Top 10: najlepsze tytuły romantasy
Romantasy weszło na rynek książki niczym burza i od razu podbiło serca czytelników i czytelniczek. I wcale nas to nie dziwi! W tym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się fenomenowi romantasy. Czym tak naprawdę jest ten gatunek? Jakie książki biją rekordy popularności? Zapraszamy do lektury!
Czym jest romantasy?
Romantasy łączy dwa gatunki – romans i fantastykę. Dopiero niedawno ten termin zyskał na popularności, mimo że romans w fantastyce nie jest przecież czymś niecodziennym. Kiedy więc mamy do czynienia ze „zwykłą” fantastyką, a kiedy jest to już romantasy?
Nie ma jasno określonych wyznaczników ani zasad, które ustalałyby ramy gatunku, jednak możemy wskazać kilka tendencji, które są powtarzalne. Nie każda fantastyka z wątkiem romantycznym to romantasy. Mimo że duża część klasycznych książek fantasy wykorzystuje romans, trudno nazwać „Władcę Pierścieni” lub cykl wiedźmiński Sapkowskiego powieściami romantasy. Czy potrzebujemy nowego podgatunku? Okazuje się, że tak! Od kiedy romantasy pojawiło się w social mediach, w bardzo krótkim czasie zyskało rzesze wielbicieli.
Co różni romantasy od fantastyki z wątkiem romantycznym? W romantasy elementy fantastyczne mogą być tłem dla głównego wątku romantycznego. Romans między bohaterami ma czynny wpływ na przebieg fabuły, a często stanowi nawet jej centralny punkt.
Według nas to połączenie idealne! Romantasy wciąż szybko się rozwija i wygląda na to, że książki z tego gatunku na długo pozostaną na półkach bestsellerów. A jakie tytuły romantasy warto poznać? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych tytułów.
>Najlepsze tytuły romantasy TOP 10
Fourth Wing. Czwarte Skrzydło – Rebecca Yarros, tłum. Sylwia Chojnacka, Wydawnictwo Hype
Prosimy o werble… Nasze zestawienie otwiera „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło”, czyli książka, która nie schodzi z półki bestsellerów odkąd tylko zrobiło się o niej głośno na zagranicznym BookToku.
Główna bohaterka – Violet, dołącza do elitarnego grona kandydatów na jeźdźców smoków. Dziewczyna nie ma wyboru, musi spełnić rozkaz generały Sorrengail, głównodowodzącej Wojskowej Uczelni w Basgiacie, tudzież swojej matki.
Dziewczyna stara się przetrwać w brutalnym świecie, w którym każda oznaka słabości może sprowadzić śmierć. Nie szukaj przyjaciół w Basgiacie i trzymaj się z dala od Xadena Riorsona – to przestrogi, jakie otrzymuje Violet od starszej siostry. Xaden ma wiele powodów, by nienawidzić każdego członka rodziny Sorrengail… Z wzajemnością. Nienawiść między bohaterami wkrótce jednak przeradza się w fascynację.
Smoki, rywalizacja, tajemnice – „Czwarte Skrzydło” jest wciągająca powieścią romantasy z trzymającym w napięciu wątkiem romantycznym, który pokochali czytelnicy.
Dwór cierni i róż – Sarah J. Maas, tłum. Jakub Radzimiński, Wydawnictwo Uroboros
Sarah J. Maas jest jedną z kluczowych pisarek romantasy. Jej książki to już niemal klasyka gatunku. Wciąż wzbudzają zainteresowanie czytelników, o czym świadczą kolejne wznowienia.
„Dwór cierni i róż” rozpoczyna się jako retelling Pięknej i Bestii. Śledzimy losy dziewiętnastoletniej Feyry, która podczas polowania zabija ogromnego wilka. Okazuje się, że poległy to Fae i bohaterka musi udać się do krainy Prythian, by w ramach kary spędzić tam resztę swoich dni z dala od rodziny.
Feyra odkrywa Dwór Wiosny i poznaje kolejnych mieszkańców. Zakochuje się w tajemniczym Tamlinie, mimo początkowego strachu i uprzedzenia. Szybko okazuje się jednak, że w tle rozgrywa się o wiele bardziej niebezpieczna gra niż początkowo myślała.
Cykl składa się z pięciu tomów i – według pogłosek, które powtarzają fani – to jeszcze nie koniec. W 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje o prawdopodobnej ekranizacji serii, jednak od tej pory nie ogłoszono daty premiery serialu.
Królestwo Mostu – Danielle L. Jensen, tłum. Anna Studniarek, Galeria Książki
Książki Danielle L. Jensen łączą w sobie wszystko, co najlepsze w romantasy. Kanadyjska pisarka jest autorką kilku świetnie przyjętych przez polskich czytelników serii książek: Trylogii klątwy, Mrocznych wybrzeży i wybranego przez nas dla tego zestawienia cyklu: Królestwo Mostu.
Królestwo Mostu – pierwotnie duologia, aktualnie seria wzbogacona o dwa kolejne tomy – to świetnie napisana fantastyka z romansem, który wywołuje u czytelnika wachlarz skrajnych emocji. Od frustracji, przez zdziwienie, smutek, szok i… urzeczenie. Danielle L. Jensen nie szczędzi czytelnikom wrażeń.
Lara przez całe życie była szkolona na niebezpiecznego szpiega. Jej zadaniem jest poślubienie władcy Królestwa Mostu i zniszczenie potężnego kraju od środka. Na pewno nie powinna się w nim zakochać. Ale co jeśli wszystko, co wiedziała do tej pory o Arenie i jego Królestwie to kłamstwo?
Danielle L. Jensen jest mistrzynią w konstruowaniu nieoczywistych gierek politycznych. A to wszystko stanowi świetne tło dla rozwijającej się relacji Lary i Arena. Wkrótce bohaterka będzie musiała stanąć przed poważnym wyborem – ojczyzna czy ukochany?
Okrutny książę – Holly Black, tłum. Stanisław Kroszczyński, Wydawnictwo Jaguar
Wracamy do baśniowego świata faerie. „Okrutny książę” to jedna z ulubionych książek BookToka. Holly Black zabiera czytelników do Elfhame, gdzie śledzimy losy śmiertelniczki Jude Duarte. Jude oraz jej siostry zostały porwane ze świata ludzi jako małe dzieci, jednak wciąż trudno im odnaleźć swoje miejsce w krainie elfów. Zwłaszcza, że niektórzy mieszkańcy jasno dają śmiertelniczkom do zrozumienia, że tu nie pasują. Wśród nich jest tytułowy okrutny książę Cardan, mściwy potomek Najwyższego Króla.
Główna bohaterka zostaje wciągnięta w sieć politycznych intryg, które prowadzą do zawirowań na królewskim dworze. Baśniowe Elfhame to tak naprawdę świat zdrady, kłamstwa i sztuczek. Jude jednak jest przebiegła i zrobi wszystko, by zdobyć pozycję na Dworze. Nawet jeśli oznacza to próbę oszukania Cardana.
Czy wrogowie mogą się do siebie zbliżyć, czy jest to tylko część intrygi? Na trylogię „Okrutny książę” składają się jeszcze dwa tomy: „Zły król” oraz „Królowa niczego”. Holly Black jednak nie zakończyła swojej przygody z Elfhame, niedawno pojawiła się kolejna książka z uniwersum – „Następca tronu”.
Gołąb i wąż – Shelby Mahurin, tłum. Agnieszka Kalus, We Need YA
„Gołąb i wąż” to debiut amerykańskiej pisarki, Shelby Mahurin. Trylogia o zakazanej miłości czarownicy i łowcy czarownic podbiła serca czytelniczek i czytelników na całym świecie. Autorka sięga po znane i lubiane motywy – od wrogów do kochanków (enemies to lovers) i niespodziewane małżeństwo (marriage of convenience).
Louise jest czarownicą, jednak kilka lat wcześniej uciekła z sabatu i teraz musi się ukrywać. Grozi jej niebezpieczeństwo zarówno ze strony wiedźm, jak i ludzi, ponieważ inkwizytorzy na usługach Kościoła mają za zadanie ścigać osoby parające się magią. Lou wplątuje się w kłopoty i w ramach kary musi poślubić Reida – łowcę czarownic. Trudno o dwie tak różniące się od siebie osoby. Ona – głośna i śmiała, on – honorowy i poważny. Niespodziewanie jednak Lou i Reid zbliżają się do siebie, a bohaterce coraz trudniej jest ukrywać swoją prawdziwą tożsamość…
W skład trylogii Shelby Mahurin wchodzą jeszcze dwa tomy: „Krew i miód” oraz „Bogowie i potwory”, a całość to porywająca historia dla tych, którzy kochają zakazany romans, wiedźmy i średniowieczny klimat w książkach.
Krew i popiół – Jennifer L. Armentrout, tłum. Danuta Górska, You&YA
Cykl stworzony przez Jennifer L. Armentrout to jedna z najgłośniejszych serii romantasy ostatnich lat. „Krew i popiół” to pierwsza część historii o Poppy. Główna bohaterka jest Panną, oznacza to, że została wybrana przez bogów, musi skrywać swoją twarz pod białym welonem, a jej życie naznaczone jest samotnością. Towarzyszą jej jedynie strażnicy. W ten sposób poznaje Hawke’a, który okazuje się inny niż wszyscy dotąd poznani przez nią ludzie.
Wkrótce dziewczyna ma dostąpić tajemniczej Ascedencji. Gdy coraz więcej zaczyna wychodzi na jaw, Poppy nabiera podejrzeń. Co jeśli Ascendenci nie są tymi, za których się podają? Niestety nie może liczyć na odpowiedzi. Wszyscy trzymają ją w niepewności i jedynie Hawke traktuje ją jak prawdziwą osobę z własnymi pragnieniami i potrzebami.
Do tej pory w polskim przekładzie pojawiły się 4 tomy z cyklu. W skład uniwersum Jennifer L. Armentrout wchodzi także seria Z ciała i ognia.
Królestwo Nikczemnych – Kerri Maniscalco, tłum. Andrzej Goździkowski, You&YA
W „Królestwie Nikczemnych” ponownie czekają na nas czarownice i wątek od wrogów do kochanków. Emilia i jej siostra Vittoria są czarownicami i od dziecka wpajano im, że należy strzec się Nikczemnych. Siostry na co dzień posługują się magią, ale nie wierzą w opowieści babci o piekle i demonach. Dopiero, gdy Vittoria pada ofiarą mordercy, Emilia zaczyna wierzyć w stare legendy.
By znaleźć zabójcę, bohaterka zawiera pakt z jednym z Książąt Piekieł. Pan Gniewu skrywa swoje własne tajemnice. Mimo wzajemnej niechęci między Emilią a Nikczemnym zaiskrzyło. Jak jednak zaufać diabłu? Tymczasem pojawia się coraz więcej ofiar, a Pan Gniewu nie jest jedynym Księciem Piekła, który powrócił na Ziemię.
„Królestwo Nikczemnych” to pierwsza część trylogii napisanej przez Kerri Maniscalco. Całość została już przetłumaczona i wydana przez wydawnictwo You&YA. Dwa kolejne tomy to: „Królestwo Przeklętych” i „Królestwo Złowrogich”
Asystentka złoczyńcy – Hannah Nicole Maehrer, tłum. Magdalena Rychlik, Prószyński i S-ka
Kolejnym tytułem w naszym zestawieniu jest tegoroczna premiera. „Asystentka złoczyńcy” to prawdziwy rollercoaster emocji. Evie Sage akceptuje ofertę pracy u najgorszego złoczyńcy w królestwie Rennedawn. Dziewczyna musi utrzymać całą rodzinę, więc nie może pozwolić sobie na narzekanie. W każdej historii musi być „ten zły”, ale w „Asystentce złoczyńcy” wszystko jest na odwrót, więc kiedy Evie zaczyna podejrzewać, że jej pracodawcy grozi większe niebezpieczeństwo, niż początkowo myślała, postanawia się z tym uporać.
To pełna akcji i humoru powieść, która urzeka od pierwszych stron. Intrygi i tajemnice mieszają się tutaj z postępującym zauroczeniem między Evie a Złym. Jeśli zgadzacie się z tym, że przeciwieństwa się przyciągają i lubicie motyw grumpy x sunshine (ponurak i słoneczko), „Asystentka złoczyńcy” będzie dla Was idealnym wyborem.
Divine rivals. Pojedynek bogów – Rebecca Ross, tłum. Ewa Skórska, You&YA
Kolejna książka w naszym rankingu również została wydana na polskim rynku w 2024 roku. To historia Iris Winnow, osiemnastolatki, która straciła brata na wojennym froncie. W świecie wykreowanym przez Rebeccę Ross trwa wojna między bogami. „Divine rivals. Pojedynek bogów”, podobnie jak „Asystentka złoczyńcy” wykorzystuje motyw przyciągających się przeciwieństw.
Iris rozpoczyna pracę w Oath Gazette, gdzie poznaje aroganckiego Romana. Nie są tylko rywalami. Jego życie jest zupełnie inne niż Iris. Po śmierci brata na dziewczynę spadł obowiązek utrzymania rodziny, natomiast Roman to wykształcony chłopak z bogatej rodziny. Nieoczekiwanie znajdują jednak wspólny język.
„Divine rivals. Pojedynek bogów” to piękne romantasy young adult o miłości zabarwionej magią. Druga część „Ruthless Vows” jeszcze nie ukazała się w polskim przekładzie.
These Violent Delights. Gwałtowne pasje – Chloe Gong, tłum. Małgorzata Kaczarowska, Wydawnictwo Jaguar
Nasze zestawienie kończy retelling jednej z najbardziej znanych historii o miłości – Romea i Julii. Duologia „These Violent Delights” przenosi czytelników do lat 20. XX wieku. Juliette Cai i Roma Montagow to potomkowie dwóch rywalizujących ze sobą gangów. W Szanghaju dochodzi do serii podejrzanych wypadków, a mieszkańcy zaczynają powtarzać opowieści o okrutnym monstrum. Gdy wybucha zaraza, dawne waśnie przestają mieć znaczenie, Juliette i Roma będą musieli zapomnieć o rodzinnych uprzedzeniach i połączyć siły, by rozwiązać zagadkę.
Zakazana miłość, walka o władzę i tajemniczy potwór – Chloe Gong jak nikt inny potrafi stworzyć historię, od której nie można się oderwać. „These Violent Delights. Gwałtowne pasje” to debiut młodej autorki. Książka znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa i szybko zyskała uznanie także polskich fanów. Pisarka nie pożegnała się z uniwersum Sekretnego Szanghaju, ostatnio pojawiły się dwa kolejne tomy – „Foul Lady Fortune. Nikczemna Fortuna” i „Last Violent Call. Ostatnie wezwanie”.
Kategorie
- Aktualności (517)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (28)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (29)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (97)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)