Znamy laureata 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego! W 2025 wyróżnienie otrzymał Andrzej Dybczak. Zwycięska pozycja to „Las duchów”, wydana nakładem Wydawnictwa Nisza. W zeszył roku nagroda trafiła do Fernandy Melchor, meksykańskiej powieściopisarki, za książkę „To nie jest Miami” (Wydawnictwo ArtRage).

Andrzej Dybczak laureatem 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Kup ebooka Las duchów na Woblink.com

Andrzej Dybczak, za swoją książkę „Las duchów”, został laureatem 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Poznaliśmy laureata tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zwycięską książką został „Las duchów” autorstwa Andrzeja Dybczaka, wydany przez Wydawnictwo Nisza.

Andrzej Dybczak urodził się w 1978 roku,w Krynicy-Zdrój. To antropolog, podróżnik i pisarz. Laureat Nagrody Kościelskich 2012 za książkę „Gugara”. Nominowany również do Nagrody Nike 2018 za zbiór opowiadań pt. „Pan wszystkich krów”. Był również współtwórcą filmu dokumentalnego „Gugara”, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Las duchów – Andrzej Dybczak, Wydawnictwo Nisza

Początek historii zawartej w książce, jak i samej książki, wiąże się z wystawą zorganizowaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Konkretnie z kolekcją syberyjską, która zawierała dwie tajemnicze „laleczki”. To właśnie one zainspirowały autora do wyruszenia w podróż, której wynikiem jest ta pozycja.

Jest to zapis przygody, w którą wyruszył autor, chcąc poznać historię kryjącą się za muzealnymi eksponatami. W jej trakcie trafimy w głąb Rosji, na tereny Syberii zamieszkiwane przez lud Selkupów. Nie jest to typowy reportaż, a autor nie występuje w roli badacza. Zamiast metody badawczej i suchej analizy faktów, pozycja ta prezentuje zapis doświadczeń autora, jego przemyśleń i odczuć. Stara się kreślić ulotną atmosferę aktualnie otaczającą opisywane miejsca. Opowieść o podróży jest momentami przeplatana wątkami ze świata snów i elementami fikcyjnymi, a mity zaczynają się przenikać z rzeczywistością.

16. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

W tegorocznej edycji udział wzięło 150 książek. To rekordowa liczba zgłoszonych tytułów. Spośród nich 93 zostały napisane po polsku, natomiast pozostałe 57 to pozycje, które powstały w 12 różnych językach i doczekały się tłumaczenia.

W finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znaleźli się również Sam Knight (za„Biuro przeczuć”, przeł. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Czarne), Patricia Nieto (za „Wybrani”, przeł. Aleksandra Wiktorowska, Wydawnictwo ArtRage), Maciej Pisuk, (za „Staniemy się tacy jak on”, Wydawnictwo Cyranka) oraz Pablo Trincia (za „Diabły z Bassa Modenese”, przeł. Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo Otwarte).

16. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – historia

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to literackie wyróżnienie, corocznie przyznawane najlepszej książce reporterskiej, opublikowanej w Polsce i po polsku między 1 stycznia, a 31 grudnia poprzedniego roki. Pierwszy raz została przyznana w 2010 roku i od pierwszej edycji przyznaje również nagrodę dla tłumaczy. Ma na celu promowanie twórczości, niebojącej się podejmowania trudnych tematów. Takiej która mówi o problemach dotykających współczesnych ludzi. Również tej skłaniającej do głębszej refleksji i pozwalającej na lepsze poznanie świata i odmiennych kultur. Nagroda jest również formą uhonorowania Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty.

Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.