Książki postapokaliptyczne przedstawiają historie o świecie zniszczonym przez ogromną katastrofę – z winy człowieka, przypadku bądź natury. To właśnie w nich najgłośniej wybrzmiewa kruchość naszego świata i dosyć często przemożna samotność głównych bohaterów w obliczu kryzysu. Niektóre mają jednak bardziej pozytywny wydźwięk i obserwujemy protagonistów, którzy walczą o naprawienie świata. Na fali zainteresowania najnowszym serialem HBO Max na podstawie gry, „The Last of Us“, chcielibyśmy Wam przybliżyć nieco książki postapokaliptyczne i przedstawić TOP 10 najciekawszych tytułów z tego gatunku według naszej redakcji.

TOP 10: Najciekawsze książki postapokaliptyczne

Fantastyka postapokaliptyczna to gatunek książek, które przedstawiają świat po wielkim kataklizmie lub innego rodzaju apokalipsie. Książki postapokaliptyczne to tytuły, których akcja rozgrywa się na świecie po ogromnym upadku, które przedstawiają problemy bohaterów – samotność, kruchość, chęć ratowania świata bądż radzenie sobie z katastrofą. Tego rodzaju tytuły pojawiały się już od dawna w literaturze, jednak wzmożone pisanie książek postapokaliptycznych zaczęło się od początku XXI wieku. W tym czasie powstało wiele tytułów, które przedstawiały rzeczywistość po kataklizmie – czy to po wybuchu broni atomowej, klęsce żywiołowej czy pandemii. Temat historii po apokalipsie, czyli po końcu świata, jaki dotychczas znamy, od stuleci interesuje nie tylko pisarzy, ale również reżyserów bądź muzyków.

W poniższym zestawieniu przedstawiamy 10 tytułów, które zasługują na szczególną uwagę sposród innych książek postapokaliptycznych. Oprócz nich z pewnością fanów gatunku zaciekawi klasyka, taka jak „451 stopni Fahrenheita“ Raya Bradbury’ego, czy nawet współczesne książki młodzieżowe, jak trylogia „Igrzyska śmierci“ Suzanne Collins. Zapraszamy do sprawdzenia naszego TOP 10: Najciekawsze książki postapokaliptyczne.

 

Droga – Cormac McCarthy, tłum. Robert Sudół, Wydawnictwo Literackie

Droga - Cormac McCarthy
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Droga na Woblink.com

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia nie mogło zabraknąć bestsellerowej „Drogi“ Cormacca McCarthy’ego, czyli jednej z najważniejszych książek postapokaliptycznych XXI wieku. Książka osiągnęła status klasyka mimo tego, że została wydana dopiero 17 lat temu. To właśnie temu tytułowi polecamy przyjrzeć się na początek swojej przygody z książkami postapokaliptycznymi.

Książka opowiada o ostatnich chwilach naszej planety, gdzie ostatnimi ludźmi są krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji to puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…

W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…

Na podstawie książki powstał w 2009 roku film pod tym samym tytułem z Viggo Mortensenem w roli głównej.

 

Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky, tłum. Paweł Pomiotko, Wydawnictwo Insignis

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky
Kup ebooka lub audiobooka Metro 2033 na Woblink.com

Kiedy myślimy „książki postapokaliptyczne“ od razu w naszej głowie powinna zapalić się lampka z napisem „Dmitry Glukhovsky“. Nie bez powodu pisarz jest obecne jednym z najpopularniejszych twórców post-apo. Na początek przygody z tym pisarzem koniecznie zachęcamy do przeczytania „Metro 2033“.

Rok 2033. W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki unikalnej konstrukcji stało się najprawdopodobniej ostatnim przyczółkiem ludzkości. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, ludzie ci próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy. Tworzą mikropaństwa spajane ideologią, religią czy po prostu ochroną filtrów wodnych… Zawierają sojusze, toczą wojny. WOGN to wysunięta najbardziej na północ zamieszkała stacja metra. Kiedyś była jedną z najpiękniejszych, a po zagładzie przez długi czas pozostawała bezpieczna. Teraz pojawiło się na niej śmiertelne niebezpieczeństwo. Artem, młody mężczyzna z WOGN-u, otrzymuje zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, serca moskiewskiego metra, aby przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości.

Na podstawie książki Glukhovsky’ego powstały trzy gry komputerowe typu FPS (first-person shooter).Metro 2033“ zostało również świetnie przyjęte na polskim gruncie i powstało zrzeszenie miłośników twórczości tego pisarza, którzy tworzą swoje powieści w uniwersum Glukhovsky’ego. Oprócz serii „Metro 2033” Dmitry Glukhovsky ma na swoim koncie trzy powieści – „Czas zmierzchu” (2007), „FUTU.RE” (2013) i „Tekst” (2017).

 

Bastion – Stephen King, tłum. Robert P. Lipski, Wydawnictwo Albatros

Bastion - Stephen King
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Bastion na Woblink.com

Na kolejnym miejscu naszego zestawienia z książkami postapokaliptycznymi pojawił się „Bastion” Stephena Kinga. To przerażająca wizja świata po zagładzie biologicznej, która zmrozi krew w żyłach niejednemu czytelnikowi. King nie bez powodu jest nazywany królem horroru, a w tej książce daje czytelnikowi solidną porcję grozy!

Jak kończy się świat? Właśnie w ten sposób: wystarczy jeden błąd na komputerze w laboratorium Ministerstwa Obrony. Najpierw nadchodzi epidemia, a potem pojawiają się sny…

Zaczyna się niewinnie – od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś umarł i nagle Ziemia staje się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali, zaczynają mieć wizje wskazujące im drogę. Każdy musi dokonać wyboru i podążyć własną ścieżką. Podzielona ludzkość formułuje dwa obozy – Wolną Strefę w Kolorado i dyktaturę w Las Vegas, rządzoną przez psychopatów i kryminalistów, w których epidemia obudziła to, co najgorsze. Ci, którzy wierzą w miłość i braterstwo, mają niewielkie szanse w starciu z nimi. Tyle że konfrontacja między siłami dobra i zła staje się nieunikniona.

 

 

Stacja jedenasta – Emily St. John Mandel, tłum. Piotr W. Cholewa, Wydawnictwo Poradnia K

Stacja jedenasta - Emily St. John Mandel
Kup ebooka Stacja jedenasta na Woblink.com

Tym razem pora w naszym zestawieniu na książkę z pozoru nieoczywistą, a jednak idealnie wpisującą się w temat. Kiedy myślimy „książki postapokaliptyczne“ rzadko kiedy od razu w głowie pojawia nam się „Stacja jedenasta” Emily St. John Mandel. A jest to książka, która zdecydowanie zasługuje na większą uwagę – przez swój obraz planety po końcu świata, ale również przez przedstawienie tego, że mimo wymarcia większości ludzkości kultura nadal przeżyła.

Kirsten Raymonde nigdy nie zapomni tego wieczoru, kiedy Arthur Leander, słynny hollywoodzki aktor, doznał ataku serca na scenie podczas przedstawienia „Króla Leara“. Tej samej nocy w mieście wybuchła zabójcza pandemia grypy, która w ciągu kilku tygodni doprowadziła do końca cywilizacji, jaką znamy.  Dwadzieścia lat później Kirsten podróżuje od osady do osady tego odmienionego świata z niewielką trupą aktorów i muzyków. Nazwali się Wędrowną Symfonią i starają się dopomóc w ocaleniu resztek sztuki i człowieczeństwa. Kiedy jednak docierają do Świętej Debory Nad Wodami, spotykają tam groźnego proroka, którego działania zagrażają istnieniu zespołu.

Opowieść Emily St. John Mandel przenosi czytelnika w czasie, obrazowo przedstawiając życie przed pandemią i po jej wybuchu oraz odsłaniając dziwne przypadki, które łączą ze sobą ludzkie losy.Stacja jedenasta” to odważna wizja postapokaliptyczna, przerażająco realna i aktualna, która zachwyci nie tylko fanów „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood. Książka błyskawicznie stała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na 34 języki, a także doczekała się adaptacji serialowej.

 

World War Z – Max Brooks, tłum. Leszek Erenfeicht, Wydawnictwo Zysk i S-ka

World War Z - Max Brooks
Kup audiobooka lub ebooka World War Z na Woblink.com

Tym razem wyruszamy do świata po swoistej apokalipsie, a mianowicie do świata owładniętego przez zombie. Książka „World War” Z Maxa Brooksa to jedna z najciekawszych opowieści o szerzącej się epidemii, która jest napisana w formie notatek lekarskich, raportów wojennych oraz spostrzeżeń głównych bohaterów. Jesteście gotowi na totalną zagładę?

Najpierw w Chinach pojawia się pacjent „zero” zarażony dziwną i nieznaną chorobą, która powoduje niespotykaną dotąd degenerację ciała i późniejszą reanimację zwłok. Wkrótce z całego świata zaczynają napływać kolejne doniesienia o podobnych przypadkach. Rządy wielu państw ignorują zagrożenie i skrywają prawdę przed obywatelami. A ta jest szokująca – po całym globie z prędkością błyskawicy rozprzestrzenia się śmiertelny wirus zmieniający ludzi w żywe trupy żądne krwi...

Tak zaczęła się pandemia, którą przetrwali nieliczni. Świat po globalnej hekatombie stał się przerażającym i brutalnym miejscem pozbawionym zasad, gdzie można liczyć tylko na siebie. Dzięki Maksowi Brooksowi poznajemy historie z pierwszej ręki, o których dotychczas milczały raporty wojenne. „World War Z” to bijący rekordy popularności doskonały fikcyjny reportaż, który doczekał się filmowej adaptacji z Bradem Pittem w roli głównej.

Przegląd końca świata. FEED – Mira Grant, tłum. Agnieszka Brodzik, Wydawnictwo Sine Qua Non

Przegląd Końca Świata. Feed - Mira Grant
Kup książkę Przegląd Końca Świata. FEED na Woblink.com

Jeszcze na chwilę pozostańmy przy do książkach postapokaliptycznych o tematyce zombie. Na tym polu nieoceniona jest trylogia „Przegląd końca świata” Miry Grant, która funduje realistyczny i świetnie przebadany przez autorkę obraz świata po zainfekowaniu przez chodzące trupy. 

Książka zaczyna się jak wiele innych opowieści o zombie – naukowcy coś tam przeoczają lub, oczywiście w imię postępu, z premedytacją działają wbrew zasadom bezpieczeństwa i epidemia diablo groźnego wirusa gotowa. Akcję zaczynamy śledzić ponad dwie dekady po tym wydarzeniu, gdy ludzkość zdążyła już przystosować się do koegzystowania z zombiakami. Właśnie tak: koegzystowania. Grant nie zdecydowała się bowiem na pójście w żadną ze skrajności. Nie jesteśmy świadkami ani regularnej walki między zdrowymi i nieumarłymi, ani też nie obserwujemy desperackiej ucieczki zmniejszającej się w ekspresowym tempie populacji ludzi.

Rok 2014. Wynaleźliśmy lek na raka. Pokonaliśmy grypę i przeziębienie. Niestety stworzyliśmy też coś nowego, strasznego, coś, czego nikt nie mógł zatrzymać. Infekcja rozprzestrzeniła się szybko, wirus przejmował kontrolę nad ciałami i umysłami, wydając jedno tylko polecenie: jedz! Upłynęło ponad 20 lat. Georgia i Shaun Masonowie stają przed życiową szansą — są na tropie mrocznej konspiracji stojącej za wybuchem infekcji. Prawda musi wyjść na jaw, nawet jeśli jest śmiertelna.

Pierwszy tom serii, „FEED”, to połączenie thrillera politycznego, powieści postapokaliptycznej i horroru okraszone sporą dawką humoru. To tylko początek prawdziwej jazdy bez trzymanki, którą funduje czytelnikom Mira Grant. Przegląd Końca Świata” to jedna z najlepszych i najciekawszych książek postapokaliptycznych, które do tej pory powstały.

 

Echo z otchłani – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Echo z otchłani - Remigiusz Mróz
Kup audiobooka lub ebooka Echo z otchłani na Woblink.com

Przyszła pora na polską literaturę, a pośród tych ostatnio wydanych książek postapokaliptycznych polecamy przyjrzenie się „Echo z otchłaniRemigiusza Mroza, drugiej części „Chóru zapomnianych głosów”. To dosyć nieoczywisty tytuł i rzadko wspomina się o nim w przypadku całościowej twórczości tego pisarza. Prawdopodobnie dlatego, że Remigiusz Mróz zaskoczył wszystkich czytelników tą serią. Fani pisarza przyzwyczajeni byli do jego kryminałów, a tutaj zaserwował czytelnikom post-apo połączone z science fiction!

ISS Kennedy powraca na Ziemię, która w niczym nie przypomina planety sprzed kilkuset lat. Po globalnym kataklizmie stała się jałowym pustkowiem, a na jej powierzchni przetrwali tylko nieliczni. Ocalałe statki Ara Maxima są bezpieczne na orbicie, czekając na dalsze instrukcje tych, którzy podejmą się odbudowy ludzkości.

Co zdarzyło się na Ziemi? I czy okrętom naprawdę nic nie grozi? Wróg wygrał proelium i czeka gdzieś pośród gwiazd, świadomy istnienia gatunku ludzkiego. Jeden z nich nadal znajduje się w kriokomorze Kennedy’ego. I będzie miał szansę, by odkupić swoje winy…

Remigiusz Mróz do tej pory stworzył osiem serii powieściowych, z czego najważniejsze są cykle z Joanną Chyłką oraz Wiktorem Forstem. W tej serii jednak zaskoczył niejednego czytelnika, więc warto sprawdzić jak pisarzowi wyszło przejście do świata science fiction i post-apo.

 

Piąta pora roku – N. K. Jemisin, tłum. Jakub Małecki, Wydawnictwo Sine Qua Non

Piąta pora roku - N. K. Jemisin
Kup książkę lub ebooka Piąta pora roku na Woblink.com

Wyjątkową wizję końca świata funduje nam w swojej trylogii N. K. Jemisin, zdobywczyni Nagrody Hugo za „Piątą porę roku”. Każda era ma swój koniec, jednak chyba nikt nie spodziewał się, że nadejdzie on tak brutalnie i w tak dużym stopniu. Rozpoczął się czas końca. Zaczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem, a także śmiercią syna i porwaniem córki. Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran. Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości.

Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.

Piąta pora roku” to pozycja, której dokładnie przemyślana fabuła wciąga już od pierwszej strony. Książka została nominowana do nagród, takich jak: Nebula, Locus czy Fantasy World Award. Tytuł spotkał się z pochlebną opinią ze strony fanów gatunku, otrzymał dziesiątki pozytywnych recenzji, a także uznanie ze strony krytyków literackich.

 

Jestem legendą – Richard Matheson, tłum. Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Wydawnictwo Mag

Jestem legendą - Richard Matheson
Kup książkę lub audiobooka Jestem legendą na Woblink.com

Kolejną w naszym zestawieniu jest powieść kultowa i jedyna w swoim rodzaju, czyli „Jestem legendą” Richarda Mathesona. Bez tej powieści ranking „Najciekawsze książki postapokaliptyczne” nie miałby prawa istnieć! Pośród największych gwiazd na firmamencie horroru i fantasy niewiele błyszczy jaśniej niż Richard Matheson.

Robert Neville to genialny naukowiec, jednak nawet jemu nie udało się opanować straszliwego wirusa, którego nie można powstrzymać ani wyleczyć i który… został stworzony ludzką ręką. Neville, z niewiadomego powodu odporny na działanie wirusa, jest ostatnim żyjącym człowiekiem w mieście – kiedyś zwanym Nowym Jorkiem… – a być może nawet na świecie. Jednak nie jest sam. Otaczają go „Zarażeni” – ludzie, którzy na skutek epidemii zmienili się w mięsożernych mutantów. Są zdolni do funkcjonowania jedynie w ciemnościach, pożerając i zarażając wszystko i wszystkich na swojej drodze.

Ostatnie trzy lata Neville buszował po okolicy w poszukiwaniu pożywienia i zapasów. Jednak Zarażeni cały czas czają się w mroku. Będąc jedyną nadzieją ludzkości, Neville ma już tylko jeden cel: znaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. Chce do tego wykorzystać własną, odporną na chorobę krew, na którą jednak wciąż polują Zarażeni.

Matheson zrewolucjonizował horror, przenosząc go z gotyckich zamczysk i otchłani nieznanego kosmosu na dobrze nam znane i bliskie ulice. Przesycił opowieści o zjawiskach fantastycznych i paranormalnych mroczną znajomością natury ludzkiej. Oprócz tego sięgał do pokładów uniwersalnej grozy samotności i zagrożenia w niebezpiecznym świecie. Książka „Jestem legendą” doczekała się wyśmienitej ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej.

 

Wyspa – Sigríður Hagalín Björnsdóttir, tłum. Jacek Godek, Wydawnictwo Literackie

Wyspa - Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Kup audiobooka lub ebooka Wyspa na Woblink.com

Na deser w naszym zestawieniu najlepszych książek postapokaliptycznych przedstawiamy dosyć nieoczywistą, ale niezwykle wartą uwagi, pretendentkę, a mianowicie książkę „Wyspa” islandzkiej pisarki Sigríður Hagalín Björnsdóttir. To powieść, ktorą ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat. Została również nominowana do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.

Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji. Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo? Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci. Jednak władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane. Czy przetrwają?

Wyspa” to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.

 

A w Woblinku znajdziecie teraz te oraz więcej książek postapokaliptycznych w promocyjnej cenie! Najlepsze historie post-apo aż do 45% taniej!

Najlepsze książki postapokaliptyczne