiobooków
 6. Jak słuchać audiobooka do snu

Audiobooki – a co to takiego?

Audiobooki to książki mówione, przeznaczone do słuchania. Zazwyczaj czyta je przeszkolony lektor, aktor/ka lub sam autor książki. Można ich słuchać w formacie MP3 na dowolnym urządzeniu – na telefonie, tablecie, komputerze, a także na niektórych czytnikach. Przychodzą nam na pomoc, gdy pomimo ograniczonego czasu nie chcemy rezygnować z przyjemności czytania. By się nimi cieszyć nie potrzeba wiele, a korzyści są ogromne!

Jak słuchać audiobooków?

Nie dla wszystkich jest jasne, jak płynnie przejść od zakupu audiobooka, do momentu, gdy ze słuchawkami na uszach można śledzić fabułę upragnionej książki. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne. Ale po kolei. Jak korzystać z audiobooka?

Żeby kupić audiobooka w Woblinku, musisz wybrać odpowiednio oznaczony tytuł. Jak go rozpoznać?

 

W naszym katalogu produktowych wszystkie audiobooki oznaczamy w ten sposób:

jak słuchać audiobooków?

A na samej stronie produktu każdy audiobook jest oznaczany tak:

jak słuchać audiobooków?
Staramy się, by wszystko było czytelne i przejrzyste.

Na jakim urządzeniu słuchać audiobooków?

Jeśli sfinalizowałeś transakcję i zastanawiasz się, na czym słuchać audiobooków, przychodzimy z pomocą! Twój zakup jest dostępny na koncie użytkownika w serwisie woblink.com w formacie pliku mp3. Audiobooki możesz pobierać z wirtualnej półki i słuchać, na czym tylko chcesz: na komputerze, tablecie, odtwarzaczu mp3 czy telefonie. Po ściągnięciu plików, trzeba umieścić je w pamięci urządzenia, na którym będą odtwarzane i po prostu włączyć plik odpowiedniego rozdziału.

Jak słuchać audiobooka na telefonie?

Można jednak skrócić drogę pobierania audiobooków! By słuchać książki szybciej, sprawniej i wygodniej możesz skorzystać z aplikacji, która wykona całą pracę za Ciebie. Aplikacja Woblink umożliwia słuchanie audiobooków nawet bez ściągania ich do pamięci danego urządzenia.

Jak korzystać z audiobooka na telefonie? Jak je odtwarzać? Jeśli masz telefon (lub tablet) z systemem Android lub iOS, zainstaluj aplikację Woblink. Po zalogowaniu na swojej półce wybierz audiobooka, którego chcesz odsłuchać. W tym miejscu możesz sam zdecydować czy chcesz go pobrać do pamięci urządzenia, czy wolisz słuchać online (bez zajmowania pamięci w telefonie, ale używając transferu danych lub wi-fi). Poza tym nic więcej nie musisz robić – zrelaksuj się i oddaj lekturze! Tak, to takie proste 🙂

W jaki sposób korzystać z audiobooka bardziej komfortowo?

Największy problem zaawansowanym użytkownikom audiobooków sprawa fakt, że lektorzy czytają książki znacznie wolniej niż oni sami. Przez to, mimo najlepszych chęci, czytelnicy zaczynają przysypiać przy czytanej lekturze. Sposób na poprawę tego stanu jest bardzo prosty. W aplikacji Woblink audiobooków możesz słuchać w tempie narzuconym przez lektora lub możesz sam ustalić wygodną prędkość. Wystarczy, że wybierzesz tryb przyspieszonego czytania i w ten sposób zbliżysz tempo lektora do własnego.

 

Najpierw należy nacisnąć przycisk zaznaczony na obrazku czerwoną ramką:
jak korzystać z audiobooka

 

A następnie trzeba wybrać odpowiadające nam tempo lektury poprzez naciśnięcie przycisku „-” bądź „+” lub przesunięcie palcem na wybraną prędkość:

Na czym słuchać audiobooków?

 

Kiedy słuchać audiobooków?

Jeśli wiemy już, na czym oraz jak słuchać audiobooków, pozostaje nam jedna z ostatnich kwestii: kiedy to robić?  Jest to pytanie, które nurtuje wielu czytelników – nie mają oni czasu, by słuchać audiobooków, nie mogą się na nich skupić lub po prostu wmawiają sobie, że słuchanie audiobooków nie jest dla nich. Przychodzimy wobec tego z pomocą, by przekonać Was, że słuchać można wszędzie i zawsze, a czytanie jest dla każdego!

Audiobooki najbardziej przydają się, kiedy spragnieni jesteśmy dobrej książki, a nie bardzo możemy spokojnie usiąść w fotelu, otworzyć ją i zatopić w lekturze. Mają też tę przewagę nad książkami tradycyjnymi, że możemy je słuchać:

 •  podczas podróży – komunikacją miejską, pociągiem czy nawet samolotem,
 •  prowadząc samochód,
 •  sprzątając mieszkanie,
 •  gotując,
 •  w czasie spacerów, np. z psem,
 •  pilnując swojego dziecka np. bawiącego się w piaskownicy,
 •  uprawiając jogging,
 •  w czasie treningu w domu lub na siłowni,
 • do snu (ale z jednym małym zastrzeżeniem).

 

Jak słuchać audiobooków do snu?

Wiele osób słucha audiobooków przed snem, by łatwiej zasnąć oraz by odprężyć się po całym dniu. Pozwala to na skupienie się na ich treści, gdy nie rozpraszają nas inne czynności, które możemy wykonywać podczas słuchania. Co jednak jeśli tak bardzo rozluźnimy się w trakcie lektury, że odpłyniemy w objęcia Morfeusza? Wystarczy ustawić dla danego audiobooka czas uśpienia! Dzięki temu audiobook wyłączy się krótko po tym, gdy zaśniemy. To idealna opcja dla wszystkich książkowych śpiochów. Wystarczy, że położysz się do łóżka, ustawisz czas czytania przykładowo na 15 minut i jeśli jakiegoś fragmentu książki nie zapamiętasz kolejnego dnia, to dzięki tej funkcji będziesz dokładnie wiedzieć, do którego momentu cofnąć nagranie.

 

Najpierw należy nacisnąć przycisk zaznaczony na obrazku czerwoną ramką:

jak słuchać audiobooków?

 

A następnie wybieramy czas uśpienia – możemy skorzystać z zasugerowanych minut uśpienia lub można samemu ustalić czas uśpienia:

Na czym słuchać audiobooków?

 

Niezależnie od tego, w jaki sposób czytamy książki wszystkich nas łączy miłość do literatury. Każdy z czytelników ma swoje zwyczaje oraz sposób, w jaki korzysta z audiobooków. Ta forma pozwala nam zapoznać się ze znacznie większą ilością książek w ciągu roku, a tym samym  poznać więcej fascynujących historii, nauczyć więcej oraz poszerzyć swoje literackie horyzonty! A do tego chyba nie musimy Was zachęcać.

 

Chcesz zapoznać się z rankingiem 10 najlepszych audiobooków? Sprawdź nasze zestawienie!

Bestsellery Woblinka 2021 – top 10 audiobooków