Co czytają bohaterki kontynuacji „Seksu w wielkim mieście”?
Książki z „Seksu w wielkim mieście”
„Seks w wielkim mieście” to kultowy amerykański serial telewizyjny produkcji HBO, na podstawie książki Candace Bushnell pod tym samym tytułem. Produkcja odniosła ogromny sukces i doczekała się dwóch filmów przedstawiających dalszą historię bohaterów. Pod koniec 2021 roku swoją premierę miała kontynuacja serialu pod tytułem „And Just Like That…”, w którym ważną rolę ogrywają książki – zarówno te, po które sięgają Carrie i jej przyjaciele, jak i tytuły pojawiające się na dalszym planie.
O tym, jakie książki znalazły się na ekranie, decydowali wspólnie aktorzy, scenarzyści i zespół rekwizytorów. Jednak za wybór części tytułów odpowiadała wyłącznie Sarah Jessica Parker (serialowa Carrie). Literatura była tak ważnym elementem „And Just Like That…”, że na oficjalnym profilu serialu na Instagramie powstało wyróżnione stories, w którym znajdziemy książki, jakie Parker wybrała dla swojej postaci.
Co czytają bohaterowie „And Just Like That…”?
„Kolej podziemna” – Colson Whitehead
Powieść Colsona Whiteheada, podwójnego laureata Nagrody Pulitzera (za „Kolej podziemną” i późniejsze „Miedziaki”) opowiada o piekle amerykańskich plantacji, na których pracowali czarnoskórzy niewolnicy. Jedyną szansą na normalne życie była ucieczka od właściciela do Meksyku, Kanady albo stanów, w których ograniczoną bądź całkowicie zniesiono niewolnictwo. Tytułowa kolej podziemna była systemem miejsc, dróg, kryjówek oraz organizacji umożliwiających ucieczkę. Książka Whiteheada stanowi kronikę bestialskiej historii niewolnictwa. To także opowieść o ludzkiej solidarności, dążeniu do szczęścia i wolności.
„Miedziaki” – Colson Whitehead
„Miedziaki” to jedna z książek wybranych przez Sarah Jessicę Parker. Fabuła powieści Colsona Whitehead rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku i koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku zwanym „Miedziakiem” (The Nickel Academy). Jego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie nieletnich przestępców, tak aby wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki. W rzeczywistości poprawczak pełen jest sadystycznej kadry, która bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, a kradzieże i korupcja są tam na porządku dziennym.
„Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia” – Holly Whitaker
„Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia” Holly Whitaker uzmysławia Mirandzie jej, wypierany dotychczas, problem z alkoholem. Bohaterka zamawia ją w stanie upojenia, a kiedy przesyłka do niej dociera, nawet nie pamięta momentu zakupu podejrzewając, że książkę podarowała jej jedna z przyjaciółek. „Na zdrowie!” staje się dla Mirandy impulsem do rzucenia picia i odkrycia zalet trzeźwości.
Holly Whitaker z bezwzględną szczerością pisze o zgubnym wpływie alkoholu na kobiety i pokazuje, jak wyjść z nałogu. Pokazuje także, jaką rolę napoje wysokoprocentowe odgrywają w społeczeństwie i jak firmy alkoholowe dopasowują swoje strategie marketingowe pod kobiety.
„One Last Stop” – Casey McQuiston
Kolejnym tytułem znajdującym się na półce z książkami Carrie jest „One Last Stop” Casey McQuiston. To pełna emocji opowieść o uczuciu dwóch dziewczyn pokonującym granice czasu. Dwudziestotrzyletnia August przenosi się do Nowego Jorku. Prowadzi monotonne życie do momentu, w którym w pociągu zauważa tajemniczą Jane. Niespodziewanie odkrywa, że dziewczyna jest zagubioną w czasie podróżniczką. Aby pomóc Jane, August będzie musiała wrócić do przeszłości, którą chciała zostawić za sobą i uwierzyć w to, co dotąd wydawało się niemożliwe.
„Swing Time” – Zadie Smith
Nazwisko Zadie Smith pojawiało się w serialu kilkukrotnie np. Harry, mąż Charlotte, przywołuje je podczas kolacji z Wexleyami. Dodatkowo jedna z książek pisarki pt. „Swing Time” znajduje się na półce z książkami w sypialni Carrie. To poruszająca opowieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu własnych korzeni. Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, jednak tylko jednak z nich ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje prawdziwa wolność, rytm i czarna muzyka. Niespodziewanie skomplikowana przyjaźń tej dwójki kończy się. Po latach kobiety spotykają się ponownie…
„Ciekawe czasy” – Naoise Dolan
„Ciekawe czasy” to kameralna, zmysłowa i ironiczna love story. Naoise Dolan opowiada historię uczuciowego trójkąta pomiędzy Avą, Julianem i Edith. To też złożony portret czasów późnego kapitalizmu, gdzie decydują pieniądze czy status społeczny, a wszelakie podziały mają się aż za dobrze. Ava jest młodą idealistką, która przyjechała do Hongkongu uczyć angielskiego dzieci majętnych Azjatów. Julian to świetnie wykształcony bankier. Mężczyzna lubi uprawiać seks z Avą i wydawać na nią pieniądze. Z kolei Edith jest czarującą, nieprzeciętną prawniczką. Pojawia się na scenie, kiedy Julian wyjeżdża do Londynu.
„Becoming. Moja historia” – Michelle Obama
W „„And Just Like That…” pojawiła się także książka Michelle Obamy pt. „Becoming. Moja historia”. Najbardziej lubiana pierwsza dama pisze o doświadczeniach, które ją ukształtowały – od dzieciństwa, przez lata pracy podczas której godziła macierzyństwo z karierą, aż po czas spędzony w Białym Domu. Z ogromną szczerością, humorem i odwagą odsłania przed czytelnikami kulisy życia swojej rodziny kreśląc rozrachunek życia wrażliwej, stanowczej kobiety, która z wielką konsekwencją odmawiała spełniania oczekiwań innych.
„Herezje chwalebne” – Lisa McInerney
To pierwszy tom cyklu „Ryan Cusack”. Na oficjalnym profilu serialu na Instagramie pojawiły się także kolejne części (nieprzetłumaczone na język polski) – „The Blood Miracles” i „The Rules of Revelation”. Wszystko rozpoczyna się od morderstwa– prawie 60-letnia Maureen zabija świętą figurką mężczyznę, który włamał się do jej domu. To wydarzenie splata ze sobą losy czterech osób żyjących na marginesie irlandzkiego społeczeństwa. Syn kobiety Jimmy, lokalny gangster, spotyka dawnego znajomego, Tony’ego, i prosi go o pomoc w pozbyciu się ciała. Tony rozpoznaje w ofierze lokalnego pijaka i narkomana. Georgie, prostytutka i jego dziewczyna, szukając nowego dilera nieoczekiwanie poznaje najstarszego syna Tony’ego. „Herezje chwalebne” to cierpka i jednocześnie zabawna wielowątkowa opowieść o kraju pogrążonym w kryzysie. Książka została uhonorowana prestiżową Baileys Women’s Prize.
Innymi książkami (nieprzetłumaczonymi na język polski), które pojawiły się w serialu „And Just Like That…” i na jego oficjalnym profilu na Instagramie są m.in.:
„Fight Night” – Miriam Toews
„Rainbow Milk” – Paul Mendez
„Who They Was” – Gabriel Krauze
„The Life of the Mind” – Christine Smallwood
„Detransition, Baby: A Novel” – Torrey Peters
„Catch the Rabbit” – Lana Bastašić
„Open Water” – Caleb Azumah Nelson
„The Woman from Uruguay” – Pedro Mairal
„Mayflies” – Andrew O’Hagan
„The Plague of Doves” – Louise Erdrich
„The Manningtree Witches” – A. K. Blakemore
„Northern Spy: A Novel” – Flynn Berry
*Zdjęcie znajdujące się na grafice wyróżniającej pochodzi z oryginalnego plakatu serialu „And Just Like That…” Michaela Patricka Kinga, Darrena Stara.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (186)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)